Berija (3. díl)

K 60. výročí vraždy L. P. Beriji

Před 60 lety, 26. června 1953 byl podle a zákeřně zavražděn vynikající státní činitel SSSR, skvělý organizátor ekonomiky a vědy SSSR Lavrentij Pavlovič Berija.

Otázky a odpovědi k výročí

Jelikož jsem (Pozn. překl.: Jurij Ignatijevič Muchin) o vraždě L. P. Beriji napsal knihu «Убийство Сталина и Берия», omezím se jen na odpovědi na otázky Nielse Johansena, redaktora ekonomické rubriky v novinách „Kultura“.

Jak, kde a kdy zahynul L. P. Berija, byl souzen a zastřelen podle zákona nebo ho prostě zavraždili?

To, že byl zavražděn 26. června 1953, je nezpochybnitelné. Ale v souvislosti s tím, že to byla utajovaná vražda, nijak zdokumentovaná a pečlivě ukrývaná, o jejichž podrobnostech dokonce zdaleka ne vše znali dokonce ani účastníci, pomocníci a svědci, je obtížné zjistit místo vraždy. Mohl to být štáb PVO moskevského vojenského okruhu, kde jej mohl nalákat velitel PVO Moskvy Moskalenko v souvislosti s tím, že Berija řídil vytvoření raketových zenitních komplexů, a první z nich se zrovna stavěly na protivzdušnou ochranu hlavního města. Nejpřesvědčivější se mi zdá právě tato varianta. Na druhé straně tu máme vzpomínky svědků, ze kterých lze udělat závěr, že Berija byl zavražděn doma, kam vrahové přijeli pod záminkou řešení pracovních problémů.

Zabití podle zákona – to je zastřelení po odsouzení soudem. Do 26. června žádný soud s Berijou nebyl, nebylo dokonce ani rozhodnutí vlády o jeho uvěznění a rozběhnutí nějakého trestního případu proti němu. Fakta ukazují, že generálové Moskalenko a Batickij neměli za úkol zavraždit Beriju, ale zabezpečit jeho odvoz na zasedání Prezidia ÚV KSSS. A teprve na tomto zasedání Prezidia měl být projednán Berijův případ, protože Chruščov si vymyslel dezinformaci o tom, že Berija prý organizuje zradu.

Podle dochovaných tezí předpokládaného vystoupení Malenkova o Berijově otázce a podle jeho konceptu předpokládaného závěru Prezidia z 26. června (Malenkov byl v tomto okamžiku šéfem vlády SSSR), měl být Berija odvolán ze všech vykonávaných funkcí (zástupce předsedy vlády SSSR, Předsedy speciálního výboru, ministra spojených ministerstev vnitřních záležitostí a bezpečnosti) a jmenován ministrem naftového průmyslu.

Přitom členové Prezidia (kromě Chruščova, který měl své důvody) byli s Berijou nespokojeni ne díky „zradě“ – v tu zradu těžko někdo z členů Prezidia skutečně věřil. Například, ve zmačkaném konceptu Malenkova není o zradě ani slovo. A vychází z toho, že pro většinu členů Prezidia byla „zrada“ jen příčinou k tomu, aby mohli tvrdě pohovořit s Berijou a odvolat jej z funkcí, k čemuž měli dva důvody. Zaprvé, Berija, možná jediný, přesně plnil usnesení XIX. sjezdu KSSS, na kterém byla strana odstavena od státní moci a veškerá moc v SSSR měla přejít k sovětům. A podle nové Ústavy Berija ignoroval stranické orgány a nedovoloval jim vměšovat se do práce vlády. Berija vyžadoval od stranických orgánů „výběr kádrů a propagandu“ přesně podle Ústavy KSSS. Ale jakmile Prezidium ÚV KSSS zůstalo bez Stalina, potichu ponechávalo situaci kolem moci v zemi takovou, jaká byla před XIX. sjezdem KSSS – Berija jim stál v cestě.

Zadruhé, Berija odmítal zrušit sledování členů Prezidia ÚV KSSS a nejvyšších úředníků státu, které se provádělo už od dávných časů za účelem ochrany nejvyšších osob státu od pokusů zradit SSSR – od jejich kontaktů se zahraničními rezidenty a pochybnými osobami. Sám chápete, takové sledování velmi překáželo „osobnímu životu“ těch svatoušků. Svatoušci chtěli osobní svobodu – utrácet peníze a nikomu neobjasňovat jejich původ, mít milenky. A zprávy osobní ochrany vládě tomu vadily. Například Malenkov se chystal vyčítat Berijovi i „stalinské pořádky“ v Prezidiu.

(Pozn. překl.: Viz Malekovův koncept)

>>

Řízení ochrany – ÚV

Od rána do večera neuděláš ani krok bez kontroly!

Naše ochrana – u každého, koho ochraňuje (bez práskání)

Byli jsme za soudruha Stalina nespokojeni

Organizace odposlouchávání – ÚV – kontrola

Soudruzi nevědí, kdo koho odposlouchává

<<

Ještě podtrhnu – nikdo z členů Prezidia se nechystal Beriju zavřít, a to, že Moskalenko i Batickij nepřivezli Beriju na zasedání Prezidia a nahlásili, že ho zabili, když se nad tím zamyslíte, muselo způsobit všem členům Prezidia (kromě Chruščova, který tu vraždu zorganizoval) šok.

Kulku Berijovi „poslal“ generálmajor P. F. Batickij. Chvástat se katovskými funkcemi – to není ruský zvyk, ale on se tím „hrdinským činem“ chvástá a mimo to, pod „zápisem o zastřelení“ je jeho podpis, což znamená, že ho provedl on. Připomenu, že po vraždě Beriji se na Moskalenka a Batického hrnulo nepočítaně odměn, dokonce tu byl i návrh dát jim vyznamenání „Hrdina Sovětského svazu“. Avšak i bez toho, generálplukovník Moskalenko, kterého předtím deset let nepovýšili byl okamžitě jmenován armádním generálem a jmenován do funkce velitele Moskevského vojenského okruhu a v roce 1955 se stal maršálem. A štábní generál u pěchoty, generálmajor Batickij byl hned jmenován generálplukovníkem (!) a funkci velitele PVO Moskevského vojenského okruhu. Pravdou je, že ve Wikipedii píší, že Baltický byl v té době už generálporučíkem, ale v daném případě věřím víc Moskalenkovi a Moskalenko píše, že povolal „k práci“ generálmajora Baltického.

Překlad : Sio

Zdroj: http://www.ymuhin.ru/node/932/k-60-letiyu-ubiistva-lp-berii

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
78 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
17. 7. 2016 16:52

Přiznám se Stane, že Vám nerozumím. Z politicky nekorektního textu na téma buzerati máte strach a hned vedle se nebojíte série článků, oslavujících chlapa, co je považován za jedno z hlavních strůjců bolševického vraždění. A to prosím u těch buzíků jde jen tzv. ukážky, kdežto u soudruha Beriji šlo miliony mrtvých.

peter.
17. 7. 2016 17:13

cnemo napsal
kdežto u soudruha Beriji šlo miliony mrtvých.

Koľko bolo tých miliónov?10,50 alebo viac?Máte nejaké hodnoverné štatistické údaje?Lebo by som si to rád spočítal.Zavraždené milióny ľudí Stalinom + zavraždené milióny Berijom + Trockého milióny vrážd + 29 miliónov padlých v II.svetovej vojne….ostal vôbec niekto v tom Rusku nažive?
Čo sa týka homosexuálov,tak som si prečítal text vystúpenia poslankyne Pavlíny Nytrovej v českom parlamente a miesto hysterického odsúdenia z úst a klávesníc jej spolustraníkov z ČSSD,by som sa rád dočítal,ktoré jej vyjadrenia považujú za tak strašný zločin.Povedala len pravdu a to,čo si myslí aj väčšina elektorátu ČSSD.

Sio
Sio
17. 7. 2016 17:59

cnemo napsal

Přiznám se Stane, že Vám nerozumím. Z politicky nekorektního textu na téma buzerati máte strach a hned vedle se nebojíte série článků, oslavujících chlapa, co je považován za jedno z hlavních strůjců bolševického vraždění. A to prosím u těch buzíků jde jen tzv. ukážky, kdežto u soudruha Beriji šlo miliony mrtvých.

Nevěděl jsem, že máte sklon věřit všemu, co vám západní propaganda + normalizační komunisté v Česku i SSSR, kteří jsou tam od smrti Stalina, nakukali. Ale vaše volba.

cnemo
17. 7. 2016 18:40

Sio napsal
Nevěděl jsem, že máte sklon věřit všemu, co vám západní propaganda + normalizační komunisté v Česku i SSSR, kteří jsou tam od smrti Stalina, nakukali. Ale vaše volba.

