Co všechno nás ovládá: Třetí priorita řízení

Přiznám se, že mi nějakou mi trvalo, než jsem se naučil rozlišovat třetí prioritu od první. Asi tu sehrály roli hodiny marxismu nebo co, zkrátka, nerozlišoval jsem mezi ideologií a světovým názorem. Světový názor, tj. první priorita řízení je podstatně širší pojem, ten je nám předáván už rodiči, když to přeženu tak od početí, světový názor je formován veškerou informací, se kterou se v životě potkáme. Je to souhrn všeho, v co věříme, i toho, čemu nevěříme. Ale o něm později.

Třetí priorita – ideologická, je o něčem jiném.

Seznam priorit řízení

  1. Světonázorová
  2. Chronologická
  3. Ideologická
  4. Ekonomická
  5. Genocidní
  6. Silová

Co je to vlastně ta ideologie? Definic je mnoho, jen na Wikipedii jsem si všiml tří. Samozřejmě, bude skvělé, když si je laskavý čtenář prostuduje a porovná. Já, jako obvykle, budu zjednodušovat a vezmu to z jiného konce.

Představte si, že váš vnitřní subjekt řízení (nazývejme ho třeba vědomím), tak jako každý jiný subjekt řízení, sbírá z okolního světa informace, na základě kterých predikuje (předpovídá), co se stane, když udělá to nebo ono a také si na základě těchto informací vytvoří jakousi množinu cílů, kterých chce dosáhnout. Například zjistí, že vzdělání je moc a rozhodne se vzdělávat.

Pokud vás chce někdo ovládat, jistě to jde tak, že zařídí, aby mozek dostával signály o bolesti, hladu nebo jiné frustrace, dokud nevydá povel vykonat to, co ten, kdo vás řídí, chce. Jenže tato metoda řízení je poněkud hrubá. Věčně hladový člověk moc velký výkon nepodá a ten, kdo má neustálý strach z bolesti, také ne. A jakmile se tyran otočí, řízený otrok přestává vykonávat to, co má. Od řídícího subjektu to vyžaduje vysokou osobní angažovanost v procesu. Stojí to čas a energii. Tohle řízení je na šesté a páté prioritě. Tyran takto nezvládne řídit ani desítky, natož pak třeba milióny lidí. Všimněte si, že týrání bolestí a hladem popisuji jako informační procesy. Není to z důvodu mé otrlosti, ale chceme přece teď pochopit, jak to funguje. O něco efektivnější je řízení na čtvrté prioritě. Nebudu tě bít, ale zajistím, aby jsi nepřežil bez peněz a ty můžeš získat jen službou pro mě. Zde někde leží princip řízení v kapitalismu. Ale pozor, řízení na čtvrté, ekonomické prioritě už samo o sobě dávno nestačí.

A tak bylo vynalezeno něco mnohem lepšího – ideologie. Začíná to někde u šamanů v kmenovém uspořádání a tak je ta metoda zdokonalována po tisíce let. Prostě se do vědomí člověka implantuje virus. A to je právě ideologie. Virus, který před zpracovává veškerou informaci, která k nám pronikne, interpretuje její význam a zkresluje ji na základě mnoha lživých informací, které jsou součástí onoho viru. Vtipnou součástí je fakt, že jakmile tento virus vědomí zachvátí, začne se množit, opevňovat a zabudovávat se, opevňovat. Řídící subjekt tomu napomáhá, seč mu síly stačí. Používá k tomu kázání, dnes televizi, rádio, noviny i internet. Řízený člověk se jej zbaví jen velmi těžko, musí se naučit přehodnotit od základu všechno, čemu byl v souvislosti s ideologií učen.

Když to řeknu podle DVTŘ, mezi ideologie patří náboženství všeho druhu, ale také třeba neokonzervatismus, rasismus a marxismus. Obecně všechny –ismy jsou podezřelé. Dokonce i komunismus. Samozřejmě, základní otázkou je – cui bono, komu ideologie slouží. Vždy je tu někdo, kdo z ideologie profituje.

Proti ideologiím existuje jediná zbraň. Uvědomit si, co to je a k čemu (a komu) to slouží. Uvědomit si, co po nás chce, k čemu nás nutí. Snad tato skromná úvaha poslouží někomu jako úvod do sebeobrany. Dál už musí každý sám. Jednoduché to rozhodně není a nebude.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
105 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
21. 9. 2015 20:10

Bravo, Sio . Jsi stále lepší a lepší. Aspiruješ na Pjakinova asistenta v Praze,nejspíš jen honorárního.

