Česká televize potřebuje pořádný průvan


Zpravodajská redakce ČT porušuje zákon a na upozornění ze strany RRTV reaguje neadekvátně a arogantně.


Upozornění RRTV

10. ledna 2017 zasedala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a mimo jiné upozornila Českou televizi, že porušila §31, odst. 2 a 3 Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Toto je citace obou odstavců:

Parlament ČR, v zákonu 231/2001 Sb., §31 napsal:
(2) Provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru.
(3) Provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.

Česká televize podle RRTV porušila zákon tím, že v rámci pořadu, charakterizovaném provozovatelem jako zpravodajský pořad s názvem Americká volební noc, dne 9. listopadu 2016, v časovém úseku 03:00 – 08:00 hodin, na programu ČT24 odvysílala nevyvážené a neobjektivní zpravodajství, během něhož docházelo k nadržování jedné straně, zejména soustavnou a zcela jednostrannou kritikou jen jednoho z kandidátů na amerického prezidenta. RRTV ve své tiskové zprávě uvádí konkrétní pochybení, např.:

 • Použití fotografií v zavádějícím kontextu;
 • překrucování výroků Trumpových příznivců;
 • široký prostor pro vyjádření byl dán pouze transparentním příznivcům Clintonové;
 • neoddělení názorů a hodnotících komentářů od informací zpravodajského charakteru;
 • spojování potenciálního vítězství Trumpa s pocitem ohrožení;
 • účelové řazení informací;
 • CNN otevřeně sympatizující s Clintonovou jako téměř jediný zdroj informací.

Rada stanovila České televizi lhůtu k nápravě 7 dní ode dne doručení tohoto upozornění.

Reakce redakce

Reakce redakce zpravodajství ČT byla příznačná. Zástupci šéfredaktora zpravodajství ČT Michal Kubal a František Lutonský v tomto otevřeném dopisu označili upozornění na porušení zákona za „účelovou a zaujatou zprávu“.

Michal Kubal a František Lutonský napsali:
Vaše zdůvodnění vyvolalo mezi tvůrci a spolupracovníky pořadu rozhořčení a pocit nespravedlnosti, zejména kvůli účelovosti a zřejmé zaujatosti vaší zprávy. Nikdo z desítek lidí připravujících toto vysílání neměl samozřejmě sebemenší zájem na vyjadřování preferencí kteréhokoliv z kandidátů.

Podle závěrečných otázek v otevřeném dopisu by až člověk nabyl dojem, že RRTV není regulačním orgánem České televize, ale že je tomu přesně naopak. K usvědčení obou pánů z toho, že v poslední větě výše uvedené citace lžou, přitom stačí jen letmý pohled na jejich twiterové účty (zde a zde). Příznačné též je, že inkriminovaný pořad není možné přehrát v archivu ČT. Na tuto námitku František Lutonský na svém twitteru argumentoval právy na agenturní záběry, přitom v době, kdy jsem psal tento článek, šel bez problémů přehrát obdobný pořad z roku 2012, a to včetně agenturních záběrů. Na webu České televize nelze najít ani zmínku o upozornění RRTV, a dokonce ani o otevřeném dopisu Kubaly a Lutonského. Zdá se, že zásada, že veřejnoprávní médium informuje o událostech spojených se sebou samým stejným způsobem jako o jakékoli jiné instituci, v tomto případě neplatí.

Reakce diváků

František Lutonský, který zveřejnil odkaz na otevřený dopis na svém twitterovém účtu, tam sklidil drtivou kritiku. Stejně tak kriticky vyzněla diskuse pod článkem o reakci vedení zpravodajské redakce ČT i na serveru Echo24, který zastává a hájí spíše liberální postoje. Vesměs všude, kde se kauza diskutuje, převažuje kritika ČT, přesto vrcholní manažeři její zpravodajské redakce zůstávají skálopevně přesvědčeni o tom, že oni svoji práci dělají dobře.

Zeptal jsem se na názor Michaela Hausera, člena Rady ČT, který mi k celé kauze sdělil: „Česká televize je liberální médium a ve svém pokrytí amerických presidentských voleb se až příliš spoléhala na CNN a renomované US agentury pro výzkum veřejného mínění, které v předvečer voleb předpovídaly, že s 85% pravděpodobností zvítězí Hillary Clintonová. Toto je první institucionální kritika tohoto druhu po několika letech a manažeři ČT na ni nejsou zvyklí. Proto reagují tak podrážděně.“

Závěrem

Podle mého názoru má ČT máslo na hlavě už dlouho, píšeme o tom celkem pravidelně, naposledy v souvislosti s 500stránkovou stížností Petra Pražáka, která se zabývala informováním ČT o událostech na Ukrajině a která s velkou pravděpodobností skončila v koši.

