Co jste dokázali?

Už dlouho mi vrtá hlavou jedna taková kacířská otázka a protože nejméně dalších deset let nebude vhodnější příležitost se zeptat, zeptám se teď: Představte si, co všechno za třicet let od převzetí moci v roce 1948 do roku 1978 dokázali v dobrém i zlém komunisti, a teď mi řekněte, páni demokraté, co jste za stejných třicet let dokázali vy?

Já když se podívám na třicet let komunistů, tak vidím nové továrny, přehrady, elektrárny, silnice, byty pro lidi na bydlení a ne jako spekulativní investici, neuvěřitelné kulturní vzepětí šedesátých let, Remka ve vesmíru, metro v Praze, politické procesy i rehabilitace, kolektivizaci zemědělství i soběstačnost v potravinách, akce „Z“ a brigády, sovětskou okupaci i normalizaci…

A co vidím, když se podívám na třicet let od roku 1989 do roku 2019? Privatizaci. Padesát odstínů privatizace. Zkrachovalé podniky, bezdomovce, exekuce a lány řepky; a v kultuře nic, co by stálo za zmínku. Jinak nic. Žádný pokrok, žádná snaha, žádná vize, žádný společný cíl, jen partikulární sobecké cíle urvi, co se dá, a jdi přes mrtvoly. Jedním slovem – stagnace. Paralýza antikomunismem.

Jestli to vidíte jinak, zkuste mě přesvědčit. Ale tím, jaké je to dnes, ne jaké to bylo dřív. Neargumentujte padesátými léty a nedostatkem banánů, argumentujte tím, jak se společnost posunula, co získala, co vybudovala. Celá společnost, ne Kellner, Babiš nebo Bakala. Neomezenými možnostmi pro agresivní podnikavé predátory mě nepřesvědčíte, vydáváním monotónního oslavování „svobody“ za svobodu samotnou také ne. Ani internetem, magnetickou resonancí a dalšími přínosy pokroku obecně, který je v takové Číně, Indii či leckde v Africe stejný.

Je mi líto, ale já prostě nic, co by převážilo bezdomovce, exekuce a sociální nespravedlnost nějak nenacházím. Asi nemám ten správný smysl pro svobodu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
13. 11. 2019 6:51

To je ta nejlepší otázka k 30.výročí „Vítězného listopadu.“ Protože jediná možná
kladná odpověď na ni je :“ dokázali rozkrást vše co předchozí generace vytvořily !
To vše,aniž by kterýkoliv velkozloděj byl za to potrestán,či nedej Bohu vyvlastněn.
Klausovou oblíbenou třešničkou na dortu byla jeho amnestie. Na tom už nic nezmění jeho nepříliš dávný přerod v neohroženého vlastence s aktivy PPF .

J. Hruška
J. Hruška
13. 11. 2019 9:21

Bohatí žádají svobodu, chudí spravedlnost.

J. W.
J. W.
13. 11. 2019 17:04

Jako osobu za reálného socializmu trestanou, šikanovnou a diskriminovanou, zuřivě antikomunistického přesvědčení, jejímž pracovitým prarodičům soudruzi sebrali pole, lesy a peníze ušetřené na důchod, a prarodičce z druhé strany vyvraždili celou rodinu, tak mne ti hoši demokraté za celých 30 let dokázali pouze prakticky přesvědčit, že starý režim byl mnohem LEPŠÍ! Byla pracovní povinnost, povinnost vojenské základní služby, příživnictví a narkomanie byly nepřípustné, mladí lidé nepáchali sebevraždy jak na běžícím páse, po ulicích se neváleli opuchlí bezdomovci, kterým se rozkládá maso za živa na těle, staří lidé nebyli dementní a nepohybliví, rodina nebyl rozložená na šrot atd…samé dobré věci. Jen… Číst vice »

Lena
Lena
13. 11. 2019 17:15

Demokraté dokázali skutečně neskutečné: Dokázali totálně zblbnou mládež. Před 30 lety byli studenti proti režimu, kdežto ten dnešní ti idioti nadšeně podporují. Zblblí, zhulení, nalití a nafetovaní mladí vysvětlují starým lidem jak bylo před 30 lety všem špatně: Nebyly totiž mobily pro debily. O takových agilních, nadšených, a oddaných svazácích a kandidátech KSČ si mohl starý režim jenom nechat zdát.

