Dárek šumavské divočině – nové fotografie rysů

 

Tisková zpráva Hnutí DUHA

DÁREK ŠUMAVSKÉ DIVOČINĚ – NOVÉ FOTOGRAFIE RYSŮ
VZÁCNÉ ŠELMY MAPUJE A HLÍDÁ PADESÁT NOVÝCH DOBROVOLNÍKŮ

úterý 9. prosince 2014

Fotopasti Hnutí DUHA instalované letos na Šumavě a v Pošumaví přinesly hned na počátku nové sezóny Rysích hlídek nové snímky (příloha). Fotografické úlovky zachytily dvojici rysů na okraji CHKO Šumava. Vzácné fotografie rysí samice s odrostlým kotětem jsou tak symbolickým dárkem pro Rysí hlídky na počátku zimní sezóny.

Letošního úvodního školení pro dobrovolníky Rysích hlídek na Šumavě se zúčastnilo téměř padesát nových zájemců. Naučili se od odborných lektorů i zkušenějších kolegů, jak rozpoznávat a dokumentovat rysí stopy či jak správně odebrat vzorky trusu pro analýzu DNA. Vyslechli také od zoologa Správy NP Šumava Luďka Bufky přednášku o současném stavu šumavské rysí populace. Mozaiku informací doplnila ještě videa z fotopastí Vlčích a rysích hlídek z Beskyd, díky kterým mohli dobrovolníci vidět rysy téměř „naživo“ v jejich každodenním životě – při hrátkách, výchově mláďat či značkování.

Fotopasti používají Rysí hlídky na Šumavě prvním rokem. Jejich správná instalace vyžaduje desítky hodin v náročném zimním terénu a stovky nachozených kilometrů. Jen v loňské sezóně strávili dobrovolníci Rysích hlídek při mapování území přes tři sta dní. V dubnu přineslo jejich snažení první fotografický „úlovek“.

 

Podle pracovníků Správy NP a CHKO Šumava tvoří česko-bavorsko-rakouskou populaci zhruba 50 – 70 zvířat. Kvůli převážně soumračné aktivitě a velkému areálu je velmi obtížné tato zvířata sledovat. Proto také zprávy z Rysích hlídek přispívají dobře k bližšímu poznání těchto zvířat.

Největším ohrožením pro vzácné šelmy je stejně jako všude v Evropě pytláctví. Rys se stává obětí trofejových lovců. Pro některé myslivce jsou bohužel šelmy kontroverzními zvířaty. Usilují o to, aby z naší přírody opět zmizely. Proto dobrovolné hlídky na Šumavě a v Pošumaví mapují výskyt rysa a šíří osvětu mezi místními lidmi i návštěvníky. Šelmy jsou v přírodě nenahraditelné. Udržují v lese přirozenou rovnováhu, regulují přemnoženou spárkatou zvěř, a tím pomáhají zdarma lesníkům chránit mladé stromky před okusem.

Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě, řekla: „Velmi mě těší, že na prahu nové sezóny Rysích hlídek na Šumavě jsme dostali tak krásný dárek v podobě vzácných snímků rysů v terénu. Fotopasti, které letos dobrovolníci pracně nainstalovali, tak už podruhé přinesly vzácný “úlovek. Těší mě i rostoucí zájem dobrovolníků o Rysí hlídky. Lidé chtějí věnovat volný čas něčemu důležitému a smysluplnému. Každoročně si rysi na Šumavě získávají desítky nových obdivovatelů a ochránců. Společně chceme změnit vnímání rysa i dalších šelem veřejností, aby se staly vítanými a obdivovanými obyvateli našich lesů. Přinášíme proto z terénu fakta o jejich výskytu, každodenním životě i významu pro naši přírodu a rozšiřujeme je mezi lidmi na Šumavě. Především na nich záleží, zda tu tato krásná šelma zůstane. Zrovna o uplynulém víkendu našli naši dobrovolníci stopy rysů a pravděpodobně také losa. Rysí hlídky jsou jedinečnou možností, jak nahlédnout do života těchto vzácných, volně žijících zvířat.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
101 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. Hruška
J. Hruška
9. 12. 2014 17:47

