Co děláte, paní kancléřko?

Poslankyně německého Bundestagu , první náměstkyně frakce „Die Linken“ Sahra Wagenknechtová zaútočila s ostrou kritikou na německou kancléřku Angelu Merkelovou, která vyhlásila nutnost nových sankcí proti Rusku.

Úryvky z projevu:

Pane prezidente! Vážení kolegové! Paní spolková kancléřko! Nyní půjdete k mikrofonu a začnete ze všech sil chválit svou politiku.

Ale při pohledu na současnou politiku a současnou situaci v Německu, v Evropě a ve světě a při pochopení především společné odpovědnosti za to, co se děje, vzniká otázka: jak se vším tím můžete pyšnit?

Ano, žijeme v bohaté zemi, která vyrábí dobrá auta a techniku žádanou v celém světě. Ale je to hluboce rozdělená země. Je to země, kde není ochráněna před bídou kvalifikovaná práce … v níž se sotva bude investovat, kde jsou zničené cesty a mosty, kde mnohé děti rostou v zanedbaných okrscích a dokonce ani nemohou dostat základní vzdělání.

Co děláte, paní kancléřko? Místo řešení problémů povzbuzujete podvody, namísto serózního financování se zabýváte kreativními finančními hlášeními.

Nejedná se jen o cesty nebo mosty, jedná se o technologie budoucnosti, o inovace. Kdo předpokládá, že se o to postará trh, ať se sám sebe zeptá třeba jen jednou: Proč se všechny důležité digitální technologie nacházejí dnes v rukách amerických podnikatelů, včetně přístupu ke globálnímu sledování? Ne proto, že trh na této straně Atlantiku lépe funguje, ale proto, že stát začal do této sféry nejdříve investovat. Technologie, které byly vloženy do iPhone, se nevyvíjely v garáži Steva Jobse. Vyvíjely se ve státních výzkumných centrech.

Nabízí se pocit, paní Merkelová, že je pro vás něco důležitějšího než zájmy německých podnikatelů: Jsou to zájmy americké vlády a americké ekonomiky. Ve vašem projevu v Sydney jste se velice rozhořčovala, že 25 let po pádu Berlínské zdi není odstraněno staré myšlení v kategoriích „sféry vlivu“, které si otírají boty o mezinárodní právo. „Kdo by si mohl pomyslet, že je to možné?“ citovali vás. A zde je na místě otázka: „Paní Merkelová, kde vy pořád žijete?“ A kde jste byla celých 25 let? Kde jste byla, když Spojené státy pošlapaly mezinárodní právo v Iráku, aby rozšířily svou sféru vlivu na iráckou ropu? Kde jste, když se za účasti Německa zapírá právo v Německu? Kde jste byla, když bombardovali Libyi? Kde jste byla, když bombardovali syrskou opozici a dodávali zbraně Islámskému státu? Podle vás to vše odpovídalo mezinárodnímu právu?

Doporučuji vám přečíst si knihu „Jediná mocnost: Americká strategie panování“ autora Zbygnieva Brzezińského, který byl dlouhá léta lokomotivou americké zahraniční politiky. Obrací pozornost na Evropu, vystupuje za postupné rozšíření NATO na Východ, nejprve do Střední Evropy, potom na jih a na Pobaltské republiky, těsně k Ukrajině – cituji autora: „S každou vlnou rozšíření se automaticky a bezprostředně rozšiřuje sféra vlivu SSA“. Toto staré myšlení v kategoriích „sfér vlivu“ vás neuhodilo do očí, paní Merkelová? Vy patříte právě k těm, kteří jej rozšiřovali a podporovali v zemích Evropy.

Paní Merkelová, nyní jste vtáhla Německo do nové verze „studené války“ s Ruskem, která otravuje politické klima a hrozí míru v celé Evropě. Vy jste vyvolala nesmyslnou hospodářskou válku, která hrozí především německé a evropské ekonomice. Ale vy nejste v německých podnicích, jimž se bortí kontrakty. Nejste zaměstnavatel ani podnikatel. Vy nemusíte rozplétat to, co jste zašmodrchala.

Vy upozorňujete na požár, paní Merkelová. Ale vy sama běháte s rozžatou zápalkou. Je možné nemilovat Putina. Je možné nemilovat ruský kapitalismus s jeho oligarchy. Ale diplomacie znamená, že je potřeba odpovědně přijímat zájmy partnerů a ne je bezmyšlenkovitě ignorovat. Helmut Kohl i Michail Gorbačov prakticky stejně varují: bez německo-ruského partnerství není možná stabilita a bezpečnost v Evropě. Bývalý předseda sociální demokracie Německa Platzcek poukázal na to, že letos objem obchodu mezi Ruskem a USA stoupl, právě v době, kdy obchod mezi Ruskem a EU, především Německem, upadl.