Co se týče presidentských voleb v USA, vyčítám ČT především tyto přešlapy:

 • Absenci objektivního, analytického a kritického zhodnocení osmi let vlády Baracka Obamy
 • Informování o margináliích, nikoli o programech jednotlivých kandidátů a zájmových skupinách, která za nimi stály
 • Vytváření dojmu, že Hillary Clintonová je jediná ze všech kandidátů, která má pro presidentskou funkci tu správnou kvalifikaci
 • Neinformování o Bernie Sandersovi a o tom, jakým způsobem ho špičky Demokratické strany vyšachovaly ze hry
 • Zatajení obsahu uniklých e-mailů členů volebního štábu Clintonové, z nichž vyplývalo velmi podezřelé financování její volební kampaně
 • Nabíhání si na stále stejné vidle. Což události jako zvolení Miloše Zemana českým prezidentem či Brexit nestačily jako varování, že spoléhat se na agenturní zprávy a „renomované“ agentury na výzkum veřejného mínění nestačí?
 • Absenci pokory a sebereflexe, arogantní a naprosto neadekvátní reakci na jakoukoli kritiku

RRTV udělala na české poměry odvážný krok správným směrem. Pánové Kubal a Lutonský svým otevřeným dopisem dostali svého zaměstnavatele do velmi těžké pozice. Podíváme-li se do výše zmíněného zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, zjistíme, že pokud ČT setrvá ve svém odporu ke kritice a nepřijme v požadované lhůtě žádná nápravná opatření, jak ji o to žádá RRTV ve svém upozornění, nezbude Radě nic jiného, než udělit České televizi pokutu až do výše 2,5 mil. Kč. V tomto případě by ředitel ČT měl po manažerech zpravodajské redakce požadovat úhradu škody, kterou svým jednáním způsobili České televizi a tím i jejím koncesionářům. A poté provést rozsáhlé personální změny.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

8
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Autoři komentářů
AdmirálVelekněz RatataAlešMartin (už bez taky m)fajt Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Béda
Člen
Béda

ČT „zpravodajství“ – jedno z mnoha chapadel novodobého bolševika. (Bolševik – ve smyslu nepřipuštění konkurence do svobodné názorové soutěže a jednostranné válcování názorové konkurence převážně jednostrannou propagandou – monopol na pravdu. A přitom se jedná prý o VEŘEJNOPRÁVNÍ médium, které jsou povinni ze zákona financovat i ti, jejichž názory nejsou do ČT připouštěny.

fajt
Člen
fajt

dnešní svět jsou císařovy nové šaty, které drží agresívní propagandou, bohužel dost lidí na to stále slyší a nezanedbatelná množina taky prostě rezignovala – českou televizi nelze napravit, protože tady není dostatek odvážných, rovných a skutečných lidí, a taky po pravdě už není obecně ani poptávka. ..

Dolmen
Člen
Dolmen

Tak to vypadá, že budou zvýšeny koncesionářské poplatky aby ČT měla na pokutu, aniž by penězotoky do kapes vyvolených byly ztenčeny.

fajt
Člen
fajt

Dolmen napsal

Tak to vypadá, že budou zvýšeny koncesionářské poplatky aby ČT měla na pokutu, aniž by penězotoky do kapes vyvolených byly ztenčeny.

a přitom stačí tak málo, odhlásit pekelnou bednu ( i kdyby to někdo udělal jenom formálně, režim při matení skutečnosti taky dokonale funguje). ..

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Souhlas s textem.
Zpravodajství, novinařina v úpadkové podobě má svou vinu na stavu společnosti.
Lidé potřebují poctivou práci za to co si platí.
Nazývat propagandu lži „veřejnoprávní službou občanovi“, to už je vrchol hnusu…
Kubal a Lutonský ven, nezaslouží si ani halíř daní i poplatků občanů ČR!

Aleš
Člen
Aleš

Kubal a jemu podobní by ještě naopak do posledního haléře měli splatit škody, které napáchali.

Velekněz Ratata
Člen
Velekněz Ratata

Přitom snad nejsmutnější na tom je, jak tamní systém korumpuje či (promiňte, ale jde v podstatě o velmi výstižný a používaný termín sui generis) či spíše jak postupně zezmrdovávatí i schopné lidi – mám na mysli Michala Kubala. Ten v hlavě naděláno rozhodně nemá a přestože už jako zpravodaj ve Státech plavával s proudem, ještě třeba jeho interview s Bašárem Asádem bylo nejen novinářsky zcela suverénní, ale relativně k našim poměrům i statečné – taky to za ně schytal. Jenže co naplat.

Admirál
Člen
Admirál

Co je platné hořekovat, kdo zvedne prapor a píchne do klubka zmijí?

Ti, kteří to mají v dikci, nekonají a konat zřejmě nehodlají.

V parlamentu mají většinu strany, které při ministerstvu vnitra instalují ideopolicii.

Kolik hlasů je slyšet z opozice?

Řešením je privatizace. Pokud se dá prostor chamtivosti, ta už si cestu najde.

Když už mám poslouchat nesmysle, tak ať za to alespoň nemusím platit.

V současné situaci je to jediná schůdná cesta.