Bulhaři podruhé

Bulharsko a hyperinflace

Chtěla bych se tímto vrátit k diskuzi o Bulharsku, kde jsem tvrdila, že bulharští komunisté, kteří se přejmenovali na Bulharskou socialistickou stranu (BSP), dopadali bezprostředně po revolucích 1989 v Bulharsku ve volbách lépe než v jiných postsocialistických zemích. Níže jsem našla konkrétní údaje o volbách a také zmínku o politické krizi, která následovala poté, kdy BSP ve volbách vyhrála. Následovala politická krize způsobená zhoršováním ekonomických podmínek vůbec a především „hyperinflací“ a následnými „protesty“. Neříkám, že lidé nešli protestovat spontánně. Kdyby vám ulítly úspory komínem, asi byste také vyšli do ulic. Já jsem jenom chtěla mluvit o tom, jak jsem to tenkrát vnímala. V době, kdy u nás vévodila ve volbách pravice, Bulhaři si svobodně zvolili komunisty. Ne že bych se nějak zvlášť zajímala o bulharskou politiku, jenom jsem si ty volební výsledky tak porovnávala s našimi. V každém případě mi přijde podezřelé, že když lidé ty komunisty zvolili, následovala hyperinflace a jakmile si v roce 1997 vybrali správně pravici, tak se kurz napevno připoutal k marce a byl klid. Od té doby funguje v Bulharsku krásná standardní demokratická nic neřešící houpačka. Pro mě osobně je to prostě příkladem manipulace zvenčí, který mi nikdo nevymluví.

Parlamentní volby 1991

Svaz demokratických sil  34,4 % hlasů – 110 poslanců z 240

Volební koalice Bulharská socialistická strana + další dvě 33,1 % hlasů – 106 poslanců

Hnutí za práva a svobody 7,6 % – 24 poslanců

Zdroj: Wikipedia

Parlamentní volby 1994

Bulharská socialistická strana 43,4 % hlasů – 125 poslanců ze 240

Svaz demokratických sil 24,1 % hlasů – 69 poslanců

Hnutí za práva a svobody 5,4 % – 15 poslanců

Bulharský podnikatelský blok 4,7 % – 13 poslanců

Zdroj: Wikipedia

Politická krize 1996 – 1997

V období leden až začátek února 1997 Bulharsko upadá do hluboké politické finanční krize. Ve velkých městech dochází k protestům, zablokované jsou cesty a ulice, země upadá do chaosu. Na začátku února dochází k hyperinflaci, kdy za méně než dva měsíce cena 1 USD z 500 Leva dosahuje 3000 Leva. Velké množství občanů přišlo o veškeré úspory, ale na druhou stranu jsou rozpuštěny dluhy takzvaných úvěrů milionářů, kteří si půjčili od bank, aniž mínili tyto úvěry vrátit.

Parlamentní volby 1997

Spojené demokratické síly 52,26 % odevzdaných hlasů – 137 z 240 poslanců

Demokratická levice 22,07 % hlasů – 58 poslanců

Unie za národní spásu 7,6 % hlasů – 19 poslanců

Zdroj: Wikipedia

Měnová reforma

5. července 1999 provedla Bulharská národní banka radikální měnovou reformu – 1000 „starých“ leva se transformovalo do 1 „nového“ leva. ISO kód leva se změnil z do té doby platného BGL na dnes platné BGN. Zároveň svázala novou měnu s německou markou ve fixním směnném kursu 1:1. Poté, co byl určen přesný kurs mezi markou a eurem, které se stalo od 1.1.2002 platidlem v Německu, na 1 EUR = 1.95583 DEM, začal být i bulharský lev pevně navázán na euro ve stejném poměru jako německá marka: 1 EUR = 1.95583 BGN. Od té chvíle se kurs leva drží v úzkém koridoru kolem 0,51 BGN/EUR. V současnosti vládne v Bulharsku „úřednická vláda“, která má zemi dovést k předčasným parlamentním volbám, jež se tam budou konat 5. října.

Zdroj: Wikipedia

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
aram
aram
20. 9. 2014 15:39

Díky za doplnění a potvrzení mého původního odhadu, že do situace, ve které se Bulhaři nacházejí se pravděpodobně nedostali vlastní blbostí, ale byli do ní vmanipulováni právě díky tomu, že nebyli dostatečně ochotni zavrhnout komunisty.