Místo abyste vsadila na porozumění, sázíte na neporozumění. Na Ukrajině spolupracujete s režimem, v němž důležité funkce v policii a bezpečnostním aparátu uchvátili otevření nacisté. Prezident Porošenko mluví o totální válce, zastavil výplaty penzí a platby nemocnicím na východě Ukrajiny. Premiér Jaceňjuk nazval povstalce – cituji – „nelidmi, které je třeba vyhubit“. Namísto toho, abychom se spojovali s takovými nezodpovědnými lidmi, potřebujeme konečně takovou zahraniční politiku, pro kterou je bezpečnost a mír v Evropě důležitější než nařízení z Washingtonu.

Vraťte se na cestu diplomacie! Zrušte sankce! Jestli budou v sociální demokracii Německa hlasy apelující na rozum v zahraniční politice – od Helmuta Schmidta po Matthiase Platzecka, potom, prosím, vyslechněte partnery v koalici. Přestaňte si hrát s ohněm!

Vaše politika, paní Merkelová, rozděluje Německo a hřeší proti budoucnosti, protože nemáte odvahu … vzdorovat americké vládě. To není výsledek, se kterým byste se mohla pyšnit.

Zdroj: RG.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
4. 12. 2014 7:43

Politolog Zbořil na PL tvrdí, že na internetu jsou fotky madé Anděly z nudistické pláže. Je to pravda?

Gatta
Gatta
4. 12. 2014 8:03

mirror napsal

Politolog Zbořil na PL tvrdí, že na internetu jsou fotky madé Anděly z nudistické pláže. Je to pravda?

Na Google za vteřinu (krom mnoha fotomontáží) – možná nmyslel tohle:

http://theslnaturist.wordpress.com/2013/05/01/angela-merkel-nude/

Na fotce nejsou až tak zajímavé tělesné proporce, ale spíš výraz obličeje a držení těla – v porovnání s těmi dalšími dvěma dívkami.

hudryper
hudryper
4. 12. 2014 8:19

Není až tak malá,je jí tam okolo 18-20 let.Ovšem tyto fotky nejsou důvodem Andělčina strachu z
CIA,to si můžete být zcela jistý. Je tam jakási temná historka s Frakcí Rudé Armády v 70.letech.

Bety
Bety
4. 12. 2014 9:34

Jestli se Angela nechala v mládí nachytat na akce CIA pod hlavičkou tzv. Rudé armády, která měla v konečném důsledku poškodit levicové hnutí, tak na ní mají jistě bohatou dokumentaci – což organizátoři mívají. Do Washingtonu jela rozhořčená a vrátila se notně zkrotlá. Jestli je to tak, a své osobní bezpečí klade nad bezpečí celé Evropy, tak patří za mříže.

fajt
fajt
4. 12. 2014 10:23

Bety napsal

Jestli se Angela nechala v mládí nachytat na akce CIApodhlavičkou tzv. Rudé armády, která měla v konečném důsledkupoškodit levicové hnutí, takna ní mají jistě bohatou dokumentaci – což organizátoři mívají. Do Washingtonu jela rozhořčená a vrátila se notně zkrotlá. Jestli je to tak, a své osobní bezpečí klade nad bezpečí celé Evropy, tak patří za mříže.

to snad dělají skoro všichni evropští politici, že staví svůj sobecký zájem nad zájem celku…a potřeba moci ( byť je málá a propůjčena) je tady ještě vyšší než u šáši Vaška. ..)

hudryper
hudryper
4. 12. 2014 10:33

Angela má vlastně jedinou dobrou možnost. Vzít si příklad z německého novináře-whistblovera..

r.m.
r.m.
4. 12. 2014 10:38

Bety napsal Jestli se Angela nechala v mládí nachytat na akce CIApodhlavičkou tzv. Rudé armády, která měla v konečném důsledkupoškodit levicové hnutí, takna ní mají jistě bohatou dokumentaci – což organizátoři mívají. Do Washingtonu jela rozhořčená a vrátila se notně zkrotlá. Jestli je to tak, a své osobní bezpečí klade nad bezpečí celé Evropy, tak patří za mříže. Rote Armee Fraktion působila v Západním Německu. Merkelová je z ehemalige DDR Mají na ní něco jiného, myslete sakra. Anděla „Honeckerová“ má nacvičeno z FDJ (východoněmecké SSM) jak držet krok z hegemonem. Kdo umí sloužit rusákům, poslouží i usákům. Podívejte třeba na… Číst vice »

peter.
4. 12. 2014 13:32

Poslankyňa Bundestagu sa odpovede na svoj apel,dočká od p.Merkelovej ťažko.Tak ako aj my všetci.
U nás sa hovorí,že keď ku..e napľujete do očí,utrie sa a povie,že prší.

Bety
Bety
5. 12. 2014 8:58

r.m.- pochybuji, že se kdokoli naučil v SSM držet s hegemonem. Spíš to byla organizace, kterou nikdo nebral příliš vážně a myslím, že v NDR to nebylo jiné.Asi na Angelu mají něco osobního, ale možná, že jí prostě řekli: Od konce II. světové jste náš protektorát a budete dělat to, co řekneme. Vaše banky máme pod palcem my a jestli nebudete poslouchat, tak vám zatopíme. Stejně jsme např. zatopili Bulharům a jak teď krásně poslouchají!!