Ministr Brabec jej chce odložit v době, kdy se lidé u nás dusí. Vláda musí rozjet záchranný plán pro naše zdraví
Tisková zpráva Hnutí Duha
pondělí 23. ledna 2017
Antifosilní zákon – který navrhuje ministr životního prostředí Richard Brabec odložit – by snížil znečištění prachem o 96 % a škodlivých oxidů uhlíku by bylo ve vzduchu o 95 % méně. Říká to studie dopadů k antifosilnímu zákonu, kterou pro MŽP zpracovala konzultační firma EGÚ Brno spolu s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy [1]. Zákon by totiž tlačil na zavření nepotřebných uhelných elektráren, rozvoj čistých domácích zdrojů energie, rychlou a pohodlnou veřejnou dopravu, rozmach elektromobilů i moderní technologie do průmyslu.
Hnutí DUHA považuje ministrův záměr odložit zákon v době akutních smogových situací, které dopadají na zdraví obyvatel naší země, za nezodpovědný krok špatným směrem. Pokud ministr Brabec a vláda nedokážou splnit úkol, který slíbili voličům a vložili do programového prohlášení a zákon v tomto volebním období prosadit, musí jej alespoň připravit pro příští vládu.
Je však také potřeba urgentně začít s věcmi, které uleví lidem hned:
- přestat dotovat uhelné kotle z tzv. kotlíkových dotací a soustředit peníze na čisté zdroje vytápění,
- zajistit stabilní ekonomické a technické podmínky pro rozvoj střešních fotovoltaických elektráren,
- přijmout plán odstavování zastaralých uhelných elektráren a připravit systém podpory obecních a občanských větrných elektráren.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Odložit přípravu zákona, který by vláda slíbila voličům a jenž by snížil smog o 95 procent v době, kdy se lidé u nás dusí smogem, je prostě nezodpovědné. Pokud ministr Brabec zákon nestíhá předložit, přestože to měl za úkol od začátku roku 2014, měl by se povznést nad krátkozrakou politiku a připravit podklady tak, aby jej mohla přijmout co nejrychleji příští vláda. Zároveň však potřebujeme krizový plán, který našim plícím uleví hned: zastavit dotace pro uhelné kotle, začít s odstavováním zastaralých uhelných elektráren a nahradit je moderními větrnými turbínami a střešními fotovoltaickými panely. To jsou kroky, které může vláda rozjet v mezičase, než bude zákon na stole.“
Tento tiskový komentář najdete také zde: http://hnutiduha.cz/aktualne/a
Všechny tiskové zprávy zde: www.hnutiduha.cz/aktualne
Poznámky:
[1] https://ipodpora.odbory.info/s
Opravdu nechápu, proč sem admin ty debility dává. Demonstrovat na Václaváku, aby si v USA zvolili jiného prezidenta je proti tomu genialita. A ještě ti lidé z toho, že na naprostou pitomost se nedá rozumně odpovědět usuzují, že mají pravdu.
Ze svého laického pohledu nemohu kategoricky napsat, jestli má v tomto případě Hnutí Duha pravdu nebo ne.Ovšem zastavit uhelné elektrárny a nahradit je větrnými a fotovoltaickými elektrárnami v našich přírodních podmínkách, šlo by to vůbec? Přestat s kotlíkovými dotacemi a tlačit na zavádění čistých zdrojů energie. Nebylo by to opět vytahování peněz od lidí a podpora spíše určitého druhu firem? Rozmach elektromobilů? Nemá ono to také své negativní stránky? Akumulátory se musejí nabíjet a někdo musí elektřinu vyrobit. Akumulátory se také musejí občas měnit a něco se s nimi musí udělat. Moderní výrobní technologie. Ale existují vůbec takové, které by… Číst vice »
Tak nevím, nahradit elektrárny větrníky, dobrý, akorát po celou dobu trvání inverze nezafoukal ani veterek. ani dnes ne. Obávám se, že těmi 95% snížení smogu myslí autoři stejné procento snížení počtu obyvatel. Jinak je stanovisko zoufale neodborné, bez argumentů. Dnešní situace totiž připomíná katastrofální záplavy před lety, tehdy taky došlo k soustředění oblačnosti a srážek do jedné oblasti v důsledku proudění atmosféry. Totéž se stalo dnes, také atmosférická anomálie. Tím nechci říci, že zlepšení ve sféře podílu paliv ve prospěch cistejsich zdrojů není nutné. Akorát ty zdroje potřebujeme výkonné a stálé, např. Jaderné. Vítr je bohužel jen doplňkový zdroj, kapacitně… Číst vice »
Podpořím vzpomínkou logiku a argumentační zřetelnost Sia: elektrárny spalující co nejdokonaleji zemní plyn. A odhodit zcela pokrytecké žvanění sluhů neocons o „vydíracím potenciálu Ruska skrze dodávky zemního plynu“… Jako by Německo – a to je jen jeden, nejmarkantnější příklad- nedělalo pravý opak toho, co naši služebníčkové neocons zmetkům „radí“ nám. Ne, nemám HD za služebníky neoconszmetkům, ale jejich tzv. energo. odborníci mi nepřijdou dost odborní… Větrníky v provedení lesů 150 m vysokých věží nejsou řešením stejně jako přečerpávací elektrárny devastující celá pohoří. Paroplyn, kogenerace, efektivnost a úspory. Podotýkám, že zapláštění panelových sídlišť -poly-STYRENEM (!!) nebyla žádná výhra – s pl.… Číst vice »
Souhlas s paroplynovými elektrárnami. Je to ekonomicky i ekologicky nejsmysluplnější cesta.
