Včera Evropská unie překročila Rubikon. Zdánlivě nenápadně, na jakémsi polozapomenutém Kypru. Ale od této chvíle si nikdo v celé unii nemůže být jist svými penězi na bankovních účtech. Už to není konspirační teorie ale realita života, elita si může dělat s vašimi bankovními vklady, ale i jiným majetkem naprosto cokoli.
Před časem jsme byli přesvědčováni o tom, jak se bude soukromý sektor podílet na sanaci řeckého dluhu. Stačilo pár měsíců a EU bude „zachraňovat“ privátní kyperské banky, postižené právě těmito odpisy. Přes tu nebetyčnou drzost, na kterou si ale již pomalu zvykáme, by na tom nebylo nic nového ani překvapivého, kdyby vše nedoprovázela prostá krádež až 10 % kyperských bankovních vkladů.
Jedná se o naprosto bezprecedentní krok, který sice finanční problém elegantně vyřeší, ale na druhou stranu otevírá Pandořinu skříňku a to hned z několika důvodů:
-
Naprosto průhledně zpochybňuje vlastnictví prostých občanů EU. To bude ukradeno ve prospěch privilegovaného vlastníka (banky), respektive vlastníků této banky
-
Ničí autoritu lokální vlády, která je zcela jasně pouhou převodovou pákou pro v zahraničí učiněná rozhodnutí. Iluze demokracie je v troskách, elita nechtíc prozradila, kdo na tomto světě opravdu vládne
-
Boří mýtus o rovnosti států v EU, podmínky pomoci v silnějších státech EU byly zcela jiné
Pokud se nepodaří mediím důsledky tohoto kroku ututlat, může to mít velmi vážné následky v celé Evropě. Od těch relativně měkkých, jakým mohou být runy na banky, až po velmi vážné nepokoje. Zabít zloděje přece není hřích.
Zdá se, nejsem s podobnými názory sám. A “naše” média, alespoň pokud jsem si všimnul, cudně mlčí. Nevadí, hned v pondělí udělám svůj soukromý run na banku!
Převzato z Nautila