Chudneme, ani o tom nevíme

Růst produktivity práce je úplně marný pro nižší střední a chudou vrstvu obyvatel, jejíž průměrný hodinový příjem trvale stagnuje a dokonce klesá.

Čtenáři našeho webu dobře znají jméno Robert Reich , stačí si kliknout na naše články pod tímto heslem. Připomeňme alespoň důležitý článek Robert Reich o polarizaci americké politiky a recenzi jeho knihy Beyond Outrage .

Nyní jsme připravili výtah z jeho důležité studie The Rise of the Working Poor and the Non-Working Rich , kterou zveřejnil na svých stránkách. Jedni makají, jsou žebráci, a na druhé straně si dědicové pohádkového bohatství uplatili politiku natolik, že jim stát slouží na úkor 99 procent. Název článku potvrzuje hned první graf. Růst produktivity práce je úplně marný pro nižší střední a chudou vrstvu obyvatel, jejíž průměrný hodinový příjem trvale stagnuje a dokonce klesá. Viz posledních 10 let v USA, a nyní již všude na Západě. Zato se podívejte na křivku produktivity práce a ptejte se, ke komu vytvořené bohatství doopravdy směřuje.

Neoliberalismus v zájmu jednoho procenta se o chudé rodiny starat nebude, jsou tak zvaně „líní“. V USA je to vidět na degradaci sociálních služeb, a podobně je tomu i u nás. Klíčovým ukazatelem je trvalá stagnace a v posledních dvou dekádách neoliberalismu i zásadní propad minimální mzdy, kterou vidíte v tabulce.

A posledním důležitým ukazatelem je růst téměř feudální vrstvy zbohatlíků, která vůbec neví, co je to práce. V USA dnes 6 z 10 nejbohatších Američanů tvoří dědici bývalých miliardářů. Například dědicové supermarketpového impéria Walmart mají bez práce větší majetek než 40 % nejchudších Američanů. Poslední statistika ukazuje, kolik miliónů domácností s průměrným příjmem by vyvážilo v jednotlivých dekádách příjmy těchto dědiců.

Graf potvrzuje naše předešlé analýzy o radikálním růstu nerovnosti v dnešní západní společnosti. Na každý dolar vydělaný 90 procenty populace má úměrný zisk celkem 1000 dolarů smetana ze smetany, čili 0,01 % populace. Těchto nejbohatších miliardářů je v USA asi 85 a shrábnou z rozhodující většinu vytvořeného národního bohatství. To je poměr rozdělení národního bohatství v současné době. Není divu, že asi 2/3 obyvatel této planety sdružených v zemích BRICS se tento způsob západního kapitalismu zdá poněkud podivným. Zvlášť, když jej mají sami platit za svého vlastního národního bohatství.

Psali jsme k tématu
Být chudý a slepý k tomu
Grafy ukazují, jak neoliberalismus přivedl lidi do chudoby
Chudí vypadají na grafech ještě hůře než ve skutečnosti
Jak se žije na cizí účet
Korporátní fašismus překresluje mapu USA

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
philip
philip
11. 4. 2015 22:25

U nás máme také dědice, Venca Lahváč Kolaborant a velký humanitární bombarďák, ale ten už je tuhej, někde stálo psáno že prý „NAVŽDY“, zanechajíc po sobě na tomto světě jakýsi tajemný odkaz a rozdováděnou pražkou kavárnu. Další dědic Kníže Karel Lesník, nesmírně inteligentní, vzdělaný, málempresident alias „Boryš umí pokalaňa“.

mirror
mirror
11. 4. 2015 23:36

Starost o střední třídu a deklasované lidi převzaly v Evropě po komunistech socialistické strany jako je naše socdem. Kdo nese vinu za to, že se lidé nemají lépe i když v důsledku vědeckotechnického pokroku produktivita práce roste? Poslanec Evropského parlamentu za socdem Jan Keller nám to vysvětlí, aby i Sio pochopil.

idiotronic
12. 4. 2015 1:33

mirror napsal Starost o střední třídu a deklasované lidi převzaly v Evropě po komunistech socialistické strany jako je naše socdem Zprvu jsem se lekl, že jsem něco důležitého přehlédl a odskočil si na volební program ČSSD, kde to určitě musí být. Ale dříve, než jsem narazil na pojem ,,střední třída“ jsem narazil na slova jako svoboda, rovnost pohlaví a ras (zřejmě zrovnoprávnění Vietnamců, jiní příslušníci odlišných ras tu prakticky nejsou) a to jsou pojmy tak často omílané, že ztratily obsah, asi jako fráze ,,socialismus a mír jsou nedělitelné“(dodnes jsem nepochopil, co fráze znemenala, na vojenská cvičení jsem byl dvakrát povolán… Číst vice »

