Dostal se mi před nedávnem do rukou mimořádně zajímavý materiál. Zatímco ekonomové mají přirozenou tendenci hodnotit uplynulé čtyři roky vládnutí nesourodé koalice socialistů, hnutí Ano a lidovců a docházejí v „makročíslech“ k poměrně příjemnému zjištění, že si naše hospodářství nevedlo tak špatně, jak by mohlo, lecjaká data mohou tato globální konstatování nahlédnout poněkud odlišnou optikou. Jedná se samozřejmě o tzv. neziskový sektor, ony NGO, tak aplaudované jedněmi a proklínané druhými.
Byl to někdejší prezident Havel, kdo nejsilněji vnesl téma tzv. občanské společnosti do veřejného diskursu. Měl (dosti naivní) představu, že vše, co půjde, bude postupně převáděno z režimu různých pod erár spadajících rozpočtových či příspěvkových organizací ryze do gesce různých spolků a sdružení, které prý na bázi především dobrovolnické, a tedy lépe motivované a finančně nenáročné aktivity převezmou pod svá křídla kdejaké sociální či dokonce zdravotnické služby,péči o staré i osamělé, Splývalo mu v jeden proud pěstounství se znakovým tlumočnictvím, paliativní péče se začleňováním Romů do majoritní společnosti. atd.
Všechna tato líbivá slova ovšem vyvolávala už tehdy – v 90. letech – řadu kritiky a oprávněných otázek. Většina uvedených činností potřebuje odbornou profesionální průpravu. Většina těchto aktivit je principu finančně velmi náročná. Opravdu nelze namluvit veřejnosti, že spolek nadšenců dokáže za hubičku vést hospic plný lidí vyžadujících neustálou vysoce odbornou lékařskou péči. Dokonce i psí útulek vyžaduje jistou míru odbornosti. Na tyto připomínky se nehledělo, a to byl také jeden zmožných důvodů, proč profesionální odborná příprava u nás i v celé Evropě tak devalvuje (kdo nevěří, nechť si přečte studii Konrada Paula Liessmanna Teorie nevzdělanosti). Lakonicky to svého času glosovali prezident Zeman: máme zástupy kulturních antropologů, ale skoro žádné zámečníky, natož strojní inženýry.
Z „občanské společnosti“ vzešly „nevládní organizace
Mezitím sám Havel, už ve svém smutně proslaveném „Rudolfínském projevu“ v roce 1997 změnil terminologii. Už tolik neskloňoval pojem občanská společnost. Tento „phenomenon“ se mu transformoval v instituci: Nevládní organizaci (Non-Government Organisation, NGO). Uplynulo deset let od „Rudolfina“ – a co vidíme? Společnost je prošpikována rozmanitými spolky, z nichž mnohé, to je třeba s úctou a respektem přiznat, dělají skutečně potřebnou práci, kterou by žádný erárem řízený podnik nikdy nevykonal. A k níž, dodejme, není vždy nezbytně nutná nějaká specifická odborná dispozice. Stačí někdy jen nadšení, chuť – i odvaha, třeba k boji s erárem, který není vždy podobným (obtížným, neboť zatěžujícím) aktivitám nakloněn (typicky mě napadá Asociace lesních mateřských školek atd.). Smysluplným přínosem jsou jistě i spolky prosvětlující potřebným lidem nějakou obvykle zdravotní či sociální mizérii (opět příkladem mohou být Loutky v nemocnici či Múzy dětem).
V poslední době se však jako houby po dešti množí různé NGO, které nejenže nemají ani elementární odborné zázemí, ale především žádným způsobem nesměřují k nějaké humanitární aktivitě a pomoci bližním, jak se kdysi hezky říkalo. Tyto spolky slouží jako převodní páky politických zájmů, sestavují seznamy nepřátel nějakých „jejich“ představ o tom, jak by se měla vyvíjet politika ve státě a na kontinentě (či v celém světě). Hemží se to různými spolky typu Evropské hodnoty, Europeum, Svobodu médiím atd., které mají jediný úkol: vytvářet předpolí pro nástup politických zájmů a institucí, které je iniciují a obvykle také aspoň zčásti platí. Potíž je skryta totiž v onom slově „zčásti“. Jak níže uvidíme, tzv. neziskový sektor je přisát k veřejnému vemeni na všech úrovních, od municipální přes krajskou, ministerskou, celostátní – po evropskou. Platíme si tedy všechny tyto činnosti ze svých daní. Tedy i (a hlavně) ony politické mentory, šířící ve společnosti atmosféru nenávisti, nedůvěry a třídního boje. I kdybych chtěl věřit tehdejšímu Havlovi, že si pod pojmem NGO představoval humanitární aktivity, dnešní realita je už namnoze docela jiná. Mimo jiné i díky Havlovi, který byl pro všechny tyto tendence jakýmsi „morálním“ beranidlem.
