Brexit v zrcadle českých médií a bruselských byrokratů

Katastrofa! Ti jazykově vybavení pracovití mladí lidé se teď budou muset z Velké Británie vrátit do České republiky a živořit tu s námi.


Dne 23. června hlasovali britští voliči v referendu o setrvání v Evropské unii . Rozdílem 1,3 milionu hlasů v něm zvítězili odpůrci členství Spojeného království v Evropské unii. Voleb se zúčastnilo úctyhodných 72 % oprávněných voličů. Pro odchod z EU hlasovala většina anglických a velšských voličů, pro setrvání v Unii hlasovala většina voličů v Severním Irsku a Skotsku. Téměř 60 procent londýnských voličů hlasovalo pro setrvání v EU. Podrobné výsledky najdete zde . Odpovědi na některé otázky kolem Brexitu najdete na těchto stránkách proevropsky zaměřené BBC .

Okamžitě po zveřejnění výsledků referenda jsme zaslechli u nás už známou a obehranou písničku o tom, jak staří, chudí a nevzdělaní venkovští vidláci svou volbou zničili budoucnost mladých bohatých a vzdělaných městských elit. Stačí se však podívat na volební účast v jednotlivých věkových skupinách, abychom získali úplně jiný obraz. Ti nejmladší se totiž na hlasování většinově vykašlali.

Věková skupina: Účast
18-24: 36%
25-34: 58%
35-44: 72%
45-54: 75%
55-64: 81%
65+: 83%

Roubíček Kohnovi: Hele Kohn, nejsou voni náhodou taky ten chudej a starej absolvent polepšovny z Vidlákova, co pro..al Róčildovi EU referendum?

Proč chce většina Britů opustit EU?

Referenda jsou podle technokratických a politických elit jasná cesta do pekel. Rozhodují v nich totiž nekvalifikovaní lidé o věcech, kterým nerozumějí. Británie na Brexit strašně doplatí, tvrdí monsignore Tomáš Halík v DVTV o Brexitu . Jako katolický kněz navštěvující Oxford by měl o pekle něco vědět. Ale přesto si jako pouhý laik dovolím nesouhlasit. Cestou do pekel jsou snahy soukromých lobbistů o formování veřejného mínění, nerespektování vůle většiny voličů a arogantní nafoukanost elit tak, jak o tom hovořil předseda britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage ve svém vítězném projevu v Evropském parlamentu :

Největší problém, do kterého jste se dostali, a hlavní důvod, proč Velká Británie volila tak, jak volila, je to, že jste podvodně a plíživě, bez toho, abyste řekli pravdu lidem v Evropě, vytvořili politickou unii. Když lidé v Nizozemsku a ve Francii v roce 2005 hlasovali proti této politické unii a odmítli ústavní smlouvu, prostě jste to ignorovali a za jejich zády jste dotáhli Lisabonskou smlouvu.

Brilantní řečník Nigel Farage si sice v nepřátelskými emocemi přesycené atmosféře europarlamentu neodpustil několik demagogických a urážlivých tvrzení, ale podstatu problému vystihl skvěle. Pokusy integrovat „evropský lid“ pomocí opakovaných referend a dalších manipulativních technik se s odstupem času ukázaly jako mimořádně kontraproduktivní. Fixlování kolem Maastrichtské a Lisabonské smlouvy se 23. června 2016 evropským byrokratům vrátilo s několikaletým zpožděním jako bumerang.

Poslední kapkou, kterou pohár trpělivosti britských voličů přetekl, však pravděpodobně bylo vyjádření předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, který již preventivně před hlasováním označil Brity za dezertéry . Ty Brity, bez nichž by Junckerovo rodné Lucembursko dnes bylo jen okresem v Německu . Juncker přesto oznámil, že nehodlá podat demisi a ustál i nezávazné „hlasování o důvěře“ v Evropském parlamentu.

„Proč jsi tady?,“ ptá se v europarlamentu Juncker Farage.
Farage: „Protože jsem byl zvolen. A co ty?“

Pobrexitové mediální šílenství

To, co se po oznámení výsledků referenda strhlo v českých médiích, se nedá nazvat jinak než pobrexitové šílenství. Při sledování TV Nova se člověk mohl jen podivit nad tím, že redaktoři a moderátoři v průběhu zpravodajství neskáčou s výkřikem „Brexit!“ z oken. Veřejnoprávní média společně s většinou korporátek plynule pokračovala v kampani za „Remain“. Člověk, který 24. června sledoval večerní zprávy na České televizi, se ráno probouzel s obavou, zda vůbec vyšlo slunce. Zadavatelé šéfredaktorům asi zapomněli říci, že neúspěšná píár kampaň za setrvání Velké Británie v EU skončila.

