Další hřebíček do rakve sociálního státu

Ústavní soud dnes rozhodl, že „nezruší část reformy zdravotnictví, proti které podala stížnost opozice. Lidé tak budou i nadále platit u lékaře třicet korun. Je to další hřebíček do rakve sociálního státu, tedy takového státu, ve kterém má svá základní práva a svoji fundamentální lidskou důstojnost zajištěn každý, bez ohledu na své osobní bohatství a společenské postavení. Ústavní soud se ovšem zachoval tak trochu jako chytrá horákyně, když své rozhodnutí zdůvodnil tím, že odmítá vstupovat do reformy, které ještě není dokončena, a politikům vzkázal, že je to jejich starost, a pokud chtějí poplatky zrušit, ať s takovým programem vyhrají volby.


Podle médií tím Ústavní soud poslal lidem zprávu: plaťte dál. To je sice pravda, ale hlavní vzkaz je jiný – Článek 31 LZPS, ve kterém se říká: „Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon, je nicotný, neúčinný, není možné se s ním dostat do sporu. Vzato do extrémů, v souladu s Ústavou může být de facto cokoliv, a Ústavní soud je tím pádem tak trochu zbytečný.

Poselství tohoto rozhodnutí je však mnohem širší, posílá totiž občanům signál: nespoléhejte na to, že se u soudu domůžete ochrany, nečekejte, že se za vás soud postaví ve sporu s těmi, kteří by si chtěli z „res publica“ udělat svoji osobní „res privata“. Není na čase aktivovat Článek 23 LZPS? Může-li se jeho ochrany dovolávat prezident v případě tak marginálním, jako je jmenování jemu nepohodlných soudců, nemají tím spíše na ochranu Článku 23 nárok občané, kterým hrozí, že jim bude systematicky omezován přístup ke zdravotní péči?

Agresivní a bezohledná menšina opět zvítězila (po kolikáté již v poslední době?) nad většinou, která se svázána demokratickými skrupulemi nezmohla se na účinný odpor. A vítězové slaví. Po internetu se již začíná rozlévat frenetický ryk protofašistických bestií.

Zdroj: blog Tribun

Ivan Hoffman o rozhodnutí ÚS

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments