Češi si za mzdu koupí o polovinu méně než lidé v západní Evropě

Platy Čechů se stále nevyrovnají západní Evropě, ani USA. Po zohlednění rozdílu v cenách si Češi koupí zhruba o polovinu méně. V porovnání s některými zeměmi východní Evropy, Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky by však měli mít Češi bohatší Vánoce. Češi si také rozbalí větší vánoční balíček než jejich slovenští kolegové. Vyplývá to z předvánočního průzkumu MůjPlat.cz na vzorku 61 750 osob.

Platí to ve všech sledovaných kategoriích, od specialistů přes administrativní pracovníky, pracovníky ve službách a obchodě, kvalifikované pracovníky a řemeslníky až po nekvalifikované pracovníky.

MůjPlat.cz využívá pro mezinárodní porovnání platů ve sledovaných kategoriích přepočet platů na paritu kupní síly vyjádřenou v amerických dolarech podle Mezinárodního měnového fondu. Parita kupní síly vyjadřuje v praxi hodnotu zboží a služeb, které si za daný plat lidé v Česku koupí v přepočtu na dolary.

Server se v předvánočním porovnání platů zaměřil na platy specialistů, mezi ně patří například platy učitelů, lékařů, psychologů, právníků a také platy žurnalistů. Čeští specialisté si za průměrnou hodinovou mzdu vyjádřenou mediánem nakoupí zboží odpovídající kupní síle 12,88 dolarů v USA (319 korun).

Vánoce specialistů v USA, jejichž kupní síla za hodinu práce je až 28,44 dolarů, budou tak dvakrát bohatší, než budou mít jejich čeští kolegové. V západní Evropě jsou platy specialistů také dvakrát vyšší než v Česku. V Německu specialisté vydělávají 25,51 dolarů na hodinu, ve Velké Británii 20,20 a ve Francii 21,85 dolarů v paritě kupní síly na hodinu.

Skromnější Vánoce budou mít specialisté zemí jako Brazílie, Slovensko, Keňa, Rusko, Ukrajina a Indonésie. V Brazílii hodinová mzda specialistů představuje 11,40 a na Slovensku 10,50 dolarů na hodinu.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sasin
Sasin
23. 12. 2015 20:02

Pro šmejdy byl, je a bude důležitý před vším ZISK. Je úplně jedno kolik čeho gdo nakoupí. Důležité je vydřít co nejvíc. Pro ně je důležítá jen cinknutá poezie. Jedni škrtnou sloku, druzí koření, třetí maso, čtvrtí mouku , pátí kvásek, šestí tuk, sedmí barvu na bankocetlích, osmí lepidlo a devátí klidně jen čarují. To zavedlo za devatero horami a devatero řekami. O některých „budiž k ničemu“ se začalo gdysi říkat, že nedbají ani sami sebe a klidně vy si nechali pro falešný dukát vrtat koleno. Akorát nevím přesně o které šlo. Nevíte to něgdo? Muheeeee

mm
mm
24. 12. 2015 0:00

k věci, benzín u nás stojí zhruba jedno euro, v USA a Rusku půl eura za litr, potažmo čtyřicet centů, v Bělorusku půl eura a jinak Evropa je nad jedním eurem za litr v přepočtu, udivilo mne, že v Libyi je na deseti centech za litr, stejně jako v S. Arábii. Stav k jednadvacátému prosinci t.r.

hudryper
hudryper
24. 12. 2015 7:33

Irena napsal Irena • 23. Prosinec 2015 Источник: http://politikus.ru/events/66159-germaniya-zabrala-svoi-igrushki-iz-turcii.html Skvělý úspěch Putinovy politiky ve zvláště obtížné situaci trvalého konfliktu mezi Azerbejdžanem a Arménií o Náhorní Karabach. Jde o podobně mistrovské zahraničně politické dílo,jako v případě Indie a Pakistanu . Putin je bezpochyby geniální mistr obrany míru. Dokázal změnit intervenci v Čečně na příkladnou spolupráci této republiky s Moskvou a dokonce se mu daří organizovat mírové kontakty mezi válčicí opozicí a Asadovým zbytkem Sýrie. Teď už jen očekávám podobný vývoj ve vztazích některých členů EU a ŠOS,především pak Francie poté,co se jí jako zátěže zbaví Německo v zůžené EU. To je… Číst vice »

idiotronic
26. 12. 2015 4:58

,,Kdo by si před pěti léty pomyslil, že Čína bude stavět jaderný reaktor ve Velké Británii ? “ říká Oskar Krejčí o své cestě po Číně
http://www.novarepublika.cz/2015/12/profesor-krejci-nemecko-na-vsechny.html