Boj USA-Čína aneb Opiová válka naruby

graf4.jpg Zamoření oceánů plasty pravděpodobně v průběhu dalších pěti let dramaticky vzroste, protože Spojené státy své svinstvo jednoduše naházejí do moře, jako to dělaly doposud. Předtím se alespoň část odpadů zpracovávala v Číně, ale s tím už je zřejmě konec.


Podívejte se, prosím, na heslo Opiové války na Wikipedii, abyste pochopili, proč Čína přímo miluje Západ za to, že se ji pokoušel fyzicky zabít dovozem opia v 19. století. Starší článek USA splácí dluh Číně potravinami a šrotem ukázal, co je 3. nejvýnosnější vývoz USA do Číny. A s tím je utrum. Od 1. ledna 2018 po Trumpově vyhlášení obchodní války se na terminálech v Hongkongu začínají hromadit plastové odpady z USA a částečně také z EU, které Čína odmítá převzít a zpracovávat jako dosud. Čína je hlavní zemí pro zemědělský export USA, ale také pro vývoz plastového a elektronického odpadu. Úměrně tomuto nárůstu v podílu exportu klesal podíl jiných druhů zboží. Vývoz odpadu a průmyslového šrotu z USA stále stoupá. Podívejte, co vyváží do Číny Kalifornie považovaná za centrum high-tech.

graf4.jpg Jak vidíte, podíl vývozu odpadů je zhruba stejný jako všech následujících položek dohromady. A totéž platí pro USA jako celek. Odpady tvoří pátý největší artikl vývozu do Číny v hodnotě 7,6 miliard. Struktura vývozu USA do Číny se tedy podobá kolonii nebo struktuře zemí třetího světa: primární suroviny, potraviny a také průmyslový šrot. Podívejme se na statistiky vývozu plastových odpadů, kompletní přehled do roku 2014 máte zde.

Michael Taylor 1 Takže 3. největší byznys v USA je vývoz vlastního odpadu do rozvojových zemí. Jenže Čína už není a také nechce být rozvojovou zemí. A takto vypadalo celkové saldo obchodu s plasty v USA.

Michael Taylor 2 Čína tedy přestane být popelnicí Spojených států a ty si budou muset zpracovávat vlastní odpady. Čína je absolutně největší znečišťovatel oceánů plasty, takže si začne zpracovávat vlastní odpad. Jenže zpracovávat vlastní odpady to není americký eko-model, jak dobře víme. Podívejte se, co Spojené státy dělají se svými plastovými odpady.

Cyklus pohybu odpadů je asi 5 let, pak se usadí ve vortexech (mají rozlohu tří Francií), kde ničí život oceánů. Ekologové jsou zděšeni celkem logickým postojem Číny, která už nechce být popelnicí USA. Jenže USA si po přechodnou (a na hodně dlouhou dobu) udělají popelnici z Tichého oceánu, protože to tak dělají už 50 let. Tolik k obchodním válkám mezi USA a Čínou, které nás můžou stát život. Oceány vyrábějí od 50 do 85 % kyslíku planety, přesněji se to spočítat nedá. Zato pralesy produkují kyslík celkem málo, protože jej zase spotřebovávají. Zamoření oceánů plasty pravděpodobně v průběhu dalších pěti let dramaticky vzroste, protože Spojené státy své svinstvo jednoduše naházejí do moře, jako to dělaly doposud. Předtím se alespoň část odpadů zpracovávala v Číně, ale s tím už je zřejmě konec.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Eric Jade
Eric Jade
28. 3. 2018 14:18

Ban na import 24 typů odpadů (kam spadají i plasty) byl ohlášen v létě 2017 a NENÍ tedy reakcí na Trumpovo zavádění celních tarifů – spíš je to naopak a bylo to i dost naznačeno skrze požadavky na odstranění tohoto zákazu v posledních dnech ze strany „yankees“ (a také by chtěli, aby Čína kupovala jejich zkapalněný plyn). Důvodem zákazu je jednak to, že v importovaných várkách byly krom deklarovaného i jiné nebezpečné průmyslové odpady, které tam neměly co dělat (jasně že „omylem“) nebo nebyl odpad vůbec vytříděn, jak měl být, a druhým důvodem je, že se teď čínský recyklační průmysl… Číst vice »

Béda
28. 3. 2018 17:59

KOMENTÁŘ HALA TURNERA Je mi 56 let, jsem na světě už docela dlouho. NIKDY jsem však nebyl svědkem tak masivního vyhošťování diplomatů na světové scéně. Jedná se o bezprecedentní kolektivní akci, která nevede k ničemu jinému, než k válce. Nemůžete mít válku, aniž byste nejprve zničili mezinárodní vztahy…a ty vztahy byly právě zničeny. Dnes. Hloubka dluhu, v kterém se nejmocnější země světa aktuálně nachází, již nemůže být splacena. Nekontrolovatelná populace, nekontrolovatelná imigrace,nekontrolovatelné dluhy, selhání Brexitu. A jediným rychlým řešením je válka. Celosvětový souboj s následky, jaké si mnozí z nás ani neumí představit. Jak sami víte, zde v USA dluh… Číst vice »

Béda
28. 3. 2018 18:00

Minulý týden čínský prezident Xi Jinping sdělil, že „Čína je připravena svést krvavou bitvu“ o to, o čem tvrdí, že je jejich „suverenita“ v regionu.