Ale mě se přece Stan nebojí, já ho popotahovat nebudu a ani nemohu:) Je vcelku jedno, jak to bylo doopravdy, nebo co si myslím já. Odsuzuje se podle názoru vládnoucí elity a ten je jasný. Je to, jako pokus o rehabilitaci Rudolfa Hesse, o jehož proviněních (o smrti nemluvě) můžeme mít oprávněné pochyby. Proč tedy se obávat urážky buzíků, když hrozí popírání zločinů komunismu, potažmo genocidy? :)

zamp1
zamp1
17. 7. 2016 19:20

„Je vcelku jedno, jak to bylo doopravdy“: může napsat jen doopravdický ignorant!

peter.
17. 7. 2016 19:24

Vyhľadal som si o Rusku niektoré zaujímavé údaje.Tak napr.Počet obyvateľov v r.1897 – 125 640 025, z nich bolo niečo cez 50% Rusov.Rusko sa v r.1916 rozkladalo na rozlohe 21 799 825 km2.Dnes sa rozkladá na rozlohe 17 075 400 km2 a obyvateľov má cca 145 miliónov z nich Rusov niečo cez 50%.
Od r.1900 zažilo Rusko vojnu s Japonskom,prvú svetovú vojnu,revolúciu,občiansku vojnu,vojnu s Poľskom,hladomor,vojnu s Fínskom druhú svetovú vojnu,Stalin,Berija,Trockij (každý z nich)zavraždili stámilióny Rusov….cnemo!Niečo tu nesedí!

Sio
Sio
17. 7. 2016 20:08

cnemo napsal
Ale mě se přece Stan nebojí, já ho popotahovat nebudu a ani nemohu:) Je vcelku jedno, jak to bylo doopravdy, nebo co si myslím já. Odsuzuje se podle názoru vládnoucí elity a ten je jasný. Je to, jako pokus o rehabilitaci Rudolfa Hesse, o jehož proviněních (o smrti nemluvě) můžeme mít oprávněné pochyby. Proč tedy se obávat urážky buzíků, když hrozí popírání zločinů komunismu, potažmo genocidy?

A proč sem taháte váš spor se Stanem? Nemůžete to překousnout?

Sio
Sio
17. 7. 2016 20:09

peter. napsal Vyhľadal som si o Rusku niektoré zaujímavé údaje.Tak napr.Počet obyvateľov v r.1897 – 125 640 025, z nich bolo niečo cez 50% Rusov.Rusko sa v r.1916 rozkladalo na rozlohe 21 799 825 km2.Dnes sa rozkladá na rozlohe 17 075 400 km2 a obyvateľov má cca 145 miliónov z nich Rusov niečo cez 50%. Od r.1900 zažilo Rusko vojnu s Japonskom,prvú svetovú vojnu,revolúciu,občiansku vojnu,vojnu s Poľskom,hladomor,vojnu s Fínskomdruhú svetovú vojnu,Stalin,Berija,Trockij (každý z nich)zavraždili stámilióny Rusov….cnemo!Niečo tu nesedí! Peter, nedávno jsem tu uváděl článek o demografii v Rusku, je tam i graf a čísla mluví jasně. SoLŽEnicinovy lži dnes žerou… Číst vice »

Bety
Bety
17. 7. 2016 20:11

„Je vcelku jedno, jak to bylo doopravdy“.
K tomu bych citovala svého oblíbeného autora:
„Je důležité, abychom věděli, odkud jsme přišli, protože když nevíte, odkud jste přišli, pak nevíte, kdo jste, a když nevíte kdo jste, pak nevíte, kam jdete. A když nevíte, kam jdete, jdete patrně špatným směrem.“

peter.
17. 7. 2016 21:15

Sio napsal Peter: http://outsidermedia.cz/demografie-ruskeho-imperia-rsfsr-ruska-1913-2014/ Sio: Už od detstva mi vtĺkali do hlavy,že Stalin bol najväčší vrah v histórii ľudstva a Berija úchylný sadista,przniteľ malých dievčatok a najodpornejší človek akého ruská zem nosila.Takým prelomom v mojom myslení… totiž,že tomu tak byť nemuselo,som získal po zhliadnutí niektorých starých sovietskych vojnových filmov, Ozerovovej filmovej epopeji Oslobodenie a čítaním vojnových románov napr.Konstantina Simonova.To spôsobilo,že som začal čítať všetko,čo sa týkalo Stalina a jeho vplyvu na históriu ZSSR.Tá jednoduchá matematika s vývojom populácie v ZSSR po revolúcii ma utvrdila v tom,že ide o účelové obsieranie tejto osobnosti.Musím však priznať,že čo sa Beriju týka,tak pozitíva jeho… Číst vice »

