Význam dějin. Informační válka o dějiny je součástí širší války o identitu – o původ, o příslušnost. Vymazání a přepsání dějin možno obrazně přirovnat k vymazání a přepsání paměti (přeformátování) – ne paměti v počítači ale paměti kolektivu, národa i jedince. Pozměnění jeho kulturní a historické „DNA“. vyzmizíkování jedné podstaty a jejího nahrazení přepsanou „genetickou“ informací. Proto můžeme pozorovat pokusy o přehodnocení husitství, národného obrozenectví, podílu Čechů na rozvalu Československé republiky, přehodnocení dějin 2.SV, role SSSR a USA v ní, z novější doby – události na Ukrajině, podíl RF na událostech v Sýrii a na migraci. To všechno slouží vytváření… Číst vice »
hudryper
5. 3. 2016 9:42
Béda napsal Vymazání a přepsání dějin možno obrazně přirovnat k vymazání a přepsání paměti (přeformátování) – ne paměti v počítači ale paměti kolektivu, národa i jedince. Pozměnění jeho kulturní a historické „DNA“. vyzmizíkování jedné podstaty a jejího nahrazení přepsanou „genetickou“ informací. Včera večer jsem si poslechl Pjakina na leva-net. Tentokrát ale perlil obzvláště vypečeně a vyzdvihl humanitu při stěhování celých národů v SSSR začátkem,ale i koncem války oproti „barbarskému“ odsunu ubohých Němců z Československa,Polska a Pobaltí. Jak se v bezpečí Rudé armády Němci pohybovali na západ jsa chráněni touto armádou proti Čechům.Tam kde RA nebyla,například na pochodu smrti z Brna… Číst vice »
J. Hruška
5. 3. 2016 9:58
Re hudryper: No, napsal jsem jim tam, že je Pjakin vůl a zplakal nad výdělkem. Na druhé straně se musím Pjakina zastat. Nutí člověka přemýšlet a to je víc než informace.
hudryper napsal Včera večer jsem si poslechl Pjakina na leva-net. Tentokrát ale perlil obzvláště vypečeně a vyzdvihl humanitu při stěhování celých národů v SSSR začátkem,ale i koncem války oproti „barbarskému“ odsunu ubohých Němců z Československa,Polska a Pobaltí. Jak se v bezpečí Rudé armády Němci pohybovali na západ jsa chráněni touto armádou proti Čechům.Tam kde RA nebyla,například na pochodu smrti z Brna směrem Rakousko (pouhých 55 km a 5-8 tisíc zabitých z řad odsunutých), přičemž šlo o pouhých pár desítek tisíc migrantů.Oč humánnější bylo podle Pjakina odvezení pod plným zabezpečením vlaky,jídlem,pitím pro čečenský národ ! Pravda nějaké čečenské bandy tam zůstaly,jenže… Číst vice »
Béda napsal
To nemění nic na podstatě toho co jsem napsal. Každý systém se snaží „formátovat“ historii a identitu jedinců a národů k obrazu svému. Církve, komunisté, (Stalin, Chruščov) i kapouni. Současné globalizační formátování do tvaru rozbředlé kaše smíchané ze všechochuti na konci, které končí korporátně oligarchická suprtotalita není žádnou výjimkou
Máte sice pravdu, ale i když se s tím smiřujeme nebo i souhlasíme, takhle blbě by se to dělat nemělo. O současné západní formátování se neberu, to je stejně jen další stupeň k úpadku, ale Pjakin by si měl uvědomit, že je to tak blbé, až to uráží.
Pjakin má své hledisko a my taky své. Proč my můžeme vyskakovat jak čertík z krabičky, kdykoliv se nás někdo dotkne, a proč Rusové nemohou? Nehledě na to, že v jiných případech držíme hubu a krok – viz husité byli lůza, věčná škoda, že se národní obrození povedlo, teď bychom spokojeně žili v německé náruči…atd.,atd. Nehledě na to, že historii často nesprávně hodnotíme z dnešního hlediska, a to se může diametrálně lišit od toho, jak na stejné události pohlíželi naši, či ruští předci. Byli tehdy Němci hodnoceni jako Pátá kolona? Byli. Poválečný přesun Němců tehdy tedy hodnotili jako nutný z… Číst vice »
Sio
5. 3. 2016 19:43
Rozhovor je velmi gramotně sestaven, týká se téměř výhradně informační války vedené na druhé prioritě – chronologické. Týká se zkreslování dějin za účelem demoralizce protivníka, ztrátu historické kontinuity národa. Sám Západ, jak bylo už zmíněno, zatlouká, zatlouká, zatlouká. Nedávno jsem tu zmiňoval genocidu 10 mil. lidí v Kongu, jako osobní kolonii belgického krále Leopolda II. Proč se o tom jaksi taktně mlčí? A takových příkladů je spousty. Jedno chci zmínit. Rusko, potažmo i SSSR má nižší životní úroveň, než západ. Ale Rusové žijí za své. Nerabují národy celého světa. Naopak Západ má svou životní úroveň právě díky rabování. Když není… Číst vice »
Sio, přesto jsou stále někteří ochotni vrhat se těm zlodějům a vrahům do náruče. Byli by to udělali už v 68, udělali to v 89, ale poučení si z toho nevzali žádné.
Bety
5. 3. 2016 20:12
Souhlas Sio. Nedávno jsem se např. dočetla, jak Anglie zatočila s Indy po vzpouře sipáhíů. Smrt asi tisíce Britů včetně žen a dětí v stopadesátitisícovém městě Kánpúru (vlastně okupantů) pomstili takto: V září dobyli Britové Kánpúr zpátky. Zajatce nebrali a své oběti pálili, věšeli a zaživa z nich trhali střeva. A táhli dále, zachvátili Indii jako „ďábelský vichr“ jak byl také jejich postup nazýván – pochodovali až šedesát mil denně, vypalovali celé vesnice, vraždili všechny jejich obyvatele, přivazovali povstalce k hlavním děl a šrapnely je rozmetávali na kusy. Ještě do konce roku (1857) byla indická vzpoura potlačena. Když si přečtete… Číst vice »
hudryper
5. 3. 2016 21:32
Irena napsal Irena • 5. Březen 2016 Sio, přesto jsou stále někteří ochotni vrhat se těm zlodějům a vrahům do náruče. Byli by to udělali už v 68, udělali to v 89, ale poučení si z toho nevzali žádné. IrenaCitovat Při vší úctě k Vaší práci s překlady mi dovolte otázku , Vy jste v 68.žila ? Byla jste angažovaná v procesu socialismu s lidskou tváří ? Odkud berete tvrzení o vrhání se zlodějům a vrahům v r. 68 do náruče ? Konstatuji,že jste přijala Klausovo hodnocení 68.roku za své. Jenže on to potřeboval pro zdůvodnění své neoliberální koncepce a… Číst vice »
Béda napsal To nemění nic na podstatě toho co jsem napsal. Každý systém se snaží „formátovat“ historii a identitu jedinců a národů k obrazu svému. Církve, komunisté, (Stalin, Chruščov) i kapouni. Současné globalizační formátování do tvaru rozbředlé kaše smíchané ze všechochuti na konci, které končí korporátně oligarchická suprtotalita není žádnou výjimkou K tomu bych ještě doplnil. Každý systém se snaží ve veřejném mínění pečlivě zatloukat vlastní přešlapy a pochybení, neřkuli zločiny či mezinárodní zločiny a zveličovat vlastní úspěchy anebo domnělé úspěchy a idealizovat vlastní skutečnost. Viz dnešní konzumní Potěmkinova vesnice – hlavně, že máte plné krámy. Že přitom máte stále… Číst vice »
hudryper napsal Při vší úctě k Vaší práci s překlady mi dovolte otázku , Vy jste v 68.žila ? Byla jste angažovaná v procesu socialismu s lidskou tváří ? Odkud berete tvrzení o vrhání se zlodějům a vrahům v r. 68 do náruče ? Konstatuji,že jste přijala Klausovo hodnocení 68.roku za své. Jenže on to potřeboval pro zdůvodnění své neoliberální koncepce a zamlžení největší zlodějny všech dob na tomto území. K čemu tyto lži potřebujete Vy ? Hodnotím to stejně jako vy Stalina a Beriju. Takže vy si to dovolit můžete a já ne? Představte si, že jsem nespadla z… Číst vice »
Pro Hudrypera a J. Hrušku bych si dovolil následný komentář. Za prvé si musíme uvědomit, že pořad je určen především pro diváky i posluchače v Ruské federaci. Národnostní problémy v mnohonárodním státě a to jak minulé tak současné jsou vždy poněkud žhavé téma připomínající chůzi v minovém poli a slova na tato témata by měla být vážena na lékárnických vahách. Toho si byl vědom zcela jistě i Pjakin jehož záměrem bylo zřejmě zdůraznit dvojí metr západu, jak správně postřehli Sio a Béďa, a nerozpitvávat tzv. stalinské řešení národnostní otázky neboť dnes je pro národy a národnosti Ruské federace třeba hledat… Číst vice »
Myslím, že z historického hlediska bez ohledu na nějaké Zubovy a podobné vědátory má Stalin, stejně jako Petr Veliký a dnes už také V.Putin (na rozdíl třeba od Gorbačova a Jelcina) své místo mezi ruskými velikány trvale zajištěno. Podle mého mínění z historického hlediska jsou klíčové tyto momenty: – v jakém stavu daný státník přebíral zemi a v jakém ji odevzdal svým následníkům (co vybudoval, co vytvořil) – jak daný státník dokázal za sebou sjednotit lid dané země – jak daný státník dokázal obhájit zájmy (naprosté většiny) lidu své země, zejména s ohledem na obranu země, ekonomické zájmy, strategické zájmy… Číst vice »
světové soustavy, která dokázala být protiváhou západnímu kapitalistickému systému. Existence světového socialismu po 2.SV se stala podmínkou a základem jediného delšího mírového období v Evropě. Po rozpadu světové socialistické soustavy, rozpadu SSSR a oslabení Ruska nastalo v kapitalistické Evropě doslova eldorádo nestability, chaosu a násilí.
Z tohoto pohledu Stalinovi i dalším zmíněným státníkům připadá významné místo v ruské a světové historii. O míře pochybení, vin, osobních selhání, případně zločinů se u něj (stejně jak u těch ostatních) možno donekonečna dohadovat a spořit.
hudryper
6. 3. 2016 9:41
Starý doktor napsal třeba hledat sjednocující a ne rozdělující témata. K Pjakinovi jsem začal chodit kvůli informacím z vnitřku Ruska,nikoliv jako do propagandistické nalejvárny,pane doktore.Souhlasím ,a sám jsem to již několikrát uvedl ve svých příspěvcích, že jeho relace otázek a odpovědí je namířena dovnitř Ruska a proto nemusí vždy odpovídat nárokům Středoevropana. Co se týče stalinské epochy u nás,měl jsem tu smůlu ji naplno zažít. Kdo ji zná z vyprávění jiných,má o tom subjektivní představu v závislosti na tom,zda dotyčný patřil mezi tzv. tvrdou pěst dělnické třídy s páskou LM na rukávě,nebo legitimací STB v kapse,anebo jestli patřil k potlačované… Číst vice »
slava
6. 3. 2016 9:58
Taky jsem poslouchal posledního Pjakina. A zase se vrátil do minulosti, ke svojím kořenům a předkům. Ta valka zasáhla doopravdy každou sovětskou rodinu. Nyni , s odstupem času poslouchám různé názory na stalinské postupy během valky a vidím , že většina soudí ho z pozici dnešních sluničkařů. Podle mně , jako velitel jednal tvrdě , rozhodně a v takových případech volil lepši zlo. Nebuď takových řešení nechci ani pomyslet , kde by byli moji prarodiče a rodiče dnes. A právě dnes můžeme mudrovat a odsuzovat. Přímo na našich očích se odehrává největší přesídlení narodů za posledni stoleti a zvoleni námi… Číst vice »
Jinak Merkelové trvalé historické místo (domnívám se je po boku Bushe jr, Obamy, Havla, Gorbačova, Jelcina) to znamená umělých model, které byly schopny pouze bořit a v konečném důsledku nejvíc ublížily zájmům obyvatel svých zemí.
Zajímavé – od rána nefungují Literární noviny (chystal jsem se na článek T.Spencerové „Před summitem zmatené EU s ještě zoufalejším Tureckem“, který nelze nikde dohledat.
Bety
6. 3. 2016 11:33
hudryper napsal vyprávění jiných,má o tom subjektivní představu v závislosti na tom,zda dotyčný patřil mezi tzv. tvrdou pěst dělnické třídy s páskou LM na rukávě,nebo legitimací STB v kapse,anebo jestli patřil Hudrypere, tohle je podpásovka jak z Blistů. Mimochodem kolik vám je? Pokud jste stalinskou dobu prožil naplno, tak asi tak devadesát? Nechci se vás osobně dotknout, jsem dokonce přesvědčena, že jste ten socialismus s lidskou tváří chtěl vybudovat s těmi nejlepšími úmysly – jako ostatně tehdy mnoho dalších. Stejně tak jsem přesvědčena, že to nebylo možné, protože kromě upřímných lidí tam byla značná část těch, kteří socialismus vyznávali jen… Číst vice »
Hudrypere rozhodně nechci zpochybňovat Vaše zážitky i to jaký typ socialismu tu byl. V tom máte pravdu. Jde o to do jaké míry byly tyto nezpochybnitelné reálie dílem Stalina. Bohužel nejsou k dispozici v češtině všechna díla Muchina, J.Žukova, Martyrosjana, Smirenova, Fursova či Starikova. Dost je toho na Leva- netu, dík za to, ale ještě dost lidí těmto dílům, v mnohém čerpajících z otevřených archivů, věnuje málo pozornosti. Tito autoři se v interpretaci některých dějinných událostí ale to co je, dle mého spojuje, je základní pohled na tzv. stalinské období. Lze jej nalézt na výše uvedením webu v ukázce z… Číst vice »
Tomu mimo jiné odpovídá jeho minimální fyzická aktivita během 19. sjezdu v r. 1952, kdy nepřednesl hlasní referát atd. Je tedy otázka nakolik Stalin ovlivňoval dění u nás v padesátých letech. Podíváte-li se do knihy G.Robertse Stalinovy války, výborně bibliograficky odzdrojovanou a nijak Stalina a toto období nešetřící najdete jasné důkazy o tom, že Stalin až do konce roku 1945 neměl v úmyslu u nás i v ostatních satelitech natvrdo zavádět socialismus. Jeho cílem bylo pouze to aby tyto státy nebyly k SSSR nepřátelské. Zavádění socialismu, včetně oné pro mnohé hrůzné metodiky, bylo dle Robertse dáno následným vývojem včetně tlaku… Číst vice »
Bety napsal Ať už došlo k jakýmkoli chybám, je obrat od socialismu ke kapitalismu krok zpátky. Bety: Ten výrok pokojne podpíšem. A ja osobne si myslím,že aj p.hudryper.Ja to vidím tak,že mu dosť krivdíte.V tom 68-om bol pravdepodobne mladým(pred 30,predpokladám)človekom,ktorý sa s tými najlepšími úmyslami zapojil do vtedajšieho politického diania a som si skoro istý,že nemal v úmysle zmeniť povahu vecí v Československu(nie v Česku a Slovensku)tak, aby bol socializmus nahradený kapitalizmom.Ak by tomu tak bolo,tak p.hudryper by dnes po 89-tom roku, sedel v českom parlamente alebo by zastával inú významnú funkciu v štáte.Možno bolo pre neho tých 20 rokov… Číst vice »
hudryper
6. 3. 2016 12:55
Starý doktor napsal Jde o to do jaké míry byly tyto nezpochybnitelné reálie dílem Stalina. Nejsem kritik Stalinovy úlohy v dějinách Ruska. Rusové,ostatně jako i občané jiných srovnatelných velmocí,jsou výborní zejména v době,kdy řeší své priority doma,včetně obranných válek. Jakmile mají zajištěnu moc a jejich vojensko-politická pozice jim to umožňuje,začínají se projevovat jako kterýkoliv příslušník vládnoucího národa.V tom,podle názoru lidí,kteří v Rusku i USA dlouhodobě žili, není mezi nacionálně orientovanými Rusy a velikášskými Američany velký rozdíl. Mne dost zarazila jakási nafoukanost,která byla cítit zejména v začátku Pjakinova vystoupení. Chápu jeho uspokojení z výsledků ruské politiky na SV,cítím však v tom… Číst vice »
Bety
6. 3. 2016 13:06
Peter, já jsem myslím vyjádřila dost jasně, že Hudryperovy pohnutky ve zmíněné době považuji za čestné, takže v tom křivdíte zase vy mně.
A bohužel politiku dělají lidé, kteří jsou takoví, jací jsou, takže si také dovedu představit, že to těch dvacet let lehké neměl – čestní lidé to ostatně lehké nemívají nikdy.
hudryper napsal zarazila jakási nafoukanost Tak to říká ten pravý, který začne vyskakovat jako čertík z krabičky, když se někdo dotkne jeho „národního vědomí.“ Mě také nebylo příjemné upozorňování na to, co se u nás dělo při odsunu, nicméně se před tím dost dobře utéci nedá. Jo to když Rusům někdo barví vítězný tank na růžovo, kritizuje je, že měli tu válku vyhrát s menším počtem obětí, co si to vůbec dovolili, že? Hrabe se neurvale v jejich historii, aniž by se zajímal o to, jaké jsou na ní nové pohledy. Kritizuje je, že nezajistili svým lidem větší blahobyt, tak… Číst vice »
Problém je právě v záměrné neinformovanosti lidí. Informační válka byla vedena nejen proti SSSR, ale i nám a ostatním zemím. Existuje a samozřejmě i existovala tu pátá kolona vyžírků, infiltrovaná do nejvyšších míst. Nelze se tedy divit, když jsme nenašli protizbraň. V Rusku snad na tom už zapracovali, ale hodně toho mají před sebou.
Bety
6. 3. 2016 13:32
Stalinovu dobu hodnotím jako Béda. Dělal co mohl a dokázal toho neuvěřitelně mnoho, přestože neměl zdaleka všechno pod kontrolou.
Jestli je Pjakin trochu nafoukaný, tak ať je. Rusové zvednout sebevědomí po tom propadu potřebují.
Já jsem také hrdá na svůj národ, třebaže je malý a třebaže za sebou zdaleka nemá jen úspěchy, a kdyby naši politici smýšleli stejně, nelezli by hned každému do zadku.
A ruského sebevědomí se nebojím, pokud my sami budeme na svém sebevědomí a hrdosti trvat.
Hudrypere souhlas, ale je třeba si uvědomit co vše chystaly „horké hlavy“ – Churchil a Truman. Byl to zápas vedený tvrdě z obou stran a bohužel měl své nevinné oběti. Jak píše v závěru své práce Roberts: To že Stalin nedovedl lépe využít vítězství z demokratického hlediska bylo dáno omezením vyplývajícím jak z poměrů v sovětském režimu tak i vinou západních představitelů, kteří nedokázali pochopit, že se za údajnou komunistickou hrozbou skrývala příležitost, jak dospět k poválečnému uspořádání, jež mohlo odvrátit studenou válku, a vyvarovat se ideologického zápasu zastírajícího paradoxní pravdu, že Stalin byl diktátorem, který porazil Hitlera a pomohl… Číst vice »
Sio
6. 3. 2016 14:08
I když si myslím, že to většina Čechoslováků myslela v roce 1968 dobře, myslím si také, že byli zneužiti určitou menšinou, které sledovala vlastní cíle. Tedy možná ani tak ne vlastní, jako cíle někoho, kdo je podporoval a platil. Možná je pro přímé účastníky těžké přijmout, že byli napáleni. Nejsem na toto období expert, byl jsem malý kluk. Nicméně mě dnes napadají otázky jako třeba: Kam lidé (myslím většina) vlastně doufali, že dojdeme? Oddělíme se od SSSR a přidáme k Západu? Vstoupíme do NATO? Nebo jen vylepšíme nějak socialismus a zůstaneme při SSSR a Waršavské smlouvě? A nebylo třeba mít… Číst vice »
Nechci vypadat jako naiva, ale aktivním „osmašedesátníkům“ věřím. Je to dost o informacích, které měli k dispozici, zejména o tom co se dělo na „západě“ -no jo, vidíte – s velkým Z to už jaksi dnes nedovedu napsat… Možná poněkud naivně se zde zopakuji: jak v 68, tak v 89 (resp. pro některé o něco později- z různých důvodů) mohlo jít o jistý převrat v dějinách celého lidstva. Druhá polovina 60-tých byla „dobou nadějí a změn“ nejen „na Východě“. Výsledek nemusel být – za jistých okolností – poplatný nějaké „železné logice platné navždy a za všech okolností a situací“… Přál… Číst vice »
Možná jsem špatně informován, ale ekonomické i sociologické výsledky liberálů (a to nejen v Rusku) jsou v posledních 25 letech dost tristní. Rusko díky nim by snad už ani neexistovala, pokud by to „diktátor“ Putin nezvrátil. Starikov velmi dobře chápe roli výkladu dějin v současné informační válce. Nějak nevím o tom, že by si třeba ušáci sypali popel na hlavu za Vietnam ještě po padesáti letech. Spíše to vypadá, že v klidu zakládají další Vietnamy na SV.
Význam dějin. Informační válka o dějiny je součástí širší války o identitu – o původ, o příslušnost. Vymazání a přepsání dějin možno obrazně přirovnat k vymazání a přepsání paměti (přeformátování) – ne paměti v počítači ale paměti kolektivu, národa i jedince. Pozměnění jeho kulturní a historické „DNA“. vyzmizíkování jedné podstaty a jejího nahrazení přepsanou „genetickou“ informací. Proto můžeme pozorovat pokusy o přehodnocení husitství, národného obrozenectví, podílu Čechů na rozvalu Československé republiky, přehodnocení dějin 2.SV, role SSSR a USA v ní, z novější doby – události na Ukrajině, podíl RF na událostech v Sýrii a na migraci. To všechno slouží vytváření… Číst vice »
Béda napsal Vymazání a přepsání dějin možno obrazně přirovnat k vymazání a přepsání paměti (přeformátování) – ne paměti v počítači ale paměti kolektivu, národa i jedince. Pozměnění jeho kulturní a historické „DNA“. vyzmizíkování jedné podstaty a jejího nahrazení přepsanou „genetickou“ informací. Včera večer jsem si poslechl Pjakina na leva-net. Tentokrát ale perlil obzvláště vypečeně a vyzdvihl humanitu při stěhování celých národů v SSSR začátkem,ale i koncem války oproti „barbarskému“ odsunu ubohých Němců z Československa,Polska a Pobaltí. Jak se v bezpečí Rudé armády Němci pohybovali na západ jsa chráněni touto armádou proti Čechům.Tam kde RA nebyla,například na pochodu smrti z Brna… Číst vice »
Re hudryper: No, napsal jsem jim tam, že je Pjakin vůl a zplakal nad výdělkem. Na druhé straně se musím Pjakina zastat. Nutí člověka přemýšlet a to je víc než informace.
hudryper napsal Včera večer jsem si poslechl Pjakina na leva-net. Tentokrát ale perlil obzvláště vypečeně a vyzdvihl humanitu při stěhování celých národů v SSSR začátkem,ale i koncem války oproti „barbarskému“ odsunu ubohých Němců z Československa,Polska a Pobaltí. Jak se v bezpečí Rudé armády Němci pohybovali na západ jsa chráněni touto armádou proti Čechům.Tam kde RA nebyla,například na pochodu smrti z Brna směrem Rakousko (pouhých 55 km a 5-8 tisíc zabitých z řad odsunutých), přičemž šlo o pouhých pár desítek tisíc migrantů.Oč humánnější bylo podle Pjakina odvezení pod plným zabezpečením vlaky,jídlem,pitím pro čečenský národ ! Pravda nějaké čečenské bandy tam zůstaly,jenže… Číst vice »
http://politikus.ru/events/71554-kitayskiy-yuan-priznan-mezhdunarodnoy-rezervnoy-valyutoy.html
Máte sice pravdu, ale i když se s tím smiřujeme nebo i souhlasíme, takhle blbě by se to dělat nemělo. O současné západní formátování se neberu, to je stejně jen další stupeň k úpadku, ale Pjakin by si měl uvědomit, že je to tak blbé, až to uráží.
http://www.noveslovo.sk/c/Svjatoslav_Rybas_Stalin_osud_a_strategie
http://literarky.cz/politika/rozhovory/21628-ke-konferenci-o-ruske-propagand-ilene-divadlo-jste-hloupi-jak-vasil-biak
http://www.paratdnes.cz/2016/03/Armadni-general-Ludvik-Svoboda-Nikdy-nezapomente-jak-lehce-jsme-svobodu-ztratili.html
ВСЕМИРНАЯ РАКЕТНАЯ РЕВОЛЮЦИЯ ПУТИНА – https://www.youtube.com/watch?v=oXTmPF37JFs
Pjakin má své hledisko a my taky své. Proč my můžeme vyskakovat jak čertík z krabičky, kdykoliv se nás někdo dotkne, a proč Rusové nemohou? Nehledě na to, že v jiných případech držíme hubu a krok – viz husité byli lůza, věčná škoda, že se národní obrození povedlo, teď bychom spokojeně žili v německé náruči…atd.,atd. Nehledě na to, že historii často nesprávně hodnotíme z dnešního hlediska, a to se může diametrálně lišit od toho, jak na stejné události pohlíželi naši, či ruští předci. Byli tehdy Němci hodnoceni jako Pátá kolona? Byli. Poválečný přesun Němců tehdy tedy hodnotili jako nutný z… Číst vice »
Rozhovor je velmi gramotně sestaven, týká se téměř výhradně informační války vedené na druhé prioritě – chronologické. Týká se zkreslování dějin za účelem demoralizce protivníka, ztrátu historické kontinuity národa. Sám Západ, jak bylo už zmíněno, zatlouká, zatlouká, zatlouká. Nedávno jsem tu zmiňoval genocidu 10 mil. lidí v Kongu, jako osobní kolonii belgického krále Leopolda II. Proč se o tom jaksi taktně mlčí? A takových příkladů je spousty. Jedno chci zmínit. Rusko, potažmo i SSSR má nižší životní úroveň, než západ. Ale Rusové žijí za své. Nerabují národy celého světa. Naopak Západ má svou životní úroveň právě díky rabování. Když není… Číst vice »
Sio, přesto jsou stále někteří ochotni vrhat se těm zlodějům a vrahům do náruče. Byli by to udělali už v 68, udělali to v 89, ale poučení si z toho nevzali žádné.