V našich podmínkách má asi největší smysl investovat do přenosové soustavy tak, aby zvládala jak velké přetoky energie z a do zahraničí, tak široce distribuované zdroje. Investice do zdrojů bych omezil na minimum … za pár let se ukáže, kudy povede cesta. Což je ostatně jeden z argumentů pro levné a flexibilní paroplynové elektrárny.
Kolik z agendy hnutí Duha se prosazuje jen proto, protože je to“ trendy“?
A to, co je „trendy“, často operuje s tím, že vše je pro blaho lidí, stejně jako např. imigrace, LGBT, rovné banány, kapitalismus bez hranic…
Zkušenost mě naučila, že to, co by mohlo být skutečně pro blaho většiny lidí se rozhodně za „trendy“ nepovažuje, spíš právě naopak.
No a ty vesnické kotle na hnědé uhlí … dokud nebude dost palivového dřeva (klidně z topolů jako pelety do automatů), bude hnědé uhlí nejlevnější způsob, jak vytápět domek bez plynové přípojky. Je jen chvályhodné, že jsou holé řitě motivovány k pořízení extradrahého špásu jménem moderní kotel … pořád lepší, než aby ten hnůj pálily v Petrách. Je to taková znouzecnost, ale co kdyby se místo energeticky nesmyslný a půdu degradující řepky vysázely na polích topoly? Nemusí se to hnojit, nemusí se to pesticidit, vyžaduje to minimální údržbu, nehrozí eroze, naopak půdu to regeneruje. Sklizeň lze mechanizovat. Pokud je potřeba… Číst vice »
S topolovými plantážemi souhlas, dávno, dávno měly být…
Řepka v tom rozměru jak se vyrábí (o „pěstování“ již ani náhodou nejde) je jen „dotační“ idiotismus…
Jde o sprosté okrádání, ne „dotace“…
Od počátku převratu bylo uděláno minimum pro alespoň částečnou soběstačnost ekonomik obcí a venkova…Dotace „zemědělcům“ (většinou výkupcům restitučních nároků a spekulantům) v mnohém dále postrádají logiku o „péči o krajinu“ už mnohdy nejde, z vlastní zkušenosti vidím stav pramenišť, mezí a remízů…
Nie som si istý,či rýchlorastúce dreviny budú tento problém riešiť.Nemám jasno v tom ako a za aké náklady sa po vyťažení dreva bude rekultivovať pôda pre novú výsadbu.Mám na mysli vyklčovanie pňov.No ale nie som v tomto smere odborník a tak je možné,že táto otázka je už vyriešená.Samozrejme,že použitie pesticídov a hnojív je pri plantážach na rýchlorastúce dreviny potrebné tiež.