Jiří X. Doležal v Reflexu napsal:

Každá propaganda je, pokud se na ni dokážete podívat trochu zdálky, směšná. Byla směšná nacistická propaganda, byla směšná socialistická propaganda, a dnes je zase směšná propaganda prounijní. Jakoby v momentě, kdy se nějaký postoj stane oficiálním a žádaným, jeho snaživí zastánci opravdu nevědí, kde přestat. Ukazují to třeba titulky novin po Brexitu:

„Miliony Britů chtějí nové referendum. Brexit není pro parlament závazný. Rozmrzelé Skotsko: brexit místní šokoval, přistěhovalci mají obavy. Za svůj domov považuji Brno a brexit mi nahání strach, říká Brit. Londýňané s brexitem nesouhlasí, podepisují petici za odchod z Británie. Brit volil brexit, teď je v šoku. Netušil, že na jeho hlasu záleží“. To jsou titulky článků za těch pár dní od Brexitu na idnes. Korunu dodala sobotní MF Dnes s titulkem „Evropské 11. září.“ A nešlo jen o Babišovku.

„Britové po Brexitu shánějí unijní pasy. Mají zájem i o české občanství. Hodit vidle do EU – neuvěřitelná hloupost a nezodpovědnost části britských „elit“.“ To je z aktualne.cz, stejně jako tento citát: „Fanoušci Hry o trůny se strachují, Brexit může ohrozit další natáčení seriálu.“ A cituji z textu: „…existuje reálná šance, že se natáčení nákladných scén přesune jinam, nebo se sníží rozpočet podobných scén, na což by doplatili fanoušci.“

Zdroj najdete zde .

A teď něco z druhé strany. Ladislav Jakl v Prvních zprávách napsal:

V brexit jsem nevěřil. Ani teď si jím nejsem zcela jist. Bestie bude kopat. Ale ten striptýz eurohujerů v politice i v médiích stál v posledních dnech za to. Národ je viděl, slyšel, pochopil. Jejich strach je úplně oprávněný.

Zdroj najdete zde .

Pozadu tentokrát nezůstaly ani více či méně nezávislé levicové zpravodajské servery – Britské listy, Deník Referendum, Romea, A2 – plné historek o temné ruce Kremlu , ohroženém životním prostředí , šokovaných romských policistech atd. Jedna citace za všechny.

A2larm v redakčním článku napsal:

Když si mezi řečí postěžuji na vlastní strach ze své budoucnosti v Británii, každý Angličan mi řekne, že se přece nemám čeho bát. Že já jsem ten „užitečný imigrant“, ne jeden z těch, o kterých mluví v televizi. Problém je ten, že Farageův televizní imigrant je možná jen vykonstruovaná, fiktivní postava. My všichni až na pár výjimek jsme v Británii proto, že chceme pracovat a toužíme po lepší budoucnosti. To, že se 52 procent Britů vyslovilo proti nám a proti našemu úsilí, se mě nejen osobně dotýká, ale také mě to nutí přemýšlet o vlastní budoucnosti v této zemi. Jediné, co mě uklidňuje, je to, že většina Britů očividně nevěděla, proti čemu vlastně volí.

Bůh ví, jak to všechno dopadne. Slyšela jsem různé příběhy; o tom, jak se jedna litevská rodina rozhodla raději už rovnou odstěhovat ze strachu z protržení kanálu nenávisti.

Zdroj najdete zde .

Ach ano, naše milé anarchistické A2! Teď nastává naprostá katastrofa. Ti jazykově vybavení pracovití mladí lidé se teď budou muset z Velké Británie vrátit do České republiky a živořit tu s námi. To ovšem není nic proti tomu, co se spustí ve Velké Británii, kde prý hrozí odchod polských instalatérů a pobaltských čističů toalet. Se všemi hygienickými následky – mor, cholera, dysenterie. Katastrofální následky řádění hord zdivočelých britských výrostků po odchodu českých ópérek raději nebudeme domýšlet. Jo, a taky budou muset konzumovat neevropsky zahnuté banány. Dovedete si představit těch bedýnek navíc?!

Reportér: Jak byste okomentoval výsledky britského referenda?
Lavrov: To je vnitřní záležitost britského lidu.
Reportér: A co myslíte, kdo prohrál a kdo vyhrál? Na toto téma se hodně diskutuje.
Lavrov: Nevím. Jsou tu nějaké aritmetické výsledky referenda, je to vůle národů Velké Británie. Rozhodněte se sami.
Reportér: Britský ministr zahraničí prohlásil, že je to vítězství ruského prezidenta V. V. Putina.
Lavrov: Nemám lékařské vzdělání, takže klinické případy nekomentuji.

