Co se děje na Východě? (2. díl – Donbas a Rusko)

Ukrajinská občanská válka či rusko-ukrajinský konflikt (označení závisí na politické orientaci komentátorů) se v poslední době dostal mimo reflektory velkých světových i českých masmédií, a nebýt propuštění hrdinky či vražedkyně (dtto) Nadiji Savčenkové, zůstal by i nadále zakonzervován podobně, jako se to stalo v Podněstří či Abcházii.

V předchozím díle jsem se pokusil popsat poslední vývoj na Ukrajině, dnes se pojďme podívat na druhou stranu frontových linií.

Podivné příměří na Donbase

Jestliže o Ukrajině občas něco do masmédií pronikne, Donbas ze zpravodajských relací zcela vymizel. Výjimkou byla snad jen informace o sestřelených dronech Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě . OBSE při té příležitosti varovala před novým zostřením situace a naznačila, že drony sestřelili proruští povstalci. Přesto se dá při pozornějším sledování ukrajinského, ruského a opolčeneckého zpravodajství dojít k závěru, že potyčky v rámci „minského příměří“ jsou stále krvavější a že se na obě strany fronty přesunuje stále více vojáků a vojenské techniky. Obě strany konfliktu se v poslední době také častěji navzájem obviňují z dělostřeleckého a minometného bombardování (zde , zde a zde ).

Zdá se však, že přes všechny těžkosti probíhá budování státnosti obou povstaleckých republik, nejpodrobněji o tom hovořil Alexandr Zacharčenko, šéf DNR.

Alexandr Zacharčenko při online debatě s občany Záporoží napsal:
Přestože poslední dva roky žijeme na Donbase – pod raketami, bombami a minami – naše víra se nikam neztratila. Zdá se mi, že vím proč. Protože jsme bojovali jako čerti a teď pracujeme jako otroci na galérách. Ale… víme, za co jsme bojovali, a víme proč pracujeme. Všichni jsme se sjednotili kolem prostých, ale překrásných myšlenek: Svoboda, Spravedlnost, Svědomí, Rovnost. V tom je naše ideologie. Chceme žít v souladu se Svědomím ve Svobodné a Spravedlivé zemi, kde jsou si všichni Rovni.

(Zdroj )

A Zacharčenko nejen hovořil, ale i jednal: 1. června 2016 podepsal dekret č. 153 „O zvláštních podmínkách obrany zájmů Doněcké lidové republiky“, kterým až do odvolání zakázal 49 lidem vstupovat do DNR a pobývat tam. Na prvním místě seznamu je oligarcha Rinat Achmetov.

Trochu jinou taktiku zvolil šéf LNR Igor Plotnickij: „Proto už nebudeme více čekat. Přejdeme do útoku. Zpočátku – na diplomatické frontě. S ohledem na právní nenapadnutelnosti naší pozice se obratíme na nejvyšší mezinárodní orgán – Radu bezpečnosti OSN – s žádostí, aby Porošenko vyplnil své povinnosti, které na sebe vzal v Minsku.“

Myslíte, že Donbas dostane šanci něco nového vybudovat? Populární ruský bloger colonelcassad je v tomto směru velmi skeptický:

Z mého pohledu je důvod aktuálního zhoršení stejný jako všechny ty předchozí. Kyjevská vláda se potýká s rostoucí vnitřní politickou nestabilitou. Jednotlivé, neorganizované, rozptýlené, živelné protesty obyvatelstva proti zvyšování tarifů a katastrofálnímu propadu životní úrovně znepokojují Kyjev tak málo, jako skupiny demonstrantů s georgijevskými stužkami na Den vítězství. Obojích je příliš málo a jsou bezmocní, mohou být kdykoli neutralizováni policií, SBU a/nebo nacistickými bojovníky. Ale samotní nacističtí bojovníci byli problémem před dvěma lety a zůstali jím i nyní. Na pozadí oslabené vlády ještě zesílili. „Nadin týden“ v Kyjevě byl dobrým lakmusovým papírkem. Savčenko je neadekvátní jednotlivec, ale křičí do davu zhruba stejná hesla jako systémoví nacisté. Kvůli PR nemohla vláda zacpat ústa „hrdince národa“ hned.

