Další Eurosummit k ničemu (tedy alespoň podle slovenských politiků)

Slovenské parlamentní volby tento týden otevřely  stavidla výmluvnosti slovenských politiků.  Robert Fico, premiér a předseda nejsilnější strany Smer- SD, kde SD znamená sociálnu demokraciu, v televizním  interview řekl, že Evropská komise by nejraději vnutila Slovensku 50.000 migrantů. Předseda opoziční strany SaS, Svoboda a spravedlnost pak dnes v Radiožurnálu konstatoval, že Slovensku stačí oněch 5.000 občanů pocházejících z  arabských zemí a že další nemůže přijmout, i kdyby za to mělo být postiženo ne-dotacemi, respektive škrtnutím evropských dotací. Slovensko, abychom byli ještě přesnější, vloni udělilo osm politických asylů. Beneficienti asylů, přirozeně, veřejně známi nejsou.

Roberta Fico také řekl: „Dnes existuje jediný hotspot, tedy vznešeněji tábor pro běžence, a tím je celé Řecko“. Nevím, zda Řekům dochází realita, že zahlcení státu migranty, nebo uprchlíky je Tureckem bráno s jizlivou a špatně skrývanou radostí. Pokud jsem sledoval komentáře osob  v Zaman Today a jiných tureckých médiích, Turci litují, že na tento způsob vyřízení věkovitého protivníka, jakkoli jsou oba státy členy jednoho klubu, NATO, nepřišli  už dříve. Turismus v Turecku se díky  absenci ruských turistů rozvíjet letos zřejmě nebude, a tak alespoň Turka potěší, že migranti Řekům na ostrovech Lesbos, Chios, Samos a Kos ztrpčují život a odhánějí turisty. Přirozeně, přistávání vojenských nafukovacích člunů určených pro dvě čety mužstva neprobíhá nepozorovaně, každý člun by měl odplouvat s posvěcením tureckých kapitanátů, které jsou, jako všude, i v nejmenších přístavech, a tak lze usoudit, že k činnosti dopravců-převaděčů Turecko už pěkný čas jen přihlíží.

Slovenský občan (a možná i český) si při vstupu do Schengenu říkal, že vnější hranice Schengenu jsou zajištěny. Za příklad  byla vždy dávána neprůchodná slovensko-ukrajinská hranice, zatímco hranice uvnitř Schengenu lze překročit kdykoli a kdekoli, pokud jde o občany dotčené schengenské smlouvy. A diplomacie, včetně české, mlžila a předváděla, jak těžké je se do Česka potažmo Schengenu, dostat. Egypťan, zaláskovaný do Češky, musel  při žádosti o vízum na osobní pohovor na káhirskou ambasádu ČR, musel doložit dostatek finančních prostředků, musel doložit že je zaměstnán, musel mít zaplaceno zdravotní pojištění platné nejen v ČR, ale v celé EU apod. Zdravotní pojištění a zdravotní stav jsou, při přesunech z kontinentu na kontinent poměrně důležité.  Už nejméně tisíc let se  neznámé lodě nechávaly stát čtyřicet dnů v karanténě na rejdě u evropských přístavů, nejinak tomu bývávalo  u evropských měst. Ta, města, která opatrnost neprojevila, byla ve středověku nezřídka postižena i morovými ranami . Čas však  oponou dějin trhnul a někteří politici, zejména němečtí, jako by chtěli příchod migrantů ještě urychlit.

Slovensko nyní ve volbách rozhoduje, zda zemi ovládnou stoupenci migrace (Most-Híd, KDH a další), či její odpůrci. Lidé na Slovensku se bojí, že migranti začnou do Německa tranzitovat přes SR, potažmo ČR. Soudím,  že toho se obávají zbytečně. Turecké zdroje naznačují, že z Řecka vede pohodlná cesta do Albánie, odkud je to už jen 70 kilometrů Jadranem do Itálie. A Itálie je pro migranty „známou zemí“, přinejmenším pro ty, kteří cestovali v 90. letech (Somálci). Neznamená to ovšem klid na zdejší frontě. V Evropě je, podle Eurostatu, prý od loňska 1,2 milionu registrovaných migrantů a asylantů. Jak ale nedávno  uvedla zejména bavorská policie, v zemi (Německu) je několik set tisíc migrantů neregistrovaných. Co s nimi, se neví. Stejně tak, jako nevíme, koho nám Brusel přidělí, protože EU je k nám patrně vyexpeduje ať chceme nebo nechceme…

Nemají pravdu ti, kteří píší, že Německo si přebere ty nejlepší.. Lepší nebo horší absolvent koránské školy při mešitě kdesi v syrské pouši- cožpak na tom už  záleží? Na čem ovšem naopak záleží, je to, zda nám  EU vnutí osoby  vzteklé a frustrované, tedy ty, kteří budou vyobcováni z pro ně snového Německa. Toho se obávejme. A na to Eurosummit pondělní, kterému Slováci  nedávají naději – raději- neodpoví.

Přejít do diskuze k článku 14 komentářů