Banánová revoluce?

Komunisté odevzdali svou totalitní moc bez výstřelu, alespoň u nás v Československu, a to i díky diktátu Moskvy. Sametovou revoluci spustil i řídil především Kreml a jeho tajné služby. To je jasné každému, kdo nemá vymytý mozek.


Původně jsem k výročí Velké listopadové sametové revoluce (VLSR) nic psát nechtěl neb všechno důležité již bylo napsáno. Třeba ZDE.

Jenže mi to nedalo spát, možná proto, že na den výročí jsem jel do práce a ocitl se na stejném místě jako 17.listopadu 1989. Vzpomínal jsem, jak tehdy na Karlově náměstí jely antony směrem k Máji na Národní třídu. Dopočítal jsem jich tehdy 20 či 30, to už dnes nevím. Avšak na tom místě jsem přímo cítil tu euforii, s níž jsem spěchal k již tradiční hře na honěnou s tehdejšími příslušníky Veřejné bezpečnosti. Měl jsem v sobě dost statečnosti, abych se jim postavil a přitom dost zbabělosti, abych jim, až na jeden případ, vždy zdárně unikl. Z toho je patrné, že dnes už bych do toho nešel, neboť nemám tak dobré a rychlé nohy. Navíc dnešní policie „chrání a pomáhá“ s mnohem lepším vybavením než tehdejší amatéři. Vidím-li dnes autentické záběry z tehdejší doby s policisty s kropicími vozy a vodním dělem, působí na mě jako chudí příbuzní dnešních „těžkooděnců“, jak se jim pěkně říká.

Nicméně i tehdy šel ze strážců pořádku strach. Rána pendrekem není jistě příjemná dnes a nebyla ani tehdy. Tak jsem stál u Máje, když začala policejní akce proti obklíčeným demonstrantům a utíkal až do metra na Můstku. Tam se najednou karta obrátila, dav v metru neměl kam utíkat, leda pod vlak, a z oka dravce se tak staly oči vystrašené myši. Uniforma, symbol moci, se stala Kainovým znamením. Policisté se příliš nechali unést adrenalinem a ve své horlivosti a sebejistotě málem upadli do zajetí. Honem spěchali zpátky na zem, než se dav promění v trestající bestii. To by byla také škoda, protože sametová revoluce by rázem přestala být sametovou. Co k tomu dodat?

Slunce vyšlo na východě

Nechápal jsem tehdy, jak by se mohl tehdejší režim zhroutit, jak by se mohl proměnit v demokracii a nechápu to ani dnes. Jsem v naprostém údivu, kterak komunisté odevzdali svou totalitní moc. Vzpomínám si, jak po letech při jednom takovém výročí můj kamarád řekl: „Nevím jaká bude další revoluce, ale vím, že nebude sametová. Tihle dnešní vládci svou moc bez krve neodevzdají“.

Ano, zvykli jsme si říkat revoluci sametová a rovnou si přivlastnit zásluhu za onu sametovost. Právem? Myslím, že ne. Zásluhu na sametovosti revoluce má především někdo jiný. Kdo a v jaké míře, to už nezjistíme. Je to však vše, co je k tomu možné říci? Ne, není to všechno. Sametovou revoluci někdo spustil. K překvapení dnešní mládeže to ovšem zcela jistě nebyl Václav Havel. Nebyl to také „mrtvý“ student Šmíd alias Růžička alias Zifčák. Sametovou revoluci pravděpodobně spustil Michail Sergejevič Gorbačov. Rozhodně přišla z Kremlu. Sovětské komunistické impérium nejenže propustilo své satelity, nejenže otevřelo brány svého vězení, ale vězňům zorganizovalo grandiózní „útěk“ z vězení.

Mráz přichází z Washingtonu

Než jsme se však nadechli, už jsme byli nahnáni do vězení jiného, západního. Z Východních cel se staly cely Západní. Jsou lépe vymalované, banány po celý rok, ale stále jsou to cely znemožňující svobodu. Důstojnost člověka je v nich přes hezčí fasádu pošlapávána více, než v tom vězení Východu.

