Bezzubý a nekoncepční lex Babiš

Členové vlády nebudou moci vlastnit média, rozhodla Sněmovna a není žádným tajemstvím, že příslušný zákon je inspirován ministrem financí a magnátem v jedné osobě Andrejem Babišem, který významnou část médií vlastní. Budiž, střet zájmů je svinstvo a když taková situace ještě nenastala, ať zákon klidně nese Babišovo jméno.

Problém je v něčem jiném: proč zrovna média a proč zrovna člen vlády?

Proč ne všechny podniky? Proč ne i členové parlamentu? Protože by ekonomická elita byla kompletně odstavena od politické moci? Co kdyby se do vlády dostal takový Valenta, bude přijat lex Valenta, že člen vlády nesmí provozovat kasina? Nebo kasina nevadí a vadí jen média? Ale konečně, má takový zákon vůbec smysl, není to v kapitalismu jen pokrytectví? Lidé jako Babiš budou mít v kapitalismu reálnou moc vždy a podobné zákony dosáhnou jedině toho, že magnáti svá aktiva jen skryjí ještě hlouběji do nepřehledného pletiva nadací, fondů, offshorových společností a bílých koní, což beztak bravurně ovládají. Přiznejme si to, bojovat v kapitalismu proti kapitalistům je donkichotství par excelence. Jestli nechceme propojení politické a ekonomické moci, musíme se podívat na zoubek kapitalismu jako takovému.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
15. 9. 2016 6:32

To je „demokracie“ a takovýto postup má hlubokou tradici už od starých Athen.
Prostě jeden „občan“ moc vyrostl a stal se ostatním „občanům“ potenciálně nebezpečný. A to by Babiš dříve dopadl možná ještě hůř …

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostrakismus

Admirál
Admirál
15. 9. 2016 6:33

Ve světle toho, jak objektivně a nestranně nás informují „veřejnoprávní“ média, zejména ČT a nikomu v parlamentu a ve vládě to zřejmě nevadí, jak nestranná jsou Bakalomédia, je mi naprosto šumafuk, že nějaký oligarcha co je ministrem financí nějaká média přímo vlastní.

Admirál
Admirál
15. 9. 2016 6:40

Gatta napsal

To je „demokracie“ a takovýto postup má hlubokou tradici už od starých Athen.Prostě jeden „občan“ moc vyrostl a stal se ostatním „občanům“ potenciálně nebezpečný.A to by Babiš dříve dopadl možná ještě hůř …

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostrakismus

Je vidět, že se až zas tak moc za těch 2500 let v politické praxi nezměnilo.

Sio
Sio
15. 9. 2016 8:14

Myslím, že tentokrát autor uhodil hřebík na hlavičku. „Přiznejme si to, bojovat v kapitalismu proti kapitalistům je donkichotství par excelence. Jestli nechceme propojení politické a ekonomické moci, musíme se podívat na zoubek kapitalismu jako takovému.“ Jen jedna nepřesnost. Jak tedy bojovat proti kapitalismu jinak, než v kapitalismu? Nic jiného, než kapitalismus tu nemáme. Nemá ta věta spíše znít: „Přiznejme si to, bojovat demokratickými prostředky proti kapitalismu je donkichotství par excelence.“ ??? A k tomu otázka: „…musíme se podívat na zoubek kapitalismu jako takovému.“ Jediné učení, které to důsledně udělalo a v důsledku kterého byl kapitalismus na 70 let poražen, byl… Číst vice »

Alena
Alena
15. 9. 2016 8:26

pěkné napadání
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nastvany-Andrej-Babis-vycetl-Sobotkovi-a-Kalouskovi-jejich-kamarady-a-ksefty-A-rekl-jmena-453781
z kterého vyplývá, že tento zákon Babišovi neublíží, zachová se jako ostatní
Jo, předvolební boj, to je i kruté zjištění, že Babiš má dobrou pozici neustále
licoměrní politikové, proč ho neschválili dříve?