Béda
12. 4. 2015 5:31

Vždyť je to klasická salámová metoda. Opticky jakoby stále roste nominální mzda a životní úroveň, ve skutečnosti mnohem víc z peněz požerou lidem inflace, cílené „intervence“ centrální banky, různá nařízení státu v oblasti povinné obměny kotlů, automobilů, pvinného odběru předražené fotovoltaické energie… Celá stále víc se zadrhávající Potěmkinova vesnice dočasného zázraku fungujícícho trhu je tažena stále víc životem na dluh obyvatelstva i státu. Kdyby byla omezena role dluhu, stupidní vlezlé reklamy a nařízení zalobbovaného státu nutící stále dokola nakupovat lidi nepotřebné anebo inovované nesmysly, celý trh by se byl již dávno zhroutil kvůli nekoupěschopnosti stále většího podílu obyvatelstva. Zjednodušeně: přesto,… Číst vice »

Béda
12. 4. 2015 5:38

Cílem kapitalismu jako systému není stále spokojenější život a pozitivní perspektiva lidí ve společnosti. Cílem kapitalismu je zisk za jakoukoliv cenu a konkurenční boj všech proti všem daný setrvalou životní nejistotou. krom toho celý konstrukt tzv. průměrné mzdy je jeden velký podvod potvrzující rčení o dvou, kteří snědli 2 kuřata. Jeden snědl obě a druhý nic, průměr byl 1 kuře na jednoho jedlíka.

Béda
12. 4. 2015 6:14

Od témy: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jaroslav-Foldyna-predstavuje-svou-platformu-v-CSSD-i-jeji-logo-Podivejte-se-370340 Což o to. Hesla, cíle jsou to pěkné. Má to však háček. Když potenciální levicoví voliči hodí svůj hlas takovéto pravo – levé straně, pravice přehlasuje levé křídlo utvoří neoliberální koalici a jede se dál kočarem černým kolem bílých skal. Takže: Buďto jasně vyprofilovanou levicovou stranu s takovými hesly a levicovými cíli, pak budu uvažovat o její podpoře anebo širokopásmový kočkopes zaměřený na lovení hlasů zprava i zleva podstrojující v konečném důsledku hlavně neoliberální oligarchii realizující NWO – pak rozhodně ne. AŤ Foldynovci, Davidovci spolu s alternativou založí skutečně alternativní nesystémovou stranu – pak ANO, možná bude… Číst vice »

fajt
12. 4. 2015 6:56

vědecko-technický pokrok se stal hlavní zbraní kapitalismu – krom toho jsme rození lidojedi, takže proč takový údiv nad tím, že všechno změnime na zbraně a na každého koukame a automaticky zkoušíme jak s ním pořádně vyjebat. ..)

fajt
12. 4. 2015 7:02

http://www.novinky.cz/domaci/366738-stranam-utikaji-i-vymiraji-clenove-po-tisicich.html – a bude líp, tenhle trend má progresivní potenciál, nakonec i ten šalený východňár jednou chcípne ( je v konečném pásmu reálného dožití švejka) a po něm i celé jeho řepkové yes we can království. ..)

peter.
12. 4. 2015 10:55

fajt :Nič v zlom,ale dovolím si niekoľko poznámok k označeniu,ktoré na dotyčného používate. a – A.Babiš nie je východniar.Narodil sa v Bratislave. b – Vo východoslovenskom nárečí sa hovorí :“ šaľeny vyhodňar,v stredoslovenskom :“šialený východniar“ a v západodoslovenskom :“šálený východnár“. c – Ak máte teda podozrenie,že dotyčný je duševne nezdravý,tak je potrebné použiť výraz :“šálený Bratyslafčan alebo Blavák, popr.Prešburák.Možno použiť aj výraz maďarský : bolond pozsonyi. Bratislava je čo sa nárečia týka špecifická v tom,že až do druhej svetovej vojny v nej žili najmä Nemci,Židia a Maďari.Slováci sa prisťahovali až po vojne. Výhrady mám aj k označeniu Babiša za Východniara,lebo… Číst vice »

peter.
12. 4. 2015 12:18

peter. napsal
k označeniu Babiša za Východniara

Zabudol som ešte na výrazný vplyv Záhoráckeho dialektu na „brátyslafčinu“.Podľa mňa by dotyčného najviac vystihovala prezývka „Brátyslafský mešuge „.