Stačí si přečíst statistiky o statisících nezaměstnaných, bezdomovcích a exekucích. Kdo na statistiky není, tomu doporučuji osobní návštěvu v nočních či ranních hodinách prostor kolem metra Anděl, Hlavního nádraží nebo Václavského náměstí v Praze. Není to až tolik překvapující, navzdory našemu přesvědčení, resp. přesvědčení našich elit, barbarství nepřichází nutně z východu. Připomeňme si jen okupaci „západní“ po roce 1939 a tu „východní“ po roce 1968. Troufnu si odhadnout, že ta německá představovala to nejhorší, co naše země zažily. Naprostá brutalita schovaná za „řád a pořádek“, bezpráví vydávající se za právo a vraždění za spravedlnost.

Nic horšího než fašismus tahle planeta nepoznala. Fašisté vyhlásili válku lidství a nevzdali se dokud nebylo utraceno 60milionů životů. To je aktuální téma i dnes, kdy zoufalí lidé Spojených států odmítli zkorumpovaný a prohnilý status quo a raději riskovali budoucnost svou i celého světa volbou Donalda Trumpa. Je velkou otázkou, zda volba extrémních řešení ve spolupráci s křesťanskými fanatiky z Tea Party nebude znamenat také extrémní průšvih pro celý svět. Na druhou stranu se americkým voličům vůbec nedivím, že už měli dost té mediální masáže, kde si kdejaký komediant uzurpuje právo nechutně soudit o politických otázkách. Mám na mysli třeba výroky Roberta de Nira ZDE a u nás třeba Pěveckou divizi Českého PEN klubu ZDE, bábu a dědka Jiřího Mádla, či píseň dcery milenky Václava Havla, Bereniky Kohoutové ZDE.

Míra nevkusu byla mnohokrát překročena a tak co zbývá? Snad spravedlnost? To slovo ztrácí ve spojitosti se současným politickým systémem v USA i ČR zcela smysl. Kardinální otázkou tedy je, zda budoucnost bude mírová nebo válečná. Zda současný systém přeroste ve fašismus, tedy vládu „řádu a pořádku“, který už známe, a který vyústí ve válku, a nebo se najde nějaké společné řešení soužití pro 7miliard lidí.

Komunisté jako beránci

Komunistické impérium naproti tomu odešlo ze scény kolem roku 1989 až na případ Rumunska, jehož vládce se ze řetězu utrhl již dříve, téměř bez obětí. Jak je to možné? Nevím. Stále jsem udiven. Nejsem historikem, ale o takovém pádu impéria jsem nikdy předtím neslyšel. Mocnost vybavená jadernými zbraněmi a všemocnou tajnou policií nakonec uspořádá své samorozpuštění. Proč? Snad pro komunistickou víru Michaila Sergejeviče Gorbačova? Pokud ano, pak tento muž přemohl celý svět. To co nedokázali Nixon, Truman, Reagan a mnozí další, dokázal Gorbačov. Dokázal mnohem víc než to. Dokázal porazit imperátora v sobě.

Z východu přišlo nové myšlení, na východě vyšlo slunce – a na západě zase zapadlo. Na východě znovu vyšlo slunce s ideou demokracie, svobodné vlády lidí nad sebou samými. Na východě vyšla naděje na důstojný život, kde člověk nevládne člověku, nýbrž žije své lidství. Komunisté na východě odložili své panování i zbraně. Za to by Gorbačova někteří lidé v Rusku rádi postavili před soud. Proč? Protože Západ nabízenou ruku zdánlivě přijal, aby však vzápětí plivl demokracii i Rusku do tváře a udělal na všechny dlouhý nos. Jako falešné nerozumné a nezdárné dítě tvrdí, že nic neslíbil, že nic nepodepsal, že on nic, on muzikant. A je to tak hloupé, že právě ta dětinskost dospělých bije do očí.

Ano, i kdyby Západ nic neslíbil, nikoho nepodvedl, o to více vyniká jednostranné odzbrojení sovětského impéria. Musím zopakovat, že nikdy jsem o takovém seberozpuštění impéria ve jménu svobody vazalů neslyšel. Možná snese Michail Sergejevič Gorbačov srovnání s někdejším faraonem Achnatonem.

Z Kremlu se vrátilo jaro

Komunisté odevzdali svou totalitní moc bez výstřelu, alespoň u nás v Československu, a to i díky diktátu Moskvy. Sametovou revoluci spustil i řídil především Kreml a jeho tajné služby. To je jasné každému, kdo nemá vymytý mozek. Tím nechci snižovat statečnost disidentů ani kterýchkoliv „obyčejných“ lidí. Vůbec ne. Nejde tu totiž o nějaký „pravdivý obraz revoluce“. Jde tu o pravdivý obraz nás samých. Světové dějinné události, ať už způsobené jakoukoliv kombinací faktorů, nám umožnily poznat sami sebe. Václav Havel se mohl dozvědět kým skutečně je, stejně jako se to mohl dozvědět třeba Marián Čalfa. Stejně tak každý z nás. Včerejší vězni „svědomí“ sobě i bližním spoluobčanům ukázali, kým jsou nejen jako vězni, ale především jako svobodní lidé. A tak i díky někdejším komunistům a disidentům si každý z nás může zvolit, zda se chce „raději mýlit s Amerikou než mít pravdu s Putinem“ nebo naopak. Více o tomto skandálním „intelektuálním“ výroku Jiřiny Šiklové ZDE.

Pravda totiž nakonec zvítězí i kdyby místo standarty „Pravda vítězí“ na Hradě vlály trenky knížepána. Nakonec vyjde pravda najevo, nikoliv však o sametové revoluci, úloze komunistů či zločinech Václava Havla. Tyto „pravdy“ nám zůstanou ve své úplnosti nadále skryty možná už proto, že o ně tu zas tak moc nejde. Mnohem důležitějším je, kým jsme a kam jdeme, než kým a kde jsme byli. Na světě nejsme proto, abychom poznali pravdu o sametové či říjnové revoluci, nebo o „těch druhých“, ale proto, abychom poznali sami sebe, a ještě lépe, abychom dotvořili sami sebe, abychom byli hodni pojmenování „člověk“.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
22. 11. 2016 20:45

Dost banánová úvaha.

fajt
22. 11. 2016 20:52

https://www.youtube.com/watch?v=yZ3twTHXZXw&feature=youtu.be – já to dával dole, ale tady se to hodí lépe. ..)

peter.
22. 11. 2016 21:25

fajt napsal

https://www.youtube.com/watch?v=yZ3twTHXZXw&feature=youtu.be– já to dával dole, ale tady se to hodí lépe. ..)

Neboli to kniežatá,filozofovia alebo hlbokodumajúci intelektuáli,ale určite mysleli na štát a blaho ľudí viac ako tie dnešné do seba zahľadené a egoistické politické,servilne a nenásytné nuly,čo nám vládnu dnes.

hudryper
hudryper
22. 11. 2016 22:37

fajt napsal
já to dával dole, ale tady se to hodí lépe. ..)

http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/9219-google-nefunguje-prezit-vypadek
Nesouvisí ten výpadek s uveřejněním filmu “ Ukrajina v ohni ?“ Nedokoukal jsem to do konce,
konečně skoro všechny dokumentární záznamy jsme po celou dobu sledovali. Ale i z toho,co jsem viděl,zejména ta část o nacismu na Haliči a termín uvedení filmu volně na internetu vypadá na
hodně brzké události na Ukrajině .

