Blackoutem osleplý Krym

Ještě před týdnem by video Ukrajina bez Ruska bylo pravdivé. Není.  Krym, který se pro Rusy stal součástí Ruské federace, trpí od 23. 11. 2015 nedostatkem elektrické energie. Příčinou je rozsáhlý blackout, o který se postarali  krymskotatarští aktivisté, jak je s oblibou označuje český mainstream, a ozbrojení  příslušníci Pravého sektoru. Těm se totiž už 20. 11. podařilo odpálit trhavinou dva sloupy dálkového vysokého napětí, vedoucí tok  elektrické energie na Krym.

Ukrajinská policie se sice ke zničenému dálkovému vedení dostavila, ale pouze proto, aby s „aktivisty“, rozuměj bandity diskutovala. Poté, co byli pachatelé seznámeni s možnými následky svých činů, jali se odpálit ještě další dva stožáry přenosu velmi vysokého napětí. Tím doslova a do písmene Krym zhasli. Zhasli 876 krymských obydlených sídel, ale také federální město RF Sevastopol. Sice okamžitě naskočily záložní generátory, jenže pouze v armádních objektech, nemocnicích, orgánech moci.

Dva miliony obyvatel Krymu trpí – tmou. Sice jsou k dispozici záložní generátory pro civilní sektor, které také okamžitě začaly proud dodávat, jenže elektřiny není dostatek, a tak se čeká, že denně budou domácnosti zásobeny maximálně po dobu šesti hodin. Generátory nejsou navíc konstruovány na trvalý provoz, a zdá se, že krize, přinejmenším do konce roku, potrvá.

Poté, co vedení RF oznámilo, že od 1. 1. 2016 bude zboží z Ukrajiny, kvůli přístupu na trh EU, zatíženo clem, se Ukrajina snaží Krym, jako už mnohokrát, potrestat. Blokádou nákladního spojení a nyní i přerušením dodávek elektrické energie. Ukrajina za svými bandity stojí, přestože za diverzi bývávají vysoké tresty odnětí svobody. Navíc přerušení vedení totiž automaticky odpojilo bloky v tepelných elektrárnách, ale i v Záporožské atomové elektrárně, což  ovšem znamená, že bez proudu je i více než sto tisíc obyvatel Chersonské oblasti Ukrajiny. Být bez proudu znamená mít rozmrazenou ledničku, ale také být bez vody, neboť čerpadla v sídlech a ve vrtech jsou zpravidla elektrická.

Ukrajina, ke své velké zvrácené  radosti, zhoršila životní podmínky prostých obyvatel Krymu i svých vlastních, kteří s mocenským bojem na trajektorii Kyjev- Moskva neměli nic společného. Že se ovšem blackouty, zvláště ty organizované, mohou vymstít, o tom svědčí třeba úmrtí malawijského prezidenta Bingu wa Muthariky v dubnu 2012. Malawi nemělo, kvůli státní hýřivosti, na nákup energií, a tak, když v paláci v Lilongwe dostal prezident Mutharika infarkt, byl převezen do ústřední nemocnice. Tam se zjistilo, že objekt je bez proudu, tudíž nebyly dobity akumulátory, a proto defibrilátory, spolu s dalším zařízením, nefungovaly. Prezident zemřel na neosvětleném chirurgickém stole po manuální resuscitaci. Nemohl být vložen do mrazicího boxu, pitván, ani pohřben. Až po osmnácti hodinách se dostal do letounu směřujícího do Jihoafrické republiky. Cíl: Balzamace zbytků kadáveru. Tristní osud bývalého předsedy Africké unie by mohl potkat i ty z nejvyššího vedení Ukrajiny, kteří se přičinili o těžké chvíle malých i velkých obyvatel Krymu.

Přejít do diskuze k článku 25 komentářů