Hnutí Duha: Česká sázka na atom je sázkou na ztrátu a nejistotu

Tisková zpráva Hnutí DUHA

úterý 22. listopadu 2016

Česká vláda počítá s masivním rozvojem jaderné energetiky, aniž bere v úvahu ekonomiku rozestavěných či projektovaných jaderných elektráren v Evropské unii. Tři rozestavěné jaderné elektrárny se potýkají s prodražením na dvojnásobek až trojnásobek původního rozpočtu. Čtvrtý, teprve připravovaný projekt, vykazuje již nyní podstatně vyšší náklady na výrobu elektřiny, než o jakých uvažují české plány.

Energetická koncepce státu neobsahuje žádnou variantu, která by nepočítala s rozvojem jaderné energetiky, přičemž výroba jaderné elektřiny má vzrůst o 60 až 100 %. Preference jaderné varianty je přitom založena na nereálných cenových odhadech. Jsou výrazně nižší než v případě britského Hinkley Point – projektu, který v přípravě na výstavbu pokročil v Evropě nejdál, ani nezohledňují několikanásobné zdražení již rozestavěných elektráren na Slovensku, ve Francii či Finsku.

Vyplývá to z nového informačního listu Český jaderný optimismus a britská realita, který dnes na snídani s novináři v Praze zveřejnilo Hnutí DUHA, zde je infografika.

Podkladová analýza ministerstva průmyslu ke státní energetické koncepci počítá s investičními náklady zamýšlených českých reaktorů na úrovni 5 230 €/kW bez nákladů na pořízení úvěru. Přitom podle poslední verze smlouvy mezi britskou vládou a společností EDF má být elektrárna Hinkley Point C postavena za 17,6 miliard liber v dnešních cenách.  To odpovídá ceně 6 395 €/kW. Podstatný rozdíl je způsoben zřejmě tím, že v českém případě jde jen o teoretický propočet a v britském už o časově pokročilejší a tedy realističtější údaj ze smlouvy mezi zákazníkem a dodavatelem.

Rozdíl v investičních nákladech se promítá také do garantovaných výkupních cen, které zajímají spotřebitele: zatímco ministerstvo průmyslu odhaduje potřebnou garantovanou výkupní cenu na 66 až 86 eur za megawatthodinu, pro projekt Hinkley Point byla schválena na úrovni 118 €/MWh. Vzhledem k tomu, že evropská tržní cena elektřiny je kolem 30 €/MWh, rozdíl doplatí zákazníci – čím je větší, tím zaplatí více.

Druhým evropským jaderným projektem, který se výrazně přiblížil stavbě, jsou dva nové bloky v maďarské jaderné elektrárně Paks. Letošní studie společnosti Candole Partners ukazuje, že výstavba zdejších reaktorů není ekonomicky smysluplná pro žádný z pravděpodobných scénářů vývoje cen elektřiny a souvisejících komodit [1].

Růst nákladů na výstavbu se netýká jen přípravné fáze, ale zpravidla pokračuje i po jejím zahájení. U rozestavěných evropských jaderných elektráren došlo k navýšení rozpočtu mezi zahájením výstavby a dneškem z 3,3 na 10,5 miliardy eur ve francouzském Flamanville a z 2,8 na 5,4 miliardy eur ve slovenských Mochovcích. Důsledek jsou miliardové ztráty velkých jaderných firem (Areva, Toshiba – Westinghouse) či arbitrážní spory mezi dodavateli a odběrateli (Areva proti TVO – společnosti, která si objednala další rozestavěnou a prodražovanou jadernou elektrárnU Olkiluoto ve Finsku).

Jaderná energetika v posledních letech globálně stagnuje. Ve výrazném poklesu jí brání jen výstavba nových reaktorů v Číně. Oproti maximální celosvětové produkci jaderných elektráren v roce 2006 byla loňská o 8 % nižší. Počet reaktorů provozovaných v Evropské unii klesl oproti maximu v roce 1988 už o padesát.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Vládní plány na velký rozvoj české jaderné energetiky stojí na písku, vycházejí totiž z nereálných cenových předpokladů. Jako bychom žili na pustém ostrově a ne uprostřed Evropy. Všechny aktuálně rozestavěné evropské jaderné elektrárny spojuje to, že během plánování i výstavby několikanásobně vzrostla jejich cena. Odhady, na kterých staví česká energetická koncepce, to ignorují a jsou proto nepřiměřeně optimistické. Vycházejí z předpokladu, že se uvažované české jaderné reaktory vyhnou všem potížím, kterých se nedokázali vyvarovat Britové, Francouzi, Finové nebo Slováci. To je však nereálné. Místo sázky na jadernou kartu je lepší připravit takovou variantu energetické koncepce, která nebude počítat s rozvojem jaderné energetiky.“

Jan Ondřich, analytik Candole Partners, řekl:
„Investice do maďarské jaderné elektrárny Paks II je naprosto nesmyslná. I pokud počítáme s velmi optimistickými čísly maďarské vlády, tak zjistíme, že investice se nikdy nevrátí. A to i vzroste-li cena elektřiny na dvojnásobek dnešní hodnoty v cenové úrovni roku 2015. Podporu, tedy rozdíl mezi tržní cenou a cenou, kterou potřebuje Paks II, aby se investice vrátila, zaplatí maďarští daňoví poplatníci. Evropská unie by měla tuto podporu zakázat, neboť zásadně omezí konkurenční prostředí na trhu výroby elektrické energie.“

Poznámky:

[1] http://www.greenpeace.org/hungary/Global/hungary/kampanyok/atomenergia/paks2/NPP%20Paks%20II%20Candole.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
23. 11. 2016 5:12

Ano, sázka na atom je nejistota.