Irena
20. 9. 2014 16:15

aram napsal
aram

Víte co je na tom největší paradox? Že si to málo z nich vůbec uvědomuje. Oni jsou prostě v zajetí propagandy, že to oni sami všechno udělali špatně a nevím o někom z nich, kdo by se zpětně ohlédnul, co se vlastně stalo a proč a porovnal si to s tím, co se děje jiným národům, a jakými mechanizmy to funguje. Oni jsou v zajetí toho, zda zda se volí pravice, nebo pseudolevice, tj. zda penzistům zvednou penze či ne a o kolik. Prostě se vztek národa vybíjí na demokratické houpačce a jede se dál.

Morybundus
Morybundus
20. 9. 2014 18:32

Díky za doplnění předchozího článku o Bulharsku. Co se týče jevů o nichž píšete – tedy „napravení“ situace po „nepovedených“ volbách pomocí ekonomických čachrů se zahraničním pozadím – něco podobného probíhá v současnosti ve Venezuele. O tom by se dal napsat samostatný článek, ale ve stručnosti – poté co opozice není schopná ani na x-tý pokus domoci se moci demokratickou cestou (volbami), nastoupila k frontálnímu útoky pomocí „ekonomické války“. Ta zahrnuje řízené protesty, především studentů ze středních a bohatých vrstev (jak symptomatické), ale především záměrné vyvolávání nedostatku jednak šířením poplašných zpráv (např. oznámením, že nebude mléko, lidé se nahrnou do… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
20. 9. 2014 18:37

…to vše a mnohem více zapadá do plánů, o jakých hovoříte v souvislosti s Bulharskem a které se používají jako šablona vždy, pokud nelze „kýženého stavu“, tedy neoliberálního chaosu, dosáhnout politickou cestou. Prostě demokracie, ale „odcamcaď-pocamcaď“, můžete si zvolit svobodně, ale jen toho, koho „my“ uznáme za vhodné. Venezuela se naštěstí s ekonomickou válkou pomalu vypořádává, ale tam je to do značné míry zásluhou mentality lidí, kteří si za vlád před nástupem Cháveze užili své, velká část z nich si to dobře pamatuje a tak je stále ochotna strpět nějaké nepohodlí, či nárazový nedostatek něčeho, protože ví, v čem to… Číst vice »

idiotronic
20. 9. 2014 18:42

aram napsal Díky za doplnění a potvrzení mého původního odhadu, že do situace, ve které se Bulhaři nacházejí se pravděpodobně nedostali vlastní blbostí, ale byli do ní vmanipulováni právě díky tomu, že nebyli dostatečně ochotni zavrhnout komunisty. Když Češi nedostatečně zavrhují komunisty (například já už jsem měl být jistě zastřelen, čtu si Štrougalovy memoáry na netu), tak Čechům zvolna odcizující se kulturní fronta napíše http://www.distancujemese.cz Kdo ještě ví, že jsme měli námořní plavbu ? Ty největší blbce, kteří ožebračí vlastní národ ,aby sami zbohatli, ty zaplatíte z vlastního mnajetku národa a to stačí.Z majetku národa zaplatíte i tzv experty (… Číst vice »

idiotronic
20. 9. 2014 19:36

Morybundus napsal oté co opozice není schopná ani na x-tý pokus domoci se moci demokratickou cestou (volbami), nastoupila k frontálnímu útoky pomocí „ekonomické války“. Ta zahrnuje řízené protesty, především studentů ze středních a bohatých vrstev (jak symptomatické), ale především záměrné vyvolávání nedostatku jednak šířením poplašných zpráv (např. oznámením, že nebude mléko, lidé se nahrnou do obchodů, naberou desetinásobek toho co obvykle a tím logicky způsobí rychlé vyprodání zboží, čehož opozice okamžitě využívá ve své propagandě, fotí prázdné regály V Chile 1973 proběhla např. stávka soukromých autodopravců a vyvolala potíže v zásobování…,odcházeli lékaři (Allende chtěl zrušit platbu na dřevo) a ostřelovači… Číst vice »

Irena
20. 9. 2014 19:57

Škoda, že jako zdejší osazenstvo není poučena většina lidí. O to hůře by se jim teď s námi mávalo. Rusko je další vzbouřenou kolonií (třeba po Iráků a Libyi). Držme mu palce, ať to ustojí.

Sasin
Sasin
20. 9. 2014 21:01

Pochopme už konečně, že každý národ našeho rodu má nějaké přednosti. Proto se také rozvinul do zmapovanéhé velikosti. Nemá cenu stále mlátit tisíckrát vymlácenou slámu. Jedna věc je prostě jasná. Rozdělovači všude, kde začali pomlouvat a znesvářet kupují své oblbnuté ovce za placaté bankocetle. Katolíků je něúrekom, kde nemůžou být katolíci, jsou pravověrní a je toho habaděj. Psát dozblbnutí, že jejich činnost vyvolává zhoršování podmínek je vážně objev století. Budeme se stále divit jako telata, co čumí na vrata. Možná pár telat si ty vrata obešlo a bučí i tady o svobodě za vraty, že tam je to prý levnější.… Číst vice »

Sasin
Sasin
20. 9. 2014 21:04

Irena • 20. Září 2014

To jako držme jim palce aby byli soběstační a hrdí sami na sebe a vy až tady dodatlujete svoje bláboily, si hrdě káknete za falešný groš pro německý kečup, holandské brambory a španělský meloun? Muheeeeee

Sasin
Sasin
20. 9. 2014 21:15

Vypadl zbytek a i tem musím strčit jako nový. Celá demográca je pouhou civilní nadstavbou křížáckých církví, které oponenty směla upalovat bez vyzvání. Kam upadl rozum lidí, kteří se tímto svrabem ohánějí a chtějí jej nasměrovat lidem jako tu správnou ideologii světa, mi stále není jasné. Bude to asi z nedostatku poznání, páč vzdělanců různých pomocných vysokých škol tady nebude málo. Každé blbé tele je inteligentnější, páč před porážkou alespoň utíká. Vy o tom stále mlátíte tisíckrát vymlácenou slámu. To je výsledek školského systému. Máte čumět na reklamu dole a reklamu vpravo. Klikat a objednávat. A když to neděláte, tak… Číst vice »

Béda
21. 9. 2014 8:56

Nevím kam to přilepit. http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1712-albanci-v-makedonii-vyhlasili-republiku-jsou-odhodlani-ji-branit-zbranemi

Albánci zkouší v dalším státě uplatnit kosovskou taktiku. Povede se jim i podruhé a USA jestřábi v čele svých satelitů jim pomohou rozdělit další stát? Jak v tomto obstojí dění na Ukrajině?

Irena
21. 9. 2014 17:18

peter. napsal
peter

A to jich v roce 89 bylo téměř devět miliónů! A jaká je to krásná země. Úrodná, všechno tam roste, teplo, moře… Lidé si dokáží udělat peklo na zemi i v ráji.

peter.
21. 9. 2014 17:50

Obrovský úbytok obyvateľstva zaznamenali aj pobaltské štáty,Poľsko a všetky balkánske štáty.Nadobúdam presvedčenie,že nízka životná úroveň v týchto a vôbec vo všetkých postsocialistických štátoch bola vytvorená cielene, v záujme vyriešenia demografických problémov vo vyspelejších západoeurópskych štátoch.
V postsocialistických štátoch bol zlikvidovaný priemysel a cudzie montovne tam boli postavené výlučne kvôli lacnej pracovnej sile.Z toho mi logicky vyplýva,že tieto štáty nemajú absolútne žiadnu šancu dotiahnuť sa na životnú úroveň západných štátov a mne sa zdá,že to v budúcnosti môže viesť aj k ich zániku.

Irena
21. 9. 2014 18:51

To je přesné. Vycucali schopnější lidi, kteří jsou na jejich území stejně outsideři a ten zbytek živoří na úbytě. Nejhorší je, když se s některými člověk baví, s těmi co podnikají na koleně na původním území a jsou rádi, že se uživí, tak jsou strašně hrdí na to, jak podnikají a že žijí v demokracii. Pořád ještě jich je hodně. Snaží se svoje děti posílat na Západ v naději, že udělají kariéru. Místo toho, aby se ptali, proč za ta léta ten demokratický svět nedohnali a nedělají kariéru doma. Ta demokratická slepota je neskutečná.

Gatta
Gatta
22. 9. 2014 6:56

Irena napsala: „Ta demokratická slepota je neskutečná.“

Přesně tak, je to prostě věc, která funguje a je potřeba z ní vycházet jako z faktu. Podobně jako víra v „láskyplnou milosrdnou církev“.
To je otázka a krásné téma pro psychologa – jistě by se na tomto dala udělat i pěkná kariéra.

Osobně to vidím jako kombinaci „potřeby věřit v něco lepšího, mít v životě naději, dále – omluvně si racionalizovat si svoje omyly a svoje špatné vlastnosti, no a potom možnost uspokojení svých horších vlastností – viz. „Sedm hlavních hříchů“.

Myslím, že trocha nejen křesťanské osvěty neuškodí:
http://www.poutnik-jan.cz/vira-pro-samouky–c/sedmero-hlavnich-hrichu-sklonu-k-horsimu/