Daniele Ganser: Konflikt v Sýrii vysvětlený za pět minut

Švýcarský historik Daniele Ganser vysvětluje, že se nejedná o náboženský konflikt, ale o prachy…

Překlad a titulky: Igor Jurečka

Námět: LK

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
24. 4. 2017 8:12

Velmi jasně řečeno, byť těch zájmů všech zúčastněných stran tam bude víc.

Náboženství (obecně a ta tři hlavní pouštní náboženství zvláště) – rozdělují lidi – na ty dobré, co se ohnou a poddají té které náboženské autoritě – a na „psy nevěřící, kacíře, odpadlíky, heretiky, pohany … … “ kteří si nezaslouží odnačení „lidská bytost“.
A s takovou uvědomělou náboženskou společností, s tou se potom dají dělat věci …

Kvůli nějakému zemnímu plynu by se možná tolik lidí nikdy nenechalo dobrovolně zabít. Možná by začali i přemýšlet, jak se domluvit …

Bety
Bety
24. 4. 2017 9:43

Gatta napsal
Kvůli nějakému zemnímu plynu by se možná tolik lidí nikdy nenechalo dobrovolně zabít. Možná by začali i přemýšlet, jak se domluvit …

  
Citovat

Tak to je. Lidi se nechávají zabíjet ve jménu náboženství a lidských práv. Jenže z těch lidských práv vždycky nějak záhadně zmizí právo na život…

peter.
24. 4. 2017 10:16

Ganser zabudol pri objasňovaní príčin konfliktu v Sýrii na Izrael a jeho záujmy.Podľa môjho názoru sú práve oni zásadné.
1 – Izrael chce tiež zásobovať plynom Európu.
2 – Okupované Golanské výšiny (voda,náleziská plynu atď.)
3 – Snaha o vytvorenie „Veľkého Izraelu“ od Eufratu po Níl.Tento cieľ už v Izraeli nikto ani nepopiera.
Takže Ganser vysvetlil problém zrozumiteľne a v krátkosti,no ak z toho“vypadol“ten najzásadnejší dôvod vojny na BV – záujmy Izraela,tak…..akú hodnotu má potom takéto objasnenie príčin konfliktu v Sýrii?

Gatta
Gatta
24. 4. 2017 10:33

Re peter – jakou to má hodnotu? – že se konflikt v Syrii tímto vysvětlením mění z „nepochopitelného islámsko náboženského zabíjení“ na „normální válku o zdroje a geopolitické postavení velmocí“.
A to, když to přijmou, může být pro spoustu lidí zlomové poznání pro změnu jejich myšlení.

orinoko
24. 4. 2017 12:36

Co jsem to psal nedávno? Ach ano, Rusko možná vstoupí do Sýrie i ve formě klasických vojenských operaci.
A máme to tu. Copak nam o tom poví TS?
Rusko je ready. Stačí jeden Kaceruv preslap pote, co Sýrie Pecorou nakopla tu cirkusackou prdel.
A stačí další preslap v Severní Koreji. Ovšem dneska už jde o celou Koreu.

peter.
24. 4. 2017 13:39

Gatta napsal

Re peter – jakou to má hodnotu? –že se konflikt v Syrii tímto vysvětlením měníz „nepochopitelného islámsko náboženského zabíjení“ na „normální válku o zdroje a geopolitické postavení velmocí“.
A to, když to přijmou,může být pro spoustu lidí zlomové poznání pro změnu jejich myšlení.

Gatta:
Ak lekár pri určovaní diagnózy ignoruje čo i len jeden symptóm,tak len ťažko ju určí správne.

Gatta
Gatta
24. 4. 2017 14:44

Re peter – jedna věc je problém hluboce analyzovat a druhá věc jak potřebné sdělit veřejnosti, aby jednak pochopila a hlavně změnu pohledu přijala.
Někdy méně (sděleného) může znamenat více.
Navíc si nejsem jistý, jaký je zrovna ve CH je postoj veřejnosti k Izraeli – tedy zda by tam takové plné sdělení nebylo přímo kontraproduktivní.

Gatta
Gatta
24. 4. 2017 15:17
Béda
24. 4. 2017 15:36

V Sýrii se sbíhají otázky: – ekonomické (potenciální tranzit plynu – v tomto ohledu není Ganserovo vystoupení pro lidí co sledují dlouhodobě aktivity USA nijak zvlášť překvapivé – o uhlovodíky a jejich tranzit šlo v Afghánistánu, Iráku, Libyi, na Ukrajině, v sev. Osetii a nyní i v Sýrii) – geopolitické – jde o vzájemné vytěsňování supervelmocí a jejich vlivu (o to ostatně šlo taky na Ukrajině (Krym), v Iráku, Libyi, Sýrii (Tartus), na nižší úrovni aspirace velmocí druhého ranku – Izrael – Saudská Arábie, Izrael, Turecko a západní bývalé imperiální mocnosti – náboženské (sunniti versus šíti) Na každý pád již… Číst vice »

Gatta
Gatta
24. 4. 2017 15:43

Re Béda – souhas.

Asfalt
Asfalt
24. 4. 2017 16:58

Mně na hypotéze uvedené na videu vadí, že jí nelze moc konflik v Sýrii zdůvodnit. Když se podíváme na mapku uvedenou na videu od cca 4:55 min., pak vidíme, že kdyby Assad řekl: „Ne“ na návrhy Kataru, Saudů a Turků, pak se Sýrie dá klidně obejít. Vždyť přes Irák už jedna červená trasa vede. Proč pak investovat do války v Sýrii, když přes Irák plynovod lze táhnout nezávisle na Sýrii? Pokud by byl promblém i v Iráku, je tam Izrael, nebo Kataři a Saudi mohou přepravovat plyn přímo přes Suez a Středozemní moře (jak to asi předpokládá zelená trasa). Pak… Číst vice »

Asfalt
Asfalt
24. 4. 2017 17:26

Ještě jsem zapomněl upozornit, že v diskutovaném regionu jsou destabilizovány právě sekulární státy. Náhoda? Až mě mrazí, pokud to spojím s migrací do Evropy a její podporou kolaboranty z EU. Mapa předpokládaného Islámkého státu včetně celého Balkánu, Španělska, postsovětských středoasijských republik i Íránu a Pákistánu je třeba zde: http://special.novinky.cz/islamsky-stat/img/Mapy/Mapa_14.jpg
Nemístná fantazie? Tak proč to, co dnes vidíme (destabilizaci právě v místech a migraci právě do míst předpokládaného nového chalifátu), tomu tak dobře odpovídá?

Asfalt
Asfalt
24. 4. 2017 18:06

Pokud by náhodou opravdu někdo chtěl vytvořit nový subjekt mezinárodního práva ve výše uvedeném územním rozsahu Islámského státu, pak tomuto záměru vadí i sama EU. Jaký by tedy byl podle takového záměru její osud? Uvedený záměr asi určitě existuje, asi jde jen o to, zda jeho nositel je dost vlivný a mocný, aby realizace byla pravděpodobnou. Nevěřím, že USA tomuto záměru napomáhají nevědomě. Pak ovšem musí trochu i vědět, co udělají se (svou) EU… Když Putin uvádí, že boj v Sýrii je i bojem za Rusko, co tím vlastně konkrétně myslí? Je to jen prázdná či poloprázdná fráze „před nastoupenými… Číst vice »