Ať žije štěpka!

Alena
Alena
23. 11. 2016 8:43

energetickou politiku u nás určuje hnutí DUHA?

hans
hans
23. 11. 2016 10:40

Pche, duhácká lžipropaganda. Nekorektní grafika – když odhady nákladů na Hinkley z roku 2008 a 2012 rozepsali do čtyř schodů, aby vytvořili dojem opakovaného nárůstu… Nesmyslná kritika – když kritizují českou uvažovanou garantovanou výkupní cenu za to, že je nižší než britská. A podvod – když zvyšování nákladů na třech stavbách interpretují jako problém celého oboru, zatímco je to problém pouze Arevy, Siemensu a Westinghousu. jehož řešení vymyslel už před lety Nečas – stačí objednat elektrárnu u Rosatomu. Nebo Číňanů. A na závěr článku – lhaní analytika Candole Partners, když tvrdí že podpora jedné jaderky v Maďarsku „zásadně omezí konkurenční… Číst vice »

hans
hans
23. 11. 2016 10:42

..Polanecký, energetický expert … „Vycházejí z předpokladu, že se uvažované české jaderné reaktory vyhnou všem potížím, kterých se nedokázali vyvarovat Britové, Francouzi, Finové nebo Slováci. To je však nereálné.“

To je reálné, když se vyhnou neumětelům, kteří neumějí elektrárny stavět. jenže to je pro experta moc složité…

peter.
23. 11. 2016 14:03

Zatepľovanie panelákov polystyrénom,ako cesta k úsporám energie.Už je takto zateplené celé Slovensko.Kto preberia za to zodpovednosť?Kde boli ekologicko-ochranárske spolky a združenia?

http://www.lajkit.cz/zpravy/item/799-polystyren-zateplovani-budov-cesko

racek
racek
23. 11. 2016 18:26

No, stačí zrušit dotace na elektřinu tzv. alternativních zdrojů a efektivnost se náhle ukáže v plné nahotě. Mimochodem, proč máme my dotovat desítkami miliard něco, co přináší zisk pouze provozovatelům a ve svém důsledku … no, jistě víte, že za každou korunou dotace stojí ekvivalent energie (práce, suroviny, devastace prostředí, rekultivace) aby ta koruna vůbec vznikla….dotovaná energie tedy není ani zelená ani úsporná. Výše uvedený případ polystyrénu jako nepřiměřeného použití je jen špička ledovce.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
24. 11. 2016 18:35

Souhlasím, že Duha taky hrává se statistikami barnumskou, o zelené energii nemluvě. Jenže problémy evropské/americké JE si úplně z prstu necucají a říkám – lepší taková oponentura než žádná. Jinak ti hoši, co spolu mluví o štěpce (jaderné) a o euru (krát deset na desátou) budou v nebezpečí totálního zvlčení, a je jedno, jestli se zrovna jmenují Dalík, Roman, Mládek, nebo jinak. Ostatně loňské klasické korporátně-veřejnoprávně-českokorupční tanečky kolem revizí potrubí na JETE i v Dukovanech si taky nevymysleli grínpísáci (a dokud se o tom ještě něco psalo, zde evidentně vyšetřování skončilo, zapomeňte, na rozdíl třeba od vitáskiády, tak pokud si… Číst vice »

Admirál
Admirál
25. 11. 2016 6:15

Na Zvědavci je článek – „Jak Trump ví, že kvůli neustávajícímu globálnímu oteplování bude Země za 100 let neobyvatelná?“

Ten pán, co to psal, je vyslovený demagog – jak typické pro zelené. Vydává teorie za axiomy, píše o snižování produkce skleníkových plynů jako o účinné obraně proti oteplování.

