Co všechno nás ovládá: Třetí priorita řízení

Reklama


Přiznám se, že mi nějakou mi trvalo, než jsem se naučil rozlišovat třetí prioritu od první. Asi tu sehrály roli hodiny marxismu nebo co, zkrátka, nerozlišoval jsem mezi ideologií a světovým názorem. Světový názor, tj. první priorita řízení je podstatně širší pojem, ten je nám předáván už rodiči, když to přeženu tak od početí, světový názor je formován veškerou informací, se kterou se v životě potkáme. Je to souhrn všeho, v co věříme, i toho, čemu nevěříme. Ale o něm později.

Třetí priorita – ideologická, je o něčem jiném.

Seznam priorit řízení

  1. Světonázorová
  2. Chronologická
  3. Ideologická
  4. Ekonomická
  5. Genocidní
  6. Silová

Co je to vlastně ta ideologie? Definic je mnoho, jen na Wikipedii jsem si všiml tří. Samozřejmě, bude skvělé, když si je laskavý čtenář prostuduje a porovná. Já, jako obvykle, budu zjednodušovat a vezmu to z jiného konce.

Představte si, že váš vnitřní subjekt řízení (nazývejme ho třeba vědomím), tak jako každý jiný subjekt řízení, sbírá z okolního světa informace, na základě kterých predikuje (předpovídá), co se stane, když udělá to nebo ono a také si na základě těchto informací vytvoří jakousi množinu cílů, kterých chce dosáhnout. Například zjistí, že vzdělání je moc a rozhodne se vzdělávat.

Pokud vás chce někdo ovládat, jistě to jde tak, že zařídí, aby mozek dostával signály o bolesti, hladu nebo jiné frustrace, dokud nevydá povel vykonat to, co ten, kdo vás řídí, chce. Jenže tato metoda řízení je poněkud hrubá. Věčně hladový člověk moc velký výkon nepodá a ten, kdo má neustálý strach z bolesti, také ne. A jakmile se tyran otočí, řízený otrok přestává vykonávat to, co má. Od řídícího subjektu to vyžaduje vysokou osobní angažovanost v procesu. Stojí to čas a energii. Tohle řízení je na šesté a páté prioritě. Tyran takto nezvládne řídit ani desítky, natož pak třeba milióny lidí. Všimněte si, že týrání bolestí a hladem popisuji jako informační procesy. Není to z důvodu mé otrlosti, ale chceme přece teď pochopit, jak to funguje. O něco efektivnější je řízení na čtvrté prioritě. Nebudu tě bít, ale zajistím, aby jsi nepřežil bez peněz a ty můžeš získat jen službou pro mě. Zde někde leží princip řízení v kapitalismu. Ale pozor, řízení na čtvrté, ekonomické prioritě už samo o sobě dávno nestačí.

A tak bylo vynalezeno něco mnohem lepšího – ideologie. Začíná to někde u šamanů v kmenovém uspořádání a tak je ta metoda zdokonalována po tisíce let. Prostě se do vědomí člověka implantuje virus. A to je právě ideologie. Virus, který před zpracovává veškerou informaci, která k nám pronikne, interpretuje její význam a zkresluje ji na základě mnoha lživých informací, které jsou součástí onoho viru. Vtipnou součástí je fakt, že jakmile tento virus vědomí zachvátí, začne se množit, opevňovat a zabudovávat se, opevňovat. Řídící subjekt tomu napomáhá, seč mu síly stačí. Používá k tomu kázání, dnes televizi, rádio, noviny i internet. Řízený člověk se jej zbaví jen velmi těžko, musí se naučit přehodnotit od základu všechno, čemu byl v souvislosti s ideologií učen.

Když to řeknu podle DVTŘ, mezi ideologie patří náboženství všeho druhu, ale také třeba neokonzervatismus, rasismus a marxismus. Obecně všechny –ismy jsou podezřelé. Dokonce i komunismus. Samozřejmě, základní otázkou je – cui bono, komu ideologie slouží. Vždy je tu někdo, kdo z ideologie profituje.

Proti ideologiím existuje jediná zbraň. Uvědomit si, co to je a k čemu (a komu) to slouží. Uvědomit si, co po nás chce, k čemu nás nutí. Snad tato skromná úvaha poslouží někomu jako úvod do sebeobrany. Dál už musí každý sám. Jednoduché to rozhodně není a nebude.

Přejít do diskuze k článku 105 komentářů