Další porce cavyků

Nejprve dělal cavyky s demisí premiér Sobotka teď dělá cavyky s odvoláním ministra financí Babiše prezident Zeman. Jenže zatímco Sobotka lavíroval v rámci ne zcela přesného znění Ústavy a jeho lavírování vypovídá tak maximálně o jeho osobních kvalitách a předpokladech, lavírování prezidenta Zemana je za hranou toho, co je v Ústavě jasně a nerozporně napsáno a bez ohledu na jejího ducha z ní nelze vyčíst ani kreativním bazírováním na její liteře.

Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.

(Ústava ČR, článek 74)

Tečka. Tady není co vymýšlet, a už vůbec ne něco o tom, že když je na návrhu konkrétní datum, je návrh neplatný, protože Ústava nic o datu neříká. Ona ale také neříká například nic o tom, že kde a jak má být návrh podepsaný. Bude prezident odmítat odvolat ministra proto, že premiér návrh na jeho odvolání podepsal? Datum odvolání je součástí návrhu a basta.

Nebo že je takové odvolání v rozporu s Koaliční smlouvou. Dost možná ano, ale co je prezidentovi do toho? To není jeho problém, to je problém premiéra, kterému koaliční strany koaliční smlouvu vypoví a rozpadne se mu vláda, ale od toho je to premiér, aby tyhle věci řešil on.

Podobně je to s absencí nástupce odvolávaného ministra. To je opět premiérův problém. Prezident ho v tom může politicky vykoupat, ale nekonat podle jeho návrhu nemůže.

A už vůbec by neměl prezident obstruovat s tím, že si návrh musí prostudovat. Co na něm chce studovat? Vše potřebné zná, i v předstihu z médií, a odvolávání ministrů se neděje podle správního řádu, aby muselo být podrobně a přezkoumatelně zdůvodněno.

Suma sumárum, jestli premiérovi cavyky byly trapné, ty prezidentovi jsou vyloženě zlomyslné. A přitom jde o to, aby prezident, který sám sebe označuje za levicového, odvolal z vlády eminentního oligarchu, tedy přímo učebnicové antipod čehokoliv levicového.

Zápas o srdce a mysli čecháčků je v plném proudu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
10. 5. 2017 4:32

Tak předně. Ústava mluví pouze o tom, že na návrh premiéra prezident demisi ministra na návrh premiéra musí přijmout. Není tam ovšem napsáno nic o žádné bezodkladnosti. V tomto konkrétním případě, situaci komplikuje koaliční smlouva, podle které demise člena vlády přes odpor koaliční strany znamená porušení koaliční smlouvy a tedy důvod k pádu celé vlády. Původně Bohouš snažící se zabránit kolapsu ČSSD a jejímu pádu do zapomnění ve snaze odstranit Babiše a srazit preference ANO (načasováno 1/2 roku před volbami) uvažoval že podá demisi vlády, poté svoji osobní demisi, s tím že povládne v demisi dál až do voleb. Jenomže… Číst vice »

fajt
10. 5. 2017 5:04

tak to jste mne , Tribune, dost zklamal, že se zrovna i vy ( a taky skoro hystericky) se postavíte do útočné řady proti Zemanovi ( a přitom taky používáte argumentaci, která je velice slaboučká a spíše politická než faktická), jsem tedy nečekal – jenom napíšu, že i premiérovi by měla ústava nadělit ( z pohledu zákona) materiální zodpovědnost za jeho případné neuvážené činy a jednání, kterých současný udělal neskutečně dost a ještě to završil absolutně nepochopitelnou demisi, která celý tento následný ( už předvolební) kolotoč rozjela – Zeman správně usoudil, že pro klid v zemi bude vyčkávat ( ústava… Číst vice »

peter.
10. 5. 2017 5:31

fajt:
Tá šou u vás pokračuje a graduje.Najnovšie som sa dozvedel,že ministerka školstva Valachová podala demisiu tiež.