Dolmen
Dolmen
13. 11. 2019 19:04

J. Hruška správně připomenul známý fakt: Bohatí žádají svobodu, chudí spravedlnost.
Ještě jsem nezaznamenal, že by z obrazovek ČT zaznělo to sprosté a nevhodné slovo SPRAVEDLNOST. Zato svoboda, ta je tam vzývána mnohokrát za den. Už z toho je zřejmé, oč jde zdejším demokratům – o svobodu pro predátory všech odstínů a velikostí.

orinoko
orinoko
13. 11. 2019 19:14

Lena… Celkem lapidarne receno. Tribun sice celou záležitost poněkud zjednodusil, ale ja osobně s tím nemám problem. Nevim, jestli Hruška citoval, ale pokud je to z jeho vlastní hlavy, tak to má úroveň S. J. Lecze. Také lapidarne receno. Ano máme se konzumne lip, ale cena, kterou jsme za to zaplatili, je krvava. Můžeme si sice říkat relativne, co chceme, ale za to musíme nosit nálepku proruskych ritomilcu. Émerický debil je z obliga. Ten může zvanit vzdycky, co chce. Po 30ti letech tzv. svobody jsem tam kde jsme byli: Říkat pravdu je stejně nepohodlne. K dovršení všeho soudruh Kocáb na… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
13. 11. 2019 20:36

Citoval jsem. Pokud vím, tak Sokrata.

racek
racek
13. 11. 2019 22:04

Lena … dobrý postřeh s tou mládeží. Zajímavé ovšem je, že se podařilo kupodivu zblbnout tu skupinu, která si říká inteligence nebo vzdělanci. Věří totiž úplně nehorázným nesmyslům. Na řízení společnosti má jeden recept … ceznzura, policie, paragrafy, jedinou pravdu… A podívejte se na radikalizaci mládeže … dnes klima, zítra životní styl a zákazy všeho možného. A převýchova. Co to připomíná? Ale ano, onu slavnou Velkou čínskou kulturní revoluci … Taky to mysleli dobře, mladí. A stálo to miliony životů a téměř zlikvidovali nejlidnatější stát na světě. Konec konců, takhle se bavili i v polytbyru SSSR v prvních létech po… Číst vice »

Lena
Lena
13. 11. 2019 23:00

Dnes v telesviním análu: „Stb v listopadu věděla předem o připravované demonstraci studentů.“ Bodejť by to nevěděla, když to celá zaprděná organizovala. Na druhé straně bychom jako banda pasivních hňupů shnili jak jsme se měli dobře při tom zavařování, lepení chemllonových deček, sbírání céček a poslouchání Svobodné Evropy a kvičení Davidů. Takto nám ti usmolení estébáci a neviditelná páka trhu pěkně provětrali faldy. Měli bychom jim těm uprděným blbcům a ubohým darebákům veřejně děkovat za tu úžasnou „svobodu a demokracii“, neboť nás tím svým zahnojeným svinstvem celých 30 let skvěle bavili: „Sbohem a šáteček, vy neukojení pitomci!“ (Za vulgární výrazy… Číst vice »

Gatta
Gatta
13. 11. 2019 23:11

Re Lena – zblbnout se da každý,chce to jen ruznou metodu. Zblbnuti inteligrlenti jsou ale mnohem nrbezpečnější.

Gatta
Gatta
13. 11. 2019 23:40

S Tribunem i přispevky v podstate souhhasim. Take me ta jeho otázka už napadla. Ale přece . Ono jďe o tu zatraconanou ekonomomiku. Tedy efektinkot tvorby hodnot. A zde byl zàpad i do roku 89 prostě úspěšnrejsi. Ano – vrlké stavby socialismu – obdovuhodné – podobne jako budovani CCCP … nebo Diokleciánova obnova Říma.. Ono vždy je to něco za něco. Klesne li výkonost reálné ekonomiky pod pitřeby společnosti (mnohdy zbytečné) – včetně potřeb normálních lidí, pak nastane zákonité problém. Po 89 se vládniucí vrsta poučila. Plebsu chlléb s hry (obojí nevalné kvality) a falešný pocit svobody. Aby byl klid… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
14. 11. 2019 2:26

Když jsem zjišťoval, jak se dostanu vlakem z Kaznějova do Oder, sdělila mi pracovnice Informací ČD na hlavním nádraží v Plzni , že budu postupně potřebovat čtyři jízdenky.

