Mám dojem, že brzy bude Česká republika vyvážet experty i na důchodovou reformu. Nebyl by to první případ. Kdysi, když byl u koryta již zrušeného FNM odéesák R. Češka, se měla exportovat dosluhující kupónová privatizace. Pamatujete? Byl prý o ni zájem v Rusku a Azerbajdžánu. Naštěstí pro obě země k tomu nedošlo.
Expertů jako třeba Kalousek, Drábek, Niedermayer, Sedláček, Kohout, Rusnok nebo Bezděk je najednou tolik, že se člověk nestačí divit. Vyjimkou je kritik reformy profesor Vostatek. Bylo ovšem desetiletí, kdy ani nemukli, když velebili a opěvovali Klausovu reformu šoků, vysoké inflace, pokoutného snížení penzí nebo laciný prodej kapitálu, což nyní prokazatelně cítíme. Neprotestoval ani exprezident Havel, když jej před prodejem majetku varoval jeden zahraniční ekonom osobním dopisem. Neprotestovali, že „ekonom“ a premiér Klaus neodstátnil penzijní úspory lidí u státu!
Vládním tlampačem pravice za reformu penzí je pochopitelné ministr a ozdoba všech polistopadových vlád a odlišných resortů Miroslav Kalousek. Hlavním tématem na nedělním politickém školení mužstva (PŠM) ČT byla tzv. důchodová reforma. Ministr Kalousek jako obvykle, po prozření, že krize nebude, předpověděl: "Nebude-li dneska provedena důchodová reforma, nebudou za pár desítek let vůbec žádné důchody."
Hlavní »argumenty« reformátorů jistě všichni známe, a je zbytečné je zde opakovat. Faktem je, že opět prosazuje něco, co se má jaksi vyzkoušet, zda bude fungovat. O velice mazaný fígl jde v případě »navýšení« důchodového fondu ujednocením DPH na 20 %, jež by mělo do státního rozpočtu přinést až 58 miliard Kč. Troufnu si předpovědět, že ani tento možná poslední fígl, či záchranná brzda knížecí pravice nevyjde. Proč? Protože by to muselo být perpetum mobile. Nikdo ze zainteresovaných není schopen jen slůvkem přiznat, kam zmizely miliardy přeplatků a kdo „nevyváženost“ průběžného systému zavinil. 600 mld stálo oddlužení bank, až 120 mld ročně odplouvá z republiky novým majitelům podniků a další stamiliardy prošustrovaly všechny polistopadové vlády společně. Z penzijních či privatizačních účtů braly všechny vlády Klause, Zemana či Špidly i Topolánka.
Faktem je, že Česko opravdu neoplývá experty na start a přistání na měsíci, natož experty na důchodovou reformu. Jenže oni se na ně pasovali a úplatná média to papouškují. Reforma a´la Klaus zjevně nic dobrého nepřinesla, mimo vysokou korupci, takže nepřepokládám, že reforma a´la Kalousek a nové úspory do soukromých fondů zachrání propadající se kapitálový trh. Snad fondy, ale investice do rozvoje těžko. Jistě, část z 58 miliard přijde vládě podfuků vhod. A to má ještě v záloze nějaký ten „náš“ majetek k vytunelování jako ČEZ či Budvar. Obávám se ale, že výdaje státu by musely stagnovat do nekonečna, aby bylo na penze. Podrobnosti zde.