Čeští lvi

 Pavel Letko

Letos bylo naděleno nejvíce „Lvů“ za film, který téměř nikdo neviděl. Masaryk. Mělo to samozřejmě výhodu, ubylo kritiků.

Jan Masaryk

Řeč nebude o hrdinných obráncích Čech, ale o ceně, kterou sami sobě udělují čeští filmoví umělci. Cena je to vysoká a cenná. Národ je o ní zpraven v hlavním vysílacím čase prvního programu veřejnoprávní televize. Platí tedy o ní i ono „národ sobě“. Letos bylo naděleno nejvíce „Lvů“ za film, který téměř nikdo neviděl. Masaryk. Mělo to samozřejmě výhodu, ubylo kritiků. Mohli jsme tak všichni tomuto marketingovému, tedy obchodnímu tahu, tleskat. Kdyby film už běžně šel v kinech dva měsíce, možná by tolik cen vzbudilo pobouření. Takhle je to všechno v pohodě. Nikdo téměř neprotestuje, nemá proti čemu. Všichni se půjdou podívat, co ocenili, a pak se uvidí. Přinejhorším to bude dobrý byznys, tedy obchod. A o ten koneckonců v umění a v životě jde, ne?

Takže nezbývá, než producentům, tedy investorům za jejich strategii zatleskat. Bude-li film z poloviny tak dobrý, jako je jeho reklamní zázemí, je nač se těšit. Já si raději nějaký ten měsíc nebo rok počkám.

Olga Hepnarová

Jiným „šálkem kávy“ je také oceněný film „Já, Olga Hepnarová“ . V kině běžel dost dlouho a navíc nastoluje velmi vážné a stále aktuální téma. Za dramatickým příběhem natočeném podle skutečných událostí, kdy mladá žena, Olga Hepnarová nákladním automobilem v roce 1973 úmyslně usmrtila 8 lidí, stojí neodbytná otázka po legitimitě trestu smrti. Za sebe mám otázku rozřešenu.

Poprava Olgy Hepnarové, jakož i jakákoliv poprava lidské bytosti se případněji může nazývat prostou a hnusnou vraždou, aby se nezkresloval původní čin, totiž úmyslné zbavení lidského života, naproti tomu neúmyslnému, které nazýváme zabitím. Možná si čtenář řekne „a co těch 8 mrtvých, na ty Letko nemyslí?“. Myslí, myslí, ale k osmi vraždám nechce přidat vraždu devátou. Vraždu navíc garantovanou státem. Chybějí tu polehčující okolnosti vraždy v afektu, z hladu, strachu, záchvatu šílenství apod. Jde o vraždu chladnokrevnou, spáchanou za tím účelem organizovanou skupinou.

Může-li nějaká komise, nějaké zasedání, nějaká pospolitost schválit odnětí života, kde jsou hranice toho, co nemůže? Může-li být takto zbavena života Hepnarová pro smrt 8 lidí, kdo si může být jist životem? Proč nepopravit politické vůdce? Mají na svědomí mnohem více lidí. Možná bychom měli usmrtit také duchovní vůdce, třeba Karla Marxe a Friedricha Nietzsche. Proč ovšem nepřidat pachatele dalších válek? Za Irák Bushe ml. Za vraždící drony Obamu. Jakýpak je mezi námi a „jimi“ rozdíl? Šílená nemocná Hepnarová zavraždí náhodné chodce, americký bombometčík nevinné japonské, německé či irácké děti. Že byla válka? Ano, byla. Komise rozhodla, parlament rozhodl, vůdce rozhodl, člověk rozhodl, že bude vše dovoleno.

Vraždění se Hepnarové zakazuje, jiní jsou za něj vyznamenáváni. Komise tak rozhodla. Dementních, mentálně retardovaných a psychicky nemocných je lépe se zbavit jaksi preventivně. Jsou pro společnost neužiteční a zbytečně nás zatěžují na cestě ke světlým zítřkům. Komise to posoudí, komise to rozhodne. Úcta k práci, vlasti, národu, demokracii, svobodě – a neúcta k životu. Nemožné? Kdeže. Takový obyčejný fašismus, který nezemřel s Hitlerem, ale žije v nás.

Násilí jako lék?

Nás všechny zcela pochopitelně odpuzuje násilí zjevných deviantů ZDE, avšak máme tendenci omlouvat strojové, chladnokrevné násilí ve „státním zájmu“. To jsou případy našich policistů, kteří buď ubili své oběti ZDE a ZDE
nebo se o to pokusili ZDE. O tomto případu jsme psali v článku Zbabělá policie.

Jako dobří Čechové tolerujeme násilí na vinících, vlastně se nám možná trochu stýská po veřejných exekucích. Jaksi si neuvědomujeme spojitost mezi násilím „ve jménu dobra“, tj. pořádku, a násilím obecně, násilím, které se vymkne z kloubů a stane se zhoubou pro všechny. Nejde tu o žádnou naivitu či „sluníčkaření“. Buď budeme hledat lidská řešení, nebo se staneme obětí těch nelidských.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
karpi
karpi
15. 3. 2017 9:04

Ano,
zrušení trestu smrti nacházím jako jediné dobré, co ten Havel udělal.

Béda
15. 3. 2017 9:16

Vždyť je to všechno jenom o manipulaci veřejného mínění, politické reklamě, obchodní reklamě – všechny tyto ceny jsou jako novodobý festival politické písně. Skrytě je zde manipulováno lidské vědomí – díla jsou dělána prvoplánově na diskreditaci komunismu a všeho co by jej mohlo zobrazit v pozitivním světle. Je to jako s Nobelovou cenou míru a nejnověji dokonce už i se sportem. Umění je plné politiky – US akční hrdinové bojují s lítými Rusy a Číňany (samo západní zachránci světa v tomto souboji vždycky zvítězí), dochází k politizaci sportu (Rusové jsou již nevítáni na sportovních hrách), nyní přichází soutěž politické písně… Číst vice »

fajt
15. 3. 2017 9:29

já tu sračku viděl ( bez finanční újmy) a první dojem byl, že tohle movie není pro české publikum, ale pro americké, ještě více slaboduché ( snaha zalíbit se za mořem a pak profitovat nějakou cenou z toho smrdí na sto honů ), o historii to moc není, umělecky takový nepovedený noir žánr a to časové přeskakování je i na české publikum dost únavné a hlavně ani nenese tu požadovanou propagandistickou myšlenku ( tedy smyšlenku ), takže z celého filmařského snažení ( které tady někdo hrubě dotoval ) si budu pamatovat, že Jeník byl děvkař, feťák, slaboch a pak, že… Číst vice »

Béda
15. 3. 2017 9:36

fajte,

doufám, že Roden zahrál citlivě pasáž, kde jej agent KGB anebo sám Gottwald vyhazuje z okna.

fajt
15. 3. 2017 9:53

Béda napsal fajte, doufám, že Roden zahrál citlivě pasáž, kde jej agent KGB anebo sám Gottwald vyhazuje z okna. to tam není, tuhle spornou epizodu nechali na závěrečný text, kde ale tajemně podtrhli, že zemřel za zatím nevyjasněných okolností – a protože v samotném filmu je Jeník ukazován jako psychicky narušený jedinec ( jedno proč, páč jeho ošetřující felčar je němec toho času v nemilosti v říš pro svou gay orientaci, který tomu dal ve filmu taky pěkně na frak – scénárista byl asi krácen na úkor barevnějších obrázků u moře ), kterému sebevražda nebyla cizí v žádném časovém období… Číst vice »

Aleš
Aleš
15. 3. 2017 10:51

Strejda nejbližšího kolegy z práce s Janem Masarykem chlastával. Jan Masaryk se na římse než spadl dolů, podělal. Bylo hodně lidí, kteří mohli mít zájem na jeho smrti a rozhodně ti, před kterými utíkal anebo si to myslel, že jsou to oni, v místnosti byli, prý ho chtěli vystrašit. To, že ho někdo strčil, je asi fikce, stejně asi jako sebevražda. „Nehoda“ generovaná psychickým nátlakem, strachem a profilem člověka, kterého se týkala, pravděpodobněji. Abychom ukončili znesvěcování státních symbolů podpindosníky pražské kavárny, měli bychom tyto ceny přejmenovat na předávání cen českých hyen či krys. A kultovní film Kobry a užovky by… Číst vice »

racek
racek
16. 3. 2017 12:17

Hepnarovou jsem znal. Divná holka s nenavisti ke společnosti jako celku, ale ne k jednotlivým lidem, měla i pár přátel. Udělala to záměrně a cíleně. Myslím že pochybovat o hromadné vražedkyni spáchané takovým způsobem a o trestu smrti je trochu nepochopitelné. Mě se trest smrti nelíbí. Ale tohle nemohlo vzbudit žádné pochybnosti. Neznám nikoho, kdo by se jí tehdy zastal.
A k těm českým lvům, jeden názor mi k tomu fakt seděl. Jde o to, kdo si je sám sobě uděluje. Něco jako národ sobě, že ano.

zart
zart
17. 3. 2017 9:47

Prosím vás, kdo to byl ten Masařýk, že o něm točí filmy???