Zkouška tankem

O kvalitě debaty nad průjezdem amerických vojsk českým územím nejvýmluvněji svědčí fakt, že se jejími protagonisty stali bývalý putovní šéfredaktor předních českých deníků Pavel Šafr a velitel občanského sdružení Přátelé Ruska v České republice Jiří Vyvadil. Jeden chce tanky vítat, druhý proti nim protestovat. Bulvární propagandista, který hrál po léta kdovíproč roli novináře, bude konečně sám sebou: jako organizátor zástupů s mávátky vítajících spřátelené tanky. Také nesoudný muž, který po léta kdovíproč hrál roli soudce, si může konečně zahrát sám sebe: člověka, který se třese na poklonkování nedaleké velmoci, muže, který by nejspíš rád byl ruským gubernátorem v Praze – zejména v případě, že by v Rusku byl přinejmenším tak reakční režim, jako tam je teď.

Obě strany nám ordinují sebezahleděnost. Jedni křičí, že jsme přece povinni mávat, protože Američanům údajně vděčíme za naši svobodu a protože se jedná o naše „přátele“. Druzí povykují, že průjezd amerických tanků připomíná okupaci. Ani jedna ze stran neposlouchá protiargumenty.

A tak se příliš nebavíme o důležitých souvislostech: o tom, že naši přátelé a spojenci přepadli v posledních dvou dekádách několik zemí, že zejména v Afghánistánu a Iráku po sobě zanechali totální rozvrat, že jsou přímo či nepřímo odpovědní za statisíce mrtvých. Máme skutečně mít takové přátele? Máme jejich tankům skutečně pouze poskytovat eskortu a salutovat? Pokud zmíněné války nestačí, co ještě musí naši spojenci spáchat, abychom jim coby jejich slabší a závislí „přátelé“ dali najevo, že s nimi nesouhlasíme?

Místo toho po sobě obě strany ­házejí rokem 1968.

Celý článek najdete na A2

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
leho
leho
11. 4. 2015 23:37

Článek by to chtělo trochu zkorigovat, ne-li kliknout na „delete“. Například zde: přátelé a spojenci přepadli v posledních dvou dekádách několik zemí, že zejména v Afghánistánu a Iráku po sobě zanechali totální rozvrat…Máme skutečně mít takové přátele? Především by si člověk měl položit otázku jak dlouho západní svět má tolerovat teroristické útoky na svých územích, kolik zavražděných spoluobčanů má tolerovat, kolik dopravních letadel si nechá unést a kolik mrakodrapů si nechá zničit než se konečně odhodlá zničit nepřítele? Zatím byly obsazeny pouze dvě země, ale nepřítel zdaleka zničen nebyl. V tomhle je ta kontroverze, ne že by USA a západ… Číst vice »

Béda
12. 4. 2015 5:05

leho, „Především by si člověk měl položit otázku jak dlouho západní svět má tolerovat teroristické útoky na svých územích, kolik zavražděných spoluobčanů má tolerovat, kolik dopravních letadel si nechá unést a kolik mrakodrapů si nechá zničit než se konečně odhodlá zničit nepřítele? Zatím byly obsazeny pouze dvě země, ale nepřítel zdaleka zničen nebyl. V tomhle je ta kontroverze, ne že by USA a západ za sebou nechával rozvrat, ale proč neustále toleruje násilí vůči svým občanům i na svém vlastním území a nechá nepřítele klidně být.“ Jenomže je to politika Západu, která ty teroristy cíleně pěstuje, financuje, podporuje anebo jim… Číst vice »

Béda
12. 4. 2015 5:14

U „zkoušky tankem“ bychom si měli uvědomit 2 roviny problému: 1) jde o přesun vojenské techniky jinou formou. Kdyby k němu došlo v noci a po železnici, určitě by kvůli tomu nebyl žádný poprask a lidi by se o něm patrně ani nedověděli 2) pokud Američané zvolili tuto komplikovanější verzi přesunu v české veřejnosti vyvolávající určité kontroverze patrně tím něco specielního sledovali. Z mého pohledu jde o demonstraci nadřazené pozice USA v ČR (obsažené v prohlášení Nobelisty války „Yes, we can“!) a současně o testovací balonek hledající odpověď na otázku, jestli je již česká věřejnost dostatečně mediálními prestitutkami zmasírovaná a… Číst vice »

Béda
12. 4. 2015 5:43

Zajisté bylo americkou stranou pečlivě připraveno taky načasování cirkusu s konvojem před kulatiny osvobození od nacismu v době velkého přepisování dějin a uměle stupňované rusofobie.