Krásný příklad mimoňství. Ti lidé si nedokážou uvědomit, že buď upřednostníme jednu roztomilou šelmičku, nebo tisícovku drobných bezbranných zvířat, která zahynou pod jejími zuby.
Větu „Pro některé myslivce jsou bohužel šelmy kontroverzními zvířaty. Usilují o to, aby z naší přírody opět zmizely“ můžeme parafrázovat třeba takhle: „Pro některé lidi jsou bohužel vrahové kontroverzními jedinci. Usilují o to, aby ze společnosti opět zmizeli.“

Rado Miko
9. 12. 2014 18:36

J. Hruška napsal Krásný příklad mimoňství. Ti lidé si nedokážou uvědomit, že buď upřednostníme jednu roztomilou šelmičku, nebo tisícovku drobných bezbranných zvířat, která zahynou pod jejími zuby. Větu „Pro některé myslivce jsou bohužel šelmy kontroverzními zvířaty. Usilují o to, aby z naší přírody opět zmizely“ můžeme parafrázovat třeba takhle: „Pro některé lidi jsou bohužel vrahové kontroverzními jedinci. Usilují o to, aby ze společnosti opět zmizeli.“ Navrhuji vystřílet všechny dravce, od štiky po sršně. Než se tak stane, doporučuji přednostně vystřílet jeden živočišný druh na této planetě, který loví bez potřeby (říká se tomu že zabíjí) dokonce jedince vlastního druhu a… Číst vice »

K. J.
K. J.
9. 12. 2014 19:43

Tak, když už jsme u přírody, tak jedno romantické video:
https://www.youtube.com/watch?v=XBEyCr5AoIs
Příběh je sice silně polidštěn a lidsky zrežírován (zřejmě i vymyšlen), ale práce kamery je velmi brilantní a leckoho možná i potěší.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
9. 12. 2014 20:10

Neuvěřitelná spousta lidí se unáší svým „ušlechtilým vztahem“ k přírodě – k jejímu respektování člověkem nenarušovaného svobodného vývoje. Ovšem při svém vzdělání nechápu, proč tito „ušlechtilci a milovníci zvířeny“ například upírají člověku jeho snahu po teritoriálním chování a snaží se do „přírody“ vrátit nejen rysa, ale i vlka a medvěda. Je přece přirozené, že v přírodě přežívají ty nejsilnější a nejagresivnější živočišné druhy. Již drahně let se ta „příroda“ nezhroutila a nezanikla, poněvadž slabé kusy v té přírodě dokáže likvidovat nejagresivnější predátor sám.

ducatista
ducatista
9. 12. 2014 20:54

J. Hruška napsal

Krásný příklad mimoňství. Ti lidé si nedokážou uvědomit, že buď upřednostníme jednu roztomilou šelmičku, nebo tisícovku drobných bezbranných zvířat, která zahynou pod jejími zuby.
Větu „Pro některé myslivce jsou bohužel šelmy kontroverzními zvířaty. Usilují o to, aby z naší přírody opět zmizely“ můžeme parafrázovat třeba takhle: „Pro některé lidi jsou bohužel vrahové kontroverzními jedinci. Usilují o to, aby ze společnosti opět zmizeli.“

Vy jste jako ti pisálci z idnesu co napsali článek s titulkou „Putinovi tygři vraždí dál. Po kozách si smlsli na slepicích“. :-)))

idiotronic
10. 12. 2014 1:59

Samozřejmě, pohled myslivce může být jiný, než pohed ochránce přírody. Jako děti jsme asistovaly při nadhánění zajíců do sítí. Odchytávali se i bažanti, vše pro export do Francie. To skončilo. Zajíce jsem po létech viděl letos, když hledal ochranu před krahujcem v těsné blízkosti jedoucí lokálky , které rychlostně stačil a vedle které se nedá za letu útočit. Predátor si však svoji potravu nevyhubí,je první, kdo umře hlady. Naopak, křeček se někdy dožije i stařecké smrti (asi 9 let). O přemnožení křečků v důsledku odstranění všech predátorů a jarních povodní (východní Slovensko) pojednává Emil Hadač v knize Ekologické katastrofy. Je… Číst vice »

Sio
Sio
10. 12. 2014 5:25

Vrabec urážel včelám žihadlo o chodník? V přírodě existují neskutečné věci. Dokázal bych se tím zabývat hodiny. Dnes je spousta fantastických filmů o přírodě, kde jsou natočeny věci, které člověk nemá šanci ani potkat. Fascinují mě právě takové akce.

Sio
Sio
10. 12. 2014 5:28

Jo, zajíce jsem viděl letos několikrát, večer. Bylo to přímo v Praze, v lesíku nad Džbánem z to ze strany tramvají, když jsem šel z ryb. Ve dne jsou někde zašití, tak si to na těch loukách vynahrazují v noci. Je to tam osvětleno, takže na to i vidí. :-)

Admirál
Admirál
10. 12. 2014 6:31

Rys je hezká kočka, ale vocamcaď – pocamcaď.

Až se začne živit ovcemi, co mám na Šumavě u chalupy, což se už v okolí stalo, zaaspiruje si místo na mém jídelníčku a konec konců, i mé ženě by kožich z rysa – popř. ze dvou, slušel.

fajt
10. 12. 2014 6:37

copak rys, ale až vás kolem chalupy prožene medvěd, to ten kamarádšoft s přírodou uvidíte hnedle v jiných barvách. ..)

Aleš
Aleš
10. 12. 2014 7:16

georgie: To co nazýváte vůči vlku a medvědu teritoriálním chováním člověka není ničím jiným než válka proti terorismu a obrana USA válkami po celém světě. Chce to prostě nějaké procento republiky nechat jako divočinu a mezi těmi kousky divočiny nechat migrační koridory (území pro biotu příznivější) v kulturní krajině. O ekonomické ztráty pro obyvatelstvo nemusíme mít strach. Ekonomicky se nám to bohatě vyplatí. Dnešní způsob dnešního lesnického a mysliveckého hospodaření je bohatě dotovaný z kapes všech občanů ČR včetně novorozenců či bezdomovců. A změny navrhované některými členy či sympatizanty Duhy budou mít pozitivní ekonomický význam. Vliv šelem na život populací… Číst vice »

Admirál
Admirál
10. 12. 2014 7:38

„změny navrhované některými členy či sympatizanty Duhy budou mít pozitivní ekonomický význam.“

Jaký ekonomický význam (pro koho)budou mít změny až mi rysovi zachutná skopové?

Jaký pozitivní vliv bude mít na mé stádo (jejich kořist)?

Sio
Sio
10. 12. 2014 7:40

Aleši, ale stále jde o to, aby v lesích bylo bezpečno. A velké šelmy jsou schopny člověka ohrozit.

fajt
10. 12. 2014 7:52

komu v podstatě chceme zachránit svět… v podstatě gaunerům. ..

Aleš
Aleš
10. 12. 2014 8:31

SIO: V lesích dnes bezpečno není. Pravděpodobnost setkání s plachou šelmou i v oblastech, kde šelmy žijí, je limitně blízká nule, v porovnání s pravděpodobností schytání zbloudilé kulky i schytání pár broků. A agresivní a zákeřné chování některých lovců zvěře či chovatelů bojových psích plemen a jejich miláčků, pohybujících se i na honebních pozemcích, je mnohem větším rizikem než smečka 10 vlků. Medvědům je samozřejmě vhodnější oblast Slovenska než naše, kde u nás rovnoměrné osídlení nedává tolik životního prostoru, u nás je výskyt druhu tímto limitován. Ale to neznamená, že je absolutně nerealizovatelný. Stačí se podívat na mapy a procestovat… Číst vice »

Aleš
Aleš
10. 12. 2014 8:45

Admirál napsal „změny navrhované některými členy či sympatizanty Duhy budou mít pozitivní ekonomický význam.“ Jaký ekonomický význam (pro koho)budou mít změny až mi rysovi zachutná skopové? Jaký pozitivní vliv bude mít na mé stádo (jejich kořist)? Ušetříme na daních i cenách všeho. Dotace na oplocenky a ochranu kultur proti zvěři. Škody na zemědělských pozemcích. Všechno ze státního rozpočtu na úkor nás. Pozitivní vliv na chování a populační strukturu a dynamiku u volně žijících druhů zvířat prokázán je. U stád hospodářských zvířat bude nutné chovat ovčácké psy nebo na noc ustájit. Peníze na případné škody na hospodářských zvířatech by Vám samozřejmě… Číst vice »

