BED IN – Pražské „postelování“ s Lennonem a Ono
Na počest čtyřicátého výročí svatební cesty Johna Lennona a Yoko Ono a na podporu Světového pochodu za mír a nenásilí uspořádá spektrum neziskových organizací pražskou verzi akce BED IN. “Postelová” akce se uskuteční ve čtvrtek 28. května na pražském Palackém náměstí od 10 do 22 hodin za podpory zvučných jmen současného hudebního světa.

 

Praha, 25. května 2009 – “V posteli se ve čtvrtek budete moci potkat například s Ondřejem Brzobohatým nebo jeho jmenovcem a účastníkem X Factoru Ondřejem Rumlem,” uvedla jedna z organizátorek Světového pochodu za mír a nenásilí i “postelové” akce Táňa Bednářová. V prostoru Palackého náměstí bude umístěna velká postel, kde budou zmínění umělci společně s ostatními vystupovat. Kromě jiného si take lidé mohou přijít poslechnout ženskou vokální skupinu Yellow sisters a další hudební či taneční vystoupení. Chybět nebude ani informační stánek o Světovém pochodu za mír a nenásilí. Obdobnou akci uspořádali přesně před čtyřiceti lety tehdejší novomanželé Yoko Ono a John Lennon. Během své svatební cesty se ubytovali v amsterdamském hotelu, kam pozvali novináře a své přátelé, aby podpořili jejich protest proti válce ve Vietnamu konaný právě v posteli. Tato akce vstoupila do dějin nejen svou orgininalitou, ale také vznikem nejslavnějších mírových písní Give peace a chance a Imagine.

 

“I dnes stejně jako tehdy Yoko Ono a John Lennon volají miliony lidí po míru a po nenásilném řešení konfliktů, proto se snažíme skrze plánovanou akci, ale především prostřednictvím mezinárodního Světového pochodu za mír a nenásilí, který na podzim projde také Českou republikou, lidem vzkázat mírové poselství, dejme šanci míru,”  řekla Bednářová. Světový pochod za mír a nenásilí v rámci nějž se čtvrteční BED IN koná je prvním celosvětových pochodem, který požaduje odstranění jaderných zbraní, postupné snižování počtu konvenčních zbraní a podpisu mezinárodní smlouvy o neútočení. Pochod podpořila i přímo Yoko Ono. A přidává se řada dalších velmi zajímavých osobností, ať už jde o prezidenty (Chile, Chorvatsko, USA, Argentina), umělce (Bryan Adams, Lou Reed, Art Garfunkel), sportovce (Gianluca Pessotto, FC Inter Milán) či držitele Nobelových cen (např. Dalajláma, Desmond Tutu). Celkem jde už na celém světě o více než 2600 organizacím, které myšlenku pochodu podporují.

 

Světový pochod za mír a nenásilí  během tří měsíců obejde celý svět od Nového Zélandu, kde bude 2. října letošního roku začínat, až po Jižní Ameriku, kde v Argentině v Andách 2. ledna 2010 skončí. Do České republiky dorazí začátkem listopadu, kde jej bude provázet řada významných akcí. Organizátoři plánují na 2. listopadu připravit koncert, karnevalový průvod, ale také sportovní utkání, vše za přítomnosti hostů význačných jmen. Již dnes v České republice pochod podporují osobnosti z nejrůznějších oblastí. Jmenujme například režisérku Helenu Třeštíkovou, herečku Janu Švandovou či jejího kolegu Rudolfa Hrušínského, Lejlu Abbasovou, Zdeňka Trošku, Jana Budaře či Davida Vávru. Pochod v ČR podporuje také Informační centrum OSN. Na samotné organizaci české části Světového pochodu za mír a nenásilí se pak podílí pestrá skupina organizací. Jde například o organizace Česko proti chudobě, ADRA, Greenpeace či Humanistické hnutí.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments