Český lev ve stínu sudetoněmecké orlice

Od útoků na odkaz jednotlivce až po útok proti celému českému národu!

V posledních letech si opravdu nedělám žádné iluze o kulturní produkci veřejnoprávní televize. Avšak nemohu přejít mlčením skutečnosti, které – odpusťte mi tu nezdvořilou expresivitu – jsou „k zblití“!!!

Pozoruji, že se postupně a zcela systematicky přechází od útoků na jednotlivce k frontálnímu útoku na celý český národ. Nejprve kritika a dehonestace osobností české historie, ve snaze ukrást nám jejich odkaz a vygumovat jejich hrdinství (i to nehrdinské) z českého historického vědomí.

Pátá kolona tomu ve své propagandistické terminologii dala název demytizace. Božena Němcová se sice sama už nemůže bránit, ale můžeme ji možná bránit my. A bude se muset bránit i český národ, chce-li si uchovat něco z minulosti i pro budoucnost – včetně sebe jako celku. 

A teď se totiž přešlo i k útoku na celý náš národ! 

Zobrazení národnostní a sociální situace v českém pohraničí na konci třicátých let 20. století si vybavuji ve skvělém seriálu Vlak dětství a naděje. Seriál vznikl ještě v době předlistopadové. Stejně jako brilantní seriál Panoptikum města pražského, kde v jednom dílu strávil policejní inspektor Bouše svou letní dovolenou v ohroženém českém pohraničí. 

Nepovažuji se vůbec za nějakého důkladného znalce seriálů či filmů, ale mám pocit, že od konce osmdesátých let se něco razantně proměnilo. Utlačovaní Češi, trpící pod agresivitou Němců na konci třicátých let v českém pohraničí se v současných filmech snad již vůbec neobjevují.  

Naopak se v nich objevují utlačovaní Němci. Němci, kterým ubližuje „český člověk“. Jako by snad od nástupu prezidenta Václava Havla bylo mnohé naopak. Tzv. kulturní fronta se nejprve zabývala příběhy jedinců. Ano, vždy se v rámci kolektivního dopadu velkých dějin odehrála určitá individuální nespravedlnost či křivda. S tím jsem ochoten souhlasit a přistoupit na sebekritickou reflexi národa při tzv. kolektivní vině. S čím se však nemohu zásadně a nikdy ztotožnit, je zcela účelová reinterpretace naší minulosti podle hesla: „Stydím se za svůj národ, stydím se za své češství!“ Odmítám přitakávat falešnému sebemrskačství, které si navíc sami financujeme z našich peněz (z práce daňových poplatníků) a z koncesionářských „desátků“. 

Pan rada Vacátko z dnes již legendárního kriminálního seriálu se vždy ptá po motivu. A já ten motiv spatřuji ve vlastizrádné činnosti páté kolony sloužící ve prospěch cizích zájmů. Přepisování a překreslování historického vědomí se stalo již normou. Nejhorší skutečnost představuje čistě vlastizrádná činnost některých našich tzv. celebrit, bohatě dotovaných státními penězi i různými „neziskovými organizacemi“. 

Sílící tlaky na zpochybnění a zneplatnění Dekretů prezidenta republiky (tzv. Benešových dekretů) se projevují v několika rovinách. Shrnu je v bodech:

1) „Od-Benešit“ českou společnost a politiku – poškodit obraz druhého československého prezidenta v očích veřejnosti.

2) Přepsat historii v tom smyslu, že za „Mnichovskou krizi“ (nikoli „zradu“) je nejvíce zodpovědné Československo, personifikované opět postavou Dr. E. Beneše.

3) Vylíčit Čechy žijící v pohraničí jako mstivé, krvelačné bestie.

4) Zdůraznit kontrast mezi německou spořádaností (Deutsche Ordnung) a českou občanskou „neukázněností“.

5) Eliminovat pocit provinění německého národa a naopak přehodit vinu za zlo a příkoří na národ český s akcentem na excesy při tzv. divokém poválečném odsunu.

6) Relativizovat dobro a zlo s demagogickým vysvětlením, že „zlá doba plodí stejné zlo na obou válečných stranách stejně“.

7) Přepólovat roli agresora a oběti.

8) Manipulovat veřejnost tzv. identifikací s kulturně vyspělejším a ekonomicky mocnějším (rozuměj: německým) národem.

9) Vytvořit mýtus „velké vládkyně Evropy“.

10) Vytvořit mýtus „věčné přináležitosti k Říši“ (Svaté říši římské národa německého).

Podle těchto intencí postupuje pátá kolona v naší kulturní frontě i v historické vědě (nebo spíše pseudo-vědě). Příští a následující generace už budou žít jen jako Evropané. Otázkou však zůstává, v jakém postavení a v čím područí. 