Aleš
Aleš
10. 12. 2014 8:49

Admirále: Myslíte, že případný zisk podniků včetně státních hospodařících v lesnictví (i zemědělství) díky nižším škodám zvěří na lese a plodinách nebude mít okamžitý efekt na státní rozpočet či rozvoj regionů či minimálně na mzdy zaměstnanců v dotčených oborech?

peter.
10. 12. 2014 8:51

Sio napsal Aleši, ale stále jde o to, aby v lesích bylo bezpečno. A velké šelmy jsou schopny člověka ohrozit. Sio Mám chalupu v oblasti Nízkych Beskýd,kde je najväčší výskyt vlkov na Slovensku.Vlka som videl len raz,aj to z veľkej diaľky.V blízkosti dediny brložia 4 medvede.Videl som po nich len stopy,hovno a poškriabané stromy.Len raz sa stalo,že medveď prišiel v noci do dediny,ale to prišiel aj do centra Prešova,kde ho nasnímali kamery.V tých lesoch žijú aj zubry,nikdy som neuvidel ani jedného. Bežne sa stretnete s jeleňom,srnou a diviakom.Keď sa človek v lese správa s rešpektom k jeho obyvateľom,riziko jeho ohrozenia… Číst vice »

peter.
10. 12. 2014 9:03

peter. napsal
Sio
Mám chalupu v oblasti Nízkych Beskýd,kde je najväčší výskyt vlkov na Slovensku.Vlka som videl len raz,aj to z veľkej diaľky.V blízkosti dediny brložia 4 medvede.Videl som po nich len stopy,hovno a poškriabané stromy.Len raz sa stalo,že medveď prišiel v noci do dediny,ale to prišiel aj do centra Prešova,kde ho nasnímali kamery.V tých lesoch žijú aj zubry,nikdy som neuvidel ani jedného.
Bežne sa stretnete s jeleňom,srnou a diviakom.Keď sa človek v lese správa s rešpektom k jeho obyvateľom,riziko jeho ohrozenia divou zverou je menšie ako to,že raz vyhráte 1.cenu v športke.

http://presov.korzar.sme.sk/c/6424721/po-centre-presova-pobehoval-medved.html

Sio
Sio
10. 12. 2014 9:31

Peter, při mém příslovečném štěstí bych spíše potkal toho medvěda, než vyhrál ve sportce. :-)) Nicméně statisticky (ne už tak ekonomicky, jak tu uvádí Aleš) to chápu. Kdosi řekl, že kdyby byl do ulic New Yorku vypuštěn lidožravý tygr, nikdo by nevestrčil nos z bytu. A to přesto, že by asi nebyl schopen zabít více, než jednoho člověka denně. Přitom auta tam zabíjí několik lidí denně a všichni jsou v pohodě. U nás ročně zahyne jeden z deseti tisíc lidí při dopravní nehodě. V celé USA, jak jsem se kdesi dočetl je to 40000 lidí ročně (procentuálně méně, než u… Číst vice »

Admirál
Admirál
10. 12. 2014 9:48

Aleš napsal Ušetříme na daních i cenách všeho. Dotace na oplocenky a ochranu kultur proti zvěři. Škody na zemědělských pozemcích. Všechno ze státního rozpočtu na úkor nás. Pozitivní vliv na chování a populační strukturu a dynamiku u volně žijících druhů zvířat prokázán je. U stád hospodářských zvířat bude nutné chovat ovčácké psy nebo na noc ustájit. Peníze na případné škody na hospodářských zvířatech by Vám samozřejmě byly uhrazeny. Pro společnost hradit takovou škodu vyjde výhodněji. Na údržbu ekosystému dnes musíme hradit i náklady zbrojařského průmyslu (zbraně a střelivo, přístroje pro noční vidění). Pokřivené chování populací a jejich zvrhlá struktura má… Číst vice »

Admirál
Admirál
10. 12. 2014 9:50

Aleš napsal

Admirále: Myslíte, že případný zisk podniků včetně státních hospodařících v lesnictví (i zemědělství) díky nižším škodám zvěří na lese a plodinách nebude mít okamžitý efekt na státní rozpočet či rozvoj regionů či minimálně na mzdy zaměstnanců v dotčených oborech?

Aleši, upřímně.

Nebude.

Aleš
Aleš
10. 12. 2014 10:09

Admirál napsal
Víte, vy to berete moc doširoka.

Zkoušel jste někdy vymoct takou úhradu za škodu na hospodářských zvířatech?

Těšínská jablíčka.

„Slyšel jste někdy o repelentech používaných k odpuzení zvěře, použitelných i proti šelmám? Znám jeden, který je úplně zadarmo. Odpad z kadeřnictví. Lidské vlasy.“

Zkoušel jste to někdy? pokud ne, tak Vám mohu říct výsledek (aplikoval soused versus kuna):Nespolehlivé. Neodradilo. Výřad v kurníku.

Navíc nevím, zda by moje ovce chtěly po kotárech nosit lidské paruky.

Jinak než doširoka to skutečně brát nejde.
Jsou i repelenty více fungující.

peter.
10. 12. 2014 10:12

Sio napsal Peter, při mém příslovečném štěstí bych spíše potkal toho medvěda, než vyhrál ve sportce. :-)) Nicméně statisticky (ne už tak ekonomicky, jak tu uvádí Aleš) to chápu. Kdosi řekl, že kdyby byl do ulic New Yorku vypuštěn lidožravý tygr, nikdo by nevestrčil nos z bytu. A to přesto, že by asi nebyl schopen zabít více, než jednoho člověka denně. Přitom auta tam zabíjí několik lidí denně a všichni jsou v pohodě. U nás ročně zahyne jeden z deseti tisíc lidí při dopravní nehodě. V celé USA, jak jsem se kdesi dočetl je to 40000 lidí ročně (procentuálně méně,… Číst vice »

Aleš
Aleš
10. 12. 2014 10:12

Admirál napsal
Aleši, upřímně.

Nebude.

Ale to už je řešitelný problém na jiné úrovni, to už jde mimo ochranu rysů. A řešit takové problémy chceme. A jestli vy osobně ne, běžte za nějakými rozpočtově zodpovědnými kokoty. Tam se budete cítit jako ryba ve vodě. Ale tohle si osobně o Vás nemyslím. Tak odhoďte poraženeckou náladu, prosím.

fajt
10. 12. 2014 10:31

Aleš napsal
Jinak než doširoka to skutečně brát nejde.
Jsou i repelenty více fungující.

jo, třebas lidský hovno…ale i mezi dravci jsou výjimky, co je přitahují odpuzující věci. ..)

Admirál
Admirál
10. 12. 2014 10:38

Aleš napsal Ale to už je řešitelný problém na jiné úrovni, to už jde mimo ochranu rysů. A řešit takové problémy chceme. A jestli vy osobně ne, běžte za nějakými rozpočtově zodpovědnými kokoty. Tam se budete cítit jako ryba ve vodě. Ale tohle si osobně o Vás nemyslím. Tak odhoďte poraženeckou náladu, prosím. Aleši, nemám poraženeckou náladu, nejsem rozpočtově odpovědný. Reaguji jen na Vaši argumentaci, že rozmnožení šelem bude mít okamžitý efekt takový a takový a takový. Konstatujete to jako fakt. To je bolševická argumentace. Rys je krásné zvíře, obdivuhodná kočka. Do přírody patří i do té šumavské. Mám rád… Číst vice »

fajt
10. 12. 2014 10:45

http://www.lidovky.cz/desitky-pum-tisic-tun-trhaviny-vime-co-bylo-ve-vybuchlych-skladech-1dy-/zpravy-domov.aspx?c=A141209_182753_ln_domov_ogo – tak to je dobrý, to je opravdu příběh kokotliny hodný tukana Trošky, jak firmička jednoho cápka ( jeden samojedinký vlastník ted už bez firemního s.r.o. vkladu) dokáže zaměstnat celou veřejnou správu – chcete, aby z vás ministři srali i mediálně magy v kostkách, poříďte si handl s prošlou munici, a čím více vám to bude bouchat pod rukama, tím více bude vláda v banánovce v řiti. ..)