Sasin
Sasin
21. 9. 2015 21:20

Ideologie je lhaní do vlastní kapsy. Heh

Alena
Alena
22. 9. 2015 5:12

takže třetí priorita řízení- dá se pod ní zahrnout i moc médií všeobecně? A vzhledem k tomu, že většinu médií mají pod palcem v ČR oligarchové, vytváří jednotný názor na českou populaci oni.

fajt
22. 9. 2015 6:18

Sio, technická – kam by jste zařadil selský rozum, do světonázoru? a nebo je to věc, která jde ( nezávisle ) pudově do vědomí ( památka na předky ) a většinou jde o poslední záchranou brzdu, když člověk zase všechno posere a standardně se snaží opět jenom přežít ?! . ..)

Sio
Sio
22. 9. 2015 8:05

fajt napsal

Sio, technická – kam by jste zařadil selský rozum, do světonázoru? a nebo je to věc, která jde ( nezávisle ) pudově do vědomí ( památka na předky ) a většinoujde o poslední záchranou brzdu, když člověk zase všechno posere a standardně se snaží opětjenom přežít ?! . ..)

Ano, přesně tam.

Sio
Sio
22. 9. 2015 8:13

Alena napsal takže třetí priorita řízení- dá se pod ní zahrnout i moc médií všeobecně? A vzhledem k tomu, že většinu médií mají pod palcem v ČR oligarchové, vytváří jednotný názor na českou populaci oni. Řekl bych to tak. Média jsou jedním z nástrojů často využívaných k řízení na třetí prioritě. Média lze samozřejmě možno použít i k řízení na první a druhé prioritě. Zapomněl jsem zmínit explicitně jednu věc. Čtvrtá až šestá priorita řízení působí na fyzickou existenci člověka, útočí na jeho fyzickou, tělesnou nebo organickou podstatu. Násilí, genocidní oslabování a ničení organismu, hlad, zima, přetěžování atd. Od třetí… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
22. 9. 2015 10:26

Sio, bojím se, že Vaše ideologie Vám zabránila plně pochopit, co vlastně ideologie je. G. K. Chesterton kdesi napsal, že ztráta víry v Boha (nebo aspoň respektu před bohem či bohy dodávám já) zapříčiňuje ztrátu rozumu. Člověk není schopen vidět věci jak jsou. Jestli tomu nevěříte, podívejte se kolem sebe. Paralytické hospodářské teorie, paralytická politická rozhodnutí, paralýza coby umění… Víra v Boha je ovšem dosti nepohodlná. Vystihuje to Karel Havlíček v dobře křesťanské – i když tak asi nebyla myšlena – básni Křest svatého Vladimíra. Bůh odmítá dělat, co lidé chtějí, proto je slavnostně popraven. Na jeho místo nastupuje církev.… Číst vice »

Hox
Hox
22. 9. 2015 10:59

@J.Hruška: jen tak pro úplnost: vy jste DVTR četl? Pokud ano, celou?

Hox
Hox
22. 9. 2015 11:09

Samotná rovina ve které je článek napsaný není ok, tj. formulace otázky. Není to „co všechno nás ovládá“, ale jaké zobecněné kategorie prostředků řízení existují. Formulovat věc jen v rovině „co všechno nás ovládá“ znamená dopředu se vzdát iniciativy, paralyzovat sám sebe. Vypadává totiž z rovnice rovina: čím vším můžeme ovlivňovat situaci (řídit) my. Autor zapomíná, že zbraněmi lze i bojovat za správnou věc, bránit se. (snad kromě 5. priority, kterou za správnou věc bojovat nelze).

Sio
Sio
22. 9. 2015 13:06

Hox napsal Samotná rovina ve které je článek napsaný není ok, tj. formulace otázky. Není to „co všechno nás ovládá“, ale jaké zobecněné kategorie prostředků řízení existují. Formulovat věc jen v rovině „co všechno nás ovládá“ znamená dopředu se vzdát iniciativy, paralyzovat sám sebe. Vypadává totiž z rovnice rovina: čím vším můžeme ovlivňovat situaci (řídit) my. Autor zapomíná, že zbraněmi lze i bojovat za správnou věc, bránit se. (snad kromě 5. priority, kterou za správnou věc bojovat nelze). Ano, pochopení těchto principů lze využít i k tomu, abychom nejen zabránili pokusům nechat se řídit v negativním slova smyslu. S přihlédnutím… Číst vice »

