Odstávka 1. bloku jaderné elektrárny Temelín: Vysvětlení provozovatele je nedůvěryhodné

Kolísající venkovní teploty nemohou být příčinou chvění turbíny

Tisková zpráva rakouského spolku Anti Atom Komitee

Odstávka prvního bloku jaderné elektrárny Temelín je podle informací provozovatele způsobena vibracemi turbíny, jež byly vyvolány změnami vekovnních teploty. Rakouské sdružení Anti Atom Komitee se dotazovala na možné příčiny odborníků, podle kterých je vysvětlení provozovatele nedůvěryhodné. Anti Atom Komitee proto požaduje od rakouské spokové vlády vyjasnění této situace.

Odůvodnění pondělní odstávky prvního bloku jaderné elektrárny Temelín jejím provozovatelem firmou ČEZ tím, že se turbína začala kvůli kolísavým venkovním teplotám chvět, lze považovat pouze za manévr, jak odvést pozornost od závažnějších problémů.

„S temelínskými turbínami byly problémy kvůli jejich velikosti a váze již před uvedením jaderné elektrárny do provozu, protože hřídele turbín byly již před jejich smontováním kvůli vlastní váze pokřivené. Chtít zdůvodnit nynější opětovné vibrace turbíny kolísající venkovní teplotou, je zcela nedůvěryhodné,“ řekl Manfred Doppler ze sdružení Anti Atom Komitee v reakci na odstávku.

Proto se toto sdružení dotazovalo u odborníků, kteří došli všichni ke stejnému závěru:

Kolísající venkovní teploty nemohou být příčinou chvění turbíny.

Ve strojovně je kromě toho relativně teplo, takže malé změny venkovních teplot o několik stupňů nemohou mít vliv na turbínu.

„Vyzýváme proto spolkovou kancléřku Bierlein a ministryni životního prostředí Patek, aby od České republiky požadovaly podklady k této odstávce, protože zmíněným odůvodňováním v médiích vzniká dojem, že chce provozovatel odvést pozornost od závažnějších problémů,“ dodává Manfred Doppler.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
15. 11. 2019 23:34

No, zase krásný fake… Abych to uvedl na pravou míru, jedna ze dvou turbín při přejímce vykazovala vibrace sice v normě, ale poněkud vyšší než první. Turbína Hřídel turbíny byl po dohodě s výrobcem poté ve výrobním závodě vyrovnán. Jak je vidět, posledních 20 let se to již neobjevilo.
Antiatomčíci ze združení „zpět na stromy“ a „sláva loučím“ se zase ukázali. Ty vibrace zřejmě se chystaly atomově vybuchnout v turbíně či co ..