fajt
12. 4. 2015 12:54

peter. napsal Zabudol som ešte na výrazný vplyv Záhoráckeho dialektu na „brátyslafčinu“.Podľa mňa by dotyčného najviac vystihovala prezývka „Brátyslafský mešuge „. máte recht, někde jsem jenom zaznamenal, že se hlásí k východnímu Slovensku se vším, co k tomu patří, ale to od něj asi byla nějaká účelová drbka – já bych Babiše viděl jako kapitálového metro sexuála, který nastavuje pozadí po větru vždy tam, odkud se sypou peníze, tohle není slovák ( či maďar) ani omylem, ten je prostě národnostně neukotven , jediné tradice co uznává, jsou ty , co se třpytí a cinkají, prostě takový mit csinálsz szar kutya´s… Číst vice »

Béda
12. 4. 2015 13:00

fajt,

Máte pravdu. Babiš dnes není pouze český ani česko-slovenský oligarcha. Jeho kapitálové zájmy jsou minimálně v ČR, SR, v Maďarsku, Německu. Jeto nadnárodní kosmopolitní oligarcha podobně jako Bakala, Schwarzenberg a mnozí další.

peter.
12. 4. 2015 13:02

Béda napsal

fajt,

Máte pravdu. Babiš dnes není pouze český ani česko-slovenský oligarcha. Jeho kapitálové zájmy jsou minimálně v ČR, SR, v Maďarsku, Německu. Jeto nadnárodní kosmopolitní oligarcha podobně jako Bakala, Schwarzenberg a mnozí další.

Je po svojej matke.Svetoobčan.

fajt
12. 4. 2015 13:12

peter. napsal
Je po svojej matke.Svetoobčan.

no jak říkají albánci je to kopil ( či rovnou kok kar). ..)

Béda
12. 4. 2015 13:28

Zakládající země Čínou vytvářené Asijské banky pro infrastrukturální investice (AIIB) schválily přihlášky Brazílie, Gruzie, Finska, Dánska a Nizozemska do této banky jako zakládajících zemí, oznámilo v neděli ministerstvo financí ČLR.

Béda
12. 4. 2015 13:29

…Podle informace masmédií, přihlášky na vstup do banky s právy zakladatelů podalo před posledním termínem (31. března) 52 zemí včetně Ruska.

Sio
Sio
12. 4. 2015 13:43

mirror napsal Starost o střední třídu a deklasované lidi převzaly v Evropě po komunistech socialistické strany jako je naše socdem. Kdo nese vinu za to, že se lidé nemají lépe i když v důsledku vědeckotechnického pokroku produktivita práce roste? Poslanec Evropského parlamentu za socdem Jan Keller nám to vysvětlí, aby i Sio pochopil. Profesora Jana Kellera chápu velmi dobře, kolego mirrore, a vážím si toho, co dělá. Koho ale nechápu, to jste vy. Co kdyby jste vy zkusil něco vysvětlit? Zatím vím jen o tom, že jste z chudé rodiny (na a co, já taky) a že nesnášíte toho nebo… Číst vice »

zedd
zedd
13. 4. 2015 12:25

Mimo diskusi si dovoluji následující: „Babiš se vydal do USA. Míří do Silicon Valley i za Albrightovou“ s podtitulem: „Zatímco prezident Miloš Zeman se chystá v květnu do Moskvy, ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš v pondělí na týden odletěl do USA. Setká se tam například s exministryní zahraničí Madeleine Albrightovou či s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.“ Tož přehlédněme, že Majda přišla o čestně zasloužený titul „krvavá“ a ctihodný Pan o přízvisko „zcela bez názoru“ případně „vylížu řiť, která se mi namane“. Pro Vás nedochůdčata: Andrejko je skvělý, bo má byznys v Emerice, Zeman je špína, bo jede… Číst vice »

zedd
zedd
13. 4. 2015 12:30

To s tím hajzlpapírem je ze života – ztěžovala si tak moje ctěná teta někdy v půli devadesátých let. Tož teď si může koupit bez problému roli za pade a nepřemýšlet, že co je pro ní neodřená prdýlka, je pro jiného objed.