Sio
Sio
17. 7. 2016 23:09

peter. napsal Sio: Už od detstva mi vtĺkali do hlavy,že Stalin bol najväčší vrah v histórii ľudstva a Berija úchylný sadista,przniteľ malých dievčatok a najodpornejší človek akého ruská zem nosila.Takým prelomom v mojom myslení… totiž,že tomu tak byť nemuselo,som získal po zhliadnutí niektorých starých sovietskych vojnových filmov, Ozerovovej filmovej epopeji Oslobodenie a čítaním vojnových románov napr.Konstantina Simonova.To spôsobilo,že som začal čítať všetko,čo sa týkalo Stalina a jeho vplyvu na históriu ZSSR.Tá jednoduchá matematika s vývojom populáciev ZSSR po revolúcii ma utvrdila v tom,že ide o účelové obsieranie tejto osobnosti.Musím však priznať,že čo sa Beriju týka,tak pozitíva jeho pôsobenia vedľa Stalina… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
18. 7. 2016 7:07

cnemo napsal
Je vcelku jedno, jak to bylo doopravdy,

ale bylo jich nejméně 100 milionů…., říkali to v televizi. To je alespoň pádná argumentace!

merlin
merlin
18. 7. 2016 7:20

I milion by stačil, jednou jsem se to tu pokoušela spočítat, nebyly to uváděné desítky milionů, ale jen miliony, což ale z mého pohledu na věci samé nemění nic. :-)

peter.
18. 7. 2016 7:58

Sio napsal Pokud mají Rusové kladný vztah ke Stalinovi, je schizofrenní myslet si o Berijovi něco jiného Sio: Tak potom Rusi trpia schizofréniou.Lebo pokiaľ viem,tak na Beriju namajú rovnaký názor ako na Stalina.Dôležité je to,ako sa k „stalinizmu“stavia súčasná vládna moc.A jej postoj nemožno ani zďaleka označiť za „prostalinský“.Lebo keď budeme vychádzať len z hodnotení historikov,tak sa skutočnej pravdy nedopátrame.Historici sú totiž(podľa mňa)predajné kurvy,ktoré vždy vyložia historické fakty tak,aby ulahodili režimu ktorý ich platí alebo sú pri výklade histórie pod vplyvom ideológie, ktorú sami vyznávajú.O Stalinovej dejinnej úlohe nemožno pochybovať (zase len môj názor).Stačí si predstaviť,že na jeho mieste by… Číst vice »

Sio
Sio
18. 7. 2016 9:54

peter. napsal Sio: Tak potom Rusi trpia schizofréniou.Lebo pokiaľ viem,tak na Beriju namajú rovnaký názor ako na Stalina.Dôležité je to,ako sa k „stalinizmu“stavia súčasná vládna moc.A jej postoj nemožno ani zďaleka označiť za „prostalinský“.Lebo keď budeme vychádzať len z hodnotení historikov,tak sa skutočnej pravdy nedopátrame.Historici sú totiž(podľa mňa)predajné kurvy,ktoré vždy vyložia historické fakty tak,aby ulahodili režimu ktorý ich platí alebo sú pri výklade histórie pod vplyvom ideológie, ktorú sami vyznávajú.O Stalinovej dejinnej úlohe nemožno pochybovať (zase len môj názor).Stačí si predstaviť,že na jeho mieste by v r.1941 stál napr.Chruščov a hneď musí byť každému jasné,akým smerom by sa povojnová Európa… Číst vice »

cnemo
18. 7. 2016 10:03

Sio napsal A proč sem taháte váš spor se Stanem? Nemůžete to překousnout? Se Stanem vedu spor vcelku ve věcné rovině a rozhodně ne v nepřátelské duchu, nechápu, co bych měl překusovat. Prostě se podivuji nad faktem, že do článku o buzících je třeba zasahovat, bo se bojí, a oslava Beriji je v pohodě. Fakt nerozumím. >„Je vcelku jedno, jak to bylo doopravdy“: může napsat jen doopravdický ignorant! Z hlediska případného trestního stíhání to jedno skutečně je. Komunismus a fašismus byl zločinný, proces s M. Horákovou byl vykonstruovaný, zemřelo 6e6 Židů, při humanitární bombardování Drážďan jen 30 tis., Emeryka vyhrála… Číst vice »

lomikel
lomikel
18. 7. 2016 10:49

pokud nekdo nechape nuance trestniho rizeni v CR tak si proctete par kauz na
http://paragraphos.pecina.cz/
http://www.k213.cz/

muze mu to pomoci pokud bude zameren

Sio
Sio
18. 7. 2016 17:32

merlin napsal

I milion by stačil, jednou jsem se to tu pokoušela spočítat, nebyly to uváděné desítky milionů, ale jen miliony, což ale z mého pohledu na věci samé nemění nic.