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 12. 2014 11:30

Díky, Admirále, vystihl jste přesně mé názory a pocity. Všichni predátoři – a to i tzv. domestikovaní – jsou i pro mne krásná zvířata, ale jen do té doby, než si ze mne chtějí udělat kořist. Při vyjížďkách do nedalekého lesa, kdy po asfaltované silnici a na invalidním vozíku vezu manželku na čerstvý vzduch, jsem připraven zlikvidovat jakéhokoliv čtyřnohého údajně mírumilovného domácího mazlíčka už při náznaku prvního útoku a případně zmlátit i jeho majitele. Jak mám Aleše v oblibě a chápu jeho snahy o ochranu přírody, tak tady neznám bratra. Ostatně soudím, že rys, vlk a i medvěd tady nebyl… Číst vice »

Sio
Sio
10. 12. 2014 11:53

peter. napsal
Sio
Však nebuďte taký pesimista.Kým máte Zaorálka vo vláde,pána Štetinu v parlamente EU a my nášho scientológa v prezidentskom paláci,čo sa nám môže stať?Medvede,vlci a rysy sú pre nás malina.

To máte recht. Občas mám chuť něco „odbachnúť“ a medvěd, vlk ani rys to není. :-)

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 12. 2014 11:56

Chlácholení náhradou škody způsobené do přírody navrácenou dravou šelmou – toť ukázkový příklad mimoňství ochránců přírody. Chovatel ovcí je většinou nejprve za podvodníka a musí prokazovat, že škodu způsobila ta šelma a nikoliv on – šelma sedlák. Když vše dobře dopadne, tak mu finanční náhradu poskytne stát z našich společných peněz a to za škodu, která nemusela vůbec vzniknout. Pokud dojde k poranění nebo v případě třeba medvěda k usmrcení člověka, tak je jakákoliv náhrada nemyslitelná. Srovnávat počet vražd nebo dopravních nehod s počtem napadení nebo usmrcení člověka dravou zvěří v přírodě – to už je ukázka sprosté demagogie ze… Číst vice »

Sio
Sio
10. 12. 2014 11:57

fajt napsal

http://www.lidovky.cz/desitky-pum-tisic-tun-trhaviny-vime-co-bylo-ve-vybuchlych-skladech-1dy-/zpravy-domov.aspx?c=A141209_182753_ln_domov_ogo – tak to je dobrý, to je opravdu příběh kokotliny hodný tukanaTrošky, jakfirmička jednoho cápka ( jeden samojedinký vlastník ted už bez firemního s.r.o. vkladu)dokáže zaměstnat celou veřejnou správu – chcete,aby z vás ministři srali i mediálně magy v kostkách, poříďte si handl s prošlou munici, a čím více vám to bude bouchat pod rukama, tím více bude vláda v banánovce v řiti. ..)

Zbylé výbušniny exekutorsky zajistit a odprodat na pokrytí náhrady všech škod. Zbytek pak použít na náhradu státního dluhu.

peter.
10. 12. 2014 13:17

Sio napsal
To máte recht. Občas mám chuť něco „odbachnúť“ a medvěd, vlk ani rys to není.

Na Slovensku jeden diskutér navrhol,že keby sme medveďe zo Slovenska zahnali do Rakúska,kde je veľa kráv,tak Rakúšania by mali hovno a nie Milku.

fajt
10. 12. 2014 13:57

Sio napsal
Zbylé výbušniny exekutorsky zajistit a odprodat na pokrytí náhrady všech škod. Zbytek pak použít na náhradu státního dluhu.

já bych spíše majitele ( a jednatele) firmičky nechal přestěhovat do muničáku, pak bych vsjo nechal řízeně odstřelit – tohle zboží by se mohlo prodat tak maximálně ukrajinské armádě a nebo nějakým zoufalým povstalcům třetích zemí za slib prdu, takhle zkažený jako americký government snad být ani nechceme, ne. ..)

