Radši na to nemysli

V roce 2012 Světová banka, sotva radikální ekologická organizace, vypracovala rozsáhlou zprávu s názvem „Proč je třeba se vyhnout oteplení světa o 4 °C“. V jejím úvodu prezident banky Dr. Jim Yong Kim prohlásil, že zajistí, aby „veškerá naše práce, veškeré naše myšlení bylo koncipováno s ohledem na hrozbu oteplení světa o 4 °C“. V knize …

 

Vstoupí Kuba do BRICS?

Možná, že současný chaos provázející selhání kapitalismu, nové války a mezinárodní rozpory odvedou pozornost americké vlády od starostí jak ponižovat Kubu. Možná bude mezinárodní solidarita s Kubou dále růst, není vyloučené, že jižní Amerika bude následovat kroky sociálních reforem, které již začaly.

 
 

Má vlast aneb Kočka leze dírou, pes oknem

Kdysi bylo počinem moudrého panovníka zakládat knihovny a pořizovat překlady cizích děl, naši „panovníci“ nyní vyřazuji jak knihy autorů „cizáků“, tak autorů našich, ale nepohodlných, těch co překáží ve vidině krásných zítřků.   V malé knížce vydané v roce 1928 Adolfem Synkem jsou sestaveny dopisy Bedřicha Smetany do nádherného výboru, který nám dává nahlédnout na …

 

Hrátky s falešnou pamětí

22. února 2022 v podcastu BBC Life scientific hovořil Jim Al-Khalili s Julií Shaw o jejím výzkumu falešné paměti. Cílem výzkumu bylo stanovit, jak dalece může falešná paměť ovlivnit výsledky soudních řízení. V rámci tohoto projektu dospěla J. Shaw k překvapujícímu číslu. Existuje až 70 procent lidí, kterým lze jednoduchou technikou vytvořit falešnou paměť dokonce o tom, že spáchali trestnou činnost.

 

Vám poděkování a lásku Vám, kéž zněly by jak zvony…

Kdyby můj strýc z matčiny strany, po kterém jsem dostal jméno Aleš, výsměšně nekondoloval spolužačce na gymnáziu v Novém Bydžově ke ztrátě snoubence, jenž se jako německý voják dostal do obklíčení u Stalingradu, spolužačka by neplakala a tím by neposkytla možnost svému učiteli zjistit podstatu pláče a posléze udat mého strýce gestapu, pak by strýc Aleš nezemřel na pochodu smrti z Buchenwaldu, ze kterého se ho děda snažil všemi prostředky dostat.

 
 

Spolupráce po americku

Člověk by skoro řekl, že už je načase, aby se Spojené státy skutečně rozhodly, kdo je jejich hlavní nepřítel. Asi by nakonec zjistili, že jsou to ony samy.

 

Sověty + elektrifikace = komunismus

Leninova rovnice komunismu byla a je vyjádřením toho nejpodstatnějšího, čím naše civilizace žije a co by s ní mohlo nebo mělo zůstat. Prostě místo miniaturních atomových handgranátů atomové elektrárny zásobující ostrovy technologické civilizace.

 

Staré triky aneb Antisemitka Emma Watsonová

Jak se hnutí za palestinskou svobodu stává populárnějším, snahy kodifikovat definici IHRA o antisemitismu a učinit kampaně jako BDS nezákonné, jsou cíle, které sleduje i britská vláda v připravovaném zákoně o bojkotu Izraele.