O Vánocích nevánočně

Chtěl bych se s vámi podělit o několik myšlenek, které mne napadají v souvislosti s Vánoci. Každou z nich by zajisté bylo možno rozvést na samostatný článek, ale neudělám to. Budu jenom naznačovat:

  1. Jak by asi skončil Ježíš dnes, pokud by se objevil třeba v ulicích New Yorku, Londýnské City anebo v Berlíně? Co by se stalo, kdyby se pokusil „vyhánět penězoměnce“ z božích chrámů, hlásat, že „spíš projde uchem jehly velbloud, než se dostane bohatec do ráje“? Byl by přehlížen médii, byly by mu učiněny nabídky, aby vystupoval jako atrakce někde v klubu pro bohaté a měnil tam vodu ve víno? Co by se stalo, kdyby skrze mediální embargo stoupal jeho věhlas a lidé by jej začali následovat? Prohlásili by jej za blázna, komunistu, teroristu anebo nepřítele demokratického státu?
  2. V Rusku mají Dědu Mráze, v USA Santu Klause. Jak pasuje Santa Klaus do židokřesťanské tradice zrození Ježíše? Co mají svátky konzumu společného s Ježíšem? Jak to že státy tzv. židokřesťanské tradice vedou také v době Vánoc četné války a zabíjejí v nich děti, chudé a dělají z lidí nuzáky?
  3. Svátky Vánoc a oslav příchodu Nového roku jsou doslova koncentrovanou nabídkou pohádek pro děti. Je to snad jediné období v roce, kdy děti jsou v centru mediálního zájmu (krom celoročního reklamního telemarketingu). V pohádkách vítězí „hloupí“ chudí, smělí, stateční a odvážní Honzové obdařeni  selským rozumem a moudrostí nad symboly zla – lakotou, nenasytností, zlovolnou pletichou, spekulací, intrikou, ďábelským mámením, uplácením a čertovským úpisem. Přesně naopak než je tomu v běžném životě. Jenom výjimečně se vyskytnou pohádky se špatným koncem – třeba ta Andersenova o děvčátku se sirkama, které o Vánocích osaměle bloumá mrazivou ulicí, nahlíží do oken vytopených místností  se stromečkama a bohatou nadílkou dárků až nakonec opuštěná umrzá. Tuto pohádku, byť je tolik blízká realitě, kdy mnoho lidí přežívá na ulici, trpí chladem, v médiích nehledejme. Není „in“ a neodpovídá komerčnímu charakteru Vánoc.
  4. Tak jako se cíleně vyhýbám reklamě, vyhýbám se taky církevním bohoslužbám v médiích. Nemohl bych se dívat na vánočně naladěného blahobytného kardinála Duku mluvícího v průběhu roku o lidech jako o lůze, cestujícího v polní uniformě válečného misionáře, restituujícího, kázajícího o Ježíšově oběti. Asi by mi bylo o Štědrém dnu špatně od žaludku.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
26. 12. 2014 13:33

k bodu 4:
ODKAZ PŘEDKŮ
Pamatujte,
synkové a dcery:
tam,kde tuční pupky
hubnou charaktery.
(Jiří Žáček)

orinoko
orinoko
26. 12. 2014 14:47

Tento národ potřebuje válku jako prase drbání. To , co s jeho duší vyvedl Havlův sametový konzum, zrodivší se v létech normalizačního ucpávání huby masám, to snad nemá ve světě obdobu. Pokud jde o konzum a hmotařství … tak Češi patří k největšímu dobytku na světě. Ovšem další ranou pro mě osobně je výskyt zparchantělého Santa Klause v Sýrii. Člověk potřebuje válku jako míru hodnot. Tak či onak. Čížka na demonstraci za užitečnou věc prakticky nedostanete. Ale do fronty na kus žvance a spotřebního konzumu ho nemusí nutit nikdo. České hovado dneska, ve svátek údajného klidu, stálo ještě před otevřením… Číst vice »

ducatista
ducatista
26. 12. 2014 19:00

Válka a míra hodnot? Válka imho přináší jen utrpení, bídu, hlad a smrt. Tedy alespoň drtivé většině lidí. Pokud byste dřepěl s rodinou v tmavém sklepě, zavšivený, hladový a špinavý (a to je ještě ta lepší varianta), tak sotva budete souhlasit s tím, jak je ta morální očista skvělá.

mirror
mirror
27. 12. 2014 16:50

Posílám zajímavou tiskovou zprávu, kterou jsem právě obdržel:

Na včerejší tiskové konferenci představil Calvin Rickson, textilní inženýr a výzkumník z Oxfordské univerzity, svůj nejnovější vynález. Calvin navrhl podprsenku, která zamezuje, aby se ženám ňadra houpala ze strany na stranu, nebo se pohybovala nahoru a dolů. Dokonce zamezí tomu, aby byly bradavky vidět přes blůzu, když se ochladí, nebo když je tkanina mokrá.

O přestávce ho přítomní účastníci konference vzali na dvůr a rozbili mu držku.

peter.
27. 12. 2014 17:14

mirror napsal Posílám zajímavou tiskovou zprávu, kterou jsem právě obdržel: Na včerejší tiskové konferenci představil Calvin Rickson, textilní inženýr a výzkumník z Oxfordské univerzity, svůj nejnovější vynález. Calvin navrhl podprsenku, která zamezuje, aby se ženám ňadra houpala ze strany na stranu, nebo se pohybovala nahoru a dolů. Dokonce zamezí tomu, aby byly bradavky vidět přes blůzu, když se ochladí, nebo když je tkanina mokrá. O přestávce ho přítomní účastníci konference vzali na dvůr a rozbili mu držku. Nič iného si ani nezaslúži! Nedokážem sa zmieriť s existenciou takýchto vyložene bezcitných ľudí,ktorý ničia všetko pekné na svete.Na druhej strane som zvedavý,ako… Číst vice »

r.m.
r.m.
27. 12. 2014 21:01

vždycky nechají čtvrtstoletí makat a bohatnout a pak jim to seberou, různým způsobem, ale vždy se stejným výsledkem

r.m.
r.m.
27. 12. 2014 21:13

mirror napsal Posílám zajímavou tiskovou zprávu, kterou jsem právě obdržel: Na včerejší tiskové konferenci představil Calvin Rickson, textilní inženýr a výzkumník z Oxfordské univerzity, svůj nejnovější vynález. Calvin navrhl podprsenku, která zamezuje, aby se ženám ňadra houpala ze strany na stranu, nebo se pohybovala nahoru a dolů. Dokonce zamezí tomu, aby byly bradavky vidět přes blůzu, když se ochladí, nebo když je tkanina mokrá. O přestávce ho přítomní účastníci konference vzali na dvůr a rozbili mu držku. Bohužel je to jen doplněk reklamy na podprsenky: My Dear, Dr. Calvin Rickson, a scientist from Texas A&M University has invented a bra… Číst vice »

jan123
jan123
27. 12. 2014 21:31

je mi v celku fuk jestli ten či onen věří v to či ono,ale ať mi za mé peníze v TV nekazí můj svátek slunovratu….