Někdo jiný by byl okamžitě obviněn z práce pro FSB a zavřen jako Kocaba, ale na příkladu Savčenko se alespoň podařilo zjistit reakci lidí na heslo: „Všechny zabít! Ať žije nacistická diktatura!“ Ukázalo se, že lidé nejsou proti. A systémoví nacisté, kteří i dříve pravidelně připomínali vládě, že ji nemají rádi, se aktivizovali. I „Azov“ (dnes nejlépe organizovaná a politicky registrovaná nacistická síla) hned provedl několik protestních pochodů.

Problém nacistické opozice řeší Kyjev rovněž standardně. Pokaždé, jakmile jsou bojovníci příliš bojovní, zahajuje se pro ně na Donbasu bojová činnost. Okamžitě jim připomínají, že vystupovat během války proti vládě je trestný čin a nejaktivnější zničí v bojích a kotlech.

(Zdroj česky / rusky )

Podle všeho čeká Donbas „horké“ léto.

Car Putin?

Existuje takový vtip o rusko-ukrajinské válce: Po několika měsících války Ukrajina ztrácí Krym a velkou část Donbasu, má 20 tisíc mrtvých a zraněných, milion uprchlíků a rozvrácenou ekonomiku. A co Rusko? To ještě ani nezačalo válčit.

Anekdota samozřejmě přehání. Nechce se věřit, že by mezi „dovolenkáři“ s ruským občanstvím v řadách povstalců nebyly žádné ztráty. Na Rusko byly navíc uvaleny sankce a ceny ropy spadly až na lednových 30 dolarů za barel , což způsobilo zpomalení ruské ekonomiky a růst sociálního napětí ve společnosti. V úzkých se ocitl i premiér Dmitrij Medveděv, který se stal terčem posměchu v médiích a na sociálních sítích, když krymským důchodcům, kteří si stěžovali na nízké důchody, odpověděl přibližně toto: „Peníze nemáme, na indexaci důchodů je budeme hledat. Přeji vše nejlepší, držte se!“ Medveděvovo „Děněg nět, děržitěs“ se v Rusku stalo bezkonkurenčně nejpopulárnější mediální hláškou tohoto roku .

Prezident Putin se na rozdíl od svého ministerského předsedy doma těší stále vysoké podpoře a ani s tou západními médii vytrubovanou mezinárodní izolací to není tak horké. Demonstrovalo to i vřelé přijetí, jehož se ruskému prezidentovi dostalo v Řecku, kde se za přítomnosti řeckého prezidenta zúčastnil oslav tisícileté přítomnosti ruských mnichů v klášterech mnišského státu na Svaté hoře Athos. Vladimir Putin stál při mši sloužené na počest jeho příjezdu na místě, na němž stával trůn byzantských carů.

Vladimir Putin na Svaté hoře Athos řekl: „Jsem zde podruhé a pokaždé cítím zvláštní teplo, dobrotu a ty nejlepší vztahy nejen ke mně jako k hlavě ruského státu, ale i k ruskému národu i ke všem lidem“. Řekl, že na Svaté hoře probíhá velmi důležité „a velmi potřebné dění pro pravoslavný svět“, spojené s upevňováním morálních opor společnosti. „Ve značné míře jste zdrojem tohoto dobrodiní“, řekl Putin. Krátká modlitba, odsloužená v chrámu, je byzantský pradávný zvyk, spojený s vítáním biskupa nebo vážené civilní osoby. Během modlitby byly zpívány písně chrámu a potom byla přednesena modlitba s prosbou o zdraví, život a milost otroka Božího Vladimíra s rodinou a jeho okolím. (Zdroj )

Jestli v tom všem je nějaká symbolika, to ponechme na fantazii hlídacích psů euroatlantické demokracie . Pro nás je spíše důležitý ten fakt, že se ruský prezident při své návštěvě Řecka setkal i s šéfem opoziční Nové demokracie .

