Co všechno nás ovládá – čtvrtá priorita řízení

Někteří zaměstnavatelé prý dávají přednost zaměstnancům, kteří mají rodinu a hypotéku. Proč? Ten, kdo platí hypotéku, si musí více vážit svého zaměstnání, ztráta místa může být pro něj i pro jeho rodinu malou katastrofou. Zvláště pak u těch, kteří jsou v rodině na vydělávání sami.

Takoví zaměstnanci jsou poslušní, a pracují lépe, protože žijí v obavách, že příjdou o práci a nebudou mít dost peněz na uživení rodiny a hypotéku.

Seznam priorit řízení

  1. Světonázorová
  2. Chronologická
  3. Ideologická
  4. Ekonomická
  5. Genocidní
  6. Silová

A jsme u řízení na čtvrté prioritě – ekonomické. Jen málo lidí nespadá do skupiny, která není na této prioritě ovládána. Vstáváme disciplinovaně do práce, někdy i když jsme nemocní. Dojíždíme i dál, pokud to lépe řeší náš problém. Posloucháme mnohdy i psychopatické šéfy. Vzděláváme se, získáváme pracně kvalifikaci. Snažíme se vyjít s rozpočtem, příliš se nezadlužit. Strašák nezaměstnanosti mění naše chování a jednání. Nemáme moc na výběr.

Dnešní rebelanti nemusí být zavíráni ani biti. Stačí, když příjdou o práci. Stát se bezdomovcem může být horší, než byt zavřen do vězení.

Netýká se to jen běžných lidí, kteří nemají podíl na moci a žijí z průměrných platů. Stačí se podívat, co všechno jsou ochotni a schopni udělat politici a lidé, živící se prací v médiích. Nejen novinářská, ale též takzvaná umělecká fronta. Žádná lež jim není cizí. Jsou z nich profesionální lháři, ubožáci, kteří musí veřejně prohlašovat to, v co sami nevěří, protože by je mohl někdo ekonomicky zničit. Tito lidé nejsou placeni podprůměrně, právě naopak. Ale ani vysoké výdělky je nemohou ochránit.

Jak dnes vidíme, na ekonomické prioritě jsou řízeny i celé skupiny lidí a státy. Například příslib přidružení Ukrajiny k EU ničím jiným není. Jaká část z proudu imigrantů jde prostě za lepším životem, a to hlavně z ekonomického hlediska? Co sankce vůči Rusku, manipulace s hodnotou rublu? Nejčerstvější jsou úvahy o zkrácení evropských dotací zemím, které rebelují a nechtějí přijmout kvóty ohledně počtu přijatých imigrantů.

Jak vidno, k řízení na čtvrté prioritě se moc nového říci nedá. Každý známe desítky a desítky případů na různých úrovních, od jedinců až po státy a dokonce soustátí.

Dá se říci, že veškerý rozvoj je v kapitalismu řízen na čtvrté prioritě. Co jiného je konkurence? V čem je podstata kapitalismu? Je to nekonečné soupeření o zisky a pro některé i o přežití.

Přejít do diskuze k článku 11 komentářů