Z jistého hlediska mění. Ztrácí to svou propagandistickou sílu, protože nevinných obětí honby za ziskem bude rázem o další řád více. Jinak je to samozřejmě mnoho, jen vzniká otázka – kde je to lepší?

orinoko
orinoko
18. 7. 2016 18:14

Hmm, a co stredoveky cirkevni mor a zapadni vyhlazovani indianske celadky v ramci cele Amerigo Vespucci?
Nedelam si o Berijovi iluze.
Toljo, jedem!, zarval, kdyz Stalin vykonal definitivu. O hodinu pozdeji zacaly moskevskymi ulicemi projizdet ve velkem tanky Berijova mocenskeho razeni.
Berija rad prznil baletky, ale kdo by se tim dneska zabyval, ze?
Berija byl uplne nespravna persona na nespravnem miste.
Asi tu mnohe naseru.

cnemo
18. 7. 2016 18:15

Stan napsal Jo, všiml jsem si, že jsme si poslední dobou nějak přestali rozumět. To se občas stává. Takže si pozorně přečtěte naši Ústavu a trestní zákoník, třeba Vám docvakne rozdíl mezi svobodným šířením politického názoru, např. že Berija nebyl až taková svině, jak se o něm 60 let tvrdilo, a rasově, národnostně, nábožensky apod. podmíněným nenávistným štvaním. Pokud se domníváte, že to tak je, OK. Zatím znám jen soudy kvůli popírání genocidy či zločinů N+K. Upozorňuji, že B. byl ministrem vnitra CCCP v dost problematickém období a jeho předcházející „razantní“ kariéra byla v silových složkách. Nejsem odborník, ale těžko… Číst vice »

peter.
18. 7. 2016 20:35
Bety
Bety
18. 7. 2016 21:37

Merlin – i milion by stačil.
USA 1861- 1865 Válka Severu proti Jihu přinesla minimálně 1100000 obětí. „Velmi přispěla k modernizaci a demokratizaci světa.“ Pokoušela jsem se zjistit, kolik bylo v té době v USA obyvatel. Zdá se, nemohu na to přísahat, že zhruba 23 milionů. Zřejmě bez většiny Indiánů, kteří už to měli za sebou a stejně se mezi občany nepočítali.
Politické otřesy a změny nejsou nikdy bez obětí. Ale zatím co na jedné straně je to hodnoceno jako velké plus, na druhé to jsou zločiny.

Sio
Sio
18. 7. 2016 22:08

No, ani já, ani autor článku, ani cnemo nebo orinoko, nemužeme toho moc prokázat. Síla propagandy je veliká a po tolika letech už se dá udělat z komára vola a obráceně. Je jasné, že pokud něco řídil na tak vysokém postu, nemohl se vyhnout nějakým z dnešního pohledu (tedy jak kde) krutým rozhodnutím. Asi to neměl takovou brnkačku jako naši koloniální zastupitelé, kteří nerozhodují takžka o ničem a neodpovídají téměř za nic. Jejich jedinou starostí je, který lobista přihodí víc za jejich hlas a do kterého výboru nebo správní rady usadit svůj zadek.. Otázkou je, mezi jakými zly volil, což… Číst vice »

merlin
merlin
19. 7. 2016 4:26

Bety napsal Merlin – i milion by stačil. USA 1861- 1865 Válka Severu proti Jihu přinesla minimálně 1100000 obětí. „Velmi přispěla k modernizaci a demokratizaci světa.“ Pokoušela jsem se zjistit, kolik bylo v té době v USA obyvatel. Zdá se, nemohu na to přísahat, že zhruba 23 milionů. Zřejmě bez většiny Indiánů, kteří už to měli za sebou a stejně se mezi občany nepočítali. Politické otřesy a změny nejsou nikdy bez obětí. Ale zatím co na jedné straně je to hodnoceno jako velké plus, na druhé to jsou zločiny. my jsme se v dějepise za totáče učili že si am.… Číst vice »

merlin
merlin
19. 7. 2016 4:38

P.S. Berija mi na fotkách připomíná fretku. Zlou fretku. Většinou dávám na svůj instinkt, když ne, obvykle lituju.

fajt
fajt
19. 7. 2016 6:16

merlin napsal

P.S. Berija mi na fotkách připomíná fretku. Zlou fretku.Většinou dávám na svůj instinkt, když ne, obvykle lituju.