Vladimir Putin se také v Soči setkal s ministerským předsedou Malajsie Nadžíbem Razakem, kde dohodl koordinaci vyšetřování okolností pádu letu MH17 nad Ukrajinou. Malajská vláda poté oznámila, že zahájí nezávislé vyšetřování údajného sestřelení malajského civilního letadla v ukrajinském vzdušném prostoru. (Zdroj )

V říjnu 2012 vyšel na E-republice článek Rusům zahrádky, Američanům trávníky a Čechům… billboardy , v němž jsme popisovali fenomenální úspěch zákona, který přijala ruská Duma v roce 2003 a jenž garantoval každému ruskému občanovi právo na bezplatné přidělení privátního pozemku ve velikosti od 8900 až 27 500 čtverečních metrů. Od 1. února příštího roku budou mít všichni občané z dálněvýchodních oblastí Ruské federace právo požádat o 1 hektar zemědělské půdy. Zákon se bohužel pro nás a bohudík pro Rusy nevztahuje na cizince a obsahuje podmínku, že takto získaná zemědělská půda nesmí zůstat ladem. Zde se můžete podívat na to, kolik bylo podáno a vyřízeno žádostí.

A zde se můžete podívat na něco, o čem jsme si v roce 1989 mysleli, že už to v nových poměrech nebude potřeba – propagandistický dokument ukrajinské redakce Radia Svoboda, který používá tytéž postupy, jež používala Československá televize k diskreditaci Charty 77.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
dodo50
15. 6. 2016 20:31

když utečeme politice, tak i v těchto končinách lze najít něco zajímavého…
https://www.youtube.com/watch?v=XeLnlGvhgec

peter.
16. 6. 2016 4:44

Okolnosti „Volyňskej reže“objasnila vicepremiérka Ukrajiny pre eurointegráciu Ivanna Klimpuš.Vyhlásila,že Ukrajinská vláda sa ospravedlní Poľsku za „Volyňskú rež“ až potom ak budú predložené dôkazy,že veliteľ Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) Roman Šuchevič spáchal niečo zlé.
Zločinov na Poliakoch vo Volyni sa mohli dopustiť aj Rusi preoblečení za príslušníkov UPA.
http://politikus.ru/events/78649-kiev-nazval-usloviya-dlya-izvineniy-za-volynskuyu-reznyu-pered-polshey.html

peter.
16. 6. 2016 5:25

peter. napsal

Okolnosti „Volyňskej reže“objasnila vicepremiérka Ukrajiny pre eurointegráciu Ivanna Klimpuš.Vyhlásila,že Ukrajinská vláda sa ospravedlní Poľsku za „Volyňskú rež“ až potom ak budú predložené dôkazy,že veliteľ Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) Roman Šuchevič spáchal niečo zlé.
Zločinov na Poliakoch vo Volyni sa mohli dopustiť aj Rusi preoblečení za príslušníkov UPA.
http://politikus.ru/events/78649-kiev-nazval-usloviya-dlya-izvineniy-za-volynskuyu-reznyu-pered-polshey.html

http://www.novysmer.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1594:qkdybych-ml-zapomenout-na-n-boe-na-nebi-zapome-na-mq&catid=39:historie&Itemid=50

Irena
16. 6. 2016 7:13

— Ну, видимо, Порошенко должен написать заявление, что, дескать, «прочитал рекомендации двух замечательных американских советчиков и понял — власть в стране надо менять», — иронизирует политолог и публицист из Одессы Григорий Кваснюк. — Потом он прослезится: «Все. Начинаем менять». И через полчаса ему оторвут голову — в прямом, а не переносном смысле.