Souhlas Sio. Nedávno jsem se např. dočetla, jak Anglie zatočila s Indy po vzpouře sipáhíů. Smrt asi tisíce Britů včetně žen a dětí v stopadesátitisícovém městě Kánpúru (vlastně okupantů) pomstili takto: V září dobyli Britové Kánpúr zpátky. Zajatce nebrali a své oběti pálili, věšeli a zaživa z nich trhali střeva. A táhli dále, zachvátili Indii jako „ďábelský vichr“ jak byl také jejich postup nazýván – pochodovali až šedesát mil denně, vypalovali celé vesnice, vraždili všechny jejich obyvatele, přivazovali povstalce k hlavním děl a šrapnely je rozmetávali na kusy. Ještě do konce roku (1857) byla indická vzpoura potlačena. Když si přečtete… Číst vice »
Irena napsal Irena • 5. Březen 2016 Sio, přesto jsou stále někteří ochotni vrhat se těm zlodějům a vrahům do náruče. Byli by to udělali už v 68, udělali to v 89, ale poučení si z toho nevzali žádné. IrenaCitovat Při vší úctě k Vaší práci s překlady mi dovolte otázku , Vy jste v 68.žila ? Byla jste angažovaná v procesu socialismu s lidskou tváří ? Odkud berete tvrzení o vrhání se zlodějům a vrahům v r. 68 do náruče ? Konstatuji,že jste přijala Klausovo hodnocení 68.roku za své. Jenže on to potřeboval pro zdůvodnění své neoliberální koncepce a… Číst vice »
Béda napsal To nemění nic na podstatě toho co jsem napsal. Každý systém se snaží „formátovat“ historii a identitu jedinců a národů k obrazu svému. Církve, komunisté, (Stalin, Chruščov) i kapouni. Současné globalizační formátování do tvaru rozbředlé kaše smíchané ze všechochuti na konci, které končí korporátně oligarchická suprtotalita není žádnou výjimkou K tomu bych ještě doplnil. Každý systém se snaží ve veřejném mínění pečlivě zatloukat vlastní přešlapy a pochybení, neřkuli zločiny či mezinárodní zločiny a zveličovat vlastní úspěchy anebo domnělé úspěchy a idealizovat vlastní skutečnost. Viz dnešní konzumní Potěmkinova vesnice – hlavně, že máte plné krámy. Že přitom máte stále… Číst vice »
hudryper napsal Při vší úctě k Vaší práci s překlady mi dovolte otázku , Vy jste v 68.žila ? Byla jste angažovaná v procesu socialismu s lidskou tváří ? Odkud berete tvrzení o vrhání se zlodějům a vrahům v r. 68 do náruče ? Konstatuji,že jste přijala Klausovo hodnocení 68.roku za své. Jenže on to potřeboval pro zdůvodnění své neoliberální koncepce a zamlžení největší zlodějny všech dob na tomto území. K čemu tyto lži potřebujete Vy ? Hodnotím to stejně jako vy Stalina a Beriju. Takže vy si to dovolit můžete a já ne? Představte si, že jsem nespadla z… Číst vice »
Pro Hudrypera a J. Hrušku bych si dovolil následný komentář. Za prvé si musíme uvědomit, že pořad je určen především pro diváky i posluchače v Ruské federaci. Národnostní problémy v mnohonárodním státě a to jak minulé tak současné jsou vždy poněkud žhavé téma připomínající chůzi v minovém poli a slova na tato témata by měla být vážena na lékárnických vahách. Toho si byl vědom zcela jistě i Pjakin jehož záměrem bylo zřejmě zdůraznit dvojí metr západu, jak správně postřehli Sio a Béďa, a nerozpitvávat tzv. stalinské řešení národnostní otázky neboť dnes je pro národy a národnosti Ruské federace třeba hledat… Číst vice »
Myslím, že z historického hlediska bez ohledu na nějaké Zubovy a podobné vědátory má Stalin, stejně jako Petr Veliký a dnes už také V.Putin (na rozdíl třeba od Gorbačova a Jelcina) své místo mezi ruskými velikány trvale zajištěno. Podle mého mínění z historického hlediska jsou klíčové tyto momenty: – v jakém stavu daný státník přebíral zemi a v jakém ji odevzdal svým následníkům (co vybudoval, co vytvořil) – jak daný státník dokázal za sebou sjednotit lid dané země – jak daný státník dokázal obhájit zájmy (naprosté většiny) lidu své země, zejména s ohledem na obranu země, ekonomické zájmy, strategické zájmy… Číst vice »
světové soustavy, která dokázala být protiváhou západnímu kapitalistickému systému. Existence světového socialismu po 2.SV se stala podmínkou a základem jediného delšího mírového období v Evropě. Po rozpadu světové socialistické soustavy, rozpadu SSSR a oslabení Ruska nastalo v kapitalistické Evropě doslova eldorádo nestability, chaosu a násilí.
Z tohoto pohledu Stalinovi i dalším zmíněným státníkům připadá významné místo v ruské a světové historii. O míře pochybení, vin, osobních selhání, případně zločinů se u něj (stejně jak u těch ostatních) možno donekonečna dohadovat a spořit.
Starý doktor napsal třeba hledat sjednocující a ne rozdělující témata. K Pjakinovi jsem začal chodit kvůli informacím z vnitřku Ruska,nikoliv jako do propagandistické nalejvárny,pane doktore.Souhlasím ,a sám jsem to již několikrát uvedl ve svých příspěvcích, že jeho relace otázek a odpovědí je namířena dovnitř Ruska a proto nemusí vždy odpovídat nárokům Středoevropana. Co se týče stalinské epochy u nás,měl jsem tu smůlu ji naplno zažít. Kdo ji zná z vyprávění jiných,má o tom subjektivní představu v závislosti na tom,zda dotyčný patřil mezi tzv. tvrdou pěst dělnické třídy s páskou LM na rukávě,nebo legitimací STB v kapse,anebo jestli patřil k potlačované… Číst vice »
Taky jsem poslouchal posledního Pjakina. A zase se vrátil do minulosti, ke svojím kořenům a předkům. Ta valka zasáhla doopravdy každou sovětskou rodinu. Nyni , s odstupem času poslouchám různé názory na stalinské postupy během valky a vidím , že většina soudí ho z pozici dnešních sluničkařů. Podle mně , jako velitel jednal tvrdě , rozhodně a v takových případech volil lepši zlo. Nebuď takových řešení nechci ani pomyslet , kde by byli moji prarodiče a rodiče dnes. A právě dnes můžeme mudrovat a odsuzovat. Přímo na našich očích se odehrává největší přesídlení narodů za posledni stoleti a zvoleni námi… Číst vice »
Jinak Merkelové trvalé historické místo (domnívám se je po boku Bushe jr, Obamy, Havla, Gorbačova, Jelcina) to znamená umělých model, které byly schopny pouze bořit a v konečném důsledku nejvíc ublížily zájmům obyvatel svých zemí.