http://www.stromceky-lovasz.sk/rychlo-rastuce-energeticke-dreviny-rrd/
http://www.polnoinfo.sk/clanok/970/rychlorastuce-dreviny-ako-zdroj-obnovitelnej-energie
Pán peter, jistě, problém jako celek rozhodně nevyřeší a ani nemohou. Jsou dílčí částí řešení problému, výhodné např. na venkov. V našich podmínkách spíše přirozené druhy topolů, vrb, bříz, lísek. Pokud pracujete se šlechtěnými, pak máte vyšší výnosy, ale také je více problémů s možnými škůdci, chorobami. Šlechtěný materiál má většinou „omezenější“ genotyp ve vztahu k původním druhům, které jsou „přirozeně variabilnější“, a tudíž odolnější. U pěstování „čistě energetických kultivarů“ se nejspíše hnojení a určitým chemikáliím při dlouhodobém monokulturním pěstování nevyhnete. Co se týče přirozených druhů a forem těchto dřevin samotných (snad s výjimkou bříz, které odnožují hůře) jde o… Číst vice »
Osobne som toho názoru,že cesta k zabezpečeniu ľudstva energiou povedie cez rozvoj „Vedecko-biologickej revolúcie“ktorá je dnes v porovnaní s „Vedecko-technickou revolúciou“ešte v plienkach. Len si predstavte,čo za úžasnú továreň predstavuje taká pečeň(játra).Ona nielenže dokáže detoxikovať organizmus,ale dokáže aj neuveriteľným spôsobom transformovať to,čo prijímame ako potravu,na všetky látky nevyhnutné pre nášživot.Každá bunka nášho tela je aj energetickou továrňou. Onkológovia vedia o tzv.HeLa bunkách,čo sú bunky z rakovinového nádoru kŕčku maternice istej p.Hennrietty Lacksovej odobraté ešte v r.1951.Pani Hennrietta je už dávno mŕtva,no v týchto bunkách žije dodnes a váži už mnoho ton.Tieto bunky sa totiž dodnes kultivujú a rozmnožujú v laboratóriách… Číst vice »
Nepochybně máte velký kus pravdy, netušené síly přírody bychom se měli naučit laskavěji využívat. Na posledním jednání s CHKO, Lesy a NNO jsem opakovaně vystupoval za „lepší využití biologického potenciálu lesů a porostů“… Při troše dobré vůle a méně strašení (např. o „zkázonosnosti“ lýkožroutů) které často jen maskují čistě ziskuchtivé zájmy jednotlivých mocenských skupin by dávno bezmála všichni mohli být spokojení. V Jeseníkách nyní dále postupuje vlna šíření lýkožroutů v nepřirozených, zejména věkových monokulturách. Za sebe tvrdím, že lýkožrout nám tak možná „za minutu dvanáct“ zachraňuje strukturu a úrodnost, přirozené oživení lesních půd, které sm. monokultury devastovaly a dosud mnohde… Číst vice »
Samozřejmě mě smrčiny žerou taky a nejvíc v rezervacích a národních parcích v místech, kam smrk nepatří. V době dřevotřísek se potřeba rovného dřeva tvrdě propadla a konstrukční díly nábytku se stejně dělají z buku. Papír se dá udělat z čehokoliv a dá se recyklovat. Ale nevěřím, že dřevo může mít významnější roli v energetice. Topení dřevem je málem stejné svinstvo jako topení uhlím- sám jsem ty biologické testy dělal a taky publikoval v nejlepším světovém žurnálu o hoření. Kromě plynu je každé spalování neekologické pokud neprobíhá v přísně kontrolovaných podmínkách. To se dá provést jen ve velkém, rozhodně ne… Číst vice »
Počátkem 90-tých se plynofikovalo Vrbno p. Pradědem kde jsem jezdil léta na „výchozí“ vandry po Medvědské hornatině. Smogová vlečka z předtím spalovaného hnědého uhlí (?!) sahala až bezmála k samotě Vidly na SV úp. Praděda… Plyn byl pro lesy tvořené v drtivé většině stejnověkými sm. monokulturami požehnání, protože oxidy „z místních zdrojů“ by je jinak zlikvidovaly i na závětrné straně hl. hřebene. Pamatuji vápnění v údolí Stř. Opavy v druhé půlce 80-tých – a stejně to moc nepomáhalo. Nyní je plyn a rel. klid, ale krachl mega-Dřevas, 1000 lidí přišlo o práci, dodnes tam ční pylony z betonu, skoro krachla… Číst vice »
Martine, samozřejmě deset chalup pod horama krajinu topením dřevem nezamoří ale už pro městečka o několika tisících obyvatel může být problematické, zvlášť když je to v údolí. Pro velká města se to nehodí, ani pokud jde o kapacity- fotosyntéza má maximální účinnost nejvýš 5% a to je výjimka. Nezkoušel jsem počítat energetickou kapacitu lesů, ale asi před pěti lety jsem spočítal produkci kapalných biopaliv optimálně podle pěstitelských oblastí a vyšlo mě, že česku chybí 100 000 ha. Dnes to bude horší. Se dřevem to bude ještě o hodně slabší, topí se v každém bytě. A taky díky přechodu na uhlí… Číst vice »
Jo, ještě dojem- občas soustruhuju mističky a talíře a bolí mě srdce, když vidím to nádherné dřevo co končí v kamnech.
Rychle rostoucí dřeviny jsem nabízel jako variantu k hnědému uhlí ve vesnických kotlích – samozřejmě to není řešení energetické problematiky. Uvažuji těch 10 obydlených baráků kolem a lány řepky … V ďolíku je rakovnická Jesenice … té už by se vyplatila teplárna, což je ovšem investice jak kráva – hlavně rozvody. Pořád mi přijde obmýtní systém jako nejlepší znouze cnost v situaci, kdy zdejší půdu nelze udržovat bez dotací a dotace vedou k jejímu plundrování. Když to nejde bez dotací, tak aspoň dotujme něco, co nám půdu nezničí tak, jako řepka. Rychle rostoucí topoly se užívají jako nejúčinější agent rekultivace… Číst vice »
Taky by to snížilo tlak na lesy: Ve spoustě tepláren se pálí štěpka z brutální těžby, kdy na místě zůstane jen holina a hromady leta hnijící kůry … teče z toho kyselina + hliník v každém jílu = to samé, co odlesnilo Krušné hory.
http://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=583034
Jestliže „Zelení“ svá témata zdiskreditovali, stále to není argument proti skutečné ochraně přírody a krajiny. A o té vyčerpanosti půdy má zedd rozhodně pravdu. Kdysi zemědělec věděl, že půdu je třeba hnojit i využívat s rozmyslem a podle obsahu humusu a živých složek. Dnešní „výrobci“ ždímají a ždímají, „efektivita“ „výroby“ nade vše… A kam se kur!va podělo SKUTEČNÉ PĚSTOVÁNÍ??? Skutečná úcta k jídlu, ne k pOtravinám??? Co je výsledkem „levných sraček“ kromě řady chorob, obezitou mozků počínaje??? Hlavně zachraňme pracovní návyky válení se po kancelářích… Ona „všechna tabu a úctu a respekt k životu“ zrušili nepochybně ekoteroristé – ani náhodou… Číst vice »
Winstonovi Churchillovi sa pripisuje výrok: „Kto v 25 nie je ekoaktivistom,nemá srdce.Kto ním ale zostáva aj v 35,nemá rozum“. Politické strany ktoré samy seba nazývajú „Zelení“, sú združené v EP do frakcie „Zelení/EFA“a ich politický program je približne takýto: http://zemavek.sk/articles/view/strana-zelenych-na-slovensku-sa-pokusa-o-svoju-renesanciu Ekoteroristov zase celkom dobre charakterizuje zakladateľ Greenpeace Patrick Moore,ktorý nakoniec túto organizáciu opustil: http://www.euro.cz/politika/oslavujte-co2-zakladatel-greenpeace-kritizuje-zelene-radikaly-1294188 Okrem „Zelených“ a ekoteroristov sú však aspoň u nás v SR ľudia podobní vám Martin,ktorí sa združujú do ochranárskych spolkov a združení a vyvíjajú aktivity v oblasti ochrany lesov,stromov,vzácnych živočíchov a hmyzu,vodných tokov a plôch.Títo ľudia ale nemajú a nechcú mať nič spoločného so skupinami ľudí… Číst vice »
Pán peter, nikdy jsem nebyl členem žádné strany, ani zelené. Nejsem politik a nikdy jsem jím nebyl. Co se spolků týče, dtto, měli jsme svůj, Přátelé Jeseníků – SOJKA do r. 2004… Dělal jsem tam maximum přes 12 let. Nyní se dost osaměle či za lokální ČSOP neplaceně soustřeďuji na udržení přírodního bohatství a životaschopnosti lesů a vodního režimu krajinyv praxi. Jde o sérii různých jednání, a ani nevíte v kolika z nich se odstávám do těžkých konfliktů s různými „partami“…Je to na této jinak zajímavé práci to nejodpornější, a po všech stránkách psychicky nejnáročnější… „Eurofrází“ mám čím dál víc… Číst vice »