Gatta
Gatta
23. 11. 2016 7:23

Dnes hodnotný výběr myšlenek na Mackovi:
http://www.macekvbotach.cz/stredecni-glosy-23-11-2016/

fajt
23. 11. 2016 8:09

peter. napsal
Neboli to kniežatá,filozofovia alebo hlbokodumajúci intelektuáli,ale určite mysleli na štát a blaho ľudí viac ako tie dnešné do seba zahľadené a egoistické politické,servilne a nenásytné nuly,čo nám vládnu dnes.

jeho rétorika nepatřila mezi oslnivé, ale hloupý rozhodně není, jeho selský rozum silně překračuje přeštudované intelektuály, kteří dnes kurwí zemi, na 94 let naprosto brilantní paměť a jeho vitalitu by mu mohli závidět i někteří čtyřicátníci. ..)

fajt
23. 11. 2016 8:12

hudryper napsal
http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/9219-google-nefunguje-prezit-vypadek
Nesouvisí ten výpadek s uveřejněním filmu “ Ukrajina v ohni ?“ Nedokoukal jsem to do konce,
konečně skoro všechny dokumentární záznamy jsme po celou dobu sledovali. Ale i z toho,co jsem viděl,zejména ta část o nacismu na Haliči a termín uvedení filmu volně na internetu vypadá na
hodně brzké události na Ukrajině .

něco na google upravovali ( že by mazali špiclovací programy a nebo ještě hůře nastavili filtry? ), ale od doby, kdy chtějí stále nějaké souhlasy, autorizaci, telefon a potvrzení polohy na ně zvysoka se… ..)

peter.
23. 11. 2016 11:16

A.Lukašenko:
Najväčší strach som mal z toho,že ma vylúčia zo strany.Bol som komunista a stranícku legitimáciu som neodhodil
http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/lukaszenko-bylem-komunista-i-nie-rzucilem-partyjna-legitymacja

Aleš
Aleš
23. 11. 2016 12:32

Fico řekl novinářům, že jsou špinavé protislovenské prostitutky Podle slovenského premiéra Roberta Fica někteří novináři záměrně poškozují slovenské předsednictví v Radě Evropské unie a jsou proto špinavé prostitutky. „Někteří z vás jsou špinavé protislovenské prostitutky a za tímto výrazem si stojím,“ řekl Fico ve středu na tiskové konferenci po zasedání slovenské vlády. Dnes 13:05 – Bratislava Předseda vlády žurnalisty kritizoval za to, že dali značný prostor bývalé zaměstnankyni slovenského ministerstva zahraničí Zuzaně Hlávkové, která obvinila resort, že některé akce v souvislosti se slovenským předsednictvím byly předražené. Novináři podle Fica pracují na principu jedna bába řekla. „Není možné, abyste na denní… Číst vice »

Aleš
Aleš
23. 11. 2016 13:53
Bety
Bety
23. 11. 2016 16:46

Rumunsko – snad si pamatujete, jak nás média vyděsila počtem 70 tisíc obětí. Všichni z toho byli na větvi. A protože stejná masáž probíhala i v Rumunsku, domnívám se, že těch skutečných 700 bylo spíš následkem, než příčinou. Ostatně ti „umučení“ a zabitý kněz kterými to začalo byli také „Zifčák“. Zpráva francouzské komise hovořila o upravených mrtvolách z márnice a o tom, že zabitý kněz se živý a zdravý vrátil z cesty do Maďarska. Otázka je, kolik lidí si těchto několikařádkových zpráv po té mediální bouři všimlo.

Bety
Bety
23. 11. 2016 17:29

Možná mám vymytý mozek, ale považuji přinejmenším za možné, že Gorbačov prostě „vypnul“ obranné mechanizmy jak v Rusku, tak i ve východním bloku a zbytek už byl naplánován jinde, samozřejmě s pomocí těch, kteří v příslušných státech stonali po mercedesech a vilách se služebnictvem, bordelech a dalších výdobytcích sladkého života. Plebsu se dostalo mandarinek a u toho zůstalo.

