Cinknuté průzkumy a neúprosná volební matematika

Blíží se nám prezidentské volby a mnozí voliči váhají s tím, komu dát svůj hlas. Zejména pak ti, kdož si nepřejí mít na hradě někoho, kdo by měl blízko k současné vládní koalici. Koho tedy volit, aby naše volba přispěla k žádoucímu výsledku?

Nejprve si rozdělme jednotlivé kandidáty.

Kavárna:

  • Danuše Nerudová
  • Petr Pavel
  • Pavel Fischer
  • Marek Hilšer

Nominat ANO:

  • Andrej Babiš

Nominant SPD:

  • Jaroslav Bašta

Ostatní kandidáti:

  • Karel Diviš
  • Tomáš Zima

Kavárna je jasná. Kdo se k ní hlásí, komu se líbí současná vláda, kterou já hodnotím přívlastkem demoliční, ten si vybere dle sympatií a doporučení mainstreamových médií.

K tzv. ostatním kandidátům snad jen tolik, že za nimi nestojí žádný hmatatelný volební subjekt, hnutí ani nic podobného a tudíž lze předpokládat, že jejich voličské jádro se bude skládat jen z okruhu přátel a známých, jejich šance na ovlivnění voleb se tak limitně blíží nule a jejich volební zisk taky. Proto z hlediska volební matematiky je lze pominout, aniž by tím byl nějak zásadně ovlivněn celkový výsledek.

Zbývá nám dvojice Babiš – Bašta.

Andrej Babiš se ve volebních průzkumech agentur pro ovlivňování veřejného mínění pohybuje v rozmězí 25-28 %, jeho hnutí ANO má podle předvolebních průzkumů však 30 % preferencí. Vzhledem k tomu, že ANO je Babiš a Babiš je ANO, se domnívám,  že jeho volební výsledek bude oscilovat na hranici 30 %. Obzvlášť po vynesení osvobozujícího rosudku v kauze Čapí hnízdo je krajně nepravděpodobný odliv jeho příznivců. Naopak Babišovi příznivci zmobilizováni průzkumy, jež podle mě nadhodnocují protežované kandidáty Kavárny na úkor jeho a Bašty, k volbám přijdou všichni do jednoho.

A co Jaroslav Bašta? Jaroslava Baštu nominovala SPD a po redukci kandidátů na MV je jediným kandidátem, který se snaží oslovit vlastenecky orientované voliče jak z řad SPD, tak ostatních neparlamentních stran a hnutí. Volební preference SPD se pohybují v rozmezí 12-15 %, Jaroslavu Baštovi předvolební průzkumy agentur pro ovlivňování veřejného mínění předpovídají ovšem pouze 3,5-7 % hlasů. Přitom jen samotná TRIKOLÓRA, která také podporuje Jaroslava Baštu, má své preference na úrovni 3,5 % což v součtu s dalšími neparlamentními subjekty, které také podporují Jaroslava Baštu, představuje mnou odhadovaný potenciál jeho volebního výsledku někde v rozmezí 15,5-21 %. Kampak se nám tedy ten rozdíl poděl? Nabízí se vysvětlení, že tyto hlasy přešly k Andreji Babišovi. Jenže tam nepřibyly, ale naopak také ubyly a ani u tzv. ostatních kandidátů je nevidět. Že by voliči SPD dramaticky změnili názor a najednou by chtěli volit kandidáty Kavárny?! Velmi nepravděpodobné. Inu svět je plný nevysvětlitelných záhad…

Občas se setkávám s názorem lidí, kteří by chtěli dát svůj hlas Jaroslavu Baštovi, ale bojí se, že by jejich hlas mohl propadnout. Mají strach z toho, že by volbou Bašty zavinili postup dvojici kavárenských nominantů do druhého kola a tím i vítězství jednoho z nich. Zde je zapotřebí si uvědomit neúprosnou matematiku těchto voleb. A to, že buďto bude součet hlasů pro Andreje Babiše s Jaroslavem Baštou větší než než součet hlasů pro kandidáty Kavárny, anebo ani jeden z této dvojice v druhém kole s kandidátem Kavárny neuspěje a prezidentské volby vyhraje Kavárna. Nemá smysl si nalhávat, že stačí zabránit tomu, aby Kavárna neměla ve druhém kole dvě želízka v ohni, nestačí. Proto není důvod mít strach z volby Jaroslava Bašty, že by snad byla na úkor jiného kandidáta, který by měl mít údajně větší šanci na poražení kavárenského nominanta.

A tak pokud nechcete na hradě kavárenského prezidenta, volte nejen srdcem, ale hlavně rozumem Jaroslava Baštu. 

Bašta buďto na sebe naváže další voliče, kteří by Babišovi svůj hlas nikdy nedali a tím sníží poměrný podíl kavárenských voličů a nebo ne, ale pak v druhém kole kavárenský kandidát převálcuje Babiše tak jako tak. A nenalhávejme si, že voliči neúspěšných kandidátů Kavárny v druhém kole buďto zůstanou doma, nebo změní své preference ve prospěch Babiše. Doma nezůstanou a Babiše volit nebudou. Lidé své názory neradi mění a nepravomocné osvobození Babiše na jejich přesvědčení dlouhodobě formované kavárenským mainstreamem se během dvou týdnů nezmění. Stejně tak nepředpokládám, že by se Babišovi podařilo zmobilizovat v jeho prospěch velké procento voličů, kteří nepřišli k prvnímu kolu voleb. Je naivní předpokládat, že u prezidentské volby to bude jinak. Zatímco při postupu Bašty s Babišem do druhého kola mají oba poměrně vyrovnané šance stát se prezidentem naší zemně. A tak pokud nepatříte mezi pravidelné voliče ANO, je volba Jaroslava Bašty jedinou nadějí, jak zabránit vítězství Kavárny v těchto volbách. Jedinou!

