Blackoutem osleplý Krym

Ještě před týdnem by video Ukrajina bez Ruska bylo pravdivé. Není.  Krym, který se pro Rusy stal součástí Ruské federace, trpí od 23. 11. 2015 nedostatkem elektrické energie. Příčinou je rozsáhlý blackout, o který se postarali  krymskotatarští aktivisté, jak je s oblibou označuje český mainstream, a ozbrojení  příslušníci Pravého sektoru. Těm se totiž už 20. 11. podařilo odpálit trhavinou dva sloupy dálkového vysokého napětí, vedoucí tok  elektrické energie na Krym.

Ukrajinská policie se sice ke zničenému dálkovému vedení dostavila, ale pouze proto, aby s „aktivisty“, rozuměj bandity diskutovala. Poté, co byli pachatelé seznámeni s možnými následky svých činů, jali se odpálit ještě další dva stožáry přenosu velmi vysokého napětí. Tím doslova a do písmene Krym zhasli. Zhasli 876 krymských obydlených sídel, ale také federální město RF Sevastopol. Sice okamžitě naskočily záložní generátory, jenže pouze v armádních objektech, nemocnicích, orgánech moci.

Dva miliony obyvatel Krymu trpí – tmou. Sice jsou k dispozici záložní generátory pro civilní sektor, které také okamžitě začaly proud dodávat, jenže elektřiny není dostatek, a tak se čeká, že denně budou domácnosti zásobeny maximálně po dobu šesti hodin. Generátory nejsou navíc konstruovány na trvalý provoz, a zdá se, že krize, přinejmenším do konce roku, potrvá.

Poté, co vedení RF oznámilo, že od 1. 1. 2016 bude zboží z Ukrajiny, kvůli přístupu na trh EU, zatíženo clem, se Ukrajina snaží Krym, jako už mnohokrát, potrestat. Blokádou nákladního spojení a nyní i přerušením dodávek elektrické energie. Ukrajina za svými bandity stojí, přestože za diverzi bývávají vysoké tresty odnětí svobody. Navíc přerušení vedení totiž automaticky odpojilo bloky v tepelných elektrárnách, ale i v Záporožské atomové elektrárně, což  ovšem znamená, že bez proudu je i více než sto tisíc obyvatel Chersonské oblasti Ukrajiny. Být bez proudu znamená mít rozmrazenou ledničku, ale také být bez vody, neboť čerpadla v sídlech a ve vrtech jsou zpravidla elektrická.

Ukrajina, ke své velké zvrácené  radosti, zhoršila životní podmínky prostých obyvatel Krymu i svých vlastních, kteří s mocenským bojem na trajektorii Kyjev- Moskva neměli nic společného. Že se ovšem blackouty, zvláště ty organizované, mohou vymstít, o tom svědčí třeba úmrtí malawijského prezidenta Bingu wa Muthariky v dubnu 2012. Malawi nemělo, kvůli státní hýřivosti, na nákup energií, a tak, když v paláci v Lilongwe dostal prezident Mutharika infarkt, byl převezen do ústřední nemocnice. Tam se zjistilo, že objekt je bez proudu, tudíž nebyly dobity akumulátory, a proto defibrilátory, spolu s dalším zařízením, nefungovaly. Prezident zemřel na neosvětleném chirurgickém stole po manuální resuscitaci. Nemohl být vložen do mrazicího boxu, pitván, ani pohřben. Až po osmnácti hodinách se dostal do letounu směřujícího do Jihoafrické republiky. Cíl: Balzamace zbytků kadáveru. Tristní osud bývalého předsedy Africké unie by mohl potkat i ty z nejvyššího vedení Ukrajiny, kteří se přičinili o těžké chvíle malých i velkých obyvatel Krymu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
24. 11. 2015 4:10

http://medzicas.sk/ukrajina-pripravuje-uplnu-blokadu-krymu/ Prezident Ukrajiny Porošenko navrhol zastaviť dopravné spojenie s Krymom Prezident Ukrajiny Petro Porošenko, adresoval premiérovi Arsenijovi Jaceňjukovi návrh zriadiť pracovnú skupinu, ktorá bude analyzovať problematiku ukončenia nákladnej dopravy, ukončenie obchodu s Krymom a pripraviť návrh rozhodnutia. Okrem toho, Porošenko navrhuje, aby sa do rozhodnutie vlády v tejto otázke dočasne pozastavila nákladné cestné aj železničné spojenie s polostrovom v oboch smeroch. (Takže teroristický čin na elektrickú sieť bol napokon – ak už nie plánovaný vládou, rozhodne v zmysle jej zámerov a nie je to nič, s čím by nesúhlasila. Dobre vedieť akého máme suseda. Vládu, ktorá podporuje terorizmus… (nejenom terorismus… Číst vice »

Béda
24. 11. 2015 4:56

Stejně je to zvláštní. Po otevření dveří budoucího evropského šariátu a válčiště nebudou do EU utíkat lidé z válečné zóny teroristické „ATO“ ale ekonomičtí migranti z válkou (válečným ničením) „nepolíbené“ fašistické části bývalé Ukrajiny, kterou zničili rukou společnou a nerozdílnou nenažraní místní oligarchové, fašisti a západní finančníci.

idiotronic
24. 11. 2015 5:32

Pokud budou mít domácnosti energii 6 hodin denně, civilizace trvá. Ceny záložních zdrojů asi poskočily.
Ale Ukrajina si nepomohla.

hudryper
hudryper
24. 11. 2015 6:36

Jde jasně o pokus ukrajinských vládních zločinců válčit s Ruskem jinak než dosud,tedy minomety a děly,což jim zakázala EU. Cítím,že se zrychlil čas opravdu citelné odvety Ruska na hospodářském poli,ale i vojenském. Zachycený dopis Vasila Babického ,ukrajinského obchodního rady v Kataru ,prozrazuje něco mnohem děsivějšího : (byl to on,kdo přeprodal 265 zastaralých polských protiletadlových automatických kanonů Saúdské Arábii (nakonec ISIS), které byly původně Polskem věnovány ukrajinskému ministerstvu vnitra.) „Odhalené informace jasně naznačují, že katarské ministerstvo obrany organizuje dodávky ukrajinských systémů protivzdušné obrany teroristům v Sýrii přes Bulharsko a Turecko. Američtí důstojníci v Kataru smlouvy schválili. Vzhledem k tomu, že systém… Číst vice »

fajt
24. 11. 2015 7:40

hudryper napsal Jde jasně o pokus ukrajinských vládních zločinců válčit s Ruskem jinak než dosud,tedy minomety a děly,což jim zakázalaEU. Cítím,že se zrychlil čas opravdu citelné odvety Ruska na hospodářském poli,ale i vojenském. Zachycený dopis Vasila Babického ,ukrajinského obchodního rady v Kataru ,prozrazuje něco mnohem děsivějšího : (byl to on,kdo přeprodal 265 zastaralých polských protiletadlových automatických kanonů Saúdské Arábii (nakonec ISIS), které byly původně Polskem věnovány ukrajinskému ministerstvu vnitra.) „Odhalené informace jasně naznačují, že katarské ministerstvo obrany organizuje dodávky ukrajinských systémů protivzdušné obrany teroristům v Sýrii přes Bulharsko a Turecko. Američtí důstojníci v Kataru smlouvy schválili. Vzhledem k tomu, že… Číst vice »

Viky
Viky
24. 11. 2015 8:12

„“… Navíc přerušení vedení totiž automaticky odpojilo bloky v tepelných elektrárnách, ale i v Záporožské atomové elektrárně, což ovšem znamená, že bez proudu je i více než sto tisíc obyvatel Chersonské oblasti Ukrajiny. …“ Ta souvislost je trochu jiná. Krym nelze bez dalších technických opatření odpojit od stávající ukrajinské sítě. NELZE. Část Chersonské oblasti je spotřebitelsky zásobována z Krymu. Ta elektřina sice pochází z ukrajinských elektráren, potom přichází dálkovým vedením na Krym, a poté se vrací zpět na území Chersonské oblasti. „Technická opatření“ jsou: přemostění dálkového vedení a vybudování další rozvodny. No, v zemi, ve které byli po zatím posledním… Číst vice »

Sio
Sio
24. 11. 2015 9:22

No, možná je to dobrá příležitost postavit tam nějaké fotovoltaiky, slunce tam bude docela dost a je to relativně nezávislý zdroj elektřiny.
Perspektivně nejsou od věci ani vlastní plynové elektrárny.
http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/ropa-a-plyn-skutecny-motiv-ruske-anexe-krymu–1353502

Béda
24. 11. 2015 9:54

Sio napsal

No, není to zcela k tématu …
https://tvrain.ru/news/minoborony_podtverdilo_chto_na_granitse_turtsii_sbit_rossijskij_samolet-398837/

Pilot se údajně katapultoval. Turečtí „šariátníci“ = podporující šariátníky (tlačící se do EU, kde na ně čeká otevřená náruč Makrely) prý sestřelili letadlo které narušilo jejich vzdušný prostor. Nechtěl bych být od této doby v kůži tureckých vojáků, kteří zcela běžně dlouhodobě narušují teritoriální suverenitu Sýrie.

ray
ray
24. 11. 2015 10:32

Ten poslední odstavec o prezidentovi Malawi je jako z knihy příběhů o Božích mlýnech :-)

Irena
24. 11. 2015 12:16

Irena napsal

http://politikus.ru/events/63717-nato-sozyvaet-ekstrennoe-soveschanie-po-situacii-s-krusheniem-su-24-v-sirii.html

Buď se jdou radit, jak se tam, do Sýrie, díky další provokaci nasrat se svou demokratickou armádou co nejvíc, nebo mají oprávněně stažené zadky a nejspíš od obojího trochu.

Navíc byli v Sýrii zraněni tři ruští novináři
http://politikus.ru/events/63718-minoborony-rf-troe-rossiyskih-zhurnalistov-raneny-v-ponedelnik-v-sirii.html

Béda
24. 11. 2015 12:32

Stejně by mě zajímalo (určité podezření bych měl), který de*il natlačil tureckou muslimskou diktaturu do NATO. Jestliže je tam islámský stát, který má většinu území v Asii a slouží jako vstupní brána islamistů do Evropy, proč tam není pravoslavné Rusko, které má taktéž většinu území v Asii? Navíc Rusko pomáhalo vždy chránit Evropu, ať již od Tatata, Turka anebo německého nácka. (zeptal bych se toho de*ila).