koloděj
koloděj
22. 9. 2015 16:29

Zdravím, Sio, a předem bych chtěl poděkovat za dobrý článek. Dnes to na výbornou nevidím, ale nezoufejte :) Obecně bych popsal ideologii jako souhrn myšlenek a tézí, které cílovému bjetku ( či subjektu ) slibují něc za něco. ( lepší život (marxismus) chudákovi – někdy i na onom světě ( cirkevní ideologie ), pokud bude dělat to a to (makej, makej – budeš bohatý – kapitalismus) … na rozdíl od čtvrté priority (bič) je třetí priorita tím medem. a jak velmi správně píšete v následné reakci, musí být tyto priority aplikovány současně, vytvářejíc synergický efekt (navzájem se doplňují a zesilují)… Číst vice »

Béda
22. 9. 2015 18:24

Vaska napsal

http://aeronet.cz/news/neomarxisticky-papez-frantisek-prijede-do-usa-prevzit-moc-globalni-prediktor-zvitezil-americka-elita-kapitulovala/

Ten článek považuji za guláš. Nepochopil jsem co má marxismus s NWO = diktaturou největších finančních a korporátních kapitálových struktur. Zrovna tak nechápu co má ŘKC společného s Marxismem = bojem proletariátu za lepší život, přetvořením kapitalismu na nekapitalistickou společnost … Vždyť ŘKC (nepsaný stát ve všech státech) , – nadstátní subjekt patří k největším kapitalistům (viz případ ČR a církevních „restitucí“) ve světě.

hudryper
hudryper
22. 9. 2015 18:47

Béda napsal Ten článek považuji za guláš Kdybyste Bédo podrobil některé články aeronetu analýze toho co říká, jak to říká a proč, mohl byste dojít podobně jako já k závěru komu tento server slouží a co je jeho hlavním a vedlejším cílem. Trochu mne zaráží ,že „pozorovatelka“ používá běžně pojmy z učení gen. Petrova a profesora Pjakina ve stejném smyslu a z velmi podobných pozic. Zdá se,že jde v obou případech o působení nestrukturního řízení ve prospěch onoho GP,jak nám ho představuje Aeronet v uvedeném článku. A když se nad tím zamyslíte,Bédo,dojdete k závěru,že jde sice podle Vás o guláš,ale… Číst vice »

Béda
22. 9. 2015 18:55

hudryper,

já se jen neustálé divím tomu, jak se někdo stále snaží vytvářet dojem, že v KAPITALISMU vládne anebo snad může vládnout (že v kapitalismu se prioritně prosazují anebo mohou prosazovat zájmy někoho jiného ) někdo jiný jako kapitalisté (kapitálové špičky), kterým tento systém patří od samého počátku.

Sio
Sio
22. 9. 2015 18:57

J. Hruška napsal Sio, bojím se, že Vaše ideologie Vám zabránila plně pochopit, co vlastně ideologie je. G. K. Chesterton kdesi napsal, že ztráta víry v Boha (nebo aspoň respektu před bohem či bohy dodávám já) zapříčiňuje ztrátu rozumu. Člověk není schopen vidět věci jak jsou. Jestli tomu nevěříte, podívejte se kolem sebe. Paralytické hospodářské teorie, paralytická politická rozhodnutí, paralýza coby umění… Víra v Boha je ovšem dosti nepohodlná. Vystihuje to Karel Havlíček v dobře křesťanské – i když tak asi nebyla myšlena – básni Křest svatého Vladimíra. Bůh odmítá dělat, co lidé chtějí, proto je slavnostně popraven. Na jeho… Číst vice »

Béda
22. 9. 2015 19:01

Jinak se domnívám, že Marx byl materialistou a církev (jako posmrtnou pojišťovací společnost bez odpovědnosti vůči svým pojištěncům) považoval za parazitickou strukturu. Marx byl podle mého vnímání zastáncem systémového řešení bídného postavení proletariátu, tím že bude mít podíl na výrobních prostředcích (kapitálu), tím že bude mít garantovanou smysluplnou práci k obživě a důstojné postavení a nikoliv nějaké charity (házení kostí ze stolu bohatých).