Thor
Thor
23. 11. 2016 18:09

Bože můj! 27 let zkušeností není dost, aby se lidi vymanili z mediálního virtuálního světa a jeho zhulených pitomostí a desinformací. V článku třikrát je viněn za jevropskou implozi NWO experimentu, celého společenského systému Kreml a oslavován MI-6 zaverbovaný hajzl, co s božím týmem ve stejném žoldu způsobil největší sociálně-politický průser v Evropě od 2. světové války a teď si ho vydržují Goldmanové a Sachsové. Ta loutka odpovídá za cca 4 miliony ztracených životů jen v bývalém SSSR a možná největší vyplenění suverénního státu v historii. To se muselo režírujícím a financujícím bébéčkám z Bazileje moc líbit. I té minoritní… Číst vice »

hudryper
hudryper
23. 11. 2016 19:19

Nediv se jim, Thore , pro většinu z té mladší poloviny zdejšího obecenstva je doba před 27 léty šerý dávnověk. Dnes je zajímavé dvojité výročí. To první se týká události,která předurčila politický vývoj v USA a v celém bílém světě. Stala se 23.11.1963 v Dallasu a byla to vražda člověka,který se postavil oné chobotnici,jež dominovala světu dalších 50 let. Myslím,že toto období končí a že snad nebude nutno střílet na nového prezidenta ,aby skončila v poněkud ještě rychlejším procesu reakce voličů Trumpa. Druhé výročí je mladší,ale ne zase o tolik. Na 23.11.existovala dohoda o vojenském potlačení demonstrace na Václavském náměstí… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
24. 11. 2016 7:41

hudryper napsal Nediv se jim, Thore , pro většinu z té mladší poloviny zdejšího obecenstva je doba před 27 léty šerý dávnověk. Dnes je zajímavé dvojité výročí. To první se týká události,která předurčila politický vývoj v USA a v celém bílém světě. Stala se 23.11.1963 v Dallasu a byla to vražda člověka,který se postavil oné chobotnici,jež dominovala světu dalších 50 let. Myslím,že toto období končí a že snad nebude nutno střílet na nového prezidenta ,aby skončila v poněkud ještě rychlejším procesu reakce voličů Trumpa. Druhé výročí je mladší,ale ne zase o tolik. Na 23.11.existovala dohoda o vojenském potlačení demonstrace na… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
24. 11. 2016 8:04

Předchozí komentář jsem napsal s vědomím, že může být DNES nazírán snad i jako svého druhu „zrada“. Otázka je, KOHO jsme tehdy mohli zradit, a KOHO bychom statečným postojem mohli zradit dnes… NIKDO „z nás dole “ nevěděl, KAM se věci pohnou, ani to KAM dojdou – resp. kam to lidé nechají dojít. Je otázkou, zda stovky či tisíce (spíše) mrtvých tehdy by dnes něčemu prospěly. A prosím nepodceňovat – neb „akce odporu“ by se tehdy chytlo to nejsurovější a nejhorší – u vědomí svého ohrožení (beztrestnost měly zajištěny snad jen opravdové špičky), a nasadily by VŠE co mohly. Opakuji… Číst vice »

Aleš
Aleš
24. 11. 2016 8:36

Když se chvíli chovám jako troll, promnu oči, střílí THOR, připomíná hudryper, co málem se stal za průser. Letko se nám lehce dotknul, a přinesl jen pravdy půl, však 9.11. byla vzata na lež hůl. A těžký KALIBR jež přines Peter! 13 milionů obětí, ty určitě Vladimir dnes, nezahodí do smetí. S deprivanty je těžká práce, v ruce moc a v ústech lži, začíná se však u nich kácet, a proto ten povyk, křik. Na každou svini se vaří voda, každá přijde o své pohodlí, jen jednu Letkou drobnost bude chtíti, ve správný čas zvednout se ze židlí… S úctou… Číst vice »