První z Kaznějova do Plzně hl.n. (provozuje GW Train)
Druhou z Plzně do Prahy hl.n. (provozují ČD)
Třetí z Prahy hl.n. do Suchdola nad Odrou (provozuje Leoexpress)
Čtvrtou ze Suchdola nad Odrou do Oder.

Četl jsem, že existují (zaostalé) země,kde jednotliví dopravci si konkurují
a jízdní doklady si navzájem uznávají a soutěží o cestující.

U nás si přepravci rozdělili stát a konkurují si cestující a soutěží o možnost zakoupit si jízdenku.

Irena
14. 11. 2019 6:20

Gatta: Západ byl v ekonomice úspěšnější? Chtěl jste snad říci, že ve vykrádání kolonií byl velice úspěšný, s čímž jsme se samozřejmě nemohli rovnat. Ostatně to vidíme i dnes na sobě, kdy nás v podobě kryptokolonie očistili do hola a stále v tom pokračují. Ono, když se na jednom místě soustředí zdroje kradené po celém světě, tak to může vypadat i jako efektivní ekonomika. Další problém je ten, že po Stalinovi už Chruščov to začal cílevědomě vést do kytek, aby si snad lůza nezvykla, že se může řídit sama. To se ovšem dalo zdola zvládnout, kdyby lidé věděli něco o… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
14. 11. 2019 7:38

racek napsal Lena … dobrý postřeh s tou mládeží. Zajímavé ovšem je, že se podařilo kupodivu zblbnout tu skupinu, která si říká inteligence nebo vzdělanci. Věří totiž úplně nehorázným nesmyslům. Na řízeníspolečnosti má jeden recept … ceznzura, policie, paragrafy, jedinou pravdu… A podívejte se na radikalizaci mládeže … dnes klima, zítra životní styl a zákazy všeho možného. A převýchova. To máte tak: Říkává se, že práce šlechtí. Neřekl bych, že zrovna šlechtí, ale má jednu výhodu. Výsledky soustavné tělesné práce jsou obvykle jednoznačně ověřitelné. Když spravím auto nejlépe jak dovedu a podle všech příruček a ono nebrzdí, je něco špatně.… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
14. 11. 2019 8:56

Podnikové archivy byly první, co zmizelo beze stopy. Nepochybně šlo o úmysl. Stačí dneska poznamenat ,,ale to se tu přeci už vyrábělo“ a vidíte nedůvěřivé pohledy , podezřívající vás z kryptokomunistické propagandy.

J. Hruška napsal
Výsledky soustavné tělesné práce jsou obvykle jednoznačně ověřitelné

Gatta
Gatta
14. 11. 2019 9:53

Re Irena – víte když jsem poprvé četl Machiavelliho (a nejen Vladaře), tak jsem si s úžasem a úlevou říkal: „Konečně někdo, kdo věci popisuje tak jak jsou a ne jak by měly být“. Podobný pocit jsem měl u čtení Trumpovi předvolební knihy. Západní pozlátko – když jsem ještě v se hned 89. (dřív mě nepustili ani do Juginy) pŕejel podívat jen za hranice Rakouska a pak na drážní režijku ješťe i na pár dnú do celé Itàlie, tak jsem s prominutím jen „čuměl“. A to nemyslím obchody, kde si s hanebným Klausovým kursem a povoleným pŕídělem stejně nemohl nic… Číst vice »

Irena
14. 11. 2019 11:01

Gatta: A? Věci jak jsou a ne jak by měly být. Vietnam, Korea, kolonie… To jsou ty věci, jak by měly být? Nebo jak byly? Víte problém je v tom, že když máte jednu koncepci, pod kterou žijete, kterou jste přijali, tak i když vše neklape jak má, tak se to té koncepci pořád ještě dá přizpůsobit, ohnout ty věci pod ní. Aby to nebylo tak, že někdo káže vodu a pije víno. Když navíc v ní na to máte všechny nástroje, jak těmi věcmi pohnout zdola. Jenže když se té koncepce zcela vědomě vzdáte a přistoupíte na tu (Vietnam,… Číst vice »