4.7 7 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
JiB
JiB
11. 1. 2023 18:54

Ještě přidám link na Novoroční projev Jaroslava Bašty

https://www.youtube.com/watch?v=snGGvRxw6U8

Bety
Bety
Reply to  JiB
12. 1. 2023 8:16

Není mladý a krásný, nemá ostře řezaný profil, neumí žvanit. Asi proto ho v tom
výběru nechali – dědka bez šancí.
Co takhle mu tu šanci dát?

orinoko
orinoko
Reply to  Bety
12. 1. 2023 8:31

Proč ne, ale já osobně až v případném druhém kole. Dopadne to jako parlamentní volby. Spousta hlasů se vyhodí na hnůj. A petikulecne siky oslaví svůj další úspěch. Mezi největší Bastovy hovadiny patří výrok, že odvolá vládu. Taková debilita, flusanec pro prostacky. On by mu hned někdo zchladil trubky. Systémová krize by se stala nevyhnutelnou. Ne že by to vadilo, už teď jsme na vrcholu, ale naplnit vyřčené bláboly je vždycky velký problém. Nehledě na Bastovy výroky směrem k Rusku. Nějak mu z celé situace vypadl ústavní puč na Haliči v režii zachudu. Z čehož plyne, že Bašta je plný… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  orinoko
12. 1. 2023 9:01

Vyjádřil se tak, že bez podpory, účasti lidí to nepůjde. Samotné novodobé
cinkání klíči bylo nanic. Možná, že nátlak ze dvou stran by zabral.
Máte jiného?

orinoko
orinoko
Reply to  Bety
12. 1. 2023 9:13

Se sebezapřením hodlám volit Babáka v prvním kole. Je to parchant, ale už jsou s ním nějaké zkušenosti. Na spoustu věcí nahlíží prizmatem vlastního zisku, který se ovšem kupodivu mnohdy protíná s celospolečenským prospěchem, což běžný člověk docela vnímá. Také má u mě body za výrok smerovany k emero robocopum, když svým přesunem blokovali D1. Po zásahu Babák prohlásil doslova – vyhnali jsme je z dálnice. To by z mouly Alzaka Sem tele nikdy nevypadlo, jak je zahnedly od pobytu v emero slepém střevě. Od tohoto mouly můžeme naopak očekávat všechno a cokoli, co budou požadovat jeho řídící jelita. Stačí… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  orinoko
12. 1. 2023 10:49

Ahoj Orinoko , sleduji argumenty zřejmě dost velké skupiny voličů,do které Tvými závěry pro volby v 1.kole patříš.Včera se mi nakonec v noci podařilo dostat na obrazovku rozhovor pana Hájka s lidmi,kteří mu poslali dopisy. Tvůj názor tam byl v plné míře probírán a nebylo by na té jeho samomluvě nic zajímavého, kdyby v závěru relace neřekl něco opravdu důležitého. Babiš věděl,že se do 2.kola dostane ! Svědčí o tom i nezbytný potřebný čas k zorganizování jeho schůzky s Macronem ! Pan Hájek došel k závěru,že vůbec nehrozí Babišovi taková ztráta hlasů,která by ho vyřadila ze hry. Proto navrhuje a… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Hudryperman
12. 1. 2023 11:03

Už jsem to psal. Dokonale vyléčen ze svého původně zamýšleného záměru volit alternativu v parlamentních volbách jsem to nakonec na poslední chvíli hodil SPD. Vyplatilo se, jinak jsem svůj hlas vyhodil.
Můj hlas pro Baštu nic nerozhodne, ostatní ať se řídí svými důvody. Já mu druhé kolo přeju, ale už jsem rozhodnut, jak jsem popsal výše.

Gatta
Gatta
Reply to  Hudryperman
12. 1. 2023 12:00

Trochu bokem – stará managerská poučka:

„Máte-li všechny správné podklady – umí se rozhodnout každý bl…
Méte-li neúplné, nebo žádném podklady umí (musí) se rozhodnout ředitel.“

Nejistota je součástí života, no a dnešní „informace“ jsou až na vyjímky účelové lži, nebo bláboly nevědoucích.

Čest tomuto webu.

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
12. 1. 2023 13:54

Nikoli tady ale jinde je velmi zarážející fanatismus bastonady. To mě osobně vede k zamyšlení, jak to s Baštou vůbec je. Kromě respektovatelnych jmen se objevují zuřiví kadrovaci s potemnelymi výhrůžkami na adresu jiných názoru s tím, že jeden „můj“ hlas rozhodne a pokud ho Bastovi nedám, tak jsem zodpovědný za negativní příští vývoj. Tak ten už tu máme a Bašta na něm nic nezmění. Ten se může tak leda zdiskreditovat, což se mu docela daří už teď. Ruskem by se měl zabývat co možná nejméně. A jinak typická česká modřina: Se zluklym máslem na vlastní palici kázat druhým co… Číst vice »

Jan Kristek
Jan Kristek
12. 1. 2023 10:56

Tak už mi došlo, že Hitler neměl hnědé kalhoty, ale kávové…