Podivuhodní kouzelníci
Onen v úvodu zmíněný materiál nese název Index udržitelného rozvoje občanského sektoru a byl přednesen na tiskové konferenci dne 1. 8. 2017 Markem Šedivým, jehož funkce nese název Prezident Asociace veřejně prospěšných organizací (vida, i parta „nevládek“ už má svého prezidenta). Stojí za to z onoho materiálu zacitovat. Ale nejprve, a to na první pohled zaujme logo vetknuté do záhlaví toho materiálu. Je to logo (tentokrát nikoli nevládní, nýbrž oficiální americké vládní) organizace USAID…
Celý článek najdete na NWOO.
https://www.novinky.cz/domaci/458634-zajem-ukrajincu-o-praci-v-cesku-je-obrovsky-urady-napor-nezvladaji.html – od socrealismu jsme se dostali k otrokářské společnosti , nu vot proč ne, pracovku jsem ešče neměl, jenom nevím jestli trhově hodnotného ukra poznám podle zubů nebo usušených penisů jeho bajců, kteří do zaslíbeného evrolandu nedošli … si pak pustíme ódu na radost, rabové že maj co žrát a páničkové zase že konečně ví, co je to bohovský olymp – https://www.youtube.com/watch?v=zeQe5AVo7hk
Rozbor pana Zantovskeho je ponekud zastaraly, vydaje pro AIDUS znacne snizila Trumpova administrativa. Ceska republika nepotrebuje zakladni pomoc a proto prakticky neobdrzela financni prostredky.. Mimo toho USA vystoupily z mezinarodnich smluv jako je Climate Change a Unesco, coz jsou agentury propojene s USAID.
Zatimco Cesko-Czechia cerpala v roce 2016 dotaci nekolika milionu dolaru, po zvoleni Trumpa se pomoc za rok 2017 smrskla na 450 tisic dolaru.
https://explorer.usaid.gov/cd/CZE?measure=Obligations&fiscal_year=2016
Spise, nez pozorovat USA bych se zamerila na vase evropske Norske fondy, ty jsou v Cesku daleko aktivnejsi.
Celý článek nenajdete na NWOO, server je zablokovaný- při každém klepnutí na nadpis článku vyskočí chybové hlášení. Erár vám přeje veselé vánoce bez zneklidňování.
NWOO – mne v Americe se server zobrazuje. Jestli je zablokovany, pak to nekdo zhakoval v Cesku.
Už se to zobrazuje – ale včera okolo desáté večer mi to taky nešlo.
Nevládní, neziskové organizace jsou zkompromitované, jako slovo demokracie nebo slovo komunismus. Třeba neziskovka Člověk v tísni, financovaná z velké části Sorosem a také ČR. Soros nedávno do neziskovek a dalších podvratných institucí po světě investoval 17 miliard dluhových dolarů. Dobře mu to vyhodnotil Orbán. Toto podporoval B. Sobotka. Uvidíme, jak se k tomu postaví nejšikovnější mafián Babiš. Avšak je proamerický, prounijní a protiruský, takže si to můžeme snadno spočítat.
Neviem,koľko stojí v Čechách dobro a či sa tam vôbec dá kúpiť.Lebo na Slovensku už „dobro“skapalo a niet ho.Možno,že niekoľko tisíc ľudí má pocit,že si užívajú „dobro“,no otázka stojí tak,či si ten pojem nezamieňajú so slovom peniaze a moc.V článku sa spomínajú nadácie a charitatívne organizácie,z ktorých vraj niektoré a prinášajú ľuďom dobro.Je to nepravda.Oni iba zmierňujú zlo spôsobené štátom ktorý tie charitatívne organizácie vytvoril.Dobro je,keď niet bezdomovcov,chudobných penzistov,keď má človek prácu ktorá ho nielen baví ale aj uživí a ktorá mu umožní viesť slušný život.Dobro je,keď má mladý človek možnosť založiť rodinu a vychovávať deti,lebo štát mu preto vytvorí… Číst vice »
Chcem sa opýtať propagátoriek haštagu“ Me Too“.Kedy zaplatia ženy nám mužom za ťažké traumy na našich dušiach akou je napr. táto:
http://r.mtdata.ru/r960x600/u2/photo61CE/20111570428-0/original.jpeg
https://www.hlavnespravy.sk/treti-sektor-alias-demonicke-mimovladky-alias-neziskove-ziskovky/1253478