Gatta
Gatta
14. 11. 2019 12:31

Re Irena – nevkládejte mi do úst co jsem neřekl (Vietnam …) – je správné snažit se o lepší, ale je nutno vycházet z reality (platí nejen pro výchovu dětí). – „když máte jednu koncepci“ … to se dá říct každé koncepci. – o Chruščovovi si moc nepopovídáme, neb toto období nepamatuji coby o politiku se zajímající a popravdě k opravdu hlubšímu zkoumání mě nikdy nevyprovokovalo. To co je blbost, pohodlnost a co zaprodanost se občas těžko rozlišuje a navíc se to ani vzájemně nevylučuje – platí i pro nedávné a současné politiky. – na mě nemáte co mít vztek.… Číst vice »

Irena
14. 11. 2019 12:43

Napsal jste, že byl Západ v efektivnosti tvorby hodnot lepší a to je lež. A očividně na ní stále trváte, aniž byste se namáhal zohledňovat všechny okolnosti. Už to stačí, aby mě to naštvalo. Pokud někdo udělá chybu, dobře udělal jí, ale pokud se nezajímá o to, proč ji vlastně udělal a jak se tomu dalo předejít, aby měl třeba do budoucna větší šanci se jí nedopustit. To už je věc jiná a v tom, to mi tedy promiňte, mě štvete.

Gatta
Gatta
14. 11. 2019 13:36

Re: „Napsal jste, že byl Západ v efektivnosti tvorby hodnot lepší a to je lež. “
Také tvrzení bez argumentace …

Špatné prostředky v žádném případě neobhajuji, ale z hlediska důsledku vůči socialistické konkurenci je to naprosto jedno jakým způsubem toho kapík dosáhl.

A abychom neskončili u N. Machiavelliho:
https://www.youtube.com/watch?v=BQsxfXAkQOw
až co dokáže lež … v materiální i sowt síle.

Irena
14. 11. 2019 17:40

„Špatné prostředky v žádném případě neobhajuji, ale z hlediska důsledku vůči socialistické konkurenci je to naprosto jedno jakým způsobem toho kapík dosáhl.“

No člověk je jako v Jiříkově vidění. A jsme u toho, u čeho jsme začínali. Děkuji, že jste to takto pěkně sám potvrdil: „Je mi jedno, kde na ten svůj „údajný ekonomický úspěch/zázrak vzali zdroje“, já vidím, jen ten „úspěch“ a ten mne zajímá!“

Sám jste odpověděl na to, proč padnul socialismus, a proč za to mohla ta podle vás nevinná neviňátka, která přece nebyla ani u komunistů ani v OF!

Honza999
Honza999
14. 11. 2019 18:15

Gatta

Ono proti tiskárně peněz se těžko bojuje poctivou prací…

Bety
Bety
14. 11. 2019 19:04

Dokud si budeme namlouvat, že Západ byl ekonomicky úspěšnější a opomíjet
přitom všechny zdroje které měl k dispozici (např. kryptokolonie, měnová –
devizová politika a pod.), tak se nedobereme toho, kde se stala ta podstatná
chyba. A bez její znalosti budeme zas a znova našlapovat na stejné hrábě.
Poučení- podle mne základní – je v tom, nenechat se přesvědčit, že k rozhodování
mají mít přístup pouze elity, ať už samozvané, nebo přímo námi vytvořené.

PPK
PPK
14. 11. 2019 19:22

Podle mého názoru, mají v této zajímavé diskusi správnější argumenty paní Irena a Bety. Rovněž děkuji za velmi kvalitní článek „Sledujte stopu peněz“ panu Janu Hruškovi. Hezký den!

jan123
jan123
14. 11. 2019 22:00

Ono proti tiskárně peněz se těžko bojuje poctivou prací…..a já dodávám:důsledky zná zpravidla
každý či polemizovat o větší výkonností kapitalismu se mi jeví zbytečné.Odpověď je třeba hledat v příčinách.Tedy,vždy si položit otázku proč to či ono jest.Nespravedlivé oceňování výkonnosti,žití z práce jiných profesí a států,měnová politika,lidský poměr ekonomičnost a sociálnosti,růst zbytečnosti ve vztahu ke kvalitě lidského života,míra jistot na zajištění životní existence atak dále…