Zdroj najdete zde .

Skutečné dopady Brexitu jsou ve hvězdách

Zatímco poražená strana sepisuje petice za nové referendum (za přísnějších podmínek), Evropský parlament vyzval britskou vládu , aby rychle uplatnila postup o odstoupení. Ta však, jak se zdá, nikam nespěchá s tím, že vyjednávání o vystoupení Velké Británie z EU povede nový premiér.

Libra klesla, Standard & Poor’s snížila Británii rating o dva stupně a EU o jeden, britské akcie se propadly a poté vrátily na předbrexitovou úroveň. Slunce však vyšlo na svém obvyklém místě, dokonce i britská letadla (na rozdíl od francouzských ) létají podle letových řádů.

Co se skutečně stane a zda a jakým způsobem EU přežije vystoupení druhé největší ekonomiky, to je skutečně ve hvězdách. Jedno je však jisté už teď – bez velkých změn se to neobejde.

Závěr

Brexit ukazuje zajímavý paradox. Lid je prý v zastupitelské demokracii dostatečně moudrý a kvalifikovaný na to, aby volil své geniální a dobře placené zástupce, kteří vládnou jeho jménem. Současně je však podle mínění takto zvolených zástupců úplně blbý na to, aby o něčem přímo rozhodoval. Britský lid promluvil a Británie si hledá nového premiéra. Kontinentální lídři se však, jak se zdá, rozhodli pro jiné řešení – přivést si do Evropy nový, důvěryhodnější lid.

Psali jsme k tématu:
http://news.e-republika.cz/article3635-Zajmy-kolem-Brexitu
http://news.e-republika.cz/article3633-Brexit-a-NATO-jako-pohadkovy-%C5%BDabi-princ


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 690 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
5. 7. 2016 12:20

Dobře vystiženo, mohu jen podepsat.

Pocono
Pocono
5. 7. 2016 13:21

„více či méně nezávislé levicové zpravodajské servery – Britské listy“ – prosím, v které dimenzi nezávislé a levicové Britské listy čtete? mám velký zájem něco takového vidět :-)

Martin (už bez taky m)
5. 7. 2016 13:30

Ten dotaz na šéfa MZV RF je symptomatický, odpovědi S. Lavrova jsou naproti tomu sympatické… Jinými slovy: „Co jste si navařili, to si snězte, my máme jinou kuchyni…“ Odražení rusofobního a protiputinovského útoku je pak vzorem diplomatické elegance a trefného vtipu, navíc opět sympatické normálním lidem, a pronesené tak aby „dál letělo éterem…“ a „dělalo svou práci“… Pochybuje snad někdo soudný ještě i dnes, že ve vedení EU jsou lidé „trošku ehm…ehm…“?? Že by to za ty prachy dokázal dělat obdobně každý pitomec je sice jasné, ovšem stejně tak je zřejmě již dnes jasné, že pitomci bez kontroly zdola to… Číst vice »

peter.
5. 7. 2016 13:59
Sio
Sio
5. 7. 2016 15:06

peter. napsal

https://vimeo.com/172614893

No, vybarvil se nám, holoubek. Tady nejde o kvalifikaci, jde o to, co si lidé přejí. To je demokracie.

peter.
5. 7. 2016 18:42

Tak ako sa bude nazývať spoločenské zriadenie v štátoch EU,keď vládou ľudu to sa to už nazvať očividne nedá?
http://www.napalete.sk/wp-content/uploads/2016/07/PERLA1-1024×862.jpg
Že by fašizmus?Veď ešte aj ten Mussolini si pracujúci ľud vážil viac ako súčasná bruselská“verchuška“.
A nastolenie fašizmu sa pri tom očakávalo od nástupu extrémistických nacionalistov,xenofóbov a rasistov, odmietajúcich imigrantskú politiku týchto EU hlaváčov na čele s Merkelovou.

aram
aram
5. 7. 2016 21:30

(Schulz: „Britové porušili pravidla. Vložit možnost rozhodovat o svém osudu do rukou davu není filozofií EU.“)
Schulz: „The British have violated the rules. It is not the EU philosophy that the crowd can decide its fate“
https://www.google.cz/search?q=+%E2%80%9EThe+British+have+violated+the+rules.&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=iSV8V-byK8ek8wev1bSgBw
To asi fake nebude.

