Další porce cavyků

Nejprve dělal cavyky s demisí premiér Sobotka teď dělá cavyky s odvoláním ministra financí Babiše prezident Zeman. Jenže zatímco Sobotka lavíroval v rámci ne zcela přesného znění Ústavy a jeho lavírování vypovídá tak maximálně o jeho osobních kvalitách a předpokladech, lavírování prezidenta Zemana je za hranou toho, co je v Ústavě jasně a nerozporně napsáno a bez ohledu na jejího ducha z ní nelze vyčíst ani kreativním bazírováním na její liteře.

Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.

(Ústava ČR, článek 74)

Tečka. Tady není co vymýšlet, a už vůbec ne něco o tom, že když je na návrhu konkrétní datum, je návrh neplatný, protože Ústava nic o datu neříká. Ona ale také neříká například nic o tom, že kde a jak má být návrh podepsaný. Bude prezident odmítat odvolat ministra proto, že premiér návrh na jeho odvolání podepsal? Datum odvolání je součástí návrhu a basta.

Nebo že je takové odvolání v rozporu s Koaliční smlouvou. Dost možná ano, ale co je prezidentovi do toho? To není jeho problém, to je problém premiéra, kterému koaliční strany koaliční smlouvu vypoví a rozpadne se mu vláda, ale od toho je to premiér, aby tyhle věci řešil on.

Podobně je to s absencí nástupce odvolávaného ministra. To je opět premiérův problém. Prezident ho v tom může politicky vykoupat, ale nekonat podle jeho návrhu nemůže.

A už vůbec by neměl prezident obstruovat s tím, že si návrh musí prostudovat. Co na něm chce studovat? Vše potřebné zná, i v předstihu z médií, a odvolávání ministrů se neděje podle správního řádu, aby muselo být podrobně a přezkoumatelně zdůvodněno.

Suma sumárum, jestli premiérovi cavyky byly trapné, ty prezidentovi jsou vyloženě zlomyslné. A přitom jde o to, aby prezident, který sám sebe označuje za levicového, odvolal z vlády eminentního oligarchu, tedy přímo učebnicové antipod čehokoliv levicového.

Zápas o srdce a mysli čecháčků je v plném proudu.

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 38 komentářů