Sio
Sio
22. 9. 2015 19:01

Béda napsal Ten článek považuji za guláš. Nepochopil jsem co má marxismus s NWO = diktaturou největších finančních a korporátních kapitálových struktur. Zrovna tak nechápu co má ŘKC společného s Marxismem = bojem proletariátu za lepší život, přetvořením kapitalismu na nekapitalistickou společnost … Vždyť ŘKC (nepsaný stát ve všech státech) , – nadstátní subjekt patří k největším kapitalistům (viz případ ČR a církevních „restitucí“)ve světě. Bédo, chápu, zabolelo vás, že jsem se dotkl marxismu. Ale myslím, že ani normalizační komunisté nepopírali, že je to ideologie. S ŘKC bych mohl porovnávat leda KSČ, obojí jsou to organizace. Zase takového zjednodušení jsem… Číst vice »

Béda
22. 9. 2015 19:03

Sio napsal
Bédo, chápu, zabolelo vás, že jsem se dotkl marxismu. Ale myslím, že ani normalizační komunisté nepopírali, že je to ideologie. S ŘKC bych mohl porovnávat leda KSČ, obojí jsou to organizace. Zase takového zjednodušení jsem se snad nedopustil. Marxismus mohu porovnat jen s křesťanstvím.

Sio,

já mluvil o článku odkazovaném Vaskou (na to jsem reagoval) na Aeronetu, nikoliv o vašem článku, ten, přiznám se, jsem ještě nečetl.

Béda
22. 9. 2015 19:13

Sio,

nyní jsem si váš článek přečetl a v zásadě nemám co bych mu vytkl. Samozřejmě Marxismus je taky ideologie. Jinak osobně se domnívám, že existuje množství společných prvků pro všechny ideologie. (kupř. propaganda, která má za cíl ovládnout veřejné mínění a udělat z individuí jednolitý proud „uvědomělých, přesvědčených … zastánců předurčených principů s hodnot a poslušné, ideálně přesvědčené, nekritické vykonavatele určených rolí…

Sio
Sio
22. 9. 2015 20:44

Béda napsal

Sio,

nyní jsem si váš článek přečetl a v zásadě nemám co bych mu vytkl. Samozřejmě Marxismus je taky ideologie. Jinak osobně se domnívám, že existuje množství společných prvků pro všechny ideologie. (kupř. propaganda, která má za cíl ovládnout veřejné mínění a udělat z individuí jednolitý proud „uvědomělých, přesvědčených … zastánců předurčených principů s hodnot a poslušné, ideálně přesvědčené,nekritickévykonavatele určených rolí…

Omlouvám se, samozřejmě, bylo to pod tím odkazem, už mi to dnes nějak nemyslí.

Vaska
Vaska
23. 9. 2015 4:49

pánové v tom článku nejde o slovíčkaření ale o to jestli je hlavní myšlenka pravda nebo žvást – jinde jsem o tom nic nenašel (jazyky neovládám), AEronet zdroje neuvedl . Různé prameny už od jara naznačovaly že se na podzim něco stane – je to tady nebo ne a bude to něco jiného – horšího (válka) ?
V Syrii soudruzi z SS poslali rusům na letiště žoldáckou buňku aby tam zničila letadla (odkud asi měli přesné aktuální sat. snímky) – schyluje se k válce tady ?

Gatta
Gatta
23. 9. 2015 6:13

Ten název třetí úrovně chápu, ale nějak mi nesedí. Počkám si na úroveň 1 a pak uvidíme.
Jen dotaz – kam podle Vašich úrovní patří „oficiální společenská morálka“ ?- předpokládám, že sem do té trojky.

merlin
merlin
23. 9. 2015 8:47

Sio, podle mě si z toho nadšený, protože tam jsou použita slova teorie řízení, to tě zjevně nabudilo. Jsi schopen v takovém stavu mysli akceptovat a materiálně mi zdůvodnit i ubleptanou ektoplazmu :-) Třeba vůbec nebereš v potaz zákony psychiky, přestože existují a fungují. Př.: neuroekonomika mozku je nastavena na okamžitý bezprostřední zisk. atd. atd. A je podle mě velká otázka, co a jak bude, ovšem ti tví teoretici mají zřejmě jasno. Globalizace a řízená. Ale co když přijde dle enantiodromie starého Hérakleita /tomu aspoň říkám zákon/ dezintegrace? Ona je globalizace ekonomická a pak ještě kulturní, té druhé se nikdo… Číst vice »

merlin
merlin
23. 9. 2015 13:49

a ta obranná reakce /mimo jiné se týká vlastní identity a ega/ před infiltrací cizích vnucovaných hodnot vede k přimknutí se nebo i vykopání starších ,,archaických,, hodnot. Zvláště když se stávající politické systémy hodnotově přežily a nejsou schopny zabezpečit sociálně lidi tak,jak byli zvyklí. Platí opět jak pro východní evropu, tak pro blízký východ. zatímco u nás je mnohdy tendence vrátit se o čtvrt století co se sociální systému týče, blízký východ to má složitější, příliš mnoho partikulárních zájmů. jednotlivé složky chtějí bojovat za obrodu starých, zato důvěrně známých hodnot, aby si zdůvodnily a ochránily svou vlastní identitu. Ty staré… Číst vice »

merlin
merlin
23. 9. 2015 14:11

Taky je soustavně urážíme. Jednou z těžkých urážek je snaha západu o dialog s jejich náboženstvím. Nelze pro ně vést dialog o něčem méně dokonalém, což pro ně křestanství je. / Jinak by bůh nepotřeboval Muhammada, kdyby tomu tak nebylo/ Dále imámové, ti na západě považováni za tzv pokrokové, jsou v islámském světě vesměs považováni za pokrytce nebo zrádce. Tudíž ,,euroislám,, /byly snahy/ zcela selhal. Se už dnes přiznává i ofišl. Holt jeden pokrokový imám nenahradí autoritu papeže. Typické západní myšlení, které si myslelo, že by to mohlo mít úspěch. Charlie Hebdo – fakt nejsem charlie. Nemají až takový smysl… Číst vice »

merlin
merlin
23. 9. 2015 14:16

Jsem to omylem odeslala, prosím sio, venzmi poslední větu a odliš ideologii aktivně věřícího/dle nás tzv. radikálního/ muslima od jeho světového názoru.

Sio
Sio
23. 9. 2015 18:51

Gatta napsal Ten název třetí úrovně chápu, ale nějak mi nesedí. Počkám si na úroveň 1 a pak uvidíme. Jen dotaz – kam podle Vašich úrovní patří „oficiální společenská morálka“ ?- předpokládám, že sem do té trojky. Upřímně trošku váhám nad tím, čím se liší morálka od oficiální společenské morálky, moc tomu pojmu nerozumím. Pokud vyjdu z toho, že morálka je soubor pravidel přesahujících požadavky zákonů implementovaný lidem určitou ideologií, pak ano, morálka je jedním z nástrojů ideologie a pomáhá při řízení na třetí prioritě. Na druhé straně nevím, zda se dá morálka oddělit od světonázoru, tedy první priority, protože… Číst vice »

Sio
Sio
23. 9. 2015 19:12

merlin napsal Sio, podle mě si z toho nadšený, protože tam jsou použita slova teorie řízení, to tě zjevně nabudilo. Jsi schopen v takovém stavu mysli akceptovat a materiálně mi zdůvodnit i ubleptanou ektoplazmu Třeba vůbec nebereš v potaz zákony psychiky, přestože existují a fungují. Př.:neuroekonomika mozku je nastavena na okamžitý bezprostřední zisk. atd. atd. A je podle mě velká otázka,co a jak bude, ovšem ti tví teoretici mají zřejmě jasno. Globalizace a řízená. Ale co když přijde dle enantiodromie starého Hérakleita /tomu aspoň říkám zákon/ dezintegrace? Ona je globalizace ekonomická a pak ještě kulturní, té druhé se nikdo nevěnuje.… Číst vice »

Sio
Sio
23. 9. 2015 19:20

merlin napsal a odliš ideologii aktivně věřícího/dle nás tzv. radikálního/ muslima od jeho světového názoru. „a odliš ideologii aktivně věřícího/dle nás tzv. radikálního/ muslima od jeho světového názoru.“ No, když tak nad tím přemýšlím, vypadla mi z toho definice fanatika. Fanatik ovlivněný určitou ideologií je tím více fanatikem, čím méně se liší jeho světonázor od ideologie. Pokud už kromě ideologie, co se názoru na svět týče, nemá v hlavě nic, je to 100% fanatik. Světonázor musí být širším kontextem, názorem na svět, v němž má ideologie jen místo podmnožiny, názorem, který je ideologii nadřazen. Málokterý křesťan nastavuje druhou tvář facanovi… Číst vice »

Sio
Sio
23. 9. 2015 19:37

: tady je něco, co ukazuje nakolik rozdílné jsou naše kultury.
https://www.youtube.com/watch?t=265&v=_W2bg0GsrSA
Ti lidé jsou drženi ve středověku a dokonce i tam, kde je ohromné bohatství. Ekonomicky jsou ve 21. století, ale kulturně někde v 16. století. Jejich společnost nemá vlastní ekonomickou základnu. Pokud někdo vymyslí nějaký jiný zdroj energie a ropa nebude potřeba, nebo jim třeba dojde, ty společnosti se tiše zhroutí do nejhlubší temnoty a bídy. Budou na tom hůř, než v „předropném“ období.

Irena
23. 9. 2015 19:45

„Navíc ten návrat do archaických dob Pečetě všech proroků – k novodobému islámskému fundamentalismu náš drahý západ i kdyby se rozkrájel nijak neovlivní,“

Západ ho neovlivňuje, přímo ho podporuje.

„Další snažíme se narazit západní politický systém na jejich, vytváříme zcela necitlivě na jejich území různé umělé státní útvary atd.“

Necitlivě je vytvářeli zcela záměrně, a žádný západní politický systém se na nic narazit nesnaží. Pěstují si to, co právě potřebují – diktátory, náboženské fanatiky…. a to narážení politického systému vám pouze věší na nos jako zástěrku,
ale co bych vám vykládala, vy přece všemu rozumíte.

merlin
merlin
23. 9. 2015 20:10

irena – :-) já vždy po nějaké době vyvinu úsilí, abych naštvala sia. málokdy se mi to zadaří. Je klidný – až příliš pro tento pozemský svět. ostatně těch pohledů z různých úhlů je spousta /záměrně jsem vynechala např. variantu, že může jít jen o přirozenou reakci na změnu klimatockých podmínek a stádní reflexy – jako když se stěhují zvířata před zemětřesením jinam. Narážením politického systému mám na mysli, že zavádět demokracii př. v íráku nebo v afgánistánu je násilné roubování neislámských politických a právních systémů na správní a politický organismus islámských zemí. Nemohu samozřejmě objektivně posoudit, do jké míry… Číst vice »

merlin
merlin
23. 9. 2015 20:14

Sio napsal @merlin: tady je něco, co ukazuje nakolik rozdílné jsou naše kultury. https://www.youtube.com/watch?t=265&v=_W2bg0GsrSA Ti lidé jsou drženi ve středověku a dokonce i tam, kde je ohromné bohatství. Ekonomicky jsou ve 21. století, ale kulturně někde v 16. století. Jejich společnost nemá vlastní ekonomickou základnu. Pokud někdo vymyslí nějaký jiný zdroj energie a ropa nebude potřeba, nebo jim třeba dojde, ty společnosti se tiše zhroutí do nejhlubší temnoty a bídy. Budou na tom hůř, než v „předropném“ období. nezhroutí, my se zhroutíme. Zrovna jsem večer viděla údajně 16 letého araba v TV, který měl tak dobrých 25 až 30 let… Číst vice »

merlin
merlin
23. 9. 2015 20:19

Sio napsal „a odliš ideologii aktivně věřícího/dle nás tzv. radikálního/ muslima od jeho světového názoru.“ No, když tak nad tím přemýšlím, vypadla mi z toho definice fanatika. Fanatik ovlivněný určitou ideologií je tím více fanatikem, čím méně se liší jeho světonázor od ideologie. Pokud už kromě ideologie, co se názoru na svět týče, nemá v hlavě nic, je to 100% fanatik. Světonázor musí být širším kontextem, názorem na svět, v němž má ideologie jen místo podmnožiny, názorem, který je ideologii nadřazen. Málokterý křesťan nastavuje druhou tvář facanovi a co se týče ostatních přikázání, škoda mluvit. Fanatik, to udělá a všechno… Číst vice »

merlin
merlin
23. 9. 2015 20:21

merlin napsal
nechápeš islám, to je úplně všechno, od toho jak vstáváš, jak zdravíš, jak jíš, jak vcházíš do místnosti, jak se myješ, jak jdeš na záchod, ja se modlíš, jak jdeš spát jak žiješ, to je prostě všechno, není tam rozdíl mezi světonázorem a ideologií – je tam rovnítko. a není to fanatismus.

aspon to tak nevidím, přijali soubor pravidel pronikajících do všech sfér života a řídí se jimi, proč hned fanatici?