Gatta
Gatta
10. 5. 2017 6:05

Jen tak dál …

koloděj
koloděj
10. 5. 2017 6:07

no tak předně Bohuš nedělá salta (jen) kvůli svým premiérským (nebo bruselským ) ambicím. Babiš i Zeman jsou mnohým osinou v pérdeli. Všechny ty rádoby kauzy na Babiše jsou jen trapným vývarem z nechutných páchnoucích ponožek. Ale jak se říká tisíckrát nic unaví i osla. Babiš evidentně na útok připraven není, nemá dostatečný prostor na komunikaci a hlavně – poslední dobou ztrácí ( možná zbytečně ) nervy. Jeho zvukomalebné proslovy mu přátele v partaji neudělají a preference nezvednou. Vytahování fasciklů – to se taky obrátí proti němu. Jistě jsou ve fasciklech i nepravdy, a pokud z nich bude vytahovat informace… Číst vice »

fajt
10. 5. 2017 6:15

peter. napsal fajt: Tá šou u vás pokračuje a graduje.Najnovšie som sa dozvedel,že ministerka školstva Valachová podala demisiu tiež. ano, asi chrápala s bafuňářem peltou – sice důkazy nemám, ale při dnešním politickém nastavení a způsobu boje, kdy je dovoleno vše, je ani nepotřebuji :-) Peter, česká politika je v tuto chvíli nehezký chlív, který je zase o level výše ( obecně níže) ve štábní pro americké kultuře – jsem opravdu zvědavý, jak velkého mučedníka oranžové opice vyrobí a jestli je hurvajz ve svém mocenském záchvatu schopný překonat i klause, pak má Andrej na podzim luxusní žně a jeho agrofert… Číst vice »

koloděj
koloděj
10. 5. 2017 6:19

Ve volbách MOŽNÁ ANO zvítězí, ale pravo-středo-levo-kmotrovská koalice nedá ANO šanci ani čichnout.. Bohouš ? Toho odlidí do ČEZU nebo do Bruselu, nebo mu rupne pneumatika. Moc toho ví.

Kmotříci se zase dohodnou, Ambasáda spřáteleného státu odepíše jednu figurku, mají jich koneckonců dostatek šašci, které zvolíme jako své zástupce k vládě nad tímto kocourkovem nám budou zase hrát to divadélko na demokracií, multi kulti, a podobně.

Chobotnice útok ustojí. Vypustí inkoustovou clonu a stáhne se za závěsy, aby nebyla moc na očích .. ovečky by mohly být zneklidněny.

Martin (už bez taky m)
10. 5. 2017 6:37

koloději – Babišovo promigrantství a prosorošovství (jde-li to tak po jeho veřejných vystoupeních k jisté „Univerzitě“ říci) odmítám, leč jako financ je nejspíše více než dobrý- což hodnotím jako neekonom. Nepatřím totiž mezi tyto bajkáře a pohádkáře – s extra nadáním pro horory pro prosté lidi… Možná to Babiš politicky ustojí, naopak „poblitická galérka“ se odkopala v celé své kráse – vč. „za oponou“ hrajících lidoveckých církevních prostitutů… To kydání hnoje na Babiše je výstižnou ukázkou „selektivní paměti“ k tomu co se zde po listopadovém převratu postupně stalo a dělo… Myslím, že ČSSD jako strana i pro poslední naivy končí,… Číst vice »

fajt
10. 5. 2017 6:44

po skoro třiceti létech od státního převratu zdejší ovečky naprosto jasně a transparentně ukázaly, že si neumí a ani nechtějí samostatně , tedy poměrně nezávisle a jistým způsobem smysluplně ( tedy v rámci nastaveného celosvětového režimu ), vládnout, dokonce jim je i jedno, jestli si zachovají nějakou národní identitu, či jestli jejich území obsadí někdo jiný ( tady kladou eminentní důraz na osobní obohacení, nejlépe s nulovou námahou a prací ) a jsou schopné bez limitní ( a bez sebezáchovné ) kolaborace ke každému investorovi, který je zahrne tolik žádoucím bezpracným kapitálem – za takového nastavení se každá zdejší politická… Číst vice »

Admirál
Admirál
10. 5. 2017 6:46

koloděj – Souhlas. Podle mého názoru je Babiš v tomto okamžiku s veškerými výhradami to lepší. Důvody jste uvedl. Nyní snaha chobotnice, po neúspěšné plošné dlouhodobé mediální dehonestaci, je Babiše za každou cenu zničit tak, aby se nemohl účastnit voleb. Pátá kolona v ANO (víme, o kom je řeč) by dokonala dílo. Další podstatný důsledek by byl, že se v soc. dem. udrží kavárenské vedení a nedojde ke změně kurzu. Na miskách vah je mnoho, proto relevantní hráči, kteří ví, o co se hraje, půjdou na hranu a i za ní. V tomto rámci má prezident Zeman stále moji plnou… Číst vice »