Independent: Němci „potrestají“ Merkelovou za přezírání Německa http://cz.sputniknews.com/nazory/20160306/2518503/nemecko-merkelova-trest.html
Zajímavé – od rána nefungují Literární noviny (chystal jsem se na článek T.Spencerové „Před summitem zmatené EU s ještě zoufalejším Tureckem“, který nelze nikde dohledat.
hudryper napsal vyprávění jiných,má o tom subjektivní představu v závislosti na tom,zda dotyčný patřil mezi tzv. tvrdou pěst dělnické třídy s páskou LM na rukávě,nebo legitimací STB v kapse,anebo jestli patřil Hudrypere, tohle je podpásovka jak z Blistů. Mimochodem kolik vám je? Pokud jste stalinskou dobu prožil naplno, tak asi tak devadesát? Nechci se vás osobně dotknout, jsem dokonce přesvědčena, že jste ten socialismus s lidskou tváří chtěl vybudovat s těmi nejlepšími úmysly – jako ostatně tehdy mnoho dalších. Stejně tak jsem přesvědčena, že to nebylo možné, protože kromě upřímných lidí tam byla značná část těch, kteří socialismus vyznávali jen… Číst vice »
Hudrypere rozhodně nechci zpochybňovat Vaše zážitky i to jaký typ socialismu tu byl. V tom máte pravdu. Jde o to do jaké míry byly tyto nezpochybnitelné reálie dílem Stalina. Bohužel nejsou k dispozici v češtině všechna díla Muchina, J.Žukova, Martyrosjana, Smirenova, Fursova či Starikova. Dost je toho na Leva- netu, dík za to, ale ještě dost lidí těmto dílům, v mnohém čerpajících z otevřených archivů, věnuje málo pozornosti. Tito autoři se v interpretaci některých dějinných událostí ale to co je, dle mého spojuje, je základní pohled na tzv. stalinské období. Lze jej nalézt na výše uvedením webu v ukázce z… Číst vice »
Tomu mimo jiné odpovídá jeho minimální fyzická aktivita během 19. sjezdu v r. 1952, kdy nepřednesl hlasní referát atd. Je tedy otázka nakolik Stalin ovlivňoval dění u nás v padesátých letech. Podíváte-li se do knihy G.Robertse Stalinovy války, výborně bibliograficky odzdrojovanou a nijak Stalina a toto období nešetřící najdete jasné důkazy o tom, že Stalin až do konce roku 1945 neměl v úmyslu u nás i v ostatních satelitech natvrdo zavádět socialismus. Jeho cílem bylo pouze to aby tyto státy nebyly k SSSR nepřátelské. Zavádění socialismu, včetně oné pro mnohé hrůzné metodiky, bylo dle Robertse dáno následným vývojem včetně tlaku… Číst vice »
Bety napsal Ať už došlo k jakýmkoli chybám, je obrat od socialismu ke kapitalismu krok zpátky. Bety: Ten výrok pokojne podpíšem. A ja osobne si myslím,že aj p.hudryper.Ja to vidím tak,že mu dosť krivdíte.V tom 68-om bol pravdepodobne mladým(pred 30,predpokladám)človekom,ktorý sa s tými najlepšími úmyslami zapojil do vtedajšieho politického diania a som si skoro istý,že nemal v úmysle zmeniť povahu vecí v Československu(nie v Česku a Slovensku)tak, aby bol socializmus nahradený kapitalizmom.Ak by tomu tak bolo,tak p.hudryper by dnes po 89-tom roku, sedel v českom parlamente alebo by zastával inú významnú funkciu v štáte.Možno bolo pre neho tých 20 rokov… Číst vice »
Starý doktor napsal Jde o to do jaké míry byly tyto nezpochybnitelné reálie dílem Stalina. Nejsem kritik Stalinovy úlohy v dějinách Ruska. Rusové,ostatně jako i občané jiných srovnatelných velmocí,jsou výborní zejména v době,kdy řeší své priority doma,včetně obranných válek. Jakmile mají zajištěnu moc a jejich vojensko-politická pozice jim to umožňuje,začínají se projevovat jako kterýkoliv příslušník vládnoucího národa.V tom,podle názoru lidí,kteří v Rusku i USA dlouhodobě žili, není mezi nacionálně orientovanými Rusy a velikášskými Američany velký rozdíl. Mne dost zarazila jakási nafoukanost,která byla cítit zejména v začátku Pjakinova vystoupení. Chápu jeho uspokojení z výsledků ruské politiky na SV,cítím však v tom… Číst vice »
Peter, já jsem myslím vyjádřila dost jasně, že Hudryperovy pohnutky ve zmíněné době považuji za čestné, takže v tom křivdíte zase vy mně.
