Česká ekonomika je druhá nejrychlejší v Evropské unii

Hrubý domácí produkt v Česku v prvním pololetí letošního roku meziročně o 4,2 procenta, to je druhé nejvyšší číslo v Evropě. Dobré výsledky z prvního čtvrtletí se ještě zlepšily během druhého kvartálu. Růst mezd však stále zaostává za zisky firem.

V druhém čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt ve srovnání s prvním o jedno procento. To řadí českou ekonomiku do pětice zemí s nejdynamičtějším mezikvartálním růstem v Evropské unii. Podle šéfky Českého statistického úřadu (ČSÚ) Ivy Ritschelové je tuzemská ekonomika ve vynikající kondici a nejde o jednorázový výkyv. „HDP rostl i ve druhém čtvrtletí rychle. Jde o růst vyvážený, neinflační a makroekonomicky stabilní,“ uvedla předsedkyně ČSÚ. Všechny klíčové segmenty poptávky přispěly k růstu. Podle analytika ČSÚ Lukáše Kučery se na něm rovnoměrně z jedné třetiny podílela spotřeba domácností a investice. Po dvou čtvrtletích se na něm kladně projevil i výsledek zahraničního obchodu.

Růst mezd zrychlil, za firemními zisky však zaostává

Jiří Kamenický z ČSÚ dodává, že v nemalý vliv na příznivý výsledek měly peníze z evropských fondů. „Do České republiky přiteklo během prvního pololetí z Evropské unie celkem 150,5 miliardy korun. Výrazně akcelerovaly zejména příjmy ze strukturálních fondů. Ty se pozitivně projevily například v inženýrském stavitelství,“ upřesňuje Kamenický. Vedle toho se pozitivně vyvíjí nezaměstnanost i růst mezd. ČSÚ však upozornil, že výdělky se nezvyšují takovým tempem, aby odpovídaly růstu firemních zisků. Zatímco zisky podniků vzrostly v prvních třech měsících letošního roku o necelou desetinu, průměrná mzda pouze o 2,3 procenta. Dobrou zprávou je, že v druhém čtvrtletí se navyšování mezd zrychlilo na 3,4 procenta.

Zdroj: Esondy

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
23. 9. 2015 0:26

Velmi by mne zajímalo proč se v titulku píše o české ekonomice, nikoliv o ekonomice firem na území našeho státu. Mohl by autor uvést kolika procenty se na tom podílí podniky v držení pouze českých občanů. Zdá se mi, že se tu sčítají jablka s hruškami. Nejsem ekonom, rád se nechám poučit.

fajt
fajt
23. 9. 2015 6:22

statistika v kapitalismu je velmi zrádná a ošidná věc – jak dnes prý ekonomika jede, tak hned druhý den může být zase v krizi, celkově bych ale řekl, že lidským potenciálem a komplexností gospodarky nesahá té socialistické ani po kotníky, to dnešní kapitálové křečkování vrcholných psychopatů bude mít v budoucnu fatální následky – ale dneska tady máme virtuální žúrku, ve které otroci mají právo akorát tak vypustit duši – takže makro ukazatele, které ale hovno vypovídají o mikro bahně většiny ubožáků ( jak na duší, tak i na těle ) mi jsou v podstatě ukradené. ..)

slava
slava
23. 9. 2015 6:39

Myslím si, že hodně ukazatelů vycucané z prstu. Dle informaci s první ruky z nejmenované české firmy s ročním obratem přes 20 mlrd.Kč, výsledky uměle se nafukuji, management firmy žije jen dnešním dnem, mlži se před majitelem a akcionáři. Hlavním úkolem je obdržet svoji měsíční megavyplatu, půlroční giga odměny a co nejvíc vyždímat pracovníky kategorie „D“. Až to praskne, přijde krize, personální změny a kolotoč se roztoči opět.

Gatta
Gatta
23. 9. 2015 7:04

Přeloženo: „V ekonomické oblasti označované jako tzv. Česká republika se pobočkám zahraničních firem daří dosahovat v Evropě nadprůměrného růstu výroby a ziskovosti.“

Co z toho plyne? Že je to lepší než -4,2% ?

Sio
Sio
23. 9. 2015 10:29

No, nejsem ekonom, takže jen posloužím úvahou. Není to zase tak dlouho, co cena € poskočila z 25 na 27 Kč. To máme o 2/25*100 = 8%
Takže každý výrobek prodaný za € přinesl v korunách o 8% více. S dolary je to z 18 na 25, to máme 7/18, tj. 39%!
Jsme vývozní ekonomikou, takže z velké části prodáváme za € a $. Není ten růst v tomto kontextu ještě málo?

orinoko
orinoko
23. 9. 2015 13:42

DoHNAT… a predeHNAT. … Vpred rychlosti Ccholima. Miluji podobne blaboleni, ktere vyvolava jine BLA-boleni. U nas ve firme se prechazi na „just in time“ . Najust. „Akorat v case“ ovsem vyzaduje dost kreativniho ceskeho fistrona a koumactvi. Nemecky majitel se ale tvari vcelku spokojene. Zavedl novinku – prispevek na dojezd do firmy. Nevim proc, ale nejak me obchazeji mrakoty, ze do konce roku firma snad zorganizuje i firemni candrbal. A to jsem se doslechl /nevim, jestli nekdo nedoprava zlym jazykum/ , ze za kazdy mesic, kdy clovek nebude marodit, tak na vyplate zaregistruje o 2000 kachli vice. – Neni to… Číst vice »

Megafon
Megafon
23. 9. 2015 14:52

Ze života brouka 1 Tak jen takovou drobnost ze života brouka. Do roku 2008 jsem zaměstnával cca 21 ks člověka za pr. mzdu 22.000 Kč čistého. Díky pokroku našeho reálného kapitalismu jsem dnes na 4 ks člověka za 15.000 Kč čistého. Důvod? Tak nejprve ódeesáckosocanská banda vydojila všechny rezervy státní kasy to do cca r 2005-2006. Pak nastoupil cirkus TOPOL a různí Langerové, Gandalovičové, Dalíkové a s nimi zemští, krajští, městští a místní kmotři a šíbři a výhybkáři, kteří byli původně vypuštěni aby recyklovali státní peníze do stranických kas a pak dle sociální potřebnosti různým spřízněným potřebným soukmenovcům. Bohužel s… Číst vice »

Megafon
Megafon
23. 9. 2015 15:30

Ze života brouka 2 Jenže ten kapitalismus bohužel stojí na reinvestici generovaného zisku, za účelem generování dalšího zisku. Tedy to letmo shrňme. Vydojená státní kasa + vydojené krajské + městské + obecní rozpočty + dotační kapitoly + vytunelované firmy = tučná konta pár zmr.ů v zahraničí a zprasení jakékoliv kultury podnikání, respektive veřejného prostoru. Ve finančním světě je takový pojem. Cash flow. Tedy, peněžní tok. V tomto uvedeném případě je ovšem přerušen, protože k žádné reinvestici v národním ekonomickém prostředí ČR nedochází. Naše krize tedy spíš souvisí s parazitním způsobem existence ODS a části ČSSD, kdy tato strana svými praktikami… Číst vice »

Megafon
Megafon
23. 9. 2015 15:41

Česká ekonomika je druhá nejrychlejší v Evropské unii. ???????
Bábiš poslal peníze do dokončení zanedbávané a rozpracované infrastruktury, čímž proti uplynulým 5. rokům razantně vylétly státní investice. A hle, už jsou z nás tygři Evropy. Proč mám ale letos 70% tržby proti loňsku, mi žádný ekonom nedokáže vysvětlit. Protože při vyšším objemu a četnosti prací to logicky naší rychlost vysvětlit nelze.

Rado Miko
23. 9. 2015 17:16

Sio napsal

No, nejsem ekonom, takže jen posloužím úvahou. Není to zase tak dlouho, co cena € poskočila z 25 na 27 Kč. To máme o 2/25*100 = 8%
Takže každý výrobek prodaný za € přinesl v korunách o 8% více. S dolary je to z 18 na 25, to máme 7/18, tj. 39%!
Jsme vývozní ekonomikou, takže z velké části prodáváme za € a $. Není ten růst v tomto kontextu ještě málo?

„Jsme vývozní ekonomikou“, takový blábol mě vždy potěší. Jak může vývozní ekonomika-stát dlužit 105mld € ?

fajt
fajt
24. 9. 2015 6:04

http://politikus.ru/events/58616-klimkin-ukraina-nadeetsya-na-otmenu-viz-s-es-v-2016-godu.html – když ne, tak to můžou zkusit jako bojovníci z ISIL, kteří jsou v Evropě tak vítání – no a nemusí ani přes moře, stačí přeběhnout přes Polsko a jsou v zemi zaslíbené ( jen ať se bába Merkel posere ). ..)

hudryper
hudryper
24. 9. 2015 6:19

fajt napsal
stačí přeběhnout přes Polsko

Jen aby to zcela bez víz a zato s kalašnikovy nevzali také přes Slovensko a Česko !
Kdyby se z Ukrajiny ozvalo,že zítra přistanou na měsíci v rámci bezvízového režimu, bude to
informace stejného druhu.

fajt
fajt
24. 9. 2015 6:32

hudryper napsal
Jen aby to zcela bez víz a zato s kalašnikovy nevzali také přes Slovensko a Česko !

pokud by chtěli jenom přeběhnout, tak bych jim nebránil ( jen ať se fašisti koncentrují na jednom místě, z taktického hlediska dalších událostí by to bylo asi plus ) – ale doporučoval bych jim Polsko, to si dělá zuby na Halič, tak by se mohli ukázat a pak i polskému rządowi pocítit, že nic není zadarmo a že žádné hranice ( gor v dnešní Evropě ) nejsou vůbec jistý. ..)