Chicagský Abú Ghraib

V dubnu 2004 byl svět škokován a zděšen zveřejněním fotografií sadistického mučení, kterého se dopouštěli příslušníci americké armády ve věznici Abú Ghraib v Iráku. Vězňové, z nichž většina byla uvězněna za odpor proti americké vojenské okupaci, byli biti, mučeni, sexuálně zneužívání a zabíjeni.

Webové stránky World Socialist Web Site (WSWS) tehdy dokazovaly, že tyto zločiny a psychologie, která stojí za nimi, mohou být pochopeny pouze v souvislosti s brutalitou sociálních vztahů ve Spojených státech a se špinavými koloniálními cíli samotné války. WSWS tehdy varovaly, že „takové ozbrojené síly společně s rostoucí armádou profesionálních „civilních“ žoldáků představují nebezpečí nikoli pouze pro utlačované národy na Středním východě, ve Střední Asii a jinde ve světě, ale i pro demokratická práva občanů USA.“

O deset let později se toto tvrzení zcela potvrdilo. Guardian v úterý zveřejnil, že existuje cosi, co popsal jako „temnici“ v chicagské čtvrti West Side, kde policie zadržuje, bije a mučí vězně, to vše pod utajením před jejich rodinami a advokáty. Britské noviny napsaly: „Chicagské policejní oddělení provozuje neregistrované mučírny, které znemožňují, aby Američané byli nalezeni svou rodinou nebo advokáty v době, kdy jsou v nich vězněni. Právníci říkají, že se jedná o domácí ekvivalent tajných mučíren CIA.“

Mezi těmi, kdo byli zadržováni v tomto zařízení, byl také Brian Jacob Church, jeden ze skupiny „NATO 3„, která byla zadržena policií v roce 2012 v souvislosti s protesty proti Spojenými státy vedené vojenské alianci, která měla summit v Chicagu. Church by převezen do tajného zařízení a připoután k lavičce 17 hodin. Společně s dalšími dvěma demonstranty byl policií obviněn z terorismu a následně odsouzen na pět let vězení. Vic Suter, další účastník protestů, řekl, že byl převezen do tohoto zařízení a vyšetřován, přičemž byl 18 hodin připoután k lavičce, než mu bylo povoleno setkat se s právníkem.

Guardian píše, že zadržení, kteří se dostali do tohoto zařízení, hovoří o tom, že byli biti a jinak mučeni policií. V roce 2013 jeden z vězněných upadl do bezvědomí ve výslechové místnosti této budovy. Později zemřel. Ve čtvrtek potvrdil verzi Guardianu časopis Intercept, který zveřejnil rozhovor s další obětí mučení, která byla připoutána k lavici a policisté ji mlátili do tváře a slabin tak dlouho, až souhlasila s poskytnutím falešného svědectví. Tato odhalení přicházejí po zprávě Guardianu z minulého týdne, že Richard Zuley, jeden z hlavních mučitelů ve věznici Guantánamo, používal podobné metody, aby si vynutil falešná přiznání od podezřelých z vraždy, když byl ještě vyšetřovatelem chicagské policie.

Chicago má dlouhou historii politického násilí. Přitom zde svoji politickou kariéru začínal Barack Obama a od roku 2011 zde starostuje bývalý Obamův personální šéf Rahm Emmanuel. Obamova vláda sice nepopírala hrůzné a zločinné akce svého předchůdce, přitom však ještě rozšířila tento mechanismus policejního násilí proti americkému lidu. Série událostí indikovala rostoucí otevřené zavádění vražedné strategie“války proti teroru“ uvnitř hranic Spojených států poté, co její metody byly otestovány a zdokonalovány v Afghánistánu, Pákistánu, Iráku, Libyi, Sýrii, Somálsku a Jemenu.

  • V září 2010 nařídila Obamova vláda domovní prohlídky představitelů občanských iniciativ Anti-War Commitee (Protiválečný výbor) a Freedom Road Socialist Organization (Socialistická organizace cesty svobody) v Minneapolis a Chicagu na základě obvinění z „poskytování materiální podpory terorismu“.
  • V květnu 2012 zatkla chicagská policie členy skupiny, později označené za „NATO 3“, a obvinila je ze spiknutí za účelem terorismu.
  • V březnu 2013 oznámil generální prokurátor Eric Holder, že prezident má právo zabít americké občany bez soudu či jakéhokoli právního procesu, a to i uvnitř hranic Spojených států.
  • V dubnu 2013, jen o měsíc později, bylo v Bostonu po atentátu na Bostonský maraton de facto zavedeno stanné právo, když občanům bylo řečeno, aby se „ukryli a nevycházeli“, zatímco v ulicích hlídkovaly obrněné transportéry a helikoptéry a policie bez povolení prohledávala dům po domu.
  • V červnu 2014 zveřejnila Unie amerických občanských svobod (American Civil Liberties Union) zprávu “War Comes Home: The Excessive Militarization of American Policing.”. ACLU v ní oznámila, že ministerstvo obrany převedlo místním policejním oddělením vojenskou výzbroj za 4,3 mld. USD, a to včetně obrněných vozidel, helikoptér a kulometů.
  • V srpnu 2014 odpověděly úřady na protesty proti policejní vraždě neozbrojeného teenagera Michaela Browna vojensko-policejními manévry. Stovky nenásilných demonstrantů byly zatčeny, postřeleny gumovými projektily nebo zasaženy slzným plynem. Zatčeno bylo více než deset zástupců tisku.

Obamova vláda v současnosti usiluje o nové Oprávnění k použití vojenské síly (Authorization for Use of Military Force), formálně určené pro boj s ISIS, přitom bez jakýchkoli geografických omezení. Ve středu byli zatčeni tři obyvatelé Brooklynu v souvislosti s touto novou válku proti ISIS, což jasně zvyšuje pravděpodobnost, že se tato druhá „válka proti teroru“ stane záminkou pro policejně-vojenské operace na americkém „domácím hřišti“.

