Britské banky začaly dělat problémy klientům z Ruské federace

Rusové žijící v Británii si nebudou moci již ani koupit chleba v místních obchodech, píše „Rossijskaja gazeta“. Britské banky začaly od Rusů požadovat vysvětlení o původu finančních prostředků na jejich účtech. Pokud Rus nedokáže „prokázat“ čistotu svých peněz, tak mu účet zablokují.

Zámožný Rus zabývající se obchodováním s vínem v Londýně, který měl účet v místní bance, si nedávno postěžoval, že mu bankéři zaslali dopis: „Prosíme Vás o vysvětlení původu vašich peněz, jak jste ta aktiva získal“.

Britská banka vysvětluje své požadavky tím, že prověřuje „čistotu“ všech peněz přicházejících z Ruska. Bývalý advokát Borise Berezovského Alexandr Dobrovinskij povrdil RG, že tento případ není ojedinělý. Podle slov Dobrovinského: Pokud Rus nedokáže Angličanům vyhovět, tak mu mohou zablokovat účet bez soudního rozhodnutí.

Britská vláda snad nemá v úmyslu si ty peníze přisvojovat, ale jejich užívání bude ztíženo, vysvětlil RG vedoucí výboru pro právní pomoc podnikatelům Asociace manažerů Ruska, advokát Vjačeslav Leontěv. „Žádná banka nepovolí s těmito prostředky nakládat“.

Evropské banky dříve soukromé účty neblokovaly, poznamenává RG. Řešením je peníze uložit na účty bank v Hongkongu, Singapuru nebo ve Švýcarsku a poté je vybírat z bankomatů nebo v Británii platit kartou.

Ovšem cena účtu pro nerezidenta je v Hongkongu a Singapuru zpoplatněna řádově 2 500 USD ročně.

Redakce vestifinance.ru má k dispozici informace o konkrétním případě, kdy západní banka zabavila prostředky ruskému podnikateli. Podnikatel-naftař dostal z banky žádost o poskytnutí dokumentace o zákonném původu peněz, přičemž dokumenty měl předat s překladem do anglického jazyka.

Podnikatel jim předal daňová přiznání, potvrzení a jinou dokumentaci potvrzující zákonný původ získaných prostředků a potvrzení o úhradě daní. Hromady dokumentů. Všechno to stálo nemalé peníze s ohledem na překlady a jiné výdaje.

Historie se táhla dlouho. Rusa doslova vysvlékali do naha, došlo to až k tomu, že se ho ptali, kam chodil do školy a u jakého vojenského útvaru si odbýval svou vojenskou službu. Co to mělo společného s tou věcí?

Nakonec právníci banky prohlásili, že všechna razítka na dokumentech mohou být falešná. Na svět vyplaval jeden druhořadý dokument, kde opravdu bylo falešné razítko, který prý jim podnikatel předal. Tato provokace pak byla záminkou k tomu, aby prohlásili veškerou zbylou dokumentaci za neplatnou. Námitky podnikatele, že pro něho nemělo smysl falšovat nějaký druhořadý dokument, nevzali v úvahu. Hloupost a provokativnost situace chápali advokáti obou stran.

Banka zabavila 5 miliónů USD z účtu podnikatele ve prospěch státu (a částečně ve svůj prospěch), přičemž bez soudního rozhodnutí. Podle slov advokátů by soud byl na straně banky, proto nemělo smysl začínat se soudními tahanicemi. Připomeneme, že západní země zavádějí sankce proti ruským fyzickým osobám a společnostem bez soudních rozhodnutí.

Zdroj: Vestifinance.ru

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Starý doktor
11. 2. 2015 12:36

Za prvé další impuls pro Rusy vložit peníze do ruských bank a po té investovat doma a za druhé ony ty banky také mají své problémy – http://www.literarky.cz/politika/svet/19258-skandal-hsbc-miliony-pro-clintonovou-i-al-kajdu

zajoch
11. 2. 2015 15:01

Rusy, kteří dávají své peníze do ruských bank, toto nepostihne. Podnikatelé, kteří jsou klienty západních bank kvůli investicím v těchto zemích třeba začnou uvažovat o jiném regionu pro podnikání. Poučení bývá někdy dost kruté a ztrátové.

hudryper
hudryper
11. 2. 2015 15:41

Už aby se s něčím obdobným setkali čeští kuponoví privatizátoři ! Po jejich útěku z nejistých
daňových rájů poté,co si koupili seznamy daňových a jiných podvodníků německé úřady,se většina z nich uchýlila se svými tintili vantili do Londýna. Tam jsou samozřejmě pěkně na očích těm,co
se je připravují „ostříhat a oholit“. Klaus si preventivně koupil O2 od Telefoniky.Zřejmě pocítil,že
je přesně té finanční velikosti,která je právě na řadě.