:-) ( a nejhorší jsou ve výsledku manekýni a playmate, tvářičky jako lusk a nakonec se z nich v drtivé většině vyklubou duševní lůzři, loutkosráči, či jedovatí parchanti, tady jsem od startu nutkavě nastaven minimálně na žlutý mód ). ..)

Dolmen
Dolmen
19. 7. 2016 6:43

merlin napsal

P.S. Berija mi na fotkách připomíná fretku. Zlou fretku.Většinou dávám na svůj instinkt, když ne, obvykle lituju.

Merlin je názorným příkladem, co dokáže dlouholetá a cílevědomá propaganda na první prioritě udělat i s inteligentním člověkem.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
19. 7. 2016 8:13

cnemo, jestlipak Vy ještě ke všemu nemlátíte černochy. Jako debata na alternativním, takřka podvratném webu ale k popukání. Za které popírání či vychvalování by hrozilo jaké popotahování ?? Takový Lenin by si nás (na rozdíl od Beriji snad jen argumentačně) vychutnal a jaksepatří znectil. Ešte som rozmýšľal, ale furt myslím, že ten ruský revival Stalina, Beriji a spol. stojí za zlámanou grešli potud, pokud je hnán právě potřebou, v diskusi k předchozím dílům zdejšími dámami inteligentně zmíněnou, za každou cenu si najít nějakého velkého vůdce a numinózní figuru. Vůdce bezchybného, který znal ty správné recepty a kdyby ho Plochišové nezavraždili,… Číst vice »

Sio
Sio
19. 7. 2016 8:21

merlin napsal

P.S. Berija mi na fotkách připomíná fretku. Zlou fretku.Většinou dávám na svůj instinkt, když ne, obvykle lituju.

A já si sám připadám v zrcadle jako postarší opelichaný orangutan. Hádám, že to také nebude daleko od pravdy. :-)

peter.
19. 7. 2016 9:00

Na prelome tisícročia sa vo svete veľa rozprávalo o „chorobe šialených kráv“-(BSE).Ide o jednu z priónových chorôb(BSE,Skrapie ,Creutzfeldt-Jacobova choroba a choroba Kuru). Na Slovensku sme vtedy boli veľmi hrdí na potomka slovenských rodičov,amerického nositeľa Nobelovej ceny prof.Gajduseka,ktorý tú nobelovku dostal za výskum choroby kuru v Novej Guinei.Choroba sa pravdepodobne medzi domorodcami prenášala rituálnym kanibalizmom,konzumovaním mozgu nepriateľa.Tak tento náš skoroslovák prof. Gajdusek sa venoval aj na Slovensku výskumu obdobnej choroby vyskytujúcej sa u oviec (skrapie-klusavka),bol veľmi slávny nie len u nás,ale v celom svete,lebo sa zaslúžil aj o elimináciu choroby šialených kráv v Európe. Lenže! Potom sa zistilo,že pán profesor je… Číst vice »

peter.
19. 7. 2016 9:17

peter. napsal
personifikované zlo,ktoré dáva zabudnúť na jeho nesporné zásluhy o ZSSR.

Ono asi platí vo všeobecnosti,že ľudia rýchlejšie zabúdajú na dobrodenie(nie sú radi ak sa o svoje dobro nepričinia sami ale musia byť vďační niekomu inému) ale dokážu si dlho v pamäti udržať to,ak im niekto ublíži.Pomstychtivosť má väčšiu silu ako vďačnosť a stále platí to známe „urob susedovi dobre, oserie ti plot“.

Dolmen
Dolmen
19. 7. 2016 9:17

peter. napsal
Možno,že s Berijom je to podobné.Na zásluhy sa zabúda pre jeho nemalý podiel na čistkách,pri ktorých podľa porekadla:“keď sa rúbe les,lietajú triesky“zahynuli aj tisícky nevinných ľudí.Možno preto Berija predstavuje u ľudí, včítane Rusov personifikované zlo,ktoré dáva zabudnúť na jeho nesporné zásluhy o ZSSR.