Gatta
Gatta
10. 5. 2017 6:53

Re koloděj – „Babiš zlepšil výběr DPH“ …

Zlepšovat výběr DPH cestou zvyšování sazby DPH na potraviny (mimo mnohé jiné) … umí každý blb. A čím vyší ceny v obchodech – tím pochopitelně i vyšší DPH pro Babiše.
Srovnejte si sazby DPH a ceny v obchodech (v potravinách zvláště) před deseti a pěti roky.

http://www.ucetnikavarna.cz/uzitecne-tabulky/sazby-dane-z-pridane-hodnoty/

Vaska
Vaska
10. 5. 2017 9:11

lysohlávek – ten maňásek – naprosto zbytečná ztráta času probírat tady tu nulu

Gatta
Gatta
10. 5. 2017 9:15

Vaska napsal

lysohlávek – ten maňásek – naprosto zbytečná ztráta času probírat tady tu nulu

https://www.youtube.com/watch?v=bjkHvCvQXc0

Martin (už bez taky m)
10. 5. 2017 10:36

Gatta napsal Re koloděj –„Babiš zlepšil výběr DPH“ … Zlepšovat výběr DPH cestou zvyšování sazby DPH na potraviny (mimo mnohé jiné) … umí každý blb. A čím vyší ceny v obchodech – tím pochopitelně i vyšší DPH pro Babiše. Srovnejte si sazby DPH a ceny v obchodech (v potravinách zvláště)před deseti a pěti roky. http://www.ucetnikavarna.cz/uzitecne-tabulky/sazby-dane-z-pridane-hodnoty/ Zdražování potravin při jejich obecné „kvalitě“ je špinavost, sám ji dost cítím, protože rohlíky si péci zatím nemohu. Ale jeden by se skoro naivně domníval že proti takovým krokům by měla nejen vystupovat – ale hlavně jednat – jistá strana s názvem „sociální“… Že se… Číst vice »

Gatta
Gatta
10. 5. 2017 11:41

Re Matin – jen krátce: DPH – zapomněl jsem uvést i velký význam DPH u stavebnictví, zvýšení počtu poviných plátců DPH a změny v zatřiďování do jednotlivých kategorií. Tedy ANO – daří se vytáhnout víc peněz. Mimochodem, už skončili ty povodně kvůli kterým se ta sazba DPH zvyšovala … ? Nebo to bylo kvůli překlenutí jednoho roku změny důchodového spoření … ? Už sám nevím … už je to tak dávno … Lidi v ZO – škoda koho ? Lidí, kteří pro svoji ovčí povahu, či možná kvůli svému prospěchu v místě bydliště vlastně drží ty „svoje“ gaunery u moci… Číst vice »

vymylimimozek
vymylimimozek
10. 5. 2017 13:55

Apage bystře, ministře!
andělský zrak můj nevytře
nižádný cizí satanáš
co koláč má a chce i náš.

Gatta
Gatta
10. 5. 2017 14:12

Z diskuze na iDnes o Babišovi.

„Petr Pavel 35654

Pokud udělal něco nezákonného, nechť ho soudí soud… Pokud něco nemorálního, nechť ho soudí lidé ve volbách… Ale určitě ho nemají soudit v parlamentu lidé, kteří za 20 let dostali politickou kulturu do bodu, kdy se tady z takového člověka stal nejoblíbenější politik… „

Admirál
Admirál
10. 5. 2017 17:02

Gatta napsal

Z diskuze na iDnes o Babišovi.

„Petr Pavel 35654

Pokud udělal něco nezákonného, nechť ho soudí soud… Pokud něco nemorálního, nechť ho soudí lidé ve volbách… Ale určitě ho nemají soudit v parlamentu lidé, kteří za 20 let dostali politickou kulturu do bodu, kdy se tady z takového člověka stal nejoblíbenější politik… “

Dodal bych: Ale určitě ho nemají soudit ti, kteří v parlamentu Prosadili děravé zákony, aby dnes výběrově skandalizovali a odsuzovali ty, kteří se díky jejich děravosti obohatili

peter.
10. 5. 2017 19:51

Admirál napsal Pokud udělal něco nezákonného, nechť ho soudí soud Práve skončilo zasadanie českého parlamentu.Minule som sa tu vyjadril,že podceňovať Sobotku zahnaného do kúta je neprezieravé.Znovu poukážem na jeho výhru v tzv.“Lánskom puči“.Keď ohlásil demisiu,mnohí ho nazvali blbcom a debilom,no ako ide čas tak sa ukazuje,že konal od samého začiatku premyslene a v záujme svojom a svojej ČSSD.Dnes po tom zasadaní parlamentu je situácia takáto: Podarilo sa mu aj s pomocou médií zahnať Babiša do hlbokej defenzívy,vyvolať protibabišovské a protizemanovské nálady a demonštrácie.Podarilo sa mu odvrátiť pozornosť občanov od pôvodných,pravých príčin poklesu preferencií ČSSD.Evidentne sa snaží,aby ľudia na tie príčiny… Číst vice »

LiL
LiL
10. 5. 2017 20:03

Nevím,kdo tady vlastní média,ale pokud všichni píšou,že se v Praze sešlo více jak dvacet tisíc demonstrantů na podporu ústavy a pana Sobotky,tak je jasné,že Babiš to asi nebude. Šílení lidé dělají šílené věci a nejhůře se chovají ti,kteří po třiceti letech zjistí,že účet se musí platit a není čím. Takový propad preferencí nikdo nečekal a kamarádi se začínají zlobit.

idiotronic
10. 5. 2017 20:22

vymylimimozek napsal

Apage bystře, ministře!
andělský zrak můj nevytře
nižádný cizí satanáš
co koláč má a chce i náš.

Možná už brzy bude viset… Tedy myslím článek na téma demonstrací proti Zemanovi a Babišovi které se konaly ve velkých městech a kde Sobotka byl jednoznačně ušetřen jakékoli kritiky . Spontaneitu, lidovost demonstrací charaketrizuje citát nahoře.

fajt
10. 5. 2017 20:50

https://www.youtube.com/watch?v=V5AN0jRzPMI – Peter, viděl jste tohle. ..)

fajt
11. 5. 2017 7:34
Admirál
Admirál
11. 5. 2017 8:10

Silně většinový názor lidí z mého okolí z našeho městečka na ne/demisování, ne/odvolávání:

Naprosto eklhaft (včerejší dění v parlamentu). Naprosté chucpe (ti, kdo aktivně rozkrádali nebo nečinně přihlíželi, svými zákony umožnili nepřetržité rozkrádání, chtějí někoho soudit?)

Zaslechl jsem v hospodě:

„Už chápu, proč můj dědek volil v 48. komunisty.“

Martin (už bez taky m)
11. 5. 2017 11:09

Hrobařem demokracie v podání ČR jsou takové Štěpánové – kdysi to byli Štěpánové… Přichází doba, kdy zvítězí hnutí které zařve:“NEVOLTE STRANY – VOLILI BY JSTE JEN MAFIE“ – co se tu střídají už skoro 30 let… Nesnáším zaslepené, ulhané, přetvářky a pokrytectví plné hony na čarodějnice. Věřím že u normálních lidí Babiš začne získávat – pokud nevypění a zklidní tempo. Strany v ČR mohou brzy v parlamentu skončit. Samozřejmě kromě dvou: strany posluhů typu „za prachy s každým“, a druhé – „strany zmanipulovatelných blbců“. Kolik dostanou a zda dost na koalici „ochotných s blbci“ – to rozhodne občan a ovčan…… Číst vice »

fajt
11. 5. 2017 11:46

jsem rád, že to ( snad) dožiju na ostrově, kde neznají švejka a jeho cuckooland. ..)

peter.
11. 5. 2017 11:58

fajt napsal

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bara-Stepanova-se-rozkrikla-na-plny-Vaclavak-Zeman-se-zachoval-jako-malej-parchant-Prece-uz-tam-znovu-nebude-To-nedopustime-487209 – i po skoro třiceti létech stále stejné svinstvo a davové omezení, tahle kolonie nemá budoucnost. ..)

Presne to som mal na mysli!Všimnite si,kto sa postavil na stranu Sobotku….Štěpánová,ancikrist Halík a všetci tí,ktorí exhibovali u J.Krausa(proti Zemanovi,za „hrdinu“ Bradyho).Ak ani to neotvorí ľuďom oči,tak už im neni pomoci.

Admirál
Admirál
11. 5. 2017 12:55

fajt napsal

jsem rád, že to ( snad) dožiju na ostrově, kde neznají švejka a jeho cuckooland. ..)

Ale no tak. Bez Švejka by byl svět v Čechách naprostá nuda. Podívejte se na dění optikou Haškova románu, najděte si v dnešním dění Brettschneidera, Plukovníka Kraus von Zillergut, Kadeta Biglera, feldkuráta, Pepka Vyskoč a svět je rázem o mnoho veselejší.

fajt
11. 5. 2017 15:20

Admirál napsal Ale no tak. Bez Švejka by byl svět v Čechách naprostá nuda. Podívejte se na dění optikou Haškova románu, najděte si v dnešním dění Brettschneidera, Plukovníka Kraus von Zillergut, Kadeta Biglera, feldkuráta, Pepka Vyskoč a svět je rázem o mnoho veselejší. jo, je snima i sranda, ale nesmí vám dejchat za krk každý den a nesmíte se přes ně permanentně dostávat k základním věcem, protože hovada nakonec umoří i šťastného vola – proto raději ten ostrov a jednou za čas z kosmické dálky připomenutí toho, že někde je opravdu absurdno a lidsky nebezpečně ( ten český humor rád… Číst vice »

orinoko
11. 5. 2017 16:58

Primo výuková tragedie několikanásobného fanzinu Cesara a Antonia.
Co mi to jen pripona? Aha, modré svazaky. Dokonce těžce personalni tlacenku ,která rezignovala na jakékoli státní a politicke principy.
Az Cesar vykastruje zbytek politiky , tak vstane novy rad.
Je Ovar řízen svými loutkoritici v krátkodobém hledisku?
A Antoninus ve strednedobem výhledu?
Neřídí místní politická zvěrstva náhodou Putin?
Ma kopyto a nemá ovar. Ani Kostelecké uzeniny.
Cesar a Antonius.
Jdete se dovzdelat. Pesaci velmi KARIkaturni revoluce.

orinoko
11. 5. 2017 17:08

Všechno špatně.
Ted mi to došlo. Místo nejvyššího skina mel byt premiérem Davidek Rath. Nastalo by přesně to same.
Jen by to mel místní aktiv daleko slozitejsi.
Jak promijet jednomu to, co druhému kladete za vinu?
Všude to smrdi zidoVINOU, jen Ovar a jeho uzené koleno se tváří, ze maji jiný modus vivendi

orinoko
11. 5. 2017 17:44

Mno, ovarovo koleno prý samo da průchod odchodu.
Pokud je to pravda, tazi se vas, hluboce obeznameny aktive, kdo mu sejmul Bivoje?
Pokud nevíte, tak nemáte žádnou šanci pochopit vlastni dej.

racek
racek
11. 5. 2017 20:03

No, víte, je to souboj velkeho daňového podvodníka versus křivákovi nejvyšší kategorie, navíc vykazujicimu příznaky vysoké schizofrenie, jak svědčí jeho pětinásobný rittberger… Pardón, Sobotka! A komu fandím? Je to jasné, Zemanovi. Jediný který se dnes snaží zachovat zdravý rozum a střízlivost. Nejdříve je totiž třeba zchladit hlavy a to za dva dni opravdu nejde. A jeho návrh aby odstoupili oba je jediné správné rozhodnutí. Tu krizi způsobil Sobotka svou vysokou hloupostí a nerozhodností. On byl vždy takový. Oba kousky znám už 20 let osobně a Sobotku zvláště. Nejlépe ho kdysi charakterizoval jeho bývalý séf sekretariátu … Dobře oblečen, dobře mluví… Číst vice »

peter.
11. 5. 2017 20:17

racek napsal
je to souboj velkeho daňového podvodníka

Je to slovenský vlastenec
http://www.rouming.cz/upload/najvacsi_vlastenec.jpg

peter.
11. 5. 2017 20:27

peter. napsal
Je to slovenský vlastenec
http://www.rouming.cz/upload/najvacsi_vlastenec.jpg

Mal to byť žart,ale nie je.On totiž tuneluje aj Slovensko.Za pár dní bude rovnako žlté od repky ako ČR.
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/305929-babis-kupuje-na-slovensku-pekarne-aj-druzstva/

fajt
12. 5. 2017 5:52

faleš fake medií vyhrává a vyhrávat bude, drtivá většina ovčanů kauzality a příčinné souvislosti neřeší, páč si je z jedné strany nepamatují a nebo je vůbec nevidí no a protože v lidech ( a v těch nahoře tuplem) je tolik dobroty a lidskosti jako v prdeli medu, tak jsme a budeme tam, kde jsme ( prostě zlatí dinosauři, ty tady měla příroda zachovat a opičáka evolučně nepustit ) – http://www.csfd.cz/film/322881-vetrelec-covenant/prehled/ včera jsem juknul na tohle, kdyby to šlo, tak bych sofort podobného krasavce poslal mezi zdejší lid, a to v počtu nemalém. ..)