Filmy jako Krajina ve stínu tak vlastně jen ilustrují a přiživují tyto intence. Vítězný snímek Šarlatán zase utváří v divákovi představu, že prominentům je třeba jít na ruku bez ohledu na to, kdo je právě u moci. Že „službou mocným a vlivným“ vzniká jakési vedlejší Dobro. 

Nechci klesat na tu úroveň, kdy bych lustroval zdroje grantů pro filmovou tvorbu. Nechci se zabývat ani jakýmsi kultem zvrácenosti, sexuální zvrhlosti a násilnosti v těchto snímcích (např. film Nabarvené ptáče). Nechci ani komentovat, proč si scenáristé, dramaturgové a režiséři vybírají toho či onoho herce s tím či oním vizuálním vzezřením či agresivními gesty.

Naopak se chci ptát, kam se vytratil jakýsi vlastenecký, výchovný a obecně humanistický a humanizační rozměr naší filmové tvorby. Kam se ztratila duše, vnitřní opravdovost a lidskost postav, včetně autentického prožitku životní bolesti. A kam zmizela láska a úcta k vlasti.  

Vždycky jsem si myslel, že Český lev nějak souvisí s hrdostí na náš stát a národ, že nějak symbolicky odráží český státní znak, naši mentalitu, duši národa, duši českého člověka… 

Anebo se ta „duše národa“ nějak změnila?

 

4.6 21 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
9. 3. 2021 9:14

„Sílu Českým lvům dává Magnesia“. Při hledání majitele jsem se dopátrala pouze toho,
že jde o „soukromá chráněná data“.
A jako zajímavost jsem se dozvěděla, že za II. světové války Magnesii stáčeli francouzští váleční zajatci pod názvem SUDETENQUELLE, a byla dodávána Rommelově armádě v Africe a do koncentračního tábora Osvětim – to asi aby dozorci měli dost té síly.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Bety
9. 3. 2021 11:59

Vážení spoluobčané,  v nedávné době jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku, to jest, dekrety prezidenta Československé republiky. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nikdy nebudou opakovat tragické události let 1938 a 1939. Vědom si neblahých zkušeností národa, zejména z této druhé světové války, zanechávám Vám odkaz, ve kterém Vás varuji před všemi možnými dalšími požadavky za znovuosídlení našeho pohraničí sudetskými Němci, kteří byli po právu na základě nejen mých dekretů z naší republiky odsunuti. Může se stát, že mé dekrety vydané právě z rozhodnutí vítězných mocností druhé světové války, budou odstupem času revanšisty prohlašovány… Číst vice »

idiotronic
Reply to  Bety
9. 3. 2021 20:45

Magnesia…ano, ta minerálka má název podle hořčíku, ale ta historie je delší. Původně alchymisti rozeznávali ,,černou“ a ,,bílou“ magnézii. (nejméně jedna byla rasistická). Pak se zjistilo, že mezi nimi je docela rozdíl ( šlo o MgO a MnO2) a tak i prvky z nich izolované musely být taky dva : Magnesium a Mangan. Magnesia dala název i elementu, zvanému magnet. A dneska? Magnesia se nachází v Turecku, ale na druhé straně hranice je district řecký téhož jména… Historie je spletitá, ale to neznamená, že kdejaký výklad je správný. Roku 2008 uvedl rozhlas četbu z knihy Oldřicha Knitla Český sen (10… Číst vice »

orinoko
9. 3. 2021 9:21
Botičky od Diora
Botičky od Diora
9. 3. 2021 11:55

„Otevřený dopis“ pí. Jitky Přikrylové německé kancléřce v reakci na její slova o morální a politické neospravedlnitelnosti poválečného odsunu Němců z Československa: Sedm příšerně dlouhých let trvala okupace a Druhá světová válka, jež stály život statisíců Čechů a Slováků. Za těch sedm let jste udělali obyčejným lidem ze života peklo. Jejich synové a otcové umírali. Dcery a matky často stihl podobný osud. Udělali jste si z nás otroky. Jedni se z odporu k vám stali mrtvými hrdinovy, druzí ze strachu k vám bezpáteřními zrádci. Hluboce jste námi pohrdali, trpce nás nenáviděli. Vyhladili jste celé vesnice, smazali je z mapy. Neměli… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  Botičky od Diora
9. 3. 2021 12:57

A to se ještě zapomíná na odsun Čechů z pohraničí i z vojenských prostorů.
https://www.youtube.com/watch?v=fQqz-bD3Qd8

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Aleš
9. 3. 2021 13:19

Já se stále častěji setkávám s pokusy jakýchsi omluv tu sudetským, tu brněnským Němcům za odsun. Do dnešní mládeže je hrnuto zleva zprava, o jaké bezpráví se údajně jednalo.
Ale, jak píšeš, v žádné hodině dějepisu (výjimkám se osobně omluvím) se dnes nevyučuje, že první odsun proběhl v Sudetech už v roce 1938, kdy bylo vyhnáno víc než 300 000 Čechů a stovky přitom zavražděny. Tohle se stalo.
Hoch, Koláři!
Sieg, Hříbe!
Heil, Novotný!

