Dáme globalizaci šanci?

Nevím, jak pro vás, ale pro mě má pojem „globalizace“ spíš pejorativní nádech. Slyším v něm volný pohyb kapitálu, který si cestuje po světě za nízkými náklady a vysokými příjmy, které pak schovává do daňových rájů, a nechává za sebou vydrancovanou krajinu a zbídačené lidi. Globalizace je pro mě kolonialismus, který místo armády a námořnictva používá banky a finanční trhy. Ale jak tak teď sleduji, co se děje ve světě v souvislosti s pandemií COVID-19, uvědomuji si, že globalizace může znamenat i něco dost jiného, totiž prostý fakt, že jsme všichni lidé a sdílíme spolu jednu jedinou planetu.

Jak se pandemická vlna valí světem, můžeme si navzájem pomoci – tam, kde ještě není, mohou vyrábět ochranné pomůcky pro místa, kde nákaza zrovna zuří nejvíce a tam, kde už mají nejhorší za sebou, mohou dát volné kapacity k dispozici těm, u nichž kulminuje a jejich vlastní kapacity nestačí. Jinými slovy, nevidím nic špatného na tom, že než to přišlo k nám, posílali jsme respirátory do Číny a teď je pro změnu z Číny nakupujeme. Sice to funguje na komerční bázi, ale to je detail, který se dá ještě poladit. Hlavní je, že globálně se globální problém řeší snáz, než lokálně, byť lokální strategie mohou být situačně adekvátnější a efektivnější.

A postřehl jsem ještě jednu věc – jako lidé jsem si podobnější, než jsem si myslel. Starosti, řešení i humor lidí reagujících na pandemii a s ní související opatření, zejména karanténu, jsou po celé planetě velmi podobné a univerzálně srozumitelné. Uznávám, že tento pohled je možná zkreslený tím, že lidé mimo můj civilizačně-kulturní okruh pro mne v podstatě neexistují (jazyková bariéra je svině, co si budem), ale ta moje civilizačně-kulturní bublina je myslím přesto dost velká na to, abych si mohl myslet, že máme společného víc, než by bylo mnohým milo. Přitom bych neřekl, že se jedná o projev hollywoodsko-cocacolové unifikace, ta by vypadala jinak. Stále ještě nejsme stejní – jen navzájem srozumitelní.

Společný problém, společné řešení, společný prožitek na globální úrovni, ale žádné všichni proti všem, jako za světové války, nýbrž spolu – třeba nás to změní, třeba nás to něco naučí. Snad jsem jen v důsledku klesající intenzity sociální interakce iracionálně optimistický, ale co už, pesimista umí být každý blbec, teď je ideální čas na optimismus.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
7. 4. 2020 1:11

Jsem onen blbý pesimista. Sleduji v diskusích jak „lid“ se stal poslušným a dokonec sám „vládne“ – podle not jemu propagandou dodaných. Neměli bychom podléhat dezinformacím byť jsou vládní (tím neříkám že nám všichni úmyslně lžou, ale někteří zcela jistě). Hodně z nás si tu „chřipečku“ prodělalo, my se ženou taky, bylo nám 2 až 3 dny nějak divně, spravil to Paralen a dvě odpolední schrupnutí. Bohudíky i po sedmdesátce nemáme žádnou závažnou nemoc. Takže jsme nemohli „umřít na koronavir“ a stát se součástí poplašného seznamu. Zkuste si zjistit kolik od začátku té epidemie zemřelo u nás lidí na docela… Číst vice »

Gatta
Gatta
7. 4. 2020 6:52

Svět po coronaviru opravdu může být jiný.

Bude takový, jakým ho udělají ti, kteří v té době budou mít více „společenské síly“.

Irena
7. 4. 2020 7:04

Trump si činí výsadní nárok pro USA na zdroje Měsíce :-)

https://news.ru/cosmos/ukaz-trampa-o-lunnyh-resursah-v-roskosmose-nazvali-agressivnym/?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop&utm_referrer=https%3A%2F%2Fyandex.ru%2Fnews

Jak dříve informoval NEWS.ru, Trumpův výnos odmítá Dohodu o činnosti států na Měsíci a dalších nebeských tělesech přijatou Valným shormážděním OSN v roce 1979. Dokument nepovažuje kosmický prostor za společný a upřednostňuje právo USA na jeho komeční výzkum.

Že by Trump chtěl rozpoutat diskusi o tom, jak to doopravdy bylo s tím jejich letem na Měsíc? :-)

racek
racek
Reply to  Irena
7. 4. 2020 16:25

No, už Obama a předtím Bush hovořili o výhradním právu vojensky využívat kosmos. A to běží. Poslední opatření je vypouštění několika desítek tisíc malých datelitů na nízkou oběžnou dráhu údajně projektu p. Muska, nicméně financovaného přez zdrohe pentagonu. Satelity umožní značně zrychlit komunikaci se zbraňovými systémy (opoždění dané komunikací se satelity na stacionárních drahách), třeba dronů ovladatelných v reálném čase a zabránit sestřelení protivníkem díky jejich obrovskému počtu a vzájemné nahraditelnosti. Sice to zlikviduje astronomická pozorování a mnohatisíckrát zvýší nebezpečí stážek v kosmu a zase zrychlí nové zbrojení protivníka. No, fanoušci p. Muska a Spacex mečí nadšením, jak jim teď… Číst vice »

racek
racek
Reply to  Irena
7. 4. 2020 17:50

https://spacenews.com/white-house-looks-for-international-support-for-space-resource-rights/
Tady to máte v plné nahotě. Klasicky: Kdo se k nám přidá, dostane zábor (tedy, jestli něco zbude). Kdo ne, má smůlu. Ovšem to si země způsobili sami. Velmoci tu dohodu toiž neratifikovali, takže …

Gatta
Gatta
Reply to  racek
7. 4. 2020 18:21

Ono jako u všeho – nakonec se vše nastaví podle toho, kdo bude mít dost sil (tedy znalosti, techniku, finance …politickou suverénnost) svou představu provést – a ostatní to budou muset (třeba dočasně) respektovat. Je otázkou jak dlouho takový náskok dotyčnému vydrží. Umím si představit jiné satelity, a levnější – s rušičkami, či jinou schválností, třeba se sebevražednými sklony. Jinak – neví někdo jak jdou teď obchody s parcelami na Měsíci (známá je majitelkou takové nemovitosti) – možná dobrá investice pro důchodové fondy – v dnešním finančně nejistém světě … :-) Koupil bych ale jen něco na přivrácené straně Měsíce… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Gatta
8. 4. 2020 8:50

“ …dobrá investice pro důchodové fondy – v dnešním finančně nejistém světě … :-) “
„… abych to mohl občas taky zkontrolovat, jestli mi tam Rusové nepytlačí.“

Mám výborný den – DÍKY :-)

Bety
Bety
Reply to  Irena
7. 4. 2020 20:04

Tak nevím, jestli kecy o Měsíci nemají a) odvést pozornost od katastrofální politiky USA a od jejich slábnoucího vlivu ,
b) posílit rovněž slábnoucí přesvědčení o technické vyjímečnosti USA.
Jestli si vzpomínáte, tak válka ve Vietnamu ve své době značně poškodila renomé USA nejen v soc. táboře ale všude, včetně
u Američanů samotných. A ejhle, “ uskutečnil“ se Velký krok pro lidstvo a všichni najednou zírali na USA s otevřenou hubou
a obdivem. Jo barnumská reklama nemá své rodiště tamtéž náhodou.

zart
zart
7. 4. 2020 10:44

Naprosto stejně troubím s Tribunem z OM-tribuny. Měli bychom být vděční Kovadlu-19, za to jak pravda a láska díky jeho humanitárnímu postřiku globálně vítězí. Jestě pár chemických a biologických napadení a máme tu u-peklo-u demokracii šťastně za sebou, a všichni spolu v milostném obětí splynem v jedné náruči smrti. Jedině u této majestnátní krásky a také u jedinečného bankovního sektoru si můžeme být zcela jisti, že milují všechny, zatímco u všemohoucího, vševědoucího a všemilujícího boha stvořitele je to více než dosti pochybné. Váš Dibun.

zart
zart
7. 4. 2020 10:47

Ještě, ke společnému problému (poslední odstavec Třibuna): Myslel jsem, že optimistou je každý blbec, že optimismus je blbost…Ještě ideálnější stav k optimizmu byl za II. světové války na ruské straně v první frontové linii.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  zart
8. 4. 2020 8:57

Dostanete příležitost, kadete Bieglere, při prvním nočním útoku!