peter.
10. 12. 2014 14:07

Georgius z Raduně napsal
v případě třeba medvěda k usmrcení člověka

Možno by ste mal vedieť,že ďaleko nebezpečnejšia pre človeka je obyčajná líška ktorá sa hojne vyskytuje aj v Čechách.Ona totiž okrem besnoty roznáša aj mimoriadne nebezpečnú echinokokózu,čo je parazitóza spôsobená maličkým druhom pásomnice.Vajíčka môžu byť na lesných plodoch a hubách,po vniknutí do organizmu človeka migrujú najčastejšie do pečene(játra)kde vytvárajú veľké bubline podobné útvary.Migrovať môžu aj do mozgu a srdca a potom je to zvyčajne smrteľné.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 12. 2014 14:17

Opravdu rád bych věděl, Stane, jakou rovnováhu v přírodě máte na mysli. Odjakživa se každý živočišný druh početně rozrůstá tak dlouho, dokud má potravu. Nepovedené zvíře člověk se však od těch nezkažených liší tím, že si dokáže potravu vypěstovat nebo odchovat. Jinak by se ten prevít tak nepřemnožil. A já osobně jsem takový prevít, že například v souladu s přírodními principy odmítám živit vlky našimi ovcemi a jsem také přesvědčen, že je třeba zlikvidovat i jiné potravní konkurenty – jakož i ty, kteří mne a mé blízké ohrožují na zdraví či na životě. Vyrostl jsem na vesnici a už od… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 12. 2014 14:28

Petere, díky za informaci. Ovšem mne se to liščí nebezpečí tak moc netýká, neboť jsem Moravák bydlící ve Slezsku. Máme tu však mnohem zákeřnějšího a ohromně přemnoženého škůdce. Tak moc přemnoženého, že třeba na špásování na mezi je lepší zapomenout. Tady si člověk ve vší cudnosti odskočí za keř a přinese si domů infikované klíště na předkožce! Matka příroda – zřejmě z nedostatku rysů, vlků a medvědů – se zvrhla v macechu a snaží se všemi dostupnými prostředky dosáhnout výše vzpomínané rovnováhy.

peter.
10. 12. 2014 15:32

Tak vidíte.Veď tam u vás máte pekné hory,tak prečo by tam nemohol žiť medveď.Uvážte,že takému infikovanému kliešťovi je ľahšie skočiť na veľkého medveďa,ako na vašu predkožku.

idiotronic
10. 12. 2014 15:44

Sio napsal Vrabec urážel včelám žihadlo o chodník? V přírodě existují neskutečné věci. Dokázal bych se tím zabývat hodiny. Dnes je spousta fantastických filmů o přírodě, kde jsou natočeny věci, které člověk nemá šanci ani potkat. Fascinují mě právě takové akce. Navštivte včelaře, najmenuje vám i další ptáky. Zřejmě musí s kořistí poodletět stranou, aby si včely nevšimly zabíjení vlastního roje, to by přikročily k ,,mezidruhové komunikaci“. K pořízení videa stačí superzoom nebo běžná TV kamera se stativem a běžná teplota (ne 30° C ! ). Včelaře to nevzrušuje, vždycky loví maximálně jeden pták. Když jsem si toho všiml poprvé,… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 12. 2014 16:01

Máme tu třeba Jeseníky – krásná „příroda“ jen co je pravda. Mám ty hory nejraději mnohem více než třeba na mne příliš kamenité Vysoké Tatry – i když je to až na chráněné ostrůvky přírodních rezervací uměle vysázená smrková monokultura s dovezenými kamzíky hlavně proto, že na medvěda tam nenarazím ani náhodou. Sice jsem poměrně nedávno cestou po silnici na Praděd potkal v mlze metr a tři čtvrtě metru vysokou šedivou koalu, ale ta, jak se brzy ukázalo, byla plyšová a účastnila se předvolební agitace. Proti plyšovým medvědům ve volné „přírodě“ nemám námitek. Z medvědů skutečných toužím po medvědích prackách,… Číst vice »

zajoch
10. 12. 2014 19:39

Nebudu tady opakovat to co už tu lépe napsali jiní, Aleš, Stan a Peter. Jenom bych chtěla podpořit jejich mínění a také odmítnout demagogické obhajování zabíjení velkých šelem tím, že se zabíjejí králíci a další doma chovaná zvířata, aby bylo maso. To snad autor nemyslí vážně. Jestlipak si uvědomují obhájci vyhubení šelem to, že právě proto, že nejsou šelmy, se přemnožila vysoká a srnčí zvěř a v lesích dělá škodu na porostech stromů? Také divočáci, z nichž jsou lesáci už docela nešťastní. Ale samozřejmě, všechno ve světě se musí podřídit okamžitému prospěchu pánů tvorstva. Že ten okamžitý prospěch je v… Číst vice »

fajt
10. 12. 2014 19:44

zajímavý jak si lidé představují ( a idealizují) přírodu – jako malé děti pohádku. ..)

