Nemilé překvapení uchystaly aukce italských a především německých dluhopisů. Zdvořilý nezájem měl za následek růst výnosů, což je pro emitující stát velmi, opravdu velmi nepříjemné. Iluzi o bezrizikovosti státních dluhopisů definitivně odzvonilo. Blíží se další – dámy prominou – průšvih? Hodnoty pětiletých kontraktů credit default swap (CDS) u 25 z 49 monitorovaných evropských a amerických finančních institucí v průběhu roku 2011 překonaly rekordní úrovně z let 2008 – 2009. Americká rezervní banka (FED) ohlásila další kolo zátěžových testů pro banky. To znamená jediné: riziko trvá a je třeba znovu prověřit, zda se světový Titanic nekrytých měn v případě dalšího nárazu ještě vůbec udrží nad vodou. Iluze o zvládnutí finanční krize tedy také neměla dlouhého trvání.
Padl i další mýtus, dodejme že tuzemský, a to o neochvějnosti české koruny. Není to tak dávno, co nás náš ministr financí ujišťoval, že Česká republika bude ostrůvkem stability v dobách hypotéční krize v USA. Nestalo se. Do nedávna byla česká koruna oslavována jako druhý švýcarský frank. Jak vypadá dnešní situace? Česká koruna se propadá nejen vůči dolaru (těžícímu z potíží eura), ale i vůči padajícímu euru. Pro ministra financí a činovníky ČNB další nemilá rána, pro znalé nic udivujícího. Nekrytá měna bude mít vždy potíže, malá nekrytá měna – jako je česká koruna – bude mít potíže ještě větší.
A jak si stojí investiční stříbro? Světová těžba stříbra v roce 2010 byla 736 milionů uncí stříbra, ovšem poptávka činila 1 mld. uncí stříbra. Deficit kryly prodeje z rezerv stříbra, nebo recyklace stříbra. Trvale rostoucí poptávku po investičním stříbře zvyšuje také Čína, která skupuje stříbro v obrovských objemech. Cena zlata podle odhadů do konce roku 2012 vzroste až ke 3000 dolarů za trojskou unci zlata. Pokud by se poměr ceny zlata a ceny stříbra dostal na obvyklý poměr 1:15, pak by se ceny kvalitního investičního stříbra dostaly až k hodnotám 200 dolarů za trojskou unci. Zhodnocení investice do stříbra by tak opět mnohonásobně překonalo výnos investice do zlata.