zedd
zedd
13. 4. 2015 12:48

S tím hajzlpapírem mne to dovedlo až k civilizačním otázkám: Řím byl, jak známo, jedním z největších importérů specifických druhů mechu. Zároveň je známo, že přes dobově nadprůměrnou vybavenost tekoucí vodou v domácnostech, volil „suchou“ cestu vytírání. Na arabstvím poznamenaných toaletách je nepřítomnost toaletního papíru poměrně znepokojujícím rysem zvláště v situaci, kdy kultury neznalý uživatel není písemně vyzván k vyčištění řitního otvoru prstem v kombinaci s kohoutkem na tekoucí vodu (pochybné kvality). Joj a pokud jste v Arábii, řiť se vytírá levou – ta pravá se podává těm, co nechcete podříznout hned, ale až přijde čas. Ostatně Obama je nejspíš… Číst vice »

orinoko
13. 4. 2015 12:49

Na paskalu je hajzlpapir. Je to zvlastni … v Severni Koreji je velke venkovni muzeum zachodu. Pocesku – hajzlu. V Emerice si pokrokove rodina prdi navzajem do svych receptoru ve kdejakem serialu, ale teprve Kima napadlo dat tomu hlavu a patu.
Muzeme se divit,ze je tak nepopularni?

zedd
zedd
13. 4. 2015 12:56

Typicky žabí krok stranou – žádný Francouz by nepřiznal, že si vytírá řiť po barbarském způsobu.

mirror
mirror
13. 4. 2015 14:18

Sio napsal
Profesora Jana Kellera chápu velmi dobře, kolego mirrore, a vážím si toho, co dělá.

Sio, krajane, važte si rodičů a manželky. Cizích, jen tehdy, když si to zaslouží. Keller podepsal závazky a chová se jako sociální demokrat. Proč by ho jinak vozili po předvolebních schůzích? Je odhodlán hlasovat proti smlouvě TTIP, ovšem nevím nevím, co na to Sobotka, který slíbil, že TTIP schváli. No co, počkáme.

lomikel
lomikel
13. 4. 2015 14:29

pan Keller – muze byt pro CSSD i vyhodne mit disidentky nazor zastoupeny dobre uklizenym Eposlancem a obcas ho ukazat. Tim nijak nesnizuji analyticke prace pana Kellera, ale poslanecky chlivek neni akademicka puda.

peter.
13. 4. 2015 14:56
hudryper
hudryper
13. 4. 2015 15:23

mirror napsal Keller podepsal závazky a chová se jako sociální demokrat. Proč by ho jinak vozili po předvolebních schůzích? Mirrore, tak konkrétně. jaké závazky podle Tebe Keller podepsal ? Ptám se,protože jsem s Kellerem na samém začátku předvolební kampaně ,ale i po jejím ukončení na toto téma hovořil. Vozili ho velmi spartansky,neměl žádný aparát k dispozici a vím,že to byla velká kláda,co na něho položili. Honza neřídí auto a do doby,než se stal europoslancem nepěstoval ani mobilní telefon. To měl podle Tebe obrážet setkání s voliči veřejnými dopravními prostředky ? Kdys je naposled použil Ty ? A to jsi přecejen… Číst vice »

mirror
mirror
13. 4. 2015 15:52

hudryper napsal
Mirrore, tak konkrétně. jaké závazky podle Tebe Keller podepsal ?

To já nevím hudrypere. Moc bych nevěřil názoru, že sociální demokraté mohou být velkorysí.

Alena
Alena
13. 4. 2015 16:00

matematika, a od socanů promyšlená: příklad -díky Kellerovi dostali socané o x tis. hlasů více, KSČM o x tis. hlasů méně. Tím pádem se do evropského parlamentu dostalo o více než 1 osoba více socanů, než komoušů. Proti stěžejním zákonům v EU hlasují všichni komouši, pro hlasují všichni socani až na Kellera. Pěkná vějička

zedd
zedd
13. 4. 2015 16:20

ad Alena: Však jsem říkal, že Kellerovi sluší pozice za katedrou, nikoliv za pulpitetem vymyškovaného „zastupitelstva“. Nebyla jste to zrovna Vy Aleno, kdo mi tehdá halasně oponoval?

Alena
Alena
13. 4. 2015 16:25

zedd, já mám záchvaty co se týče Moravy, jednotlivé osoby jsou nevyzpytatelné, takže si nemyslím, že jsem oponovala