Babylonská doba

Měl jsem příležitost intenzivně prožívat rok 1989 na vysoké škole v Praze. Byly to dobré roky. Jednak jsme byli mladí, jednak se sešli fajn lidé a hlavně to byla doba, kdy se všeobecně čekalo, že to praskne. Podobný pocit (samozřejmě v nesrovnatelně těžší podobě) asi prožívali lidé před koncem války, protože už nejméně rok před tím bylo jasné, že se něco děje. Celkem nadšeně jsme četli knihy, které nebyly běžně dostupné, poslouchali zprávy z rozhlasu, který byl částečně rušen, a pravidelně chodili na demonstrace. Každý si představoval, že se vše změní k lepšímu, ale nikdo neměl ani tušení, jak to konkrétně bude vypadat. Natož pak, jak to bude vypadat za pár let, až se vše definitivně k lepšímu obrátí i navrátí.

Měl jsem tu výhodu, že jsem „dělal chemii“ a školy technického typu nebyly obecně ideologicky v podstatě ovlivňovány. Podzim 89 jsme prožili v nadšení, částečně v suterénu školy, kde byla kopírka a psaly se tam školní noviny a zpravodaj, částečně na výjezdech do okolních měst, a také jsme chodili do Disku (divadlo), kde jsme se pravidelně s našimi kolegy ze všech možných škol scházeli a vyvíjeli bouřlivou aktivitu. (Když uvádím množné číslo, myslím tím nepočetnou skupinu spolužáků a přátel, kteří tehdy opravdu brali probíhající dění za své. Rozhodně se nejednalo o většinu, mnozí odjeli na hory a mnozí se přidali, až když už bylo jasné, jak to dopadne.) Vůbec jsme tehdy neuvažovali o penězích ani mezinárodních konsekvencích ani jiných potenciálních hrozbách v budoucnosti. Zkrátka jsme byli mladí a bez zkušeností.

Věci šly svým směrem a tempem, a zdálo se, že jdou docela dobře ještě několik let. Sice mne už tehdy překvapovalo poměrně tendenční a jednostranné vysílání našich sdělovacích prostředků, ale první opravdovým šokem byla privatizace a dalším útoky na Bělehrad. Viděl jsem ten horečnatý spěch, s jakým se využívalo neaktuálnosti a zastaralosti zákonů a s údivem jsem sledoval, jak se lidé, kteří neměli ani tušení o tom či onom oboru, stávali majiteli různých závodů a fabrik. Předpokládal jsem tehdy, že to asi tak má být.

Koncem devadesátých let jsem si začal konečně a zřetelně uvědomovat, že společenské změny mají svoje oběti a těmi byli především lidé, kteří uvěřili, že teď bude všechno lepší či alespoň, že to nebude horší ve smyslu sociálních jistot. Byli to lidé, kteří odevzdali své úspory do soukromých bank a nedovedli si představit, že o ně přijdou, lidé, kteří zůstali např. na školách a finančně klesli tak, že se s bídou uživili a vůbec lidé, kteří se živili poctivou prací. Byla obětovaná ohleduplnost a soudržnost, a lidé, kteří byli okradeni nebo vyhozeni novými vlastníky podniků, ve kterých předtím desítky let pracovali, nenacházeli zastání. Byla to manuální práce, kterou se novým elitám podařilo dokonale degradovat a zesměšnit, výsledkem čehož je to, že není, kdo by ušil boty či opravil vodovod.

Někdo tehdy zpopularizoval nesmyslné heslo, že „nejhorším hospodářem je stát“. A neviditelná ruka světového trhu si lehce poradila s možnou českou konkurencí, i proto dalšími obětmi byly v podstatě všechny špičkové průmyslové podniky v naší zemi, a to jsou ztráty, které už nelze napravit. Nejsem ale národohospodář a od změn jsem neočekával zisk, ale hlavně vítězství zdravého rozumu a i proto mi asi nejvíc vadilo a vadí, že tak, jako často po změnách a revolucích byla první obětí slušnost, pravda a právě zdravý rozum.

