Chceš-li si někoho mocensky podmanit, ideologicky vychovej jeho děti

Dopis pro pana Gattu na téma jedné prastaré pravdy aneb Několik připomínek k teorii „Kolapsy složitých civilizací“

Vážený pane Gatto, pokusím se tu (a snad už naposledy) vyložit ještě šířeji a ještě konkrétněji svůj názor na Vaše oblíbené téma „kolapsů složitých společností“: Píšete, že když např. vyspělé velmocenské civilizaci USA chybí vlastní energetické zdroje, tak že např. krakují cizí kanadské břidlice. Souhlasím, že tomu tak skutečně je.

Ano, tam to (podle mne) USA dělají zřejmě proto, že je to jejich nejbližší zeměpisný soused a zároveň je to i politický vazal, který by si proti tomu pravděpodobně nikdy ani netroufl cokoliv namítat. Skutečnost, že je to ne-ekonomické a že to tam ničí vodní zdroje a přírodu kanadského vojensky relativně slabého vazala, to přece US hegemonovi nevadí, že?

Jenže existují i jiné státní civilizace a jiní vlastníci důležitých zdrojů, které však už vazaly USA nejsou a vojensky je okupovat – již tak snadné není. Tam je to logicky už docela jiné a plenit jejich zdroje – už tak snadno nelze. Co potom tam může samozvaný dirigent té části světa podniknout? Inu, nic moc. Tam je už dovoleno jen činit obchodní nabídky, které však být přijaty mohou i být nemusí a hegemonovi pak zbývá jen ponižující vyjednávání.

A tak tam hegemon zprvu začne zkoušet korupci elit majitelů zdrojů a pokud to náhodou nevyjde, tak zkusí např. politicko-ideologickou diverzi na vyšších prioritách nepřímého řízení státu. Jakou diverzi? Vymyslí si např. vlivovou agendu ve směru změny budoucí hospodářské koncepce vlastníka zdrojů. Zdrojů, na něž má ten hegemon zálusk.

Jak to udělá? Například tak, že jim pomocí skrytě amerických tzv. neziskovek podstrčí teorii tak zvaných OZE, agendu iluze vyčerpání prvků a konce údajně fosilních zdrojů, výmysl „smrtící uhlíkové stopy“ a planetárního oteplovacího mýtu a k tomu pro ně vytvoří ideu údajné prospěšnosti eko-biosložek (nejen v PHM), načež pak v konečné fázi začne majitele fosilních a nerostných zdrojů přesvědčovat o úžasné elektromobilitě vozidel na baterie v kategorii dopravy na dlouhé vzdálenosti.

Má to však malý háček, že pro experty jsou to nápady vědecky dětinské a nesmí se to vnucovat skutečným inženýrům z patřičných oborů, ale musí se to v těch cizích zemích nabízet zásadně jen politikům nebo teoretickým ekonomům a zároveň přitom mít v záloze opět tu jejich možnou korupci, event. jemný nátlak např. přes agendu NATO apod.

Proč? Inu proto, že poctiví a na nikom a ničem skutečně nezávislí inženýři z praxe, pokud by k takovému „byznysu“ měli z voleb i příslušné politické pravomoci, tak ti by to vše s úsměvem a okamžitě odmítli.

Takže, podle mého názoru, pro eventuální kolapsy složitých civilizací není rozhodující jejich kulturně antropologická složitost, jde tam zase jen o to přímé a nepřímé politické řízení, které začíná již na první prioritě a časově probíhá třebas i po celá desetiletí. Jak? Podle mne probíhá přesně podle přísloví:

Chceš-li si někoho perspektivně ekonomicky a tedy mocensky podmanit, ideologicky vychovej jeho děti v inkluzivních školách, ve fakticky vlastních Aspen institutech, nebo ve skrytě vlastních „neziskovkách“.

A pak už jen čekej, až jejich rodiče s kvalitními odbornými znalostmi a s odlišnými vlastními praktickými zkušenostmi – zemřou.


Komentáře jen na vlastní nebezpečí, Stříž má oči ostříží…

4.9 20 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
18. 3. 2022 17:28

Zdravím u trdičního „sporu“. On to spor vlastně ale neni. S celým Vaším komentářem 100% souhlasím. Jen na začátku (tam je úplně obecně třeba vždy bedlivě ledovat, co se považuje jako samozřejmost a výchozi dogma). Zde píšete – „…velmoci došly vlastní zdroje …“ Jistě, tradiční problém od nepaměti všech říší a velmocí. Otázka je ale – PROČ jim došly ??? Jistě – potřeby neodpovídají zdrojům. Společenská nadstavba se vždy nastavi na úroveň dostupných zdrojů + ještě něco na vic na dluh. A pokud se nenajdou nové vnitřní zdraje (technicko – technologické, nebo nová naleziště …) tak samobobtnajíci společenská nadstavba, (viz.… Číst vice »

Alva
Alva
18. 3. 2022 20:56

Názorná ukázka, jak děti správně vychovávat:

https://www.pokec24.cz/nezarazene/deti-se-ptaji-kdo-je-to-vlastne-vladimir-putin-a-proc-se-s-nim-zeman-kamaradil-odpovida-politolog-jiri-pehe/

Pokud se odvážíte číst – bez obav o své duševní zdraví, dejte vědět, kolik jste toho zvládli. Já to nedala téměř vůbec.

zajoch
18. 3. 2022 21:33

Užitečné téma a výborně podané.

Gatta
Gatta
Reply to  Irena
19. 3. 2022 8:40

Velmi dobrý článek – četl jsem ho už před pár dny jinde, ale nemohu si vzpomenout kde to bylo.
Ano, nějak se zapomnělo na Afriku jeji potřebu jídla.

Zatím !!! jen pro zajímavost – i u nás už třetí měsíc „je krásně“ a v podstatě neprší !!!

Mimo jiné, mě v článku zaujala pani Sonya Dellal:

„Tyto sankce poškodily staletou pověst francouzského byznysu. Lidé se bojí, dívají se na nás jako na blázny, je nebezpečné s námi uzavírat obchody, je nebezpečné důvěřovat penězům, je nebezpečné rozvíjet projekty. Jsme ale připraveni spolupracovat s Rusy,“ řekla Dellal.“

Irena
19. 3. 2022 12:38

Vladimir Putin ve fenomenálním projevu o Totální válce Západu proti Rusku – 16.3. 2022

https://rumble.com/vxqred-vladimir-putin-ve-fenomenlnm-projevu-o-totln-vlce-zpadu-proti-rusku-16.3.-2.html

PPK
PPK
Reply to  Irena
19. 3. 2022 15:40

Zkušenost: Pokud se v textu mailu přes Seznam vyskytnou slova nebo odkaz na „projev Putina“, tak je takový mail cenzurou Seznamu zahozen a není doručen.

Irena
19. 3. 2022 12:49

Nevím, jestli jste viděli, jak se Číňané smějí „světovému společenství“ viz mapa
https://twitter.com/zlj517/status/1504599052868255744