zedd
zedd
12. 4. 2015 7:07

Tož Leho, prosím srovnejte statistická data, kolik zahyne ročně US občanů v důsledku teroristického útoku a kolik v důsledku normální práce různých policejních a pseudopolicejních složek silového aparátu Velkého Anděla. Pak se prosím podívejte na statistiky FBI ohledně počtu plánovaných a zmařených teroristických útoků. První dvě hodnoty se skoro rovnají počtu plánovaných teroristických útoků, na kterých se FBI sama tak či onak podílela – rozuměj vyprovokovala akci, ke které by bez jejího přispění nejspíš nikdy nedošlo. Bojte se teroristů, bojte se „Putinových komunistů“, ale až vám začne kroutit krkem místní mafián, neztěžujte si, že jste celý život přece vzorně bojoval… Číst vice »

fajt
12. 4. 2015 7:10

http://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/20150410/238573.html – tak ruská strana pomáhá Zemanovi krýt ústup poté co mu prdla guma od trenek z emerických sraček a pak ho emerický vzteklý podvraťák šapiro kousl do koulí, že to nedal on a ani PPF je jejich problém ( od nich jsem nikdy žádný hrdinský kousek nečekal ) , spíše takový dotaz, nechystá se někdo z OM do Moskvy na přehlídku ?

Béda
12. 4. 2015 7:14

fajt napsal

http://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/20150410/238573.html – tak ruská strana pomáhá Zemanovi krýt ústup poté co mu prdla guma od trenek z emerických sraček a pak ho emerický vzteklý podvraťákšapiro kousl do koulí, že to nedal on a ani PPF je jejich problém ( od nich jsem nikdy žádný hrdinský kousek nečekal ) , spíše takový dotaz, nechystá se někdo z OM do Moskvy na přehlídku ?

Já myslím, že všichni – virtuálně budeme sledovat to co „česká“ (americká Free TV) v nezkreslené formě nikdy do „veřejnoprávních“ médií nepustí.

fajt
12. 4. 2015 7:19

Béda napsal
Já myslím, že všichni – virtuálně budeme sledovat to co „česká“ (americká Free TV) v nezkreslené formě nikdy do „veřejnoprávních“ médií nepustí.

tak to jistě, ale jestli se tam někdo nechystá fyzicky ( tak jednou místo k moří by se jelo do Moskvy ). ..)

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
12. 4. 2015 9:01

leho napsal Článek by to chtělo trochu zkorigovat, ne-li kliknout na „delete“. Například zde: přátelé a spojenci přepadli v posledních dvou dekádách několik zemí, že zejména v Afghánistánu a Iráku po sobě zanechali totální rozvrat…Máme skutečně mít takové přátele? Především by si člověk měl položit otázku jak dlouho západní svět má tolerovat teroristické útoky na svých územích, kolik zavražděných spoluobčanů má tolerovat, kolik dopravních letadel si nechá unést a kolik mrakodrapů si nechá zničit než se konečně odhodlá zničit nepřítele? Zatím byly obsazeny pouze dvě země, ale nepřítel zdaleka zničen nebyl. V tomhle je ta kontroverze, ne že by USA… Číst vice »

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
12. 4. 2015 9:01

zedd napsal Tož Leho, prosím srovnejte statistická data, kolik zahyne ročně US občanů v důsledku teroristického útoku a kolik v důsledku normální práce různých policejních a pseudopolicejních složek silového aparátu Velkého Anděla. Pak se prosím podívejte na statistiky FBI ohledně počtu plánovaných a zmařených teroristických útoků. První dvě hodnoty se skoro rovnají počtu plánovaných teroristických útoků, na kterých se FBI sama tak či onak podílela – rozuměj vyprovokovala akci, ke které by bez jejího přispění nejspíš nikdy nedošlo. Bojte se teroristů, bojte se „Putinových komunistů“, ale až vám začne kroutit krkem místní mafián, neztěžujte si, že jste celý život přece… Číst vice »

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
12. 4. 2015 9:20

jo tak, komentář čeká na schválení…ovšem když napíšu HOVNO, tak je všechno v pohodě…

Jan Kristek
Jan Kristek
12. 4. 2015 11:34

Technická poznámka:
Poslední odhady, kolik Američané zavraždili lidí jen v Iráku a Afghánistánu, jsou 6 – 8 miliónů.

Aleš
Aleš
13. 4. 2015 5:08

Chtěl bych vidět pana Slačálka za pár let argumentovat proti celoplanetárnímu gulagu zřízeného soudruhy z Wallstreetu. A pokud tu máme sílu odporu proti nim, tak není třeba ji do jednoho pytle házet společně k těm zabijákům ve fraku, s kravatou a mobilem u ucha. Naslouchat argumentům zabijáků, no můžete se pokusit, ale to nikdy nikam nevedlo, přinejmenším je to ztráta času. Jenom pokud jsou ti zabijáci hodně hloupí, můžete aspoň rozklíčovat, co mají za lubem. Reakční režim v Rusku. Hodnocení zralé pravicujícího majdanisty píšící panflety v bulvárním časopise, který nadnárodní kapitál společně s proamerickými neziskovkami vydává na vygumování hlav bezdomovců… Číst vice »

zedd
zedd
13. 4. 2015 13:11

Slačálek není trouba a ví zcela přesně, co mu v jaké redakci projde a co už ne. Jeho texty je třeba číst z kontextu média, kde vyšly. Pokud by došlo na interview v mf Dnes, nejspíš tam nebude vykládat přímo o potřebě znárodnění Babiše …