idiotronic
idiotronic
15. 11. 2019 5:42

Ona ta ..porážka zevnitř“ má svoje jméno. Washingtonský konsensus. Není tedy vnitřní.Podhodnocenou měnu dokázal vymyslet i Václav Klaus. Jenže málokdo ví, že i když v televizorech byly československé germaniové tranzistory (1964…1980) a diody, v Československu se nevyrobilo ani kilo(embargovaného) germania (Z.Rous, Tesla, náš celý život, umístěno i na http://www.ulozto.cz). Československo mělo v zahraničí lidi, kteří dokázali v jeho prospěch obejít embargo a dodávky germania zprostředkovat. Z posledních embargovaných součástek upozorňuji na CMOS paměti,které do zemí, kam se čs.elektronika exportovala elektrárny (Spojené Emiráty, Čína, Dánsko, Turecko, Sýrie a další) musely nakoupit přes prostředníky. Po dekonspiraci těchto lidí a rozpadu státu v… Číst vice »

Honza999
Honza999
15. 11. 2019 6:20

idiotronic
Co se týče toho germania, je nutno doplnit, že to obejití embarga jsme museli zaplatit několikanásobnou cenou. A embargováno bylo vše o čem západ usoudil, že bychom to dokázali zhodnotit a se ziskem prodat na světových trzích.

Gatta
Gatta
15. 11. 2019 9:37

Re Irena – „neviňatka“ – Odpovědnost za něco se přímo odvíjí od možosstii tu věc nějak ovlivnit. Po odvolení jednotně kandidátky NF jsem mohl svou situaci ovlivnit už jen počtem odpracovaných přesčasů. Nebo vstupem do KSČ. Re – tiskárna peněz a germanium – ano byla to tvrdá studená válka o jejichž metodách se nám ani nezdálo. Místo toho jsme slyšely většinou jen o skvělých úspěších socialismu, kterým se velmi často prostě nedalo věřit. Původní myšlenka mého příspěvku ale byla v tom, jestli socialistické Českoslovenko prostě svými úspěchy nepřecenilo své ekonomické možnosti. A jestli vedení Strany a vlády nepřecenilo skutečnou loajalitu… Číst vice »

Aleš
Aleš
15. 11. 2019 10:34

Záchod dokázal jediné, když jeho hegemon udělal stejnou chybu jako Sovětský svaz s výdaji na zbrojení, které neutáhl, šel do kytek, ale na rozdíl od SSSR aniž by potřeboval jakéhokoliv vnějšího nepřítele, kterého se sice snaží fiktivně vyrábět o sto šest, ale on se žádný do té role nehrne. Také se Záchod přiblížil východu před rokem 90, když si vzal za příklad politické procesy z 50 let. Pak už nula od nuly pojde. „Oslavy“ výročí tedy oslavují velké howno, které asi dle Orwellova scénáře našli drzost nazývat výročím svobody. Ludvík Svoboda a tisíce spolubojovníků se obrací v hrobě, ti co… Číst vice »

hudryper
hudryper
15. 11. 2019 14:20

Nejlepší otázku k Vítěznému listopadu lze položit i europoslancům Ivanovi Davidovi a gen.Blažkovi. Zejména postoj Davida ke kritice ze strany jejich voličů :
http://www.novarepublika.cz/2019/11/zuriva-pani-konecna-cira-fakta.html ,
ukazuje na jeho rapidní „bruselizaci“.

orinoko
orinoko
15. 11. 2019 19:04

Je to všechno pořád dokola. Západní chcipak dneska ovšem vede boj na tolika frontach, že je otazka, kolik toho ještě muze, než sám zkolabuje. Síly dobrá a zla? Bůh a dabel? Lid versus Larry Kravi chlapec? Pravda a lez?
Selský rozum versus lobotomici? Charakter versus prvoci?

http://www.halonoviny.cz/articles/view/52467871

idiotronic
idiotronic
16. 11. 2019 22:47

Honza 999
Jistě,někdejší ministr elektrotechniky (v dějinách ČSSR byl právě jeden- prof.Ing.Milan Kubát) vyprávěl, kterak se kupovaly krokovací kamery pro výrobu masek pro integrované obvody. Z jeho vyprávění plyne , že embargo (a konfiskace) nebylo prováděno západem, ale výhradně (naším spojencem)USA.
V Německu byla v železné oponě nejedna díra… –