Británie uvalila limity na těžbu břidlicového plynu

Tisková zpráva Hnutí DUHA

CHRÁNĚNY BUDOU NÁRODNÍ PARKY A VYUŽÍVÁNÍ PLYNU NESMÍ OHROZIT SNIŽOVÁNÍ ZÁVISLOSTI ZEMĚ NA FOSILNÍCH PALIVECH

úterý 27. ledna 2015

Britská vládní koalice včera večer překvapivě schválila výrazné omezení plánů na těžbu břidlicového plynu v zemi [1]. Nebezpečného hydraulického frakování budou ušetřeny národní parky a mimo ně budou v jednotlivých případech stanovovány daleko přísnější podmínky pro povolení těžby. Využívání plynu navíc musí být v souladu se zákonem [2], kterým se řídí snižování závislosti Británie na fosilních palivech. Moratorium na veškerou těžbu však schváleno nebylo.

Výsledek je vítězstvím pro místní lidi, obce a britské Přátele Země – Friends of the Earth [3], kteří jsou součástí celosvětové sítě ekologických organizací stejně jako Hnutí DUHA v ČR.

Večernímu rozhodnutí vlády předcházel ranní skandál ministra financí George Osborna. Na veřejnost totiž unikl tajný dopis, kterým ministr nabádá kolegy, aby tlačili na prosazování nových projektů těžby břidličného plynu, a ukazuje šokující spolupráci těžařů s úřady [4].

Těžba břidlicových plynů přináší tato závažná rizika:

  • kontaminace vody, včetně důležitých zásob pitné vody,
  • znečištění ovzduší,
  • hluk a provoz nákladních aut na místních silnicích,
  • škody v krajině,
  • emise skleníkových plynů.

Kontaminace vody frakovací směsí je pro lidské zdraví potenciálně ještě škodlivější kvůli chemikáliím, jež obsahuje. Výzkum zjistil, že:

  • 25 % frakovacích chemikálií může způsobovat rakovinu,
  • 37 % může narušit funkci hormonů,
  • 40–50 % může postihnout nervový, imunitní nebo kardiovaskulární systém,
  • více než 75 % může poškodit kůži, oči nebo dýchací soustavu [5].

Několik firem požádalo o povolení geologických průzkumů v místech, kde by mohla být česká ložiska břidlicového plynu: na Trutnovsku, Náchodsku a Broumovsku, na Berounsku a v podhůří Beskyd. Proti záměru nebezpečné těžby se postavila početná koalice měst, obcí, občanů, politiků a známých osobností [6]. Současná vláda slíbila, že „neumožní … ani pokračování průzkumu a následnou těžbu břidlicových plynů na území České republiky“ [7].

Dvacet dva předních českých geologů vydalo odborné vyjádření k plánům firem na těžbu břidlicového plynu na Berounsku, které mj. říká „Případnou těžbu, ale i samotný průzkum na „břidlicové plyny“ (využívající metody tzv. hydraulického štěpení) v komplikované geologické struktuře oblasti Českého krasu považují signatáři prohlášení za vysoce riskantní a hrozící nenávratnými ekologickými škodami. “ Toto stanovisko podpořila také Česká geologická společnost [8].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Británie má zákon na snížení závislosti na fosilních palivech. Proto nepotřebuje nebezpečnou těžbu břidlicového plynu. Nicméně někteří ostrovní politici mají blízko k těžařům, takže k výraznému omezení plánů na těžbu je musel přimět veřejný tlak. Také vliv uhlobaronů u nás je velký, ale vláda musí odolat a potvrdit limity těžby uhlí, které chrání severočeské obce. Uhlí ale ani břidličný plyn totiž nepotřebujeme ani my. Zato potřebujeme slíbené zákony, které zakážou frakování a stanoví tempo snižování závislosti na dovozu ropy a plynu i uhelných dolech.“

Poznámky:

[1] https://www.foe.co.uk/resource/press_releases/public-pressure-forces-government-retreat-fracking_26012015

[2] Británie totiž přijala zákon, který stanovil, jak se bude země zbavovat závislosti na fosilních palivech. Shodla se na něm před šesti lety vláda i opoziční strany, Svaz britského průmyslu i odbory a humanitární a ekologické organizace – http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_Change_Act_2008
Zákon už má několik mladších následovníků v zahraničí. Jen tento rok byla legislativa schválena v Dánsku, Finsku a Francii. V minulých letech vznikly zákony rovněž ve Švédsku či Rakousku. Podobná legislativa se připravuje v Irsku či na Maltě a v dalších státech.

Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL legislativu podle úspěšného britského vzoru slíbila již ve svém programovém prohlášení. Podporují jej i opoziční TOP 09 a Starostové i KSČM. Zatím však zákon nepřipravila.

[3] http://www.foe.co.uk/campaigns/climate/issues/fracking_actions_41290

[4] https://www.foe.co.uk/resource/press_releases/leaked-letter-shows-govt-industry-working-hand-glove-push-fracking_26012015

[5] Colborn, T., Kwiatkowski, C., Schultz, K., et Bachran, M.: Natural gas operations from a public health perspective, Human and Ecological Risk Management 17: 1039–1056

[6] http://stophf.cz/kdo-jsme

[7] http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/dulezite-dokumenty/programove_prohlaseni_unor_2014.pdf (str. 8, konec 2. odst.)

[8] http://rvs.avcr.cz/sd/novinky/hlavni-stranka/CHKO.html

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Amenre
Amenre
31. 1. 2015 17:34

Hnutí DUHA nezklamalo.
Bombastický titulek – ne však moc pravdivý, jak je u nich zvykem.

Británie, respektive vláda Davida Camerona, se napak snaží všemožně podporovat těžbu břidlicového plynu různými pobídkami ( viz. dopis ministra financí ). Naopak Skotsko, byť je to součást Británie, se snaží naopak frakování pozastavit a počkat na vyhodnocení zdravotních a ekologických rizik.