Debatní klub o transformaci psychiatrie: Ivan David / Jaromír Mašek

Na tiskové konferenci dne 8. 10. 2013 byla na Ministerstvu zdravotnictví České republiky zveřejněna Strategie reformy psychiatrické péče nastavující cíle, úkoly a rozpočtový rámec na roky 2014 až 2023. Strategie se věnuje první etapě reformy péče o duševní zdraví, která bude trvat několik dekád. Publikovaná Strategie navrhuje systémovou změnu v podobě budování nových a inovovaných forem péče a to zejména formou Center duševního zdraví, které zajistí lepší dostupnost péče, dále se soustředí na destigmatizační a vzdělávací aktivity a v neposlední řadě na humanizaci stávajícíh prvků systému psychiatrické péče, tj. psychiatrické nemocnice a oddělení.

Do Debatního klubu jsme si k tomuto tématu dovolili pozvat dva odborníky, které jsme vyzvali, aby se pokusili sdělit na zmíněnou strategii reformy psychiatrické péče své názory. Ivan David, exministr zdravotnictví, dnes náměstek pro vědu, výzkum a vzdělávání v psychiatrické léčebně Bohnice, kde dříve zastával funkci ředitele. Druhým hostem je Jaromír Mašek, ředitel psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod.

Co si máme představit pod slovy jako: inovované formy péče nebo humanizace stávajících prvků systému? Opravdu je situace v českých psychiatrických nemocnicích tak hrozivá, odpudivá, odporná a šokující, že je potřeba vymýšlet cesty k jejich postupné likvidaci a například vše směřovat k rozprodeji developerům, o čemž se poměrně dlouho šušká v souvislosti například s areálem pražských Bohnic?

Více debat najdete v Debatním klubu

3
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Autoři komentářů
enviBetyStarý doktor Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/web/virtuals/52128/virtual/www/domains/outsidermedia.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/templates/comment/class.WpdiscuzWalker.php on line 190
Člen

Mnohé z toho co oba pánové sdělují platí pro naší dnešní medicínu obecně, např. pereference výkonového systému a absence efektivní kontroly v zájmu pacienta, návrat k rajonizaci jako k efektivnímu systému s návazností ambulatní a lůžkové péče, problémy s vyhodnocováním péče – ono míchání jablek s hruškami atd. Díky kolegové!

Bety
Člen
Bety

Jak jsem se dočetla v americké literatuře, tak tam za Reagana v rámci inovace a restruktulizace zavřeli polovinu léčeben pro psychicky nemocné a různá další podobná zařízení. V rámci této inovace polovina duševně chorých skončila na ulici a těžko říct, zda byla v této situaci šťastná. Průměrnému občanovi tak v okolí jeho bydliště byla obohacena sbírka feťáků, bezdomovců a dealerů drog ještě o tyto chudáky. Sláva USA!!!

envi
Člen
envi

Mně se líbí, jak v tomhle neoliberálním systému řízeném ziskem, se skuteční odborníci mají šanci vypovídat a argumentovat akorát v těchto „neziskových“ alternativních médiích.