Tenhle vývoj vyjadřuje rostoucí konvergenci militarismu v zahraničí s útoky na demokratická práva ve Spojených státech. Oba tyto procesy spojují třídní zájmy finanční aristokracie a zločinné metody, které používá při obraně svého bohatství a moci. Pro dosažení těchto cílů se vládnoucí třida snaží mobilizovat ty nejzaostalejší a nejreakčnější skupiny obyvatel, včetně sadistických vězeňských dozorců a policejních vyšetřovatelů s fašistickým smýšlením. Konečnou zodpovědnost za tyto zločiny však mají síly na vrcholu státní mašinerie.

Stojí za to si připomenout, že v minulém roce Senát zveřejnil zprávu, jejimž závěrem bylo, že Bushova vláda byla zapojena do brutálního mučícího režimu na Guantánamu a v mučírnách CIA po celém světě. Nikdo nebyl pohnán k zodpovědnosti za tyto zločiny, ti, co je nařídili a prováděli, je obhajovali, zatímco Obamova vláda se snažila zablokovat jakékoli vyšetřování těch, co za ně byli odpovědní.

Tyto činy vládnoucí třídy vyjadřují charakter amerického kapitalismu, který je založen na parazitismu, podvodech, zločinnosti a ekonomickém systému v hlubokém úpadku. Americká vládnoucí třída nemá na krizi systému a nevyhnutelný růst sociální opozice jinou odpověď než násilí a útlak.

Převzato z WSWS.org

Překlad: Stan

Námět: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
1. 3. 2015 16:06

Ti soudruzi na severu USA musi byt v zoufale situaci, kdyz uz je jim na igitky dobry i zlodejicek cigar, Michael Brown…
Uz je zbytecne probirat presidenta Obamu, co mohl, to udelal… Jeho politika probudila radove obcany a vysledek je drtiva vetsina konzervativcu v Kongresu. President, jak vime, Kongresu podleha. Ale uz zacina nova etapa voleni presidenta v pristim roce, priprava na primarky a tak..
Americti pionyri se nezmohou ani na minimalni pocet hlasu, takze zastoupeni proti kapitalistum se zrejme konat nebude…:-)

orinoko
1. 3. 2015 17:57
zajoch
2. 3. 2015 9:07

Položím tady jistě úplně naivní otázku, která mi běží myslí. Proč hegemon rozsévé své mučírny v Evropě. To je jejich stát tak malý, že u sebe nenajde místo? To se jim vyplatí vynakládat peníze na režii s tím spojenou? Anebo je to součástí amerikanizace Evropy, tak jako je toho součástí zcestná a primitivní americká filmová a asi i jiná pakultura?

Béda
2. 3. 2015 13:56

http://svobodnenoviny.eu/amerika-je-ve-valce-93-jeji-existence-222-z-239-let-od-roku-1776/

„Níže jsem reprodukoval rok za rokem jako časovou osu amerických válek, která odhaluje něco docela zajímavého a pro mnohé znepokojujícího: Od založení Spojených států v roce 1776, byla Amerika ve válce 214 let z její 235leté existence. Jinými slovy, v celé její historii bylo jen 21 kalendářních let, kdy USA nevedly žádnou válku…“ To jsou ti humanrightisté (se svými sorosovskými „neziskovkami“), kterým jde především o lidská práva, jako je právo lidí na život….

Dana
Dana
2. 3. 2015 21:47

Amerika by uz davno nebyla velmoci, kdyby si ve svete nehajila sve zajmy.
A doma, az na Velkou obcanskou, celkem klid a produktivita miru. Proto se blahobyt a majetek obcanu nahromadil, predavanim novym generacim .
V Evrope tri generace buduji a ctvrta vse znici. Od roku 1776 se milioy Evropanu masakrovaly a periodicky vyvrazdovaly, – Francouzska revoluce,
napoleonske tazeni, pruske valky, prvni a druha svetova, nacismus stalinismus.
U Vidne se sice historicke Turecke invasi ubranili, ale te nove, plizive islamisaci, te moc neodporuji..
Proto se vedou valky mimo americke uzemi, proto, abychom nedopadli jako Evropane…

PPK
PPK
3. 3. 2015 0:19

Dana napsal
Amerika by uz davno nebyla velmoci, kdyby si ve svete nehajila sve zajmy.

Ano, jedním typickým slovem – imperialismus.

Clair
3. 3. 2015 4:29

zajoch napsal Položím tady jistě úplně naivní otázku, která mi běží myslí. Proč hegemon rozsévé své mučírny v Evropě. To je jejich stát tak malý, že u sebe nenajde místo? To se jim vyplatí vynakládat peníze na režii s tím spojenou? Anebo je to součástí amerikanizace Evropy, tak jako je toho součástí zcestná a primitivní americká filmová a asi i jiná pakultura? Nic komplikovaného bych v tom nehledala, je to nesmírně výhodné, evropští lokajové se prohýbají až k zemi úslužností jen aby mohly hegemonovi prokázat takovou maličkost, a nejen to, dokonce to rádi zafinancují z peněz daňových poplatníků. Navíc je… Číst vice »

zajoch
3. 3. 2015 8:02

Děkuji Clair za odpověď. Tak to jsem byla úplně vedle, když jsem si myslela, že to hegemona něco stojí.
Informace o motivování policie k šikaně a vraždění lidí, to je opravdu síla. Naše generace tomu nemůže uvěřit, ale ty příští už budou zvyklé. Naše dosud slušná policie (alespoň já mám takové zkušenosti), se bude muset možná co nevidět přeškolit.