Gatta
Gatta
24. 9. 2015 6:13

Sio napsal Upřímně trošku váhám nad tím, čím se liší morálka od oficiální společenské morálky, moc tomu pojmu nerozumím. Pokud vyjdu z toho, že morálka je soubor pravidel přesahujících požadavky zákonů implementovaný lidem určitou ideologií, pak ano, morálka je jedním z nástrojů ideologie a pomáhá při řízení na třetí prioritě. Na druhé straně nevím, zda se dá morálka oddělit od světonázoru, tedy první priority, protože to je fenomén formující naši osobnost jako celek. Člověk může mít morální zásady i tehdy, pokud není pod vlivem žádné ideologie. Samozřejmě se dá namítnout, že ty zásady jsou historicky podmíněné a v našem prostoru… Číst vice »

fajt
24. 9. 2015 6:19

absolutní bohatství je daleko nebezpečnější než absolutní chudoba, islamisté to pochopili dokonale. ..)

Sio
Sio
24. 9. 2015 10:27

merlin napsal nezhroutí, my se zhroutíme. Zrovna jsem večer viděla údajně 16 letého araba v TV, který měl tak dobrých 25 až 30 let – se domnívám, zminoval, že se těší jak tu vystuduje a pozve sem za sebou sourozence s rodinami a rodiče. Věděl, že dbáme na to, aby rodina nebyla rozdělena.to máš jeden x 30. Ten milion je dobrých dvacet až třicet milionů už ted a možná jsem to podsekla. Krásná úvaha. Logická. Ale postavená na mylném předpokladu, že s přibývající muslimskou masou západ nijak nezmění svůj postoj k ní. A dedukce postavené na mylných předpokladech jsou prostě… Číst vice »

Sio
Sio
24. 9. 2015 10:30

merlin napsal
nechápeš islám, to je úplně všechno, od toho jak vstáváš, jak zdravíš, jak jíš, jak vcházíš do místnosti, jak se myješ, jak jdeš na záchod, ja se modlíš, jak jdeš spát jak žiješ, to je prostě všechno, není tam rozdíl mezi světonázorem a ideologií – je tam rovnítko. a není to fanatismus.

Ano? Podle mého, pokud někdo žije jen v rámci určité ideologie, tj jiný rozměr jeho život nemá, je to fanatik. Splní jakýkoli příkaz, který mu jeho „pastýř“ dá, třeba se opentlí TNT a vyjde si na procházku. To není fanatik? A co to potom je?

Sio
Sio
24. 9. 2015 10:35

merlin napsal
aspon to tak nevidím, přijali soubor pravidel pronikajících do všech sfér života a řídí se jimi, proč hned fanatici?

Protože, jak to sama popisuješ, řídí se těmi pravidly bezvýhradně. Ale já nenapsal, že všichni muslimové jsou fanantici, nechal jsem v definici místo pro odstíny šedi.
„Fanatik ovlivněný určitou ideologií je tím více fanatikem, čím méně se liší jeho světonázor od ideologie. “
A ty ses také neptala na všechny muslimy, ptala ses na ty radikální:
„odliš ideologii aktivně věřícího/dle nás tzv. radikálního/ muslima od jeho světového názoru.“

merlin
merlin
24. 9. 2015 12:02

Sio napsal Ano? Podle mého, pokud někdo žije jen v rámci určité ideologie, tj jiný rozměr jeho život nemá, je to fanatik. Splní jakýkoli příkaz, který mu jeho „pastýř“ dá, třeba se opentlí TNT a vyjde si na procházku. To není fanatik? A co to potom je? ty taky žiješ dle pravidel, jen na rozdíl od muslimů je nemáš všechna sepsaná nebo verbalizovaná. Ale určuje tě tvůj světonázor a pravidla / v tvém případě nepsaná/ , co sis osvojil v dětství – ne ideologie – alespoň doufám. A oni to mají jinak. Určil je Muhammad a první generace jeho následovníků… Číst vice »

Irena
24. 9. 2015 15:00

merlin napsal
Určil je Muhammad a první generace jeho následovníků to doladili do dokonalosti a teď už pěkných pár století není ladit co, vše je hotovo.

To snad nemyslíte vážně. To že si pětkrát denně kleknou na koberec je nesjednocuje ani v jejich jednání ani v jejich myšlení.