Tak, tak. Tak nějak to je. Vést loď na moři v hurikánu nemůže vést kapitán, který umí vodit jen vyhlídkovou loď po Máchově jezeru. A je korektní říkat, že ten z Máchova jezera je lepší, citlivý humanista, jen proto, že z jeho lodi nebyl nikdy žádný pasažér smeten do vody?

fajt
fajt
19. 7. 2016 9:34

je zajímavý jak obyčejní lidé s chybami velmi agresivně reagují na soustavnou a odhodlanou slušnost, či umírněnou zásadovost některých jedinců – hezky to bylo ztvárněno v komiksovém seriálu Simpsonovi, kde hlavní hrdina Homer ( jim ) pohrdal a pak občas dost drasticky zneužíval panbíčkáře Neda Flanderse, kterého měl pro své asketické vlastnosti umocněné ( okolím nezatěžovanou ) vírou za týpka, který musí z principu platit za jeho zpackaný život. ..)

Irena
19. 7. 2016 9:43

Dolmen napsal
A je korektní říkat, že ten z Máchova jezera je lepší, citlivý humanista, jen proto, že z jeho lodi nebyl nikdy žádný pasažér smeten do vody?

Problém je, že těm citlivým humanistům většinou do vody padají lidí milióny, ale ty nikdo nepočítá. Tyranem a sadistou je pak obvykle ten, který se s nimi na tom nehodlá podílet, nebo má dokonce tu drzost se bránit.

fajt
fajt
19. 7. 2016 9:49

je možná lépe lidem nepomáhat, pak nemají patřičný důvod se vám pomstít. ..)

merlin
merlin
19. 7. 2016 10:26

Sio napsal
A já si sám připadám v zrcadle jako postarší opelichaný orangutan. Hádám, že to také nebude daleko od pravdy.

nó, to ses vystihnul ještě dost nepřesně. Já bych byla popisnější a rozvinula to :-) Ale přesto jsem na tebe nezanevřela – na rozdíl od Beriji – ani při pohledu na tvou otřesnou fotografii a posléze na originál, takže je to důkaz, že nakonec stejně rozhoduje celkový dojem z člověka. Takže si budu trvat na svém.

lomikel
lomikel
19. 7. 2016 10:34

aniz bych chtel vsupovat do diskuse o charakteru zde zminovane osoby, tak jedno pozitivum vidim, tezko nas uz kulturne obohati …

Bety
Bety
19. 7. 2016 11:43

merlin napsal my jsme se v dějepise za totáče učili že si am. občanská válka vyžádala kolem tři čtvrtě milionu mrtvých, asi u toho údaje zůstanu a Dobře. Z 23 mil. dělá 750 tis. něco přes tři procenta obyvatel. Rusko mělo jestli si to dobře pamatuji něco okolo 14O mil. Jedno procento ze 14O je 1,4 procenta, to znamená, že něco přes 3 procenta by dělalo zhruba 4,5 milionu. Mně prostě vadí, když se jednomu nasazuje psí hlava a druhý je bez poskvrny. Ve středu dávají v TV film Lincoln, možná se na tu americkou pohádku kouknu. Mimochodem v celkem… Číst vice »

merlin
merlin
19. 7. 2016 11:50

jde o dojem. Nebo intuitivní vhled. Je můj. Stojím si za ním, zkušenost mě naučila. nebavím se o tom, jestli je někdo hezký nebo škaredý. Jeden velmi šaramantní člověk /který provedl moc ošklivé věci, jak později vyplynulo/ mi od počátku asocioval krokodýla, abyste to pochopila na př. Vést se mnou polemiku racionální polemiku o mých pocitech je házení hrachu na zeď, Vás upozorňuji. Neexistují argumenty, které by mě přinutily ke změně pocitu, tedy abych něco cítila jinak než cítím.

peter.
19. 7. 2016 12:08

merlin napsal
Neexistují argumenty, které by mě přinutily ke změně pocitu, tedy abych něco cítila jinak než cítím.

merlin:
Možno ste len doteraz nenarazila na človeka,ktorý také argumenty má.

Dolmen
Dolmen
19. 7. 2016 12:09

merlin napsal

P.S. Berija mi na fotkách připomíná fretku. Zlou fretku.Většinou dávám na svůj instinkt, když ne, obvykle lituju.

Tahle diskuze o neomylném instinktu Merlin je mi poněkud trapná, ale angažuji se v ní jen proto, že znám velice dobře člověka středního věku, velice inteligentního a se srdcem na dlani, který je úplným dvojníkem Beriji, vzhledem i výrazem obličeje. Ta jeho povaha je však určitě jen rafinovaná přetvářka, pod touhle báječnou maskou se patrně skrývá lstivá a zlá fretka. Budu se před ním muset mít na pozoru…., hahaha. Děkuji za upozornění, Merlin!

Sio
Sio
19. 7. 2016 12:57

peter. napsal Na prelome tisícročia sa vo svete veľa rozprávalo o „chorobe šialených kráv“-(BSE).Ide o jednu z priónových chorôb(BSE,Skrapie ,Creutzfeldt-Jacobova choroba a choroba Kuru). Na Slovensku sme vtedy boli veľmi hrdí na potomka slovenských rodičov,amerického nositeľa Nobelovej ceny prof.Gajduseka,ktorý tú nobelovku dostal za výskum choroby kuru v Novej Guinei.Choroba sa pravdepodobne medzi domorodcami prenášala rituálnym kanibalizmom,konzumovaním mozgu nepriateľa.Tak tento náš skoroslovák prof. Gajdusek sa venoval aj na Slovensku výskumu obdobnej choroby vyskytujúcej sa u oviec (skrapie-klusavka),bol veľmi slávny nie len u nás,ale v celom svete,lebo sa zaslúžil aj o elimináciu choroby šialených kráv v Európe. Lenže! Potom sa zistilo,že pán… Číst vice »

peter.
19. 7. 2016 13:01

Dolmen napsal
který je úplným dvojníkem Beriji

Dolmen:
No ale musíte uznať,že vedľa charizmatického Stalina vyzerá naozaj odpudzujúco.

Sio
Sio
19. 7. 2016 13:05

merlin napsal
nó, to ses vystihnul ještě dost nepřesně. Já bych byla popisnější a rozvinula to Ale přesto jsem na tebe nezanevřela – na rozdíl od Beriji – ani při pohledu na tvou otřesnou fotografii a posléze na originál, takže je to důkaz, že nakonec stejně rozhoduje celkový dojem z člověka. Takže si budu trvat na svém.

No jo, podcenil jsem ohoz, šaty dělaj člověka. :-)

Sio
Sio
19. 7. 2016 13:10

merlin napsal jde o dojem. Nebo intuitivní vhled. Je můj. Stojím si za ním, zkušenost mě naučila. nebavím se o tom, jestli je někdo hezký nebo škaredý. Jeden velmi šaramantní člověk /který provedl moc ošklivé věci, jak později vyplynulo/mi od počátku asocioval krokodýla, abyste to pochopila na př. Vést se mnou polemiku racionální polemiku o mých pocitech je házení hrachu na zeď, Vás upozorňuji. Neexistují argumenty, které by mě přinutily ke změně pocitu, tedy abych něco cítila jinak než cítím. Já si ale také myslím, že na prvním dojmu něco je. Člověk je otiskem svého mozku, tudíž i charakteru. Dobrý… Číst vice »

Sio
Sio
19. 7. 2016 13:15

peter. napsal
Dolmen:
No ale musíte uznať,že vedľa charizmatického Stalina vyzerá naozaj odpudzujúco.

Znovu jsem se na ty fotky podíval, a nic odpuzujícího jsem na něm neshledal. Ono také je něco jiného fotka a něco jiného film nebo přímý kontakt, když vidíte mimiku tváře.

Irena
19. 7. 2016 13:16

Sio napsal
Já si ale také myslím, že na prvním dojmu něco je. Člověk je otiskem svého mozku, tudíž i charakteru. Dobrý doktor umí často udělat trefnou diagnózu už ve dveřích, vím, že doktoři mají cvičené oko. Ale pozor, jakmile pak dojde k výsledkům laboratorních testů a dalších vyšetření, musí občas i korigovat. A to už není o prvním dojmu.

No o prvních dojmech by Jane Austenová mohla vyprávět. Třeba by z něj nakonec byl žádoucí ženich :-)
Ovšem Elizabeth svůj první dojem nezakládala na fotografii, také to ovšem ale nebyla odbornice na slovo vzatá.

hudryper
hudryper
19. 7. 2016 13:20

“ peter. • 19. červnaec 2016 merlin napsal Neexistují argumenty, které by mě přinutily ke změně pocitu, tedy abych něco cítila jinak než cítím. merlin: Možno ste len doteraz nenarazila na človeka,ktorý také argumenty má. Dolmen • 19. červnaec 2016 merlin napsal P.S. Berija mi na fotkách připomíná fretku. Zlou fretku.Většinou dávám na svůj instinkt, když ne, obvykle lituju. Tahle diskuze o neomylném instinktu Merlin je mi poněkud trapná, ale angažuji se v ní jen proto, že znám velice dobře člověka středního věku, velice inteligentního a se srdcem na dlani, který je úplným dvojníkem Beriji, vzhledem i výrazem obličeje. Ta… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 7. 2016 13:26

Re merlin:
Vy jste snad nějak předpojatá – vůči fretkám.