dixi
15. 9. 2016 13:10

Sio napsal Myslím, že tentokrát autor uhodil hřebík na hlavičku. „Přiznejme si to, bojovat v kapitalismu proti kapitalistům je donkichotství par excelence. Jestli nechceme propojení politické a ekonomické moci, musíme se podívat na zoubek kapitalismu jako takovému.“ Jen jedna nepřesnost. Jak tedy bojovat proti kapitalismu jinak, než v kapitalismu? Nic jiného, než kapitalismus tu nemáme. Nemá ta věta spíše znít: „Přiznejme si to, bojovat demokratickými prostředky proti kapitalismu je donkichotství par excelence.“ ??? A k tomu otázka: „…musíme se podívat na zoubek kapitalismu jako takovému.“ Jediné učení, které to důsledně udělalo a v důsledku kterého byl kapitalismus na 70 let… Číst vice »

Sio
Sio
15. 9. 2016 14:10

dixi napsal Sio, dobrá poznámka, není to jinak, proto dehonestace a znevažování systému,který, nikoli bez chyb, ale snažil seo lepší příští. Snad se už lidé probouzejí, alespoň někteří,, bude jich přibývat, ovšemobávám se , že ti, kteří jsou stále ještě u vesla, raději vyvolají apokalypsu, než by se své mocivzdali. Nejde už ani o majetek, toho mají přehršle, jde o moc. Chtějí si to bohatství za každou cenu udržet a na to potřebují moc. Apokalypsu by rádi vyvolali pro jiné, jenže je to vysoká pravděpodobnost, že by zasáhla i je. Jejich největším nepřítelem je široká vzdělanost lidí. Proto se snaží… Číst vice »

PPK
PPK
15. 9. 2016 16:21

Babiš, ač jakoby jeden z nich, začal být mafii nebezpečný. Přijal sice podmínky prostředí kapitálu, ale začal postupně víc a víc podnikat ve výrobě zboží, čili ve vytváření skutečných hmotných hodnot a nikoliv se jen sobotkovsky a valentovsky „činit“ v politice, ve spekulacích a v hazardu. Také byl podstatně víc odborně, organizačně i politicky pracovitější než mnoho jeho někdejších – řečeno putinovsky – „partnerů“. A co bylo pro jeho mocenské konkurenty tím nejhorším? Vždy podnikal především svým jménem, neschovával se za obskurní mafiánská společenství a zejména – nechtěl se s mafiánskými parazity nevýhodně dělit. Zkrátka, choval se podle zásady „Chcete… Číst vice »

peter.
15. 9. 2016 16:55

Sio napsal Nic jiného, než kapitalismus tu nemáme. Sio: A z toho či chceme alebo nie,musíme vychádzať.To,že zakázali Babišovi vlastniť médiá,Babišovi neublíži a ani obsahovo-ideologická náplň a objektivita médií sa preto nezmení.Babiš sa pokojne mohol zachovať tak ako magnát Bakala,ktorý financoval naraz ODS,TOP 09 aj VV.Bakala sa zachoval svinsky k občanom ČR (byty ,OKD) ale aj k štátu. Nazachytil som nejakú výraznú kritiku Babišovej práce vo funkcii ministra financií.Vyčíta sa mu,že zneužíva svoju funkciu na to aby sa dostal k dotačnému žľabu.No ale ako som si prečítal,tak jeho firmy odviedli za posledné roky štátu na daniach 19,6 mld.Kč a obdržali… Číst vice »

Sio
Sio
15. 9. 2016 18:18

Moje připomínka nebyla namířena na Babiše ale na kapitalismus jako takový. Babiš zatím ve mně negativní emoce nevyvolává. Mainstream a ostatní politici jedou pro ti němu, podobně jako proti Zemanovi. To je pro mě indikátor, že asi dělá něco dobře. Po příštích volbách by mohl být předsedou vlády. Tandem Zeman-Babiš se mi docela zamlouvá.

Admirál
Admirál
16. 9. 2016 5:36

Sio napsal Moje připomínka nebyla namířena na Babiše ale na kapitalismus jako takový. Babiš zatím ve mně negativní emoce nevyvolává. Mainstream a ostatní politici jedou pro ti němu, podobně jako proti Zemanovi. To je pro mě indikátor, že asi dělá něco dobře. Po příštích volbách by mohl být předsedou vlády. Tandem Zeman-Babiš se mi docela zamlouvá. Přesně tak – negativní reakce nevyvolává a jestliže po něm naši milí pappenheimští tak jdou, určitě je hodný podpory. Mmj. – jestliže ve stávajícím systému někdo z politiků, politických stran vlastní, provozuje sdělovací prostředky, je to pro mne jako konzumenta informací přijatelnější, přehlednější než… Číst vice »