Česká ekonomika roste nejrychleji v celé Evropské unii

Česká republika je nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropské unii. Podle zveřejněného odhadu statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí meziročně o 4,4 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,9 procenta. Například německá ekonomika rostla o 1,6 procenta, slovenská o 3,2 procenta a francouzská stagnovala.

Nečekalo se, že by mohla ekonomika ještě akcelerovat tempo růstu hrubého domácího produktu, ale stalo se. Aktuálně Česká republika nemá v ekonomické dynamice v Evropě soupeře. To znamená, že roste výroba, vývoz i spotřeba domácností a investice podniků. K tomu se navíc přidalo stavebnictví, které letos poprvé významně ožilo po dlouhodobé krizi.

Zatím jde jen o předběžný odhad statistiků. Většina ekonomů ale předpokládá, že růst hospodářství potvrdí i zpřesněná čísla. Růst totiž táhnou všechny potřebné faktory. Na druhé straně se dají předpokládat větší tlaky na posilování koruny. Ať už politické nebo od obchodníků na devizovém trhu.

Že by mohla centrální banka dříve přestat s hlídáním slabší koruny, naznačuje i Vladimír Pikora z Next Finance. Ekonomové upozorňují také na to, že pokud česká ekonomika poroste podobným tempem i v dalších měsících, mohla by vláda snížit plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok.

„Za poslední rok, dva se i u menších a středních firem zvyšuje jejich kondice,“ pochvaluje si Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků.

„Jednoznačně se daří firmám středně velkým, které exportují, výrobním firmám. Máme dobrý pocit, že posiluje stavebnictví. V zásadě dobře se vyvíjí v posledních měsících i obchod.“ 

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků také předpokládá růst mezd. „Jsem přesvědčen, že už letos se to projeví v celkových odměnách.“ 

Růst mezd připouští také Jaroslav Ungerman, makroekonom ČMKOS. „O letošní rok už více méně nejde. Myslím, že ten je už rozdán kolektivním vyjednáváním. Pokud jde o příští rok, tak tam může být dán efekt i vzestupem mezd v rozpočtové sféře, což je signál pro podnikatelskou sféru. Osobně bych očekával, že v příštím roce by mzdy mohly růst mezi 3 a 3,5 procenty. To bych považoval za úplně normální, neinflační růst,“ poznamenal Jaroslav Ungerman.

Zdroj: Esondy

Stanův komentář: Ne, to nemůže být pravda, to si museli vymyslet ti poťouchlí odboráři! Není možné, aby hospodářství rostlo a deficity klesaly, když nám už nevládne Nečasova a Kalouskova vláda rozpočtové odpovědnosti… Teď ještě musí honem přispěchat všichni ti ekonomičtí experti z bank a hospodářských komor a vysvětlit nám, že vláda vlastně ekonomiku neovlivňuje a že za všechno můžou jen „zelené výhonky oživení“ a „tržní sentimenty“.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
aram
aram
17. 8. 2015 19:41

Na, ja to jsou věci. Co to zase vyvádějí ti rozmařilí socani. Poplatky zrušili, důchodcům přidali a teď ještě ke všemu tohle.

arpi
arpi
17. 8. 2015 19:55

asi by měl nějak zasáhnout Kalousek a nasypat písek do soukolí,
aby to trochu zbrdil… to přece není fér, aby BEZ NĚHO bylo lépe ;-)

Sio
Sio
17. 8. 2015 20:05

Docela by mě zajímala nějaká solidní analýza, čím je to způsobeno.

Sasin
Sasin
17. 8. 2015 20:20

To je způsobeno prací Sioa a statistikou. V konečném důsledku vytvoří Titanik ještě výtlak na závěr představení. Muheeeeeeee

Sio
Sio
17. 8. 2015 20:56

Blbe …

Alena
Alena
18. 8. 2015 4:38

všimla jsem si , že v TV se vytváří příznivá očekávání, a celkově je TV ve zprávách naladěna optimisticky. Toto naladění je nutné pro burzovní operace. Zdá se, že vláda konečně vytvořila podmínky pro čerpání dotací a dalšími opatřeními zvýšila spotřebu domácností. Co mi schází je srovnání s léty před krizí očištěné o inflaci a další vlivy. Je logické, že pokud několik Kalouskových let se HDP pohybovalo pod nulou, nyní musí zákonitě ekonomika stoupat. Zatímco takové Německo , tam HDP rostl i během krize, takže teď roste jen méně. Pokud má ekonomika výkyvy, je meziroční srovnání nevypovídající. Zajímavý by byl… Číst vice »

Alena
Alena
18. 8. 2015 4:43

jinak souhlasím s panem Siem, chce to hlubší rozbor a ne ty pohádky české televize

fajt
fajt
18. 8. 2015 5:30

no a pomůže údajný růst cz ekonomiky řádové ovečce? jako za socialismu se už nikdy mít nebude, pokud se točí kola feudalismu zběsileji, o to ovečka více hákuje za méně barevných papírků. ..)

Alena
Alena
18. 8. 2015 5:36

fajt napsal no a pomůže údajný růst cz ekonomiky řádové ovečce?jako za socialismu se už nikdy mít nebude, pokud se točí kola feudalismu zběsileji, o to ovečka více hákuje za méně barevných papírků. ..) pomůže špičkovým profesím, jako jsou lékaři, soudci, dále pomůže státním zaměstnancům. Jinak je praxe taková, že podnikatel zvýší mzdy na úroveň, jaká je v okolních podnicích, takže jedině velká firma s odbory, která navýší mzdy, může tímto pomoci i zaměstnancům z jiných podniků. Nesmíme zapomínat i na to, že mnohé české firmy jsou kvůli svému odbytu v podřízeném postavení vůči zahraničnímu kapitálu, a mzdy prostě zvýšit… Číst vice »

fajt
fajt
18. 8. 2015 6:03

Alena napsal pomůže špičkovým profesím, jako jsou lékaři, soudci, dále pomůže státním zaměstnancům. Jinak je praxe taková, že podnikatel zvýší mzdy na úroveň, jaká je v okolních podnicích, takže jedině velká firma s odbory, která navýší mzdy, může tímto pomoci i zaměstnancům z jiných podniků. Nesmíme zapomínat i na to, že mnohé české firmy jsou kvůli svému odbytu v podřízeném postavení vůči zahraničnímu kapitálu, a mzdy prostě zvýšit NEMOHOU. servisní žoldáci si ve feudální režimu vždy polepší ( pokud se elitáři nerozhodnou svou kolonii zavřít a zapálit ), špičkové profese to byly kdysi, dnes je tam zo pár jedinců, kteří… Číst vice »

Alena
Alena
18. 8. 2015 9:45

Stan napsal Analýza netřeba, stačí selský rozum: Když odejdou od válu zloději, co kradli řádově v miliardách a nahradí je někdo, kdo se spokojí s miliony, musí to být okamžitě někde poznat. Stačí si porovnat korupční kauzy ODS, KDU, TOP09 a ČSSD. ODS, KDU, TOP09 – stamilionové až desetimiliardové, viníci odcházejí s úsměvem – nestíháni nebo se směšnými tresty. ČSSD – statisícové až desetimilionové, tresty několika let vězení a zabavení majetku. Justice je obecně přísnější na levici, už jen proto je potřeba ji volit. Pravice nemá žádná omezení, krade naprosto beze strachu z trestu. zlodějny ve velkém mohou zajisté sehrát… Číst vice »

hudryper
hudryper
18. 8. 2015 10:34

Alena napsal
Analýza netřeba, stačí selský rozum: Když odejdou od válu zloději, co kradli řádově v miliardách a nahradí je někdo, kdo se spokojí s miliony, musí to být okamžitě někde poznat.

Jen abychom nebyli „laděni“ ČSÚ na příchod nezvané imigrace podle stejné metody,s jakou vypočítávají potřebné výsledky voleb ! Takový Miloš Zeman se tím zřejmě zmást nedá,což plyne třeba z bonmotu,utrouseného v hovorech pro bulvár :

KDYŽ JSEM PŘED LÉTY ČETL,ŽE NÁSLEDKEM GLOBÁLNÍHO OTEPLOVÁNÍ MOHOU EVROPU ZAPLAVIT INVAZIVNÍ

SUBTROPICKÉ DRUHY,MĚL JSEM ZA TO,ŽE JDE O ROSTLINY !

Sio
Sio
18. 8. 2015 10:53

fajt napsal

no a pomůže údajný růst cz ekonomiky řádové ovečce?jako za socialismu se už nikdy mít nebude, pokud se točí kola feudalismu zběsileji, o to ovečka více hákuje za méně barevných papírků. ..)

Větší nabídka práce může způsobit v některých segmentech nedostatek pracovní síly. Tak v těchto segmentech by mohl vzrůst plat …

fajt
fajt
18. 8. 2015 13:50

Sio napsal
Větší nabídka práce může způsobit v některých segmentech nedostatek pracovní síly. Tak v těchto segmentech by mohl vzrůst plat …

to jsou takzvané kapitalistické drbky, za kterými se musí ovečky honit – generálně ale platí, že poctivou prací ( a obecně prospěšnou) se ovečka v kapíku neuživí ( o důstojnosti ani nemluvě ). ..)

fajt
fajt
18. 8. 2015 15:01

http://cz.sputniknews.com/byznys/20150818/938742.html – proto islám nakonec vyhraje . ..)

Béda
18. 8. 2015 20:32

Je to skutečně česká ekonomika? Zajímala by mě struktura tzv. české ekonomiky, jaký podíl patří českým subjektům (privátním + státním) a jaký podíl cizím subjektům. Taky jak velký podíl z vytvořeného HDP a zisku zůstává v ČR – státu a privátním subjektům s českým domicilem – a jaký podíl připadá na cizinu.

Alena
Alena
18. 8. 2015 21:18

mluvíme o hrubém domácím produktu, Váš požadavek- vyhledejte si ukazatele o hrubém národním produktu

Béda
18. 8. 2015 21:29

Alena napsal

mluvíme o hrubém domácím produktu, Váš požadavek- vyhledejte si ukazatele o hrubém národním produktu

Jinak mě řeči o NÁRODNÍM produktu bez vymezení podílu = jaká část toho produktu je skutečně národní a jaká nadnárodní nechávají zcela chladnými. Jsou to v mých očích řeči o „ničem“. Zatím to vypadá, (alespoň podle mně), že ať „národní“ ekonomika roste anebo klesá, podíl nadnárodních subjektů v ní stále roste. V podstatě tento proces kopíruje koncentraci majetku a moci do rukou pomyslného 1%, které drží v rukou dluhy států, domácností, firem…

Sasin
Sasin
18. 8. 2015 21:32

Ani se neví co roste. Někomu vyraší pupínek a má spíš strach, že se tím osype. Tož tak

Sasin
Sasin
18. 8. 2015 21:34

Gdyž rostl Vetřelec, všichni na to koukali věteckými nástroji až je to v konečném důsledku všechny zabilo. Holt gdo je blbej, umře na to. Muheeeeee

Gatta
Gatta
21. 8. 2015 18:40

Sasin napsal

To je způsobeno prací Sioa a statistikou. V konečném důsledku vytvoří Titanik ještě výtlak na závěr představení. Muheeeeeeee

:-)