A tak dnes, více než třicet let poté, je mi velmi nepříjemné, když vidím kvalitu zpravodajství naší televize a mnoha ostatních médií a je mi neveselo, když vidím, co zbylo z naší republiky – morálně i ekonomicky. Neměli jsme v úmyslu vyměnit nesvéprávné postavení naší země ve „východním“ bloku za nesvéprávné postavení v tom „západním“.

Je mi divně, když vidím, jak lidé, které jsem znal z roku 89, a kteří opravdu nepatřili ani v dobách „revoluce“ zrovna ke špičkám zakotvili ve sněmovně či senátu, nebo vedou takzvané humanitární organizace. Mám-li to nějak slušně pojmenovat, řekl bych, že nastala babylonská doba. Plná neporozumění, bezohlednosti a nedorozumění, kdy se lidé nejsou schopni domluvit, doba plná omezenosti, krátkozrakosti a hlouposti, která nepovede k ničemu dobrému. Někdy jsem na rozpacích, jestli jsme i my, ve studentských letech, neměli dělat něco jinak a jestli i a já nejsem odpovědný za současný stav.

Několik mých básniček a písniček je reflexí na dnešní situaci, přikládám dvě ukázky.

***

Babylonské blues (a moll)

Šest listů z kroniky babylonských časů
řeklo mi o světě víc než jsem si přál
v odkazu Guerniky i v kráse Montparnnasu
našel jsem vše, i co jsem nehledal

do rána někdo vypil zbytek mého čaje
přitom to byla chvíle, co jsem tvrdě spal
na ranním horizontu bílý prapor vlaje
proč nikdo neřekl mi „já tě varoval“

na fotce nad krbem jsem muž, který se směje
je to tak dávno, že to ani nejsem já
čas to jsou šediny Doriana Graye
a život to je blues, které nepočká

každou noc k ránu, když se stébel chytám
slyším, jak pod okny mi zastavuje vůz
nečekám nikoho a nechystám se nikam
jenom bych ještě chtěl dopsat tohle
krátké blues, babylonské blues

***

Sametové říkadlo (E dur)

Kdo si počkal, ten se dočkal
kdo si nakrad, ten si žije
v dnešní době po sametu
v dalším dějství tragédie

přišli jiní spasitelé
změnila se jména
a pod novou plachtou na cirkuse
stále stejná scéna

5 16 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
27. 7. 2022 6:13

nikdy bych nevěřil, že doba zlodějů, gaunerů a psychopatů 89 se dostane až tak daleko a naprosto zásadně naformuje místní obyvatelstvo na úroveň zvířat, kde servisní hovada budou do roztrhání státního těla drtit ovce, které umí jenom sloužit a držet své krky u korporátní sekery … je to zkušenost pro novou generací, že očistný proces jakési virtuální společnosti naprosto neexistuje, vládnou a rozhodují skrytí padlí zmetci, kteří se nebojí žádné podlosti, neexistuje jakési přirozené právo, spravedlnost, dobro, potřeba lidské sounáležitosti a další vlastnosti, které tak drasticky propaganda mlátí ovcím do mord, dnešní mladí a otevření dnes jasně vidí, že není… Číst vice »

orinoko
Reply to  fajt
27. 7. 2022 10:13

Rubicon byl překročen! Nelze vrátit vodu, která už se rozlila do mnoha koryt. A skoro všude běží i o generační výměnu. Měla by být evoluční a elastická. A pod kontrolou prověřených civilizačních zásad. Například si neumím představit, že gay parade by se hodlala realizovat mezi Eskymáky. Tam by climaticka změna neměla šanci. A tak se otepluje po volsku v impériu na odchodu a z oteplení jsou klasicky vineny krávy. U Rusů už jsou rozdány nové karty. Např. chtějí zavřít izraelskou náborovou kancelář pro ruské Židy směrem na život v Izraeli. Ten postupně demograficky opouští svoje království. Arabové ovšem dorodi tento… Číst vice »

fajt
Reply to  orinoko
27. 7. 2022 10:48

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/johnson-by-mohl-byt-novym-sefem-nato-40404098#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=8iH6xLrjPHv-202207271032&dop_id=40404098&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – zbytnělá prostata anglánských incestních kriplo princátek dostane nato atom klacek na hraní, bandero ukrajina do každé evropské rodiny, bidenovy poslední větry už nemaj žádný válečný tah, tak je třeba nahodit jiného zlobra, njn Deus vult. ..)