Martin (už bez taky m)
10. 12. 2014 19:58

Georgius z Raduně napsal Chlácholení náhradou škody způsobené do přírody navrácenou dravou šelmou – toť ukázkový příklad mimoňství ochránců přírody. Chovatel ovcí je většinou nejprve za podvodníka a musí prokazovat, že škodu způsobila ta šelma a nikoliv on – šelma sedlák. Když vše dobře dopadne, tak mu finanční náhradu poskytne stát z našich společných peněz a to za škodu, která nemusela vůbec vzniknout. Pokud dojde k poranění nebo v případě třeba medvěda k usmrcení člověka, tak je jakákoliv náhrada nemyslitelná. Srovnávat počet vražd nebo dopravních nehod s počtem napadení nebo usmrcení člověka dravou zvěří v přírodě – to už je… Číst vice »

lomikel
lomikel
10. 12. 2014 20:11

to je teda vyzivna diskuse, takovy dusevni striptiz jsme v tematu necekal.

i pridam se , lidi me serou 100x vice nez medvedi, rysi a vlci. Nektere nazoroven skupiny jako nabozenstvi na narodnostni, ci multikulty fanatici i 1000x vice.

Taky mi tezke skodi , ti lide , svoji debilitou zejmena. Proc je nestrilet ?
:0)

ducatista
ducatista
10. 12. 2014 20:23

Souhlas, diskuse jak noha. Pánové Admirál a Georgius jsou zřejmě takoví ti týpci, co dokážou zastřelit nebo otrávit orla skalního jenom proto, že by jim mohl ukořistit slépku nebo králíka. Prostě omezenost…

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
10. 12. 2014 20:36

Paní Zajoch mi připomenula pohádku o těch třech vojenských vysloužilcích. Přemnožila se vysoká nebo divočáci? Máte líné nebo hamižné nimrody. V Itálii nebo ve Francii by se to stát nemohlo. Tam do slova a do písmene sežerou kdejakou pěnkavu. Pro Martina (už taky bez m): Argumentujete nelogicky. Těch pár uměle vysazených velkých šelem na uvědomování si hranic člověka jako živočišného druhu má stejný výsledný vliv na lidstvo jako já na rozhodování naší povedené vlády. Ale bordel mezi lidmi dokáží udělat jak ti – tak i oni. Jenže ta rizika nejsou jen možná, nýbrž jistá. To výše napsané však neznamená, že… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
10. 12. 2014 20:54

Georgius z Raduně napsal Paní Zajoch mi připomenula pohádku o těch třech vojenských vysloužilcích. Přemnožila se vysoká nebo divočáci? Máte líné nebo hamižné nimrody. V Itálii nebo ve Francii by se to stát nemohlo. Tam do slova a do písmene sežerou kdejakou pěnkavu. Pro Martina (už taky bez m): Argumentujete nelogicky. Těch pár uměle vysazených velkých šelem na uvědomování si hranic člověka jako živočišného druhu má stejný výsledný vliv na lidstvo jako já na rozhodování naší povedené vlády. Ale bordel mezi lidmi dokáží udělat jak ti – tak i oni. Jenže ta rizika nejsou jen možná, nýbrž jistá. To výše… Číst vice »

lomikel
lomikel
10. 12. 2014 21:00

on se jen boji, svuj strach projektuje (taky) do selem, vse ostatni je racionalizace toho strachu. touzi po prijemnem obeti civilizacniho konfortu, ten ale nezrusi velke selmi, lec velka valka a nwo.

obecne je problem kvalifikovan analyzovat rizika, nerikam pak z analyzi vyvodit nejake rozhodnuti a uz vubec ne zkusit neco udelat. cele medialni PR pracuje na svedeni pozornosti od rizik k pseudoproblemum.