Cherchez la fanatique

Arabista Miloš Mendel v zajímavém rozhovoru pro Aktuálně.cz:

Otázka: Vidíte základní chybu v tom, že Spojené státy v roce 2003 napadly Irák a svrhly Saddáma Husajna?

Odpověď:Ano, byla to obrovská strategická chyba, vycházející z ideových základů křesťanského fundamentalismu v onom biblickém pásu (biblical belt) na americkém Jihu a Středozápadě, jímž se zhruba od roku 1997 inspirovalo konzervativní křídlo Republikánské strany. Se svými americkými i dalšími kolegy jsme si na jaře roku 2003 stále mysleli, že ten radikálně náboženský diskurs kolem příprav útoku na Irák je jen jakési ideologické mlžení, že jde ve skutečnosti o promyšlený geopolitický záměr ovládnout území ve strategicky důležité oblasti světa. Ale šlo především o mesianistickou snahu rozvrátit staré uspořádání a na stříbrném podnosu přinést Iráčanům svobodu a demokracii.

Pozn. 1: Jaký je rozdíl mezi fanatikem islámským a křesťanským? Proč jednoho tolerujeme, ne-li přímo oslavujeme, a druhého zatracujeme?

Pozn. 2: Pamatuji si jakýsi dokument o 1. válce v Iráku (též 1. válce v Zálivu), ve kterém tehdejší velitel vojsk americké koalice vyprávěl, jak přesvědčoval – a nakonec úspěšně přesvědčil – amerického prezidenta G. Bushe staršího, aby netáhl dál na Bagdád a nesvrhával Saddáma. Argumentoval tím, že vojensky by to sice bylo snadné, protože irácká armáda je zlomená, ale znamenalo by to, že dalších dvacet třicet let, ne-li déle, budou USA muset Irák okupovat a provozovat irácký stát, nechtějí-li v oblasti opravdu velké problémy.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
4. 10. 2014 5:18

Tribun : „na stříbrném podnosu přinést Iráčanům svobodu a demokracii “
a také Tunisanům,Egypťanům a Lybijcům.Díky zlým Putinovcům to nešlo tak
hladce v Sýrii,ale to se spraví demokratizačním úsilím ISIL . Též na Ukrajině se us.úsilí za mír ,svobodu a demokracii setkalo s nepochopením rusky hovořících podlidí,kterým se naše civilizační hodnoty podařilo putinovcům pomluvit.Stejně tak i v Afghanistánu či
Pakistánu,Somálsku či Jemenu a vlastně skoro všude ! Proč nás lidé nemaj rádi i když už jsme se pokořili natolik,že máme černého prezidentistu ? Tribune, Vy provokatére !

Béda
4. 10. 2014 5:30

Napadení Iráku nebyxla „pouze obrovská strategická chyba“, byla to taky chyba morální, byl to taky dodnes nepotrestaný a nestáhaný mezinárodní zločin v přímém přenosu.

Pokud jde o ty náboženské fanatiky a „židokřesťanské“ hodnotyčert aby se v tom vyznal. Jenom v samotném Iráku se to stále mění. S náboženskými fanatiky, které západní „civilizační okruh“ a jeho demokratické spřízněné náboženské totality původně podporovaly, s těmi dnes v Iráku bojuje. Rovněž bojuje s těmi náboženskými fanatiky v Sýrii, které ještě nedávno podporoval, když demokraticky a „umírněně“ uřezávali hlavy křesťanským maronitům a islámské jinověrce pod okamžitým trestem smrti nutili konvertovat ve víře.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
4. 10. 2014 7:50

No pro nalezení fanatiků „volného trhu“ (V. Klaus), „svobody“ (M.Kalousek),atd… nemusíme chodit daleko. Jsou „otci zakladateli“ dnešního „státu“, dosud formují prostřednictvím svých pohrobků -i sami- (Kalousek) chování „našich“ politických „elit“… Nejhoršími fanatiky jsou TINA korporátní zmetkové, podle kterých není možný jiný vývoj, než to jejich fanatické šílenství. Oni přece mají mozek, my jsme jen „automaty“…tedy spíše dle nich máme být… Jednotnou frontu strany nahradila jednotná fronta tištěných zelených papírků. Peter to tady včera dal jinde, s dovolením to překopíruji i zde – a mělo by se to stát povinnou „občanskou naukou“ na dnešních základních, středních i vysokých školách – máme-li… Číst vice »

fajt
fajt
4. 10. 2014 7:57

když je řeč o fanaticích a darebácích tady je jedna reklama na jednoho cílená na mládež a jistou skupinu lidí mající rádi movie propagandu ( film není podstatný, ale to okolo jo ) – http://www.csfd.cz/film/545-pearl-harbor/ . ..)

Irena
4. 10. 2014 8:20

Citace z článku: „Ale šlo především o mesianistickou snahu (ze stran USA) rozvrátit staré uspořádání a na stříbrném podnosu přinést Iráčanům svobodu a demokracii.“ To snad ne. Ten chlap není s prominutím odborník, ale debil.

peter.
4. 10. 2014 10:24

Ak sa toto stane skutočnosťou,tak už nikto nebude môcť povedať,že ČSSR bol totalitný štát.
http://afinabul.blog.cz/1410/dalsi-prival-politicke-korektnosti-bude-jiny

Aleš
Aleš
6. 10. 2014 6:09

Irena napsal

Citace z článku: „Ale šlo především o mesianistickou snahu (ze stran USA) rozvrátit staré uspořádání a na stříbrném podnosu přinést Iráčanům svobodu a demokracii.“ To snad ne. Ten chlap není s prominutím odborník, ale debil.

Nebo spíš odborník na debilizaci národa?

Béda
6. 10. 2014 6:54

peter. napsal Ak sa toto stane skutočnosťou,tak už nikto nebude môcť povedať,že ČSSR bol totalitný štát. http://afinabul.blog.cz/1410/dalsi-prival-politicke-korektnosti-bude-jiny peter, přečetl jsem si ten článek a nestačím zírat. Píše se v něm kupř.“ “ ,,Kulturní marxismus politické korektnosti, stejně jako ekonomický marxismus, zjednodušuje celý historický vývoj je na jedno hledisko. Ekonomický marxismus tvrdí, že veškeré dějiny určuje vlastnictví výrobních prostředků. Kulturní marxismus neboli politický korektnost tvrdí, že veškeré dějiny určuje moc, pomocí níž různé skupiny definované na základě rasy, pohlaví apod. ovládají ostatní skupiny. Všechno ostatní je lhostejné.““ (William Lind) Co píše autor těchto slov o ekonomickém marxismu, to bych potvrdil ale… Číst vice »