Čína je součástí ekonomické skupiny BRICS: Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. Tyto země dohromady tvoří OBROVSKOU ekonomickou sílu a pokud nyní všechny přepnou na obchodování v petrojüanech, pak USA jako ekonomická velmoc pravděpodobně nepřežije!

Proto se objevují „potíže“ se dvěma největšími hráči skupiny BRICS: Čína a Rusko.Vypovězení diplomatů je jednou z prvních známek války. Znamená to, že všechny nepřátelské prostředky jsou odstraněny, aby nemohly činit nic zevnitř.

Béda
28. 3. 2018 18:11

zdroj: Tadesco – kráceno

Martin (už bez taky m)
28. 3. 2018 18:45

čerstvý vánek z Tichomoří
:-)
https://lenta.ru/news/2017/03/19/forced_to_leave/

Dana
Dana
28. 3. 2018 22:02

Clanek je zase zabavny pokus o agitku proti USA. Gramotni ctenari internetu uz davno vi, ze nejen plastovy odpad z USA, ale i odpad z Evropy byl doposud z velke casti odvazen do Ciny. Od zacatku roku vsak Cina odpad nebere, coz zavinilo odpadovou krizi ve Velke Britanii, napriklad, byt ne v USA. Pripominam, ze i Ceska republika se podilela tunami na plastu vyvezenych do Ciny. . Jenze Cina uz je odpadky sveta, nejen z USA, presycena a navic uz generuje odpadky sve. Plastove odpadky se holt budou muset zacit plosne spalovat, cemuz doposud branily ekologicke organizace . Je pravda,… Číst vice »

Irena
29. 3. 2018 6:52

Dávala jsem odkaz na článek v ruštině, tady je to ve slovenštině, popsaná ta dětská domácí úloha, kterou prezentovali Angláni
https://www.hlavnespravy.sk/noviny-kommersant-ziskali-dokument-z-neverejneho-brifingu-na-britskom-velvyslanectve/1356320

racek
racek
31. 3. 2018 18:11

Béda : Brics je bohužel již historií, jako mnoho takových pokusů. Jižní afrika se dala na cestu Rhodesie, Brazilie je v moci proamerické ústavní skupiny, Indie se s Čínou vůbec nemusí … Rusko má naději jen s Čínou, ale s ní by ztratilo duši. Ono to má Putin už tak těžké, jeho oligarchové nejsou Rusové a většina z nich se ani necítí součástí Ruska (tedy kromě jeho surovin).

racek
racek
31. 3. 2018 18:26

Milá Dano, většina toho oceánského odpadu skutečně pochází z pevniny a nejvěší část jsou plasty. Oni ty ostatní pevné odpady moc neplavou, víte? Spalování plastů je velmi barbarský způsob likvidace, většina plastů jde recyklovat, což čína dělá. Předpokládá to totiž vysokotepelné spalování, které je ovšem finančně náročné a neefektivní. A recyklace šetří naše zásoby uhlovodíků pro budoucnost. No, a tak brzo uvidíme jak to s tou ekologií myslíme. Zatím děláme vysocenákladná opatření u věcí, které nic neřeší … soláry, elektrovozy, biopaliva, kde je výroba v nejlepším případě ekologicky neutrální … a trám v oku nevidíme. Ty plasty jím tedy jsou.… Číst vice »

Bety
Bety
1. 4. 2018 9:41

Milá Dano, možná bychom si měli připomenout, kdo lidstvo „obohatil“ vynálezem např. plastových lahví. Patent byl podán v Británii v roce 1941, ovšem měl ještě značné nedostatky, které překonal americký inženýr N. Wyeth – patent v roce 1973, výroba od 1978 a první firma která do nich začala plnit je slavná Coca-Cola. A ačkoliv se v ČR začaly tyto lahve používat až v roce 1993, už jsme jimi zcela zavaleni. První igelit dostal název podle své firmy IG Farben, která jak víme měla už v době II. světové takové společníky, jako byl Standart Oil Company a Rockefeller. (Připadá mi krajně… Číst vice »

racek
racek
1. 4. 2018 16:31

Bédo, proti tomuto zločinu jsem tenkrát rozhodně nic neměl. Usnadnilo to totiž život, likvidace jednoduchá, byly lehké … No tehdy jsem vyjel na nějaké školení do Švýcarska … tam už byly tyto obaly zakázané. A my začínali.