A bohužel politiku dělají lidé, kteří jsou takoví, jací jsou, takže si také dovedu představit, že to těch dvacet let lehké neměl – čestní lidé to ostatně lehké nemívají nikdy.
hudryper napsal zarazila jakási nafoukanost Tak to říká ten pravý, který začne vyskakovat jako čertík z krabičky, když se někdo dotkne jeho „národního vědomí.“ Mě také nebylo příjemné upozorňování na to, co se u nás dělo při odsunu, nicméně se před tím dost dobře utéci nedá. Jo to když Rusům někdo barví vítězný tank na růžovo, kritizuje je, že měli tu válku vyhrát s menším počtem obětí, co si to vůbec dovolili, že? Hrabe se neurvale v jejich historii, aniž by se zajímal o to, jaké jsou na ní nové pohledy. Kritizuje je, že nezajistili svým lidem větší blahobyt, tak… Číst vice »
Problém je právě v záměrné neinformovanosti lidí. Informační válka byla vedena nejen proti SSSR, ale i nám a ostatním zemím. Existuje a samozřejmě i existovala tu pátá kolona vyžírků, infiltrovaná do nejvyšších míst. Nelze se tedy divit, když jsme nenašli protizbraň. V Rusku snad na tom už zapracovali, ale hodně toho mají před sebou.
Stalinovu dobu hodnotím jako Béda. Dělal co mohl a dokázal toho neuvěřitelně mnoho, přestože neměl zdaleka všechno pod kontrolou.
Jestli je Pjakin trochu nafoukaný, tak ať je. Rusové zvednout sebevědomí po tom propadu potřebují.
Já jsem také hrdá na svůj národ, třebaže je malý a třebaže za sebou zdaleka nemá jen úspěchy, a kdyby naši politici smýšleli stejně, nelezli by hned každému do zadku.
A ruského sebevědomí se nebojím, pokud my sami budeme na svém sebevědomí a hrdosti trvat.
Hudrypere souhlas, ale je třeba si uvědomit co vše chystaly „horké hlavy“ – Churchil a Truman. Byl to zápas vedený tvrdě z obou stran a bohužel měl své nevinné oběti. Jak píše v závěru své práce Roberts: To že Stalin nedovedl lépe využít vítězství z demokratického hlediska bylo dáno omezením vyplývajícím jak z poměrů v sovětském režimu tak i vinou západních představitelů, kteří nedokázali pochopit, že se za údajnou komunistickou hrozbou skrývala příležitost, jak dospět k poválečnému uspořádání, jež mohlo odvrátit studenou válku, a vyvarovat se ideologického zápasu zastírajícího paradoxní pravdu, že Stalin byl diktátorem, který porazil Hitlera a pomohl… Číst vice »
I když si myslím, že to většina Čechoslováků myslela v roce 1968 dobře, myslím si také, že byli zneužiti určitou menšinou, které sledovala vlastní cíle. Tedy možná ani tak ne vlastní, jako cíle někoho, kdo je podporoval a platil. Možná je pro přímé účastníky těžké přijmout, že byli napáleni. Nejsem na toto období expert, byl jsem malý kluk. Nicméně mě dnes napadají otázky jako třeba: Kam lidé (myslím většina) vlastně doufali, že dojdeme? Oddělíme se od SSSR a přidáme k Západu? Vstoupíme do NATO? Nebo jen vylepšíme nějak socialismus a zůstaneme při SSSR a Waršavské smlouvě? A nebylo třeba mít… Číst vice »
p.hudryper:
No čo z toho,keď iní áno:
http://patriot-su-rf.ru/blog/43095516516/Neskolko-voprosov-k-Marii-Zaharovoy,-kotoraya-reshila-osudit-Gen
Doporučuji knihu Nikolaje Starikova “ Stalin. Vspominame spolu. “ Bohužel zatim jen v ruštině. Najdete odpovědi na otázky, které tady zaznívají.
pridám ešte článoček o výchove školskej mládeže v Rusku:
http://politikus.ru/articles/71662-ih-uchat-styditsya-pobed.html
Nechci vypadat jako naiva, ale aktivním „osmašedesátníkům“ věřím. Je to dost o informacích, které měli k dispozici, zejména o tom co se dělo na „západě“ -no jo, vidíte – s velkým Z to už jaksi dnes nedovedu napsat… Možná poněkud naivně se zde zopakuji: jak v 68, tak v 89 (resp. pro některé o něco později- z různých důvodů) mohlo jít o jistý převrat v dějinách celého lidstva. Druhá polovina 60-tých byla „dobou nadějí a změn“ nejen „na Východě“. Výsledek nemusel být – za jistých okolností – poplatný nějaké „železné logice platné navždy a za všech okolností a situací“… Přál… Číst vice »
Toto Zacharovová nevyvráti, ani keby sa od zlosti hádzala o zem:
http://kominternet.cz/subdom/teorie/1976_ondrias.html
Шокирующая правда о Сталине. Фурсов А.И. – https://www.youtube.com/watch?v=cdeBsrIXmm8
https://www.youtube.com/watch?v=XxJZ9GU08Yk
https://www.youtube.com/watch?v=NYp4i8hbCJ8
Андрей Фурсов – Десталинизация: тайные коды
Ostrá diskuze liberála Žirinovského a patriota Starikova v přímém přenosu
http://youtu.be/XxJZ9GU08Yk
Možná jsem špatně informován, ale ekonomické i sociologické výsledky liberálů (a to nejen v Rusku) jsou v posledních 25 letech dost tristní. Rusko díky nim by snad už ani neexistovala, pokud by to „diktátor“ Putin nezvrátil. Starikov velmi dobře chápe roli výkladu dějin v současné informační válce. Nějak nevím o tom, že by si třeba ušáci sypali popel na hlavu za Vietnam ještě po padesáti letech. Spíše to vypadá, že v klidu zakládají další Vietnamy na SV.