Za mně: – Je možné, že se Země oteplí tak, že bude její velká část neobyvatelná.
Je vyslovená pitomost se domnívat a hlásat, že tomu můžeme zabránit snížením tvorby skleníkových plynů.

hudryper
hudryper
25. 11. 2016 7:20

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9227-odborna-studie-zdravi-chemtrails Myslím,že se vědomí lidí o tom,jak chemtrails ohrožuje jejich zdraví pomalu začíná aktivizovat. Tato suchopárná a poměrně opatrná studie co do následků práškování ovzduší odhaluje,že bez patřičných vědomostí o důsledcích vystavování přírody chemtrails dochází k bezohlednému toxickému vystavení lidí ,kteří dýchají a ve vodě i potravinách konzumují rozprašované směsi. Přitom se studie vyhnula vojenskému využívání rozptýlených nanočástic,což je nepochybně ten hlavní důvod pro jejich instalaci ve stratosféře.Doufejme,že rozhodnutím zrušit financování tzv. protioteplovacích aktivit,jak oznámil Trump,dojde k ukončení tohoto nebezpečného pokusu na lidech.Je výsměchem celé tzv.zelené politice,když v rámci nákladných transportů anorganik do stratosféry se „bojuje“ proti oteplování tím,že se… Číst vice »

Sio
Sio
26. 11. 2016 12:31

peter. napsal

Peremoga:
http://ekonomika.idnes.cz/vrchni-soud-veolia-0nx-/ekonomika.aspx?c=A161125_194951_ekonomika_cen

Každý městský úřad by měl povinně vyvěsit na svoje stránky všechny dokumenty, týkající se privatizace VaK, všetně smlouvy a jmenovitého seznamů všech zastupitelů, kteří hlasovali pro. Ať si občané uváží, zda je chtějí volit i nadále.

peter.
26. 11. 2016 14:49

Takto dnes vyzerajú Karpaty za našou východnou hranicou. http://finance.obozrevatel.com/economy/58347-vyirubka-kruglyaka-ostavit-ukrainu-bez-karpatskih-lesov-ekspertyi-dali-ustrashayuschij-prognoz.htm A to napriek tomu,že Ukrajina vyhlásila moratórium na vývoz dreva – guľatiny. EÚ potvrdzuje svoj prenáramný záujem o ekológiu tým,že pôžičku Ukrajine vo výške 600 miliónov €,podmieňuje zrušením tohoto moratória.Na fotke sú Karpaty odlesnené nezákonne.Ako budú vyzerať po zrušení moratória na výrub? Farizejstvo,faloš a neúcta k ekológii ktorá sa prejavuje na tomto prípade je odporná na grcanie.Ešte odpornejšie je,že v tom hnusnom spolku sme ešte stále aj my.Karpaty tvoria z väčšej časti bukové lesy.A buk potrebuje najmenej 100 rokov rásť,aby bol zrelý pre výrub. A strany zelených majú toto na háku,lebo… Číst vice »

Sio
Sio
26. 11. 2016 16:42

peter. napsal Takto dnes vyzerajú Karpaty za našou východnou hranicou. http://finance.obozrevatel.com/economy/58347-vyirubka-kruglyaka-ostavit-ukrainu-bez-karpatskih-lesov-ekspertyi-dali-ustrashayuschij-prognoz.htm A to napriek tomu,že Ukrajina vyhlásila moratórium na vývoz dreva – guľatiny. EÚ potvrdzuje svoj prenáramný záujem o ekológiu tým,že pôžičku Ukrajine vo výške 600 miliónov €,podmieňuje zrušením tohoto moratória.Na fotke sú Karpaty odlesnené nezákonne.Ako budú vyzerať po zrušení moratória na výrub? Farizejstvo,faloš a neúcta k ekológii ktorá sa prejavuje na tomto prípade je odporná na grcanie.Ešte odpornejšie je,že v tom hnusnom spolku sme ešte stále aj my.Karpaty tvoria z väčšej časti bukové lesy.A buk potrebuje najmenej 100 rokov rásť,aby bol zrelý pre výrub. A strany zelených majú toto… Číst vice »

Bety
Bety
26. 11. 2016 18:17

Já mám čím dál tím silnější dojem, že zelení fungují na principu církve. Mají své „zelené“ čti naivní věřící, středně bohatí si špatné svědomí z toho, že za účelem zisku ničí životní prostředí léčí pomocí odpustků, čti příspěvků na ekologické akce, a ti nejmocnější a nejbohatší na tom všem vesele profitují.Celé to hnutí je dávno prolezlé byrokracií, neboli klérem, která z toho má velmi slušné živobytí. A zkuste proti tomu celému spolku něco říct – v tu ránu jste na hranici, odsouzeni tiskem a davem jako škůdci celé planety. Že se jim ani ne za zády, ale přímo na očích… Číst vice »

Sio
Sio
26. 11. 2016 20:12

Bety napsal Já mám čím dál tím silnější dojem, že zelení fungují na principu církve. Mají své „zelené“ čti naivní věřící, středně bohatí si špatné svědomí z toho, že za účelem zisku ničí životní prostředí léčí pomocí odpustků, čti příspěvků na ekologické akce, a ti nejmocnější a nejbohatší na tom všem vesele profitují.Celé to hnutí je dávno prolezlé byrokracií, neboli klérem, která z toho má velmi slušné živobytí. A zkuste proti tomu celému spolku něco říct – v tu ránu jste na hranici, odsouzenitiskem a davem jako škůdci celé planety. Že se jim ani ne za zády, ale přímo na… Číst vice »