Češi do Mali pro srandu králíkům

Březen 17, 2013

Mali Fighting


Překlad článku el-murida Mali: Odchod francouzské armády“.


Francie oznámila, že v dubnu má v úmyslu začít postupně stahovat své vojáky z Mali. Toto je již třetí podobné oznámení vyšších úředníků současné francouzské administrativy za minulý měsíc. To, zdá se, dává určitou pochybnost o avizovaném záměru.


Idea Francouzů je založena na tom, že jejich vojenské jednotky budou nahrazeny africkými a částečně evropskými. Evropské vojenské jednotky jsou zastoupeny českým kontingentem. Pravda – kontingent, to zní trochu nadneseně. Dvacetičtyřčlenná česká skupina bude působit jako učitelé, jejichž cílem je vytvořit malijskou armádu prakticky z ničeho. Oficiálně armáda v Mali sice existuje, ale sám fakt nutnosti zásahu cizích vojsk vypovídá o její minimální účinnosti. Zrovna tak jako o neschopnosti vlády v zemi. To i přes několik let trvající americký program výcviku malijských důstojníků – přičemž vůdce převratu kapitán Sanogo prošel právě tímto výcvikem. Boj s povstalci byl neúspěšný – zato převrat se podařil. Zajímavé zaměření amerických vzdělávacích programů.


Za tím vším se skrývá nejasný cíl operace „ Serval“.  Nepočetné bitvy s ještě méně početnými militantními skupinami ukázaly, že povstalci jednoduše zmizeli kdesi v prostorách Sahelu. A čekají, až Francouze omrzí vysedávat v Mali. Potom vše začne znovu.


S tím je spojený program výcviku armády a jejího přivedení k alespoň nějaké bojeschopnosti.  Jak to bude efektivní, to je těžko odhadnout. Možná to po odchodu francouzské armády budou brát vážně. Ne instruktoři z České republiky, ale jejich domácí zkoušející z Gao a Timbuktu.Komentáře pod článkem jsou vesměs v posměšném tónu: Francouzi neuspěli a odcházejí, účast Čechů tomu dá korunu… – Proč jsou instruktory zrovna Češi? Nemají vojenskou školu, vojenské zkušenosti, armádu jen základní. Kdyby to byli Poláci, ale Češi…


Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments