Co s plešatym traktorystu?

Tuž asi se zhodneme na tym, že to je obyčejny sedlak. Někteři sedlaci maju schopnosti, takže se nauči řidit traktor. Někteři sedlaci, keři umi řidit traktor, su tak dobři, že možu řidit celu vesnicu a lidi je zvoli jako starostu.

A někteři sedlaci, keři se osvědčili jako starosta, su dokonce tak dobři, že zvladnu řidit cely stat. A klidně ho možu řidit desitky roku, ale pak přide jakasik kriza a ukaže se, že na zvladnuti krize už sedlak nema. Na tym neni nic špatneho. Aji u nas byli taci sedlaci, Beneš s Jakešem nebo Dupčekem by vam mohli vypravjat. V dobrych časach to zvladali, krizu už ni. A pak je třeba se vratit k temu, co se dařilo, třeba k temu traktoru, bo neni žadna ostuda byt traktorystu. To zvladnul u nas Jakeš. Nezvladnul to ten Beneš, keremu hystoryja dala po pysku, ale misto teho, aby pochopil, že na to nema a vratil se k traktoru, do teho vlezl zas. A jak pravi stare rčeni, pokud se lidi nepouči z hystoryje, dostanu přiležitost si ju zopakovat, Beneš tu přiležitost dostal, a zase dostal po pysku.

Ale vraťme se k temu plešatemu traktorystovi. Ano, je třeba mu přiznat, že dobře řidil traktor, zvladnul řidit aji vesnicu a dokonce aji stat. A přiznejme mu, že v dobrych časach ho neřidil zle. Vybudoval moderni, čisty, fungujici stat, kde se lidem – na rozdil od některych susednich statu – nežije zle. Maju co žrat, pit, maju chleba aji hry, čistotu, pořadek, bezpeči. Maju moderni infrastrukturu, špičkove silnice, dalnice, moderni vlaky aji nadraži. Maju klobasky z opravdoveho masa a syry z opravdoveho mlika. Možete bezpečně chodit po ulicach aji o pulnoci. A to neni malo. Co by třeba lidi v Ameryce za to dneska dali? Nemluvě o mnoha statach v Azyji, Afryce, nebo oblasťach jako je Chanov nebo Lunik. Cosik takeho ve statě plešateho traktorysty neni možne. Nemožete běhat po ulicach a ničit majetek enem proto, že ste černi.

Plešaty traktorysta na počatku devadesatek stopnul divoku pryvatyzaci a dodneška je 60% HDP tvořene statnim sektorem. Přestože sem pravičak, netvrdim nekompromisně, že to je automatycky zle. Aji u nas su špatne zkušenosti s tym, když vam jakysik damsky krejčiř zpryvatyzuje šachty aji s kvartyrama a haviřama v nich. O rozkradeni všech českych bank nebo vodovodnich a jinych siťach ani nemluvim. Ta slavna opozice plešateho traktorysty by chtěla tych 60% pryvatyzovat tajak v ostatnich postsocijalistyckych statach, dnes kolonyjalizovanych Zapadem. Vime všeci, jak to dopada, že?

Plešaty traktorysta zvladnul ekonomicke utoky v podobě inflačnich vln, a mnohe dalši krize. Každy traktorysta ovšem dospěje k přikopu, kery už nezvladne. Dostal se tam Dupček, Jakeš, Beneš a dostane se tam každy polityk, kery nestihne včas umřet nebo odstupit. A Luky to nezvladnul. Neuvědomil se, že nemože robit funkci dyktatora čtvrt stoleti. Ten gzycht se poddanym otrokum dřiv nebo později přestane libit. Pravo na praci je hezka věc a je fajne, že nezaměstnanost je 0,2%, ale povinnost pracovat už tak hezka neni. Pravo shromažďovat se a demonstrovat je tež krasne, nesmi vas ovšem u teho hlidat ozbrojeny gestapak a jebnut vas obuškem, když odevřete hubu.

Plešaty traktorysta tedy dospěl ku škarpě, keru už nezvlada. Kdyby před rokem vystupil v televizi, poděkoval a našel si nastupca, všeci by mu zatleskali. Jenže žaden polityk nevi, kdy ma dost. A tak se stal směšnu figurku, kera běha po naměsti s kalašnikovem.

Smutne byvaju konce traktorystu, ať už konči jako kuly v plotě, bakalovi poskoci, nosiči kalašnikovu nebo jim estebacky řidič zpřelame hnaty kajsik u Humpolca…

Ladislav Větvička, traktorysta Mlade Fronty FčilZdroj udaju: Světova banda

Dalši texty a fotky z Běloruska najdete tady.

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=757792

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
28. 9. 2020 15:24

Ke třetímu odstavci článku: Pravdivý odstavec, jenomže čí zásluhou se mu všechno podařilo. Nebylo to náhodou zásluhou Ruska, které nad Běloruskem drželo ochranou ruku a otevíralo mu svoji kasu? Levnou ropu a další výhody?

Petrpavel
Petrpavel
28. 9. 2020 18:48

Mnohokrát lepší než jakákoli vědecká psychanalýza či politologický rozbor.
Aneb když člověk chce aby jeho národ se měl dobře, bez výkyvů, bez velkých rozdílů mezi lidmi, bez cizí „pomoci“ která – jak víme – dopadne vždycky stejně. Škoda že vlci číhají na svou kořist den co den, škoda že ovce slaví i když vlk je už nejen za humny ale v obýváku…

leviathan
leviathan
29. 9. 2020 7:24

Traktorystovi, který neumí odejít včas, hrozí, že ho přejede jeho traktor. To platí v jakémkoli sociálním supersystému. US i globální elita už začíná přesluhovat k vlastní škodě. Ti globální zjevně nejsou tak dobří, za jaké se považují. Rozdělovat se snaží, ale čím více rozdělují, tím více se rozdělované spojuje. Ani to s tou koronavirovou berebekou to nezvládli, tak s čím se vytasí příště? Líheň formátu VVP je utajená, o to větší naději na zdravý vývin a rychlé nabytí vědomostí taková nereklama přináší. Eaton zná každý a doškolovací kurzy ala VUML v Aspenu také. Každý traktorysta, co je vlastně sedlák, který… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
29. 9. 2020 21:59

A co „vyspělé státy a společnosti“ vs „pandemie“ Covid- 19?! Co situace u nás?! Co např. situace ve „vyspělém“ Izraeli?! O čem to vše vypovídá ve vztahu k skutečným potřebám občanů?? Komu že má sloužit stát?? Viz velmi kritický J. Kedmi ve vztahu k „fungování“ státu a společnosti… Aneb 30 let zaostávání Izraele v rozvoji zdravotnictví… nejmenší počet lékařů, sester, lůžek v nemocnicích… Я.Кедми: Почему сегодня никто не говорит о коронавирусе в Китае? https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=0YTPp88FMj4&feature=emb_logo – kde je ZODPOVĚDNOST?! … Aneb „traktorista“ po více než dvou desetiletích vedení státu- ať již s jakýmikoliv chybami, ať již s jakoukoliv nepřiznanou zahraniční podporou… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
30. 9. 2020 9:37

TACC: Глава СВР заявил об участии ЦРУ и Пентагона в подготовке протестов в Белоруссии https://tass.ru/politika/9580909 Takže dochází na aplikaci „starých osvědčených metod“… Nu není se co divit – „traktoristův“ stát se zatím funkčně nerozpadá podle plánů… Nejspíše se také opět objeví i „známý ruský faktor“ Novičok… Kdo bude vybrán jako „sakrální oběť“ „správně rezonující“?? A i ten „Karabach“ svědčí o tom, že „rozehrát“ se to má všude kolem RF… No ale – i když jde o „novinky“, tož zpráva z druhé – „demo“kratické fronty: „Sklapneš už, chlape?“ Prezidentskou debatu v USA ovládl chaos a útoky https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sklapnes-uz-chlape-prezidentskou-debatu-v-usa-ovladl-chaos-a-utoky-121897 „Distingovanost, uměřenost a klid“… Číst vice »

PPK
PPK
30. 9. 2020 12:39

Na internetu se tvrdí (a jsou tam o tom videa), že prý se stalo přibližně toto: Hele Ty, Lukašenko prezidente, vzkázali už před víc jak dvěma měsíci pánové ze Světové banky a z Mezinárodního Měnového Fondu: Když zavřeš tu svou zemi a zachováš se stejně jako to udělali před pár měsíci vládcové v severní Itálii kvůli tomu koronaviru, který jsme si my na MMF před časem vymysleli, tak ti dáme 90 milionů dolarů. Co ty na to? A on na to: NE – a šel hrát hokej. No a co když Ti dáme, no vlastně … půjčíme, těch dolarů už… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
30. 9. 2020 19:41

Pŕíspěvek hodný pozornosti – nemám co dodat – tak aspoň palec hore. Zaujal mě ale závěr – „konspirační teorie a mediální dezinformace“. Komu lze v dnešní Covidové době 100% věřit ? Komu či čemu lze věřit aspoň trochu ? ?????? K čemu tedy řešit konspiračnost nějakých teorií. Popravdě už téměř nic nesleduji. K čemu něco usilovně sledovat, když stejně z toho nemůžete věřit v podstatě ničemu. To není rezignace, to je jen zastavení mysli na starých historických pravdách a životních zkušenostech. A nechuť si nechávat zaplevelit mozek. A myslím, že nejsem sám a že brzy přijde čas a lidé budou… Číst vice »

orinoko
orinoko
2. 10. 2020 14:28

Po několika pětiletkách jsem šel zase VOLIt. A nelituji.
Sdělit svůj názor v textilním pytli se blíží už známému kusu, kdy názor jsme sdělovali záchodové míse.
A byly problémy. Už s dezinfekcí.

Komise jsem se zeptal , kdy bude kandidovat Covid-19, čímž jsem se dopustil švejkování a nečekaných zádrHELLů.

Prý – chcete vůbec volit?

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
2. 10. 2020 14:35

Asi trpím nějakou úchylkou. Už mám tři nové aforismy.
– Nesl si do hospody hasící přístroj. Šel ……
…. Ale to až někdy příště.