pavjan
pavjan
9. 3. 2021 13:08

TO VŠECHNO JE MOŽNÉ PROTO, ŽE JE TU DOST VLASTIZRÁDCŮ, KTEŘÍ MAJÍ PROSPĚCH Z PODPORY NĚMECKÝCH ZÁJMŮ. ZAČLO TO HAVLEM A PARTIČKOU DISIDENTŮ KOLEM NĚJ.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  pavjan
9. 3. 2021 13:20
Hudryperman
Hudryperman
Reply to  Botičky od Diora
9. 3. 2021 14:30

Je dobře,že ten Váš blábol pod mým článkem „Za Janou Šternovou“ z OM zmizel.Bylo by dobře,kdybyste si příště ujasnil o co jde a choval se podle toho.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Hudryperman
9. 3. 2021 15:16

Takhle podle Vás má vypadat svoboda slova a názorů. Bravo! :-) 
Viditelně do dnešního dne jste nepochopil co se stalo, co se kolem nás děje, proč a kdo k tomu ve své naivitě a vrozené pitomosti aktivně přispěl. Tomu zjevně nerozumíte, ale přesto si musíte kopnout. Nebo tomu rozumíte a Vaším úkolem je glorifikovat kata Československa a desítek tisíc nevinných lidí, kteří po jeho „revoluci“ sametově přišli a přicházejí o život, aby mohl zdědit Lucernu. A jeho věrných nohsledů.
Veritas vos liberabit pro Vás neplatí.

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  Botičky od Diora
9. 3. 2021 22:16

Po tomto Vašem příspěvku už mohu jen požádat,abyste napříště svou letorou plné nenávistí nezasmraďoval.Sám jste nula,a tak
nemůžete připustit,že existovala hrdinka Jana Šternová,které nesaháte nad podrážku její boty. Vaše prostoduché hodnocení mé
osoby se mne nedotýká,je hloupé a nestojí za pozornost.

Dolmen
Dolmen
Reply to  Hudryperman
10. 3. 2021 7:53

Dovolím si myslet, že je jedno, jestli člověk škodí úmyslně, nebo jen z pouhé hlouposti, či dokonce z prostoduché dobromyslnosti. Znám několik ryzích dobromyslů, kteří jsou coby solitéry bez přesahu do okolí naprostosto charakterní a báječní. Bohužel jsou kvůli své dobromyslnosti snadno manipulovatelní a dokáží pak napáchat kolem dost problémů, jichž nedokáží dohlédnout. Dobromyslná prostoduchost by se neměla oslavovat.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Dolmen
10. 3. 2021 16:18

Přesně tak, i když…
Hrach – stěna,
perly – …

Last edited 3 let před by Botičky od Diora
CROIX
9. 3. 2021 15:24

Česko-slovensko-sudetoněmecký a okupační účet (březnové milníky): 4. 3. 1919 – Protičeskoslovenské nepokoje v pohraničí s německy mluvícím obyvatelstvem. Potlačeny následně československým vojskem. Není tedy pravdou, že sudetoněmecký separatismus započal až na základě údajných dlouholetých „křivd“ Československa na zdejších Němcích. Byl tu od počátku a rodil se již v době Rakouska-Uherska. Tímto separatismem dovedeným pak do konce koncem 30. let Němci sami zcela odmítli smlouvu s českým státem, původně s českými panovníky, kteří je přizvali usadit se v do té doby málo osídlených oblastech českého království během tzv. druhé kolonizace ve 13. století s podmínkou uznání svrchovanosti české Koruny, jejímž nástupcem byl v… Číst vice »

orinoko
9. 3. 2021 17:27

To zase bude pr@ser pro bezmozky.
Přes všechno řečené tamta doba jedno pozitivum přinesla.
V této vylízané zemi se samozřejmě POTÉ muselo jezdit vlevo jako u malokreténských imbecilů. Ostrůvek světové demence uprostřed Evropy. Věci se měly měnit, ale změna spočívala v demogratickém blbismu tehdejší doby a tak se to vleklo jako víkend před výplatou.
Přišel onkel Áda, a prakticky přes noc tato vylízaná země MUSELA začít jezdit vpravo. Nebýt toho, tak se tu jezdí vlevo dodneška, protože Čumberlajn a Čurčil jsou dodnes posvátné ikony národa, který zná jediné – ode zdi ke zdi.

Tom1622
Tom1622
Reply to  orinoko
9. 3. 2021 18:41

Jízda vlevo je výhodnější pro střelbu pravou rukou na protijedoucí nebo přede mnou jedoucí vozidlo . Střelec si nezničí čelní sklo .
Ono to asi mělo původ v tom že se pravák , což je většina , tak snáz brání útoku .