Za Janou Sternovou

 

Foto: Jiří Gruntorád, Libri Prohibiti

Jana Sternová, legenda Charty 77!

Včera by se dožila stovky. Její život byl neustálou konfrontací s nespravedlností a násilím. Už od mladých let, kdy byla baletkou a kdy se dostala do seznamu těch, jejichž příbuzní odešli, aby bojovali proti hitlerovskému Německu. V jejím případě šlo o bratra bojujícího v britském letectvu RAF.

Přežila nekonečné věznění až do konce války a svou optimistickou letorou pomáhala přežít nejen
spoluvězenkyním, ale i tam internovaným dětem. Dokázala, že ani žalář nedokáže zvítězit nad silným duchem. Organizovala tam divadelní představení, a tím pomáhala mezi spoluvězni udržovat nezbytnou lidskou důstojnost a některým i sebedůvěru.

Jako jedna z mluvčích Charty se stala u estébáků obávanou postavou, která se jich absolutně nebála a dávala jim otevřeně najevo své pohrdání z pozice člověka, na kterého tihle chudinkové, co si hraji na gestapáky, nemají. Když se některý z nich pokusil vynucovat odpovědi z Václava Havla, vystoupila z řady a seřvala ho jak uličníka. Byla to bojovnice, jaké hned tak nebylo rovno. Kde se na ni hrabali chlapi z Charty 77!

O to smutnější bylo její zklamání z Havlova jednání s Američany a z toho, že jim odvezl archiv Ministerstva strachu a předal na stříbrném tácu. Měla ho jako syna, který ovšem od okamžiku, kdy byl komunisty jmenován prezidentem, na ni najednou neměl čas. Kdo by si chtěl přiblížit Janu v autentickém rozhovoru pár měsíců po sametu, může se podívat do 40. pokračování Hořkého sametu.

2.6 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
7. 3. 2021 11:05

Václav Havel a jeho kumpány děkují a pozdravují.

orinoko
orinoko
7. 3. 2021 11:25

Jí jsem neznal, ale jejího syna ANO. Tedy … krátce. A vlastně jsme byli seznámeni. Připomíná hodně Libuši Šilhánovou. Tu jsem znal dlouho. A jejího manžela Věňka. Toho estébáci také milovali. Byl s nimi nějak rychle hotový. – Zástupce Dubčeka zvolený na tzv. Vysočanském sjezdu.

orinoko
orinoko
Reply to  Aleš
7. 3. 2021 16:36

Co se to děje v podzemí?
Ále, to jen VEŠkrna mlátí dutou palicí dole o stěny.

Aleš
Aleš
Reply to  orinoko
7. 3. 2021 17:19

Mlácení jeho duté palice již nikoho nezajímá. Demokraturní dějiny jsou tvořeny kultem jeho osobnosti, ale současné dění přebírají do svých rukou Hamáčkovy mlátičky. Slyšel jsem názor od bývalého poldy, že oni se musí chovat dle zákona a že jim někdy navzdory zdravému rozumu ani zákon jinou možnost nedovoluje. Ale na vlákně píšu, že zadrželi poslance navzdory zákonu a ústavě. Takže jinými slovy kontrola dodržování předpisů, nařízení vlády a zákonů je v tomto případě vojenskopolicejních manévrů jen záminka. Co nám zaručí, že cokoliv ze současného dění není jen záminkou? Rouškou pod rouškou?! Co nás čeká a nemine: Snězení Sacherova dortu až… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Aleš
7. 3. 2021 17:28

S Volným to bude prubířský kámen. Už se za ním šikují právníci. Vídeňská taktika funguje. Leptání věrnosti prasečímu HAMAforáž je evidentní.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
7. 3. 2021 17:36

jen aby Volný nevědomky nedělal pouze špinavou práci, kterou by současní vrcholní kormidelníci stejně museli vykonat. ..)

Aleš
Aleš
Reply to  fajt
7. 3. 2021 18:53

Nemyslím si. Nemohu si nevzpomenout na Redfordův film Poslední pevnost.

orinoko
orinoko
Reply to  Aleš
7. 3. 2021 17:34

To si piš, jak ta vládní lejna na sebe zítra budou řvát. Ta finanční tlustoprdka prohlásila , že dluh prožereme do července a pak prý přijde oživení. To už jsou beznadějní vylízanci. Zabili nejlepší zimu za poslední roky, zabijí léto , protože už jinak nemůžou. Dokud nepoletí, nebude to jiné.

Aleš
Aleš
Reply to  orinoko
7. 3. 2021 18:50

Na e-republice je zajímavý článek od Pavla Letka https://e-republika.cz/article4400-Covidem-sem-covidem-tam. Nesouhlasím však v jednom „detailu“, ve kterém se skrývá ďábel. Ono je rozdíl mezi: Je jedno pro průběh Covidu u jedince, zda je uměle vytvořen, či přirozeně mutující. Nebo je jedno pro průběh „pandemie“ Covidu, zda je uměle vytvořen nebo ne. Protože je obrovský rozdíl v prvém a druhém. V druhém případě totiž pro průběh bude důležité anihilovat zdroj a potrestat viníky, případně podpořit vývoj a koupi a očkování vakcíny, kterou do konce roku chtějí mít hotovou v Rusku a která si poradí s kdejakým sajrajtem. Pro pana Letka tu mám… Číst vice »

Dana
Dana
Reply to  Aleš
8. 3. 2021 1:26

…….V druhém případě totiž pro průběh bude důležité anihilovat zdroj a potrestat viníky, případně podpořit vývoj a koupi a očkování vakcíny, kterou do konce roku chtějí mít hotovou v Rusku a která si poradí s kdejakým sajrajtem……..“““““““ Pan Letko je natvrdly pacifista a prece mu neubiram zablesky rozumu, tentokrate jiste vlivem osobni zkusenosti. Nikdo prece nebrani panu Alesi vycmuchat zdroj pandemie, konspiracnich verzi je na internetu dost. Pak muze volat po potrestani skudcu lidstva. Do konce roku je dlouha doba a lidi potrebuji vakcinu TED, i kdyz nynejsi stoprocentne nechrani. Zapad i Rusko testuji naostro na dobrovolnicich, kterych je zatim… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  Dana
8. 3. 2021 8:06

Kde berete tu drzost, použít u pana Letka výraz natvrdlý? Leckterý pacifista je odvážnější a statečnější než kdejaká vojenská guma!!! A s těmito vlastnostmi jde většinou ruku k ruce i bystrost, byť nespojená s egoismem. Lidi potřebují vakcínu teď! To je mi ale novinka. Rusové od podzimu nabízí podle vědeckých studií a názorů kvalitní vakcínu, a státy západu jsou přeci těmi, kteří říkají. Necháme raději obyvatelstvo nakazit, protože EMA, protože Rusko a jeho hrozby… Patřím spíš mezi odpírače roušek. Ale pokud někde tvrdé restrikce zafungují, proti gustu žádný dišputát. Jen jsem bytostně přesvědčen, že systému, ve kterém o občany nejde,… Číst vice »

Dana
Dana
7. 3. 2021 18:32

Pane Hudrypere, nevdecni Cesi, co jsou zmitani zbabelou nenavisti nepochopi sveho spoluobcana, ktery mel tu odvahu, ze se vzeprel. Neoddeli, neoceni statecnost jako takovou. . Proste nici a dusi jakouloliv hrdinou cinnost, protoze jejich obzor a nazory jsou vzdy ode zdi ke zdi, ryze demagogicke. Nesnasenlivost, revnivost a netolerance ke svym vlastnim obcanm je bohuzel velkou casti ceske tragedie. Ja pani Sternovou neoslavuji, ale ani ji neodsuzuji. Byla obeti te strasne doby a podle toho take jednala, jiste s vlasteneckym zajmem a uprimnym presvedcenim. Nesedela na zadku a plane neremcala do vzduchu jako mnozi , ale jednala. Casto byly jeji… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  Dana
7. 3. 2021 19:54

Oslovila jste mne,tož reaguji. Ve Vašem celkem rozumném příspěvku je zásadní omyl. Znal jsem Janu opravdu dobře,nikdy se nestala spolupracovnicí STB ! Ona si vzala po návratu z koncentráku za muže charakterního komunistu a bojovníka proti nacismu a příslušníka STB Láďu Šterna,který v šedesátých létech byl ředitelem rozvědné školy. Byl to nejbližší přítel hrdiny Moskevských protokolů Františka Kriegla,který je jak známo jediný nepodepsal. S paní Krieglovou byla Jana Šternová v nejlepším přátelském vztahu a starala se o ni hlavně po Krieglově smrti.smrti . To byli skuteční vlastenci a hrdinové ! Obviňovat tyto vlastence ze snahy o rozvrat státu je hnus… Číst vice »

Dana
Dana
Reply to  Hudryperman
7. 3. 2021 21:41

Diky za upresneni, pane Hudrypere. O pani Sternove jsem se dozvedela ohledne navstevy u presidenta Reagana,takze moje informace jsou neuplne. Muj dojem, ze pani Sternova byla v jadru ceska vlastenka a statecna zena byl take potvrzen, kdyz jsem si ji vyhledala na netu: http://mluveny.panacek.com/radiodokument/166668-portrety-jana-sternova-2017.html —- „““Obviňovat tyto vlastence ze snahy o rozvrat státu je hnus podobný módním snahám“upravovat“českou historii pro potřeby Sudetenlansmanschaftu a globalistů.„““ Presne. Oponenti jsou zmanipulovani, hraji do rukou silam, co usiluji o rozlozeni Ceske republiky. Rozdel a panuj. Jakekoliv pokusy o ocenovani vlastencu je obraceno a zneuzito. Misto aby aspon pindnostnici uznali to, ze pani Sternova byla… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  Dana
7. 3. 2021 22:17

botičky: Kapku vedle šlápnutí. Ne každý, kdo za minulého režimu byl protirežimní, byl rozvraceč státu a vlastizrádce. Naopak, převrat =“předání“ moci je přeci důkazem, že u moci byli gauneři, kteří pro zachování výhod sobě a svým dětem využili figury jako Havel a Klaus, kterým předali moc, pro zachování koncentrace kapitálu a moci a zároveň dostali držhubné za operaci, kdy národní vlastnictví rozkradli vstříc předem určeným strukturám (např. kapříci na vánoce od Schwarzenberga chudým chartistům nedával kníže, co je lidu blíže náhodou). Zločince, kteří rozprodali republiku, zničili socialismus a dovedli nás do NATO, jejich jména jde asi spíš najít v seznamech… Číst vice »

Dana
Dana
Reply to  Aleš
8. 3. 2021 0:30

Ne vsichni v ceske kotline jsou hyistrionsti pomatenci. . Kvuli tem normalnim by mne mrzelo, kdyby Cesi skoncili jako Luzicti srbove.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Aleš
8. 3. 2021 14:19

Ani kapku vedle. Zkuste si opatrně přečíst nad čím se rozplývá ten hudryper: „Měla ho (václava havla) jako syna (Ahoj, maminko)…. Šternová se stala u estébáků obávanou postavou, která se jich absolutně nebála a dávala jim otevřeně najevo své pohrdání z pozice člověka, na kterého tihle chudinkové, co si hraji na gestapáky, nemají. Když se některý z nich pokusil vynucovat odpovědi z Václava Havla, vystoupila z řady a seřvala ho jak uličníka. Byla to bojovnice, jaké hned tak nebylo rovno.“ Tohle má být „vlastenec a bojovnice“ po česku?? Na tom může být někdo hrdý? Příslušníci StB chránili zájmy a klidný… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Dana
8. 3. 2021 8:38

S Dan–ou jsem skončil u amerických voleb. To bylo ticho …

A teď zas chce udílet tzv. „americká“ moudra.
Ono poslední dobou je vůbec všeobecný nadbytek „chytrých lidí“ – když o nic nejde.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Gatta
8. 3. 2021 14:25

Ale jde – „America is back“ a trans-troll přitlačil. Normálka. Bude veselo.

fajt
fajt
8. 3. 2021 7:30

https://www.e15.cz/rozhovory/nas-netrapi-ze-si-lide-kupuji-predrazene-byty-rika-guverner-cnb-jiri-rusnok-1377372 – a tak se tvoří novodobý třetí stav, který pro změnu pravidel a společenského prostředí nebude mít problém použít a zneužít cokoliv ( národ a lid je v dnešních časech pro významné dějinné procesy naprosto kaput). ..)