orinoko
Reply to  fajt
27. 7. 2022 11:03

Dalo se to čekat. Do šapitó travesti šau se hodí už jen prověření a provareni voli. Ten současný kokrHELL si otevíral hubu na Rusko tak, že mu ji emero pako muselo zavřít. Myslel si, že drží v ruce coltak a přitom jen drží kohoutek ve stříkací velrybě. S BORISEM Karlovem /horor o upírovi/ to nebude jiné. Slaměný klybouk zjistí, že být šéfem NATO znamená především tvářit se sveřepě, ale je nutne držet přitom velmi kvalitně hubu.

Last edited 1 rok před by orinoko
PPK
PPK
Reply to  fajt
27. 7. 2022 12:07

Ano, poslušný pes si zaslouží piškot.

PPK
PPK
Reply to  fajt
27. 7. 2022 11:57

Nikomu nelze činit osvětu a jakékoliv dobro proti jeho vůli, i kdyby to byly naše vlastní děti. Proto v životě bude vždy platit: Jak si kdo ustele, tak si lehne. 

orinoko
27. 7. 2022 9:44

Škoda, že už si nevzpomenu na svoje vlastní Saharské blues.
Snad se pokusím o reprodukci.
Ale zatím musím sepsat jiný kus …
ovšem chybí mi k tomu 2 deci!

kolokol
kolokol
27. 7. 2022 10:03

Je zajímavé, jak se dnes stále více odkazuje na Bybylon. To srovnání s dnešní situací je zřejmě namístě. V Cernu chystají obnovení činnosti hadronového urychlovače.
Tenkrát před více než třemi a půl tisíciletími se to Nimrodovi nepodařilo. Ani pozdějším vládcům Babylonu. Naposledy se o „babylónskou věž“ postaral perský vládce Kyros (roku 539 př.n.l.)

Gatta
Gatta
27. 7. 2022 14:40

Vzhledem ke stáří skladby je veškerá možná podobnost čistě náhodná.
https://www.youtube.com/watch?v=bjkHvCvQXc0

orinoko
Reply to  Gatta
27. 7. 2022 15:50

Tak trochu jak Three Sisters. Na následné textové ulítlosti jsem ve druhé sloce participoval i já. Ale moc invence jsem neměl. Do třetí sloky už mě nic nenapadlo.

https://www.youtube.com/watch?v=mY4qbwX7e18

Last edited 1 rok před by orinoko
Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
27. 7. 2022 17:28

Tak přidám ještě jeden předsvavatební turbošanson
https://www.youtube.com/watch?v=FZchhGWi0tw

fajt
28. 7. 2022 19:18

https://ibb.co/9gPfYhx Má duše, zdali vzpomínáš si, moje štěstí: Po ránu v sladkém podletí Zdechlinu strašnou spatřili jsme na rozcestí Uprostřed šutru ležeti. S nohama ve vzduchu tak jako vilná žena, Skvaříc a potíc samý jed, Smrdutým břichem beze studu rozevřena Se nabízela pro pohled. Slunce pralo plnou silou do hniloby, Jak by v ní chtěla vznítit var A v zlomcích velké přírodě jak zkoušelo by Vrátit, co spjala v jeden tvar. Nebe se na tu pyšnou prašivinu smálo A rozvila se jako květ. Na trávu hnedle – tak to strašně zapáchalo – Mohla ses mi tam poroučet. Roj much, jenž… Číst vice »