PPK
PPK
5. 7. 2016 22:27

Před časem jsem napsal, že bych se velmi divil, kdyby Británii bylo dovoleno z EU odejít. Podle mého názoru, jedním z důležitých důvodů pro snahu, aby brexit vůbec nebyl povolen již tehdy, mohl být i důvod tento: EU je totiž zřetelný mezinárodní nejen měnový, ale především daňový kartel, dohodnutý podle not a zájmů nadnárodních korporací (a ovšem – oficiálně zejména podle not Německa). Indicie?, např. viz tento článek: Udělat daňový ráj z Británie není dobrý nápad, říká eurokomisař Publikováno 15:07, 05. července 2016 Paříž – Britský ministr George Osborne plánuje výrazně snížit firmám daně, aby tak zabránil odchodu investorů ze… Číst vice »

peter.
6. 7. 2016 7:01

Stan napsal Toho pána nemám rád, ale tenhle výrok je velmi pravděpodobně fake. A že jsem opravdu poctivě hledal, jestli to náhodou neřekl. Je možné a dokonca pravdepodobné,že uvedený výrok nepatrí M.Schulzovi.Keď ho však zo svojho predchádzajúceho príspevku vyradím a nahradím ho záverom vášho článku cit.“Lid je prý v zastupitelské demokracii dostatečně moudrý a kvalifikovaný na to,aby volil své geniální a dobře placené zástupce,kteří vládnou jeho jménem.Současně je však podle mínění takto zvolených zástupců úplně blbý na to,aby o něčem přímo rozhodoval.“kon.cit.,tak to nijako nemení podstatu toho,čo som ním chcel vyjadriť. To,že mnohí naši aj európski politici majú averziu k… Číst vice »

Sio
Sio
6. 7. 2016 8:41

Stan napsal

http://www.abcdiamond.com/the-british-have-violated-the-rules-it-is-not-the-eu-philosophy-that-the-crowd-can-decide-its-fate/

Tady je popsáno, jak to celé vzniklo, ze satirického článku. Někteří lidé holt nemají smysl pro nadsázku a ironii, to jsem poznal i zde na OM.

Nojo, asi fake, ale čím to bude, že tomu mají lidé sklon věřit? Možná to způsobuje jednání a konání toho pána, které naznačuje, co si myslí, ač není zase tak hloupý aby to řekl nahlas? Proč třeba vy ho nemáte rád?

Sio
Sio
6. 7. 2016 15:45

Stan napsal Sám nevím, třeba proto, že jsem uvěřil několika předchozím neodhaleným hoaxům o něm. Mrzí mě, že svinstva tohoto druhu v posledních letech na internetu strašně přibylo Nikdo by si neměl skládat o někom obraz podle jedné zprávičky na internetu nebo v médiích, to je pravda. Já se snažím dohlédnout na činy a důsledky. Schultz je pro mě člen určité EU oligarchie, která řeší problémy tak, jak je řeší, podle mého názoru velmi špatně. Navíc vcelku věřím, že jsou to čísi loutky. Činy vidím, důsledky vidím a jejich motivace mi není dost jasná, pokud by jednali sami za sebe.… Číst vice »

peter.
7. 7. 2016 6:00

Spoločné črty nacistickej i modernej verzie európskeho superštátu :
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2014110004
http://dolezite.sk/pic/6743.jpg

Aleš
Aleš
7. 7. 2016 8:31

Je to je jednoduché. Zkorumpované bruselské elity jsou voleny idioty, jichž mnoho z nich má sice formální doklad o dosaženém vzdělání a sami sebe považují za vzdělané, ale je nad jejich rozlišovací schopnosti rozpoznat opak, jež je mnohem blíž pravdě. Jak odstranit krysařící agentury a hrozby totální ekonomické diktatury kapitálu vládnoucí pomocí bruselských loutek?
Jiné cesty z toho není, jde o NATO rozpuštění.

peter.
7. 7. 2016 11:03

Francúzsky spisovateľ Alain Soral: Socializmus Socialistickej strany je podvod!Ak sa pozriete na zloženie kľúčových ministrov aktuálnej socialistickej vlády,nikto nepochádza z robotníckej triedy……Rozdiel medzi buržoáznou pravicou a buržoáznou ľavicou je len v názore na spoločenské otázky,ako sú práva homosexuálov….
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/rozhovory/Soros-je-nepochybne-negativnou-osobou-Podvod-Uz-nechranime-robotnikov-Svajciarsky-publicista-aj-o-EU-a-drahych-migrantoch-272147

peter.
8. 7. 2016 14:53

Nová britská premierka Tereza May
http://www.kommersant.ru/doc/3035036