Česká ekonomika je druhá nejrychlejší v Evropské unii

Hrubý domácí produkt v Česku v prvním pololetí letošního roku meziročně o 4,2 procenta, to je druhé nejvyšší číslo v Evropě. Dobré výsledky z prvního čtvrtletí se ještě zlepšily během druhého kvartálu. Růst mezd však stále zaostává za zisky firem.

V druhém čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt ve srovnání s prvním o jedno procento. To řadí českou ekonomiku do pětice zemí s nejdynamičtějším mezikvartálním růstem v Evropské unii. Podle šéfky Českého statistického úřadu (ČSÚ) Ivy Ritschelové je tuzemská ekonomika ve vynikající kondici a nejde o jednorázový výkyv. „HDP rostl i ve druhém čtvrtletí rychle. Jde o růst vyvážený, neinflační a makroekonomicky stabilní,“ uvedla předsedkyně ČSÚ. Všechny klíčové segmenty poptávky přispěly k růstu. Podle analytika ČSÚ Lukáše Kučery se na něm rovnoměrně z jedné třetiny podílela spotřeba domácností a investice. Po dvou čtvrtletích se na něm kladně projevil i výsledek zahraničního obchodu.

Růst mezd zrychlil, za firemními zisky však zaostává

Jiří Kamenický z ČSÚ dodává, že v nemalý vliv na příznivý výsledek měly peníze z evropských fondů. „Do České republiky přiteklo během prvního pololetí z Evropské unie celkem 150,5 miliardy korun. Výrazně akcelerovaly zejména příjmy ze strukturálních fondů. Ty se pozitivně projevily například v inženýrském stavitelství,“ upřesňuje Kamenický. Vedle toho se pozitivně vyvíjí nezaměstnanost i růst mezd. ČSÚ však upozornil, že výdělky se nezvyšují takovým tempem, aby odpovídaly růstu firemních zisků. Zatímco zisky podniků vzrostly v prvních třech měsících letošního roku o necelou desetinu, průměrná mzda pouze o 2,3 procenta. Dobrou zprávou je, že v druhém čtvrtletí se navyšování mezd zrychlilo na 3,4 procenta.

Zdroj: Esondy

 

[do_widget id='custom_html-6']

18 comments on “Česká ekonomika je druhá nejrychlejší v Evropské unii

  • Vlastimil says:

    Velmi by mne zajímalo proč se v titulku píše o české ekonomice, nikoliv o ekonomice firem na území našeho státu. Mohl by autor uvést kolika procenty se na tom podílí podniky v držení pouze českých občanů. Zdá se mi, že se tu sčítají jablka s hruškami. Nejsem ekonom, rád se nechám poučit.

  • statistika v kapitalismu je velmi zrádná a ošidná věc – jak dnes prý ekonomika jede, tak hned druhý den může být zase v krizi, celkově bych ale řekl, že lidským potenciálem a komplexností gospodarky nesahá té socialistické ani po kotníky, to dnešní kapitálové křečkování vrcholných psychopatů bude mít v budoucnu fatální následky – ale dneska tady máme virtuální žúrku, ve které otroci mají právo akorát tak vypustit duši – takže makro ukazatele, které ale hovno vypovídají o mikro bahně většiny ubožáků ( jak na duší, tak i na těle ) mi jsou v podstatě ukradené. ..)

  • Myslím si, že hodně ukazatelů vycucané z prstu. Dle informaci s první ruky z nejmenované české firmy s ročním obratem přes 20 mlrd.Kč, výsledky uměle se nafukuji, management firmy žije jen dnešním dnem, mlži se před majitelem a akcionáři. Hlavním úkolem je obdržet svoji měsíční megavyplatu, půlroční giga odměny a co nejvíc vyždímat pracovníky kategorie „D“. Až to praskne, přijde krize, personální změny a kolotoč se roztoči opět.

  • Přeloženo: „V ekonomické oblasti označované jako tzv. Česká republika se pobočkám zahraničních firem daří dosahovat v Evropě nadprůměrného růstu výroby a ziskovosti.“

    Co z toho plyne? Že je to lepší než -4,2% ?

  • No, nejsem ekonom, takže jen posloužím úvahou. Není to zase tak dlouho, co cena € poskočila z 25 na 27 Kč. To máme o 2/25*100 = 8%
    Takže každý výrobek prodaný za € přinesl v korunách o 8% více. S dolary je to z 18 na 25, to máme 7/18, tj. 39%!
    Jsme vývozní ekonomikou, takže z velké části prodáváme za € a $. Není ten růst v tomto kontextu ještě málo?

  • orinoko says:

    DoHNAT… a predeHNAT. … Vpred rychlosti Ccholima. Miluji podobne blaboleni, ktere vyvolava jine BLA-boleni.
    U nas ve firme se prechazi na „just in time“ . Najust. „Akorat v case“ ovsem vyzaduje dost kreativniho ceskeho fistrona a koumactvi. Nemecky majitel se ale tvari vcelku spokojene. Zavedl novinku – prispevek na dojezd do firmy. Nevim proc, ale nejak me obchazeji mrakoty, ze do konce roku firma snad zorganizuje i firemni candrbal. A to jsem se doslechl /nevim, jestli nekdo nedoprava zlym jazykum/ , ze za kazdy mesic, kdy clovek nebude marodit, tak na vyplate zaregistruje o 2000 kachli vice. – Neni to nejak moc socialisticke? Vim o holandske firme, ktera dava za totez fakt 1000 cmrdliku, ale to je kolonialni Holandsko, ze.
    Firma pristavuje … a udajne … vsechno, co produkuju, uz je prodane.
    Cesko – zeme , kde dneska znamena heute.

  • Megafon says:

    Ze života brouka 1
    Tak jen takovou drobnost ze života brouka. Do roku 2008 jsem zaměstnával cca 21 ks člověka za pr. mzdu 22.000 Kč čistého. Díky pokroku našeho reálného kapitalismu jsem dnes na 4 ks člověka za 15.000 Kč čistého. Důvod? Tak nejprve ódeesáckosocanská banda vydojila všechny rezervy státní kasy to do cca r 2005-2006. Pak nastoupil cirkus TOPOL a různí Langerové, Gandalovičové, Dalíkové a s nimi zemští, krajští, městští a místní kmotři a šíbři a výhybkáři, kteří byli původně vypuštěni aby recyklovali státní peníze do stranických kas a pak dle sociální potřebnosti různým spřízněným potřebným soukmenovcům. Bohužel s jídlem roste chuť a tak za nepatrný zlomek lidského života přerostli svým stranickým šéfům přez hlavu a začali původně stranickými, teď už jejich, financemi ovlivňovat atmosféru dané lokality do té míry, že finanční veletok do stranických kas zeslábl na úroveň nepatrného čůrku. Ano. Lídři zjistili, že přímé spojení je rychlejší a výnosnější. Abych nezapomněl na Jirku s bradavicej, který měl také svá kutá želízka v ohni, např. soudruha Bendu v Ústeckém kraji. Anžto finanční a hmotné rezervy vytvořené za minulého režimu byly již takříkajíc v řiti ( totálně rozkradené ), byl již zaběhnutý software implementován nejen do státních zakázek a zejména do dotovaných zakázek ale i do ovládnutí dotačních agentur. Ke zděšení všech obyvatel přišla ekonomická krize v r.2008 z USA. Takové neštěstí se tedy stalo. Ale, naši bohorovní toho hned využili a nechali jsme si od nich nabulíkovat, že za náš srab mohou splaškové akcie s US nemovitostmi. Občan je tupá, nevzdělaná ovce, tak to samozřejmě spolknul. Kampak na právníky a jejich cifernou ekvilibristiku. Hotové bio ilussion. Nebýt toho, že sama podstata kapitalismu je tvorba kapitálu bylo by vše OK.

  • Megafon says:

    Ze života brouka 2
    Jenže ten kapitalismus bohužel stojí na reinvestici generovaného zisku, za účelem generování dalšího zisku. Tedy to letmo shrňme. Vydojená státní kasa + vydojené krajské + městské + obecní rozpočty + dotační kapitoly + vytunelované firmy = tučná konta pár zmr.ů v zahraničí a zprasení jakékoliv kultury podnikání, respektive veřejného prostoru. Ve finančním světě je takový pojem. Cash flow. Tedy, peněžní tok. V tomto uvedeném případě je ovšem přerušen, protože k žádné reinvestici v národním ekonomickém prostředí ČR nedochází. Naše krize tedy spíš souvisí s parazitním způsobem existence ODS a části ČSSD, kdy tato strana svými praktikami spíš připomínala zednářskou lóži, nebo mafii než demokratickou stranu. Máme tedy ukázkově vydojenou krávu jménem ČR a blbého sedláka. Protože staré přísloví říká, že jen blbý sedlák si prodá vlastní krávu. A do toho náhle jak boží prozření přichází Kalousek a jeho všelék. NEJNIŽŠÍ NABÍDKA!! Ani jedno z politických es by ani ve snu nenapadlo ukázat na skutečnou a pravdivou příčinu srabu a připravit se o bezpracné zisky. Odnese to opět stádo tupých ovcí. To totiž sežere fakt všechno. A jsme opět u toho peněžního toku. Výsledkem není nic jiného, než společné chudnutí. Zakázka za nejnižší nabídku totiž přestává generovat zisk. Tím pádem už paradigma kapitalismu nefunguje. Tedy nejprve jsme snížily počty zaměstnanců a nechaly si jen ty nejlepší. Za stejnou mzdu obdrželi víc práce. Posléze nejdou mzdy udržet, protože sakra ta nejnižší nabídka. Následně nestačí finanční prostředky ani na režii a ani na prostou obnovu výrobních prostředků. Prošetřili jsme se tedy společně k bídě! On ten zaměstnanec totiž na pívo nezajde, na oběd jakbysmet, boty nekoupí, kalhoty jednou za dva roky a ani na dovolenou . Kolik nás je? 10? Miliony?

  • Megafon says:

    Česká ekonomika je druhá nejrychlejší v Evropské unii. ???????
    Bábiš poslal peníze do dokončení zanedbávané a rozpracované infrastruktury, čímž proti uplynulým 5. rokům razantně vylétly státní investice. A hle, už jsou z nás tygři Evropy. Proč mám ale letos 70% tržby proti loňsku, mi žádný ekonom nedokáže vysvětlit. Protože při vyšším objemu a četnosti prací to logicky naší rychlost vysvětlit nelze.

  • Rado Miko says:

    Sio napsal

    No, nejsem ekonom, takže jen posloužím úvahou. Není to zase tak dlouho, co cena € poskočila z 25 na 27 Kč. To máme o 2/25*100 = 8%
    Takže každý výrobek prodaný za € přinesl v korunách o 8% více. S dolary je to z 18 na 25, to máme 7/18, tj. 39%!
    Jsme vývozní ekonomikou, takže z velké části prodáváme za € a $. Není ten růst v tomto kontextu ještě málo?

    „Jsme vývozní ekonomikou“, takový blábol mě vždy potěší. Jak může vývozní ekonomika-stát dlužit 105mld € ?

  • hudryper says:

    fajt napsal
    stačí přeběhnout přes Polsko

    Jen aby to zcela bez víz a zato s kalašnikovy nevzali také přes Slovensko a Česko !
    Kdyby se z Ukrajiny ozvalo,že zítra přistanou na měsíci v rámci bezvízového režimu, bude to
    informace stejného druhu.

  • hudryper napsal
    Jen aby to zcela bez víz a zato s kalašnikovy nevzali také přes Slovensko a Česko !

    pokud by chtěli jenom přeběhnout, tak bych jim nebránil ( jen ať se fašisti koncentrují na jednom místě, z taktického hlediska dalších událostí by to bylo asi plus ) – ale doporučoval bych jim Polsko, to si dělá zuby na Halič, tak by se mohli ukázat a pak i polskému rządowi pocítit, že nic není zadarmo a že žádné hranice ( gor v dnešní Evropě ) nejsou vůbec jistý. ..)

Napsat komentář


[do_widget id=recent-posts-2]