Ostatně to se dá velice snadno ovlivnit a začít produkovat jedince s téměř identickými názory. Stačí vyjít ze stávajícího základu a podpořit ty či ony potřebné črty, jako třeba v tomto případě
http://www.lidovky.cz/scitani-kalasnikovu-zabijeni-nevericich-jak-studuji-dzihadisticke-deti-1a7-/zpravy-svet.aspx?c=A141209_120425_ln_zahranici_mmu

Potom máte najednou všude plno zfanatizovaných muslimů ovšem ten jejich fanatismus zcela určitě nevychází z roku 622.

merlin
merlin
24. 9. 2015 17:10

Sio napsal
Krásná úvaha. Logická. Ale postavená na mylném předpokladu, že s přibývající muslimskou masou západ nijak nezmění svůj postoj k ní. A dedukce postavené na mylných předpokladech jsou prostě nevalidní.

nemá příliš prostor pro manévrování ani francie ani německo a další, co už je mají jako pátou kolonu v zádech

merlin
merlin
24. 9. 2015 17:14

Irena napsal
To snad nemyslíte vážně. To že si pětkrát denně kleknou na koberec je nesjednocuje ani v jejich jednání ani v jejich myšlení.

Ostatně to se dá velice snadno ovlivnit a začít produkovat jedince s téměř identickými názory. Stačí vyjít ze stávajícího základu a podpořit ty či ony potřebné črty, jako třeba v tomto případě
http://www.lidovky.cz/scitani-kalasnikovu-zabijeni-nevericich-jak-studuji-dzihadisticke-deti-1a7-/zpravy-svet.aspx?c=A141209_120425_ln_zahranici_mmu

Potom máte najednou všude plno zfanatizovaných muslimů ovšem ten jejich fanatismus zcela určitě nevychází z roku 622.

ne,jen to samozřejmě ne, ale ten jasně daný normativní soubor pravidel ano.

J. Hruška
J. Hruška
24. 9. 2015 17:29

Sio, já jsem se Vám snažil říct, že ideologie je nezbytnou částí lidské osobnosti. Můžete ve snaze vymýtit ideologii ze svého života zničit svojí schopnost myšlení i morálku, ale pořád to, co Vás k tomu vede bude ideologie. Ideologie mohou samozřejmě být různé. Od těch, které budují společnost jako společenství, přes ty, které budují otrokářství až k úplně sebevražedným, se spoustou mezistupňů a variant. Jako hodně trapný příklad ta, která považuje všechny ideologie za něco špatného. I tady se myšlenka, že všechny ideologie jsou odsouzeníhodné převtělila v ideu, která určuje myšlení a chování svého nositele. Přitom samotná myšlenka je až… Číst vice »

merlin
merlin
24. 9. 2015 17:55

podívejte, nejčastěji zastoupená platforma v sunnitském islámu dnes neformuluje jakoukoliv pozitivní perspektivu, konečně je to logické, neb vývoj směřuje, jak pravil prorok od bodu nula /ideální stav, míní se jím M. odchod /hidžra z nepřátelsky laděné mekky do jathribu/ smrem úpadku, rozvratu a chaosu/fitně. Vývoj má jasně danou sestupnou tendenci a končí božím trestem, apokalypsou a pak se znovu objeví M. spolu s některými dalšími proroky. Cestou k záchraně je obnova ummy v původním smyslu, tak ja byla za M., To má na starosti skupina těch správnývh pravověrných, která dosáhne toho, aby se islámský svět vzdal života dle západních zvyklostí,… Číst vice »

Béda
24. 9. 2015 17:58

J.Hruška,

dovolím si vstoupit do vaší debaty o ideologii. Každá ideologie má svého tvůrce, kterého zájmy sleduje. Neznám jedinou ideologii, kterou by její tvůrci nechtěli rposadit jako dominantní ve společnosti. Hlavní rozdíl je v prostředcích, které k tomu používají a do jaké míry zastírají její skutečné hlavní poslání. Jako názorná příklad si můžeme uvést ideologii křesťanství – obsažená v Bibli (i s jeho Desaterem a Starým zákonem) ve středověku.

merlin
merlin
24. 9. 2015 18:24

Za počátek totálního průšvihu může dle mého názoru Brežněv a jeho partajní poradci,.když začali válčit s Afgánistánem i údajně proti odporu středních a vyšších velitelských kádrů sovětské armády. Spojené státy a západ si a to konto škrtnuly, aby zapálily roznětku k sudu s dynamitem, když pomáhaly vycvičit a vyzbrojit Talibn. Z řad studentů nepříliš kvalitních madras fincovaných vtšinou v Pákistánu Saudy a nespecifikovanými nadačními fondy ze západu vylezlo nejprve tohle paštunské hnutí. Které pak dál usa podporovaly několik let vojensky. Dál to je n knížku, ale celkem stojí za to vypíchnout naprostou idiocii politiky uSA s jejich double standarty vůči… Číst vice »