Источник: http://politikus.ru/articles/78671-amerika-predlozhila-kievu-samoraspustitsya.html
Politikus.ru

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 6. 2016 19:46

peter. napsal
http://www.novysmer.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1594:qkdybych-ml-zapomenout-na-n-boe-na-nebi-zapome-na-mq&catid=39:historie&Itemid=50

To je opravdu orgie zvrácené a šílené hrůzy…
Myslím si, že slušní Poláci jim toto nikdy neodpustí, a když si toto Ukropové ještě vyhlásí za národní hrdiny…
Babička mi o banderovských grázlech povyprávěla svoje…
Tohle odpustit prostě nejde…
A nesmí se to zapomenout, stejně jako genocida Turků na Arménech…
Myslím, že Poláci to Ukropům ještě spočítají…bez ohledu na „postoj“ vládnoucí kliky, je tam nepochybně přes ten přepjatý nacionalismus a občas i velikášství ještě dost slušných, aby si jednou udělali pořádek…

Holt „lidé“ jsou nejspíše schopni všeho…
Ale házet toto na Rusy může jen naprostý šílenec a hajzl…

peter.
16. 6. 2016 20:44

Putin sa raz o Stalinovi vyjadril,že po sebe zanechal v ZSSR časované bomby.Za jednu z nich považujem Halič.Tento región rozkladajúci sa na území Poľska a Ukrajiny,nemal historicky až na malé výnimky nikdy nič spoločné s Ruskom ani Ukrajinou.Od príchodu Slovanov na toto územie patrila Halič najskôr do Veľkej Moravy a potom už mu vládli len Poliaci,Litva a Rakúsko-Uhorská monarchia.Tak to bolo až do r.1939,keď Stalin pripojil východnú Halič aj s Ľvovom ku Ukrajine.Mal sa na celú Halič vys..ť,lebo Haličania boli celkom odlišní od Rusov aj Ukrajincov.Po všetkých stránkach,aj relígiou.Dalo sa čakať,že práve tu začne západ so svojim nástupom na pravoslávie,Ukrajinu… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 6. 2016 21:12

Peter : Váš příspěvek ještě nedorazil v plném znění do diskuse,pořád dochází k efektu,který vyhnal Bédu z OM. On se domníval,že jde o cenzuru,ale ve skutečnosti jde o chybu v software OM. K Vašemu začátku příspěvku v pravém sloupci. Zřejmě chcete říct,že Pjakin jednou prohlásil,že Stalin udělal tu kardinální chybu,že zachoval národnostní republiky,i když se v nich všechny národy promíchyly.A že to byly miny položené v základech SSSR. Chtěl bych upozornit,že Pjakin
neoznačil za minokladeče Stalina,nýbrž celé sovětské politbyro za revoluce v čele s Leninem.

hudryper
hudryper
16. 6. 2016 21:16

Tak prosím za prominutí, zmýlil jsem se v odhadu toho,o čem chcete napsat. Chtěl jsem už na kutě
a tak jsem pospíchal. Alespoň Stan vidí,že chyba software diskuse otravuje a vede k domněnkám.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 6. 2016 23:06
slava
slava
17. 6. 2016 6:42

peter. napsal Putin sa raz o Stalinovi vyjadril,že po sebe zanechal v ZSSR časované bomby.Za jednu z nich považujem Halič.Tento región rozkladajúci sa na území Poľska a Ukrajiny,nemal historicky až na malé výnimky nikdy nič spoločné s Ruskom ani Ukrajinou.Od príchodu Slovanov na toto územie patrila Halič najskôr do Veľkej Moravy a potom už mu vládli len Poliaci,Litva a Rakúsko-Uhorská monarchia.Tak to bolo až do r.1939,keď Stalin pripojil východnú Halič aj s Ľvovom ku Ukrajine.Mal sa na celú Halič vys..ť,lebo Haličania boli celkom odlišní od Rusov aj Ukrajincov.Po všetkých stránkach,aj relígiou.Dalo sa čakať,že práve tu začne západ so svojim nástupom… Číst vice »

peter.
17. 6. 2016 7:35

slava napsal Na uspořádání SSSR byly dva návrhy, Jeden Lenina , druhy Stalina. Prošel ten prvni, právě ta „časování bomba“. A samotná Halič byla od 50. let úspěšně začleněna do Ukrajiny , poté co byly úplně zničené buňky banderovců. Banderovština na západnej Ukrajine nikdy,ani v časoch ZSSR nebola zničená.Je organickou súčasťou gréckokatolíckej cirkvi na západnej Ukrajine.Táto cirkev v roku 1946 prešla do ilegality,lebo „Ľvovský sobor“ vtedy zrušil „Brestskú úniu“ a tým aj uniatov.GKCU prešla do ilegality a tým boli utlmené(!!) aj banderovština a šuchevičština.Svoju činnosť GCKU obnovila až začiatkom 90-tich rokov.A s tým,ako ju obnovila prepukli aj s novou silou… Číst vice »

Sio
Sio
17. 6. 2016 7:49

peter. napsal Banderovština na západnej Ukrajine nikdy,ani v časoch ZSSR nebola zničená.Je organickou súčasťou gréckokatolíckej cirkvi na západnej Ukrajine.Táto cirkev v roku 1946 prešla do ilegality,lebo „Ľvovský sobor“ vtedy zrušil „Brestskú úniu“ a tým aj uniatov.GKCU prešla do ilegality a tým boli utlmené(!!) aj banderovština a šuchevičština.Svoju činnosť GCKU obnovila až začiatkom 90-tich rokov.A s tým,ako ju obnovila prepukli aj s novou silou agresívne prejavy pohrobkov Banderu a Šucheviča.Ako sa ukázalo v Odese a na Donbase,tak s plnou brutalitou,tak ako je to haličským uniatom vlastné.viď „Volyňská rež“. Jako poučné vidím, že je banderovština udržována církví. Ostatně, snad bez urážky, to… Číst vice »

peter.
17. 6. 2016 8:37

Sio napsal
fašistické strany na Slovensku, mo

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku tiež výdatne pomáhala po ukončení vojny banderovcom ktorí cez Slovensko tiahli na západ.Cez vojnu bola z Haličanov GCK-vyznania vytvorená SS divízia „Galizien“,ktorá sa smutne preslávila pri tzv.“čistení“ hôr po potlačení SNP.Vraždili civilov,ženy aj deti a vypaľovali dediny podozrivé z pomoci partizánom.Slovenskí GCK-farári podporovali aj týchto svojich „spolubratov“. A to bol jeden z dôvodov,pre ktorý po vzore Ľvovského soboru zrušil uniatskú cirkev na Slovensku tzv.Prešovský sobor.Činnosť GCK bola na Slovensku obnovená až v r.1968 vďaka „Pražskej jari“.

peter.
17. 6. 2016 14:43

Medzinárodná ľahkoatletická federácia IAAF na svojom zasadnutí rozhodla,že neobnoví členstvo Všeruskej federácii ľahkej atletiky VFLA. To znamená,že OH v Rio de Janeiro budhttp://politikus.ru/v-rossii/78787-smi-rossiyskie-legkoatlety-ne-poedut-na-olimpiadu-2016-v-rio-de-zhaneyro.htmlú bez ľahkých atlétov RF.

peter.
17. 6. 2016 14:44

peter. napsal

Medzinárodná ľahkoatletická federácia IAAF na svojom zasadnutí rozhodla,že neobnoví členstvo Všeruskej federácii ľahkej atletiky VFLA. To znamená,že OH v Rio de Janeiro budhttp://politikus.ru/v-rossii/78787-smi-rossiyskie-legkoatlety-ne-poedut-na-olimpiadu-2016-v-rio-de-zhaneyro.htmlú bez ľahkých atlétov RF.

oprava:
http://politikus.ru/v-rossii/78787-smi-rossiyskie-legkoatlety-ne-poedut-na-olimpiadu-2016-v-rio-de-zhaneyro.html