Béda
24. 11. 2015 12:37

Prezident Asad by měl RF požádat o ochranu civilistů = uzavření vzdušného prostoru a sestřelení každého cizího letadla, které naruší územní suverenitu Sýrie. Rusko by to mohlo zvážit a v případě souhlasného stanoviska neprodleně oznámit všem „partňorům, že každé cizí vojenské letadlo, které nemá schválení syrského vedení bude sestřeleno jako nepřátelské.

Irena
24. 11. 2015 12:56

Putin nazval sestřelení ruské stíhačky úderem do zad od přisluhovačů teroristů.

nikdo
nikdo
24. 11. 2015 12:59

Zeman sestřelení odsoudil http://www.vz.ru/news/2015/11/24/779935.html

Vaska
Vaska
24. 11. 2015 13:40

atentáty v Paříži, Krymská provokace nácků a nyní ta SU-24 – to je práce soudruhů z SS – snaží se přejít do útoku proti Putinoj – vůbec bych se nedivil kdyby jako další krok chtěli zavřít pro ruské lodě Bospor – osman bude ječet jakej je chudák a masmédia budou lhát že i Krkonoše teď v zimě zezelenaj

nikdo
nikdo
24. 11. 2015 14:29

Jestlipak právě nezačal proces vedoucí ke vzniku samostatného Kurdistánu?

peter.
24. 11. 2015 14:55

Sio napsal No, není to zcela k tématu … https://tvrain.ru/news/minoborony_podtverdilo_chto_na_granitse_turtsii_sbit_rossijskij_samolet-398837/ Sio: Teraz je hlavne dôležité to.či Rusi majú nevyvrátiteľné dôkazy o tom,že to sučko bolo zostrelené nad Sýriou a nie nad Tureckom.Ide o to,že Rusi pôsobia v Sýrii v rámci medzinárodného práva.Sú tam jediní legálne,na rozdiel od kohokoľvek iného.V takom prípade,že ten eroplán bol zostrelený nad Sýriou,možno incident kvalifikovať ako útok (úder na Ruskú federáciu).Ak by sa to stalo nad Tureckom,tak to by sa mohlo obhajovať sebaobranou. Lavrov už údajne odvolal oficiálnu návštevu Turecka.Ak sa totiž jedná o úmysel,tak bez povolenia USA by si toto Turecko v živote nedovolilo.Konflikt môže… Číst vice »

Béda
24. 11. 2015 15:41

Teď byla v rozhlase zpráva, že turisti cestovky z RF (a turisté) začali rušit ve velkém zájezdy do tureckých destinací.

merlin
merlin
24. 11. 2015 18:09

bojim bojim.

Sio
Sio
24. 11. 2015 18:14

nikdo napsal

Jestlipak právě nezačal proces vedoucí ke vzniku samostatného Kurdistánu?

Taky mě to napadlo. Rusové prostě mohou solidně vyzbrojit Kurdy a Erdogan bude hodně litovat …

Sio
Sio
24. 11. 2015 18:16

peter. napsal Sio: Teraz je hlavne dôležité to.či Rusi majú nevyvrátiteľné dôkazy o tom,že to sučko bolo zostrelené nad Sýriou a nie nad Tureckom.Ide o to,že Rusi pôsobia v Sýrii v rámci medzinárodného práva.Sú tam jediní legálne,na rozdiel od kohokoľvek iného.V takom prípade,že ten eroplán bol zostrelený nad Sýriou,možno incident kvalifikovať ako útok (úder na Ruskú federáciu).Ak by sa to stalo nad Tureckom,tak to by sa mohlo obhajovať sebaobranou. Lavrov už údajne odvolal oficiálnu návštevu Turecka.Ak sa totiž jedná o úmysel,tak bez povolenia USA by si toto Turecko v živote nedovolilo.Konflikt môže eskalovať takým tempom,že ani nestihneme zistiť čo sa… Číst vice »

Viky
Viky
24. 11. 2015 18:40

to Sio: „“No, možná je to dobrá příležitost postavit tam nějaké fotovoltaiky, slunce tam bude docela dost a je to relativně nezávislý zdroj elektřiny. Perspektivně nejsou od věci ani vlastní plynové elektrárny.““ Fotovoltaiky tam už nějaké jsou, nedaleko Simferopolu je fotovoltaická „farma“ o celkem slušné výměře. S plynovkama se počítá tak jako tak, a vrtule jsou použitelné na jevpatorijském břehu. Nějaké tam jsou, ale pořád všechno málo. Jevpatorijský břeh je přímo typický stálým pozimně – zimním větrem a silně zasolenou písečnou stepí, na hranici pouště.Skoro ideální, rozhodně lepší podmínky než zde. Problémy s elektřinou je Krymský poloostrov dlouhodobě zatížený. Všechno… Číst vice »