Deadlock

Zavedení záporných úroků z vkladů se prý blíží. Lidé mají v bankách uloženo moc peněz, ale úrokové míry centrálních bank jsou nízko a banky na nich nevydělávají, tak začnou vkladatele sankcionovat. Utrácet je nemravné, být rozpočtově odpovědný bude za trest. Vyber si, kdo to umíš.

Co se ale zápornými úroky vyřeší? Nominální částka depozitu sice klesne, ale peníze se jen přesunou na jiný účet a jejich celková zásoba v bance i ekonomice se nezmění. Slibují si tedy od takového kroku bankéři-politici, že lidé začnou více utrácet, nebo investovat? Jenže kdyby byla reálná ekonomika schopna tyto peníze absorbovat, kdyby je potřebovala, neležely by přece v bance. Pokud budou vylity do reálné ekonomiky, jediný efekt, který to bude mít, bude další bublina. Co se vyřešilo? Vůbec nic, jen se problém posunul v čase a multiplikačními efekty zvětšil.

Ke zvýšení spotřeby také velmi pravděpodobně nedojde, protože lidé jsou jednak z větší části saturováni a další zboží nepotřebují, jednak si tvoří rezervy na horší časy, nuceni k tomu omezováním sociálního státu a jistot s ním spojených. To je jedna část populace, ta druhá naopak nemá vůbec nic a svoji spotřebu nezvýší, ani kdyby chtěla.

Kapitalismus je v pasti a my s ním. Ale možná existuje cesta ven: Co to totiž znamená, že v bankách leží přebytek bohatství? Přece to, že produkujeme více, než potřebujeme, tedy že máme rezervy a můžeme zvolnit, můžeme produkovat méně. Můžeme více investovat do školství, výzkumu a životního prostředí, můžeme dopřát rodičům více času s dětmi a dětem lepší životní podmínky. Můžeme mnoho a nemusíme jedno – štvát se za dalším a dalším růstem růstu produkce.

Já vím, že takhle kapitalismus nefunguje, a právě proto tvrdím, že tato situace nemá v kapitalismu řešení. Teď to můžeme vidět, brzy to i pocítíme. Jsme jako ten člověk, co zemřel žízní uprostřed jezera. Jestli chceme přežít, musíme přestat myslet jen na to, jak mít té vody v jezeře ještě více, ale také se někdy napít.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
5. 3. 2016 6:41

Myslím, že tento článek se Tribunovi povedl. Mimo jiné ukazuje, že kapitalismus je systém sloužící lichvářům a ovládaný lichváři. I „kdyby na chleba pro všechny nebylo“ nepřímo vládnoucí parazit systému – lichvář (finanční spekulant a bankéř) si v něm vždycky přijde na své – vždycky donutí systém aby provedl taskové úpravy, aby parazit mohl dál vydatně bobtnat na celé společnosti. Když nemůže bohatnout na úrocích najde si jinou cestu skrze své pučmidráty (své bývalé a budoucí zaměstnance v „nezávislých“ centrálních bankách). A občan v kapitalismu, to je ve skutečnosti oslík určený k permanentnímu odrbávání. Když nefunguje dobrovolná spotřební reklama, abyste… Číst vice »

Béda
5. 3. 2016 7:33

Bavorské finanční instituce zvažují, že již nebudou „parkovat“ velké peněžní částky u ECB Vzhledem k tomu, že jsou banky za své vklady u ECB trestány zápornými úroky, zvažují německé finanční instituce, že budou raději přechovávat velké peněžní sumy v hotovosti ve vlastních trezorech.
V současnosti trestá ECB banky záporným úrokem 0,3 %, ale nevylučuje se, že ECB záporný úrok zvýší na 0,4 – 0,5 %.

http://www.zvedavec.org/vezkratce/12357/

hudryper
hudryper
5. 3. 2016 8:42

Béda napsal německé finanční instituce, že budou raději přechovávat velké peněžní sumy v hotovosti ve vlastních trezorech. Další krok nepochybně již běžících příprav pro náhlý odchod Německa z měnové unie. To budou všichni v Evropě budou koukat jak vyorané myši a náhle pochopí pravý důvod absurdního chování frau Merkel s její politikou vůči imigrantům. V daný moment německý Verfassunschutz vyrobí zase nějakou obdobu Silvestra v Kolíně tak,aby teklo dost krve a bude následovat zavření hranic do dvou hodin,pravděpodobně v pátek,nejlépe na nějaký svátek,tedy prodloužený weekend. V tu chvíli se bude velice hodit hotovost v bankách a spořitelnách,která nasytí alespoň začátek… Číst vice »

idiotronic
5. 3. 2016 21:11

hudryper napsal
Na cestu jim ale dá fůru peněz,ať si za ně něco koupí po cestě v Evropě…

ČR by mohla hodně utržit za pozemky, vím o oblastech, kde nejdou nemovitosti na odbyt už léta…

peter.
5. 3. 2016 21:40

hudryper napsal
všichni v Evropě budou koukat jak vyorané myši a náhle pochopí pravý důvod absurdního chování

Nikdy som sa s ekonómiou nekamarátil,ale z tohoto článku, ak by som mu mal uveriť,to vyznieva tak,že Nemecko má namále.Ono napraviť škody ktoré spôsobila p.Merkelová svojim hlúpym gestom smerom k imigrantom nebude asi jednoduché a poriadne zamáva jak s ekonomikou Nemecka,tak aj s ekonomikou celej EU.
http://www.nemesis.sk/vychod-zakruti-petrodolaru-krkom-lacna-ropa-bankrotuje-zapadne-banky/

hudryper
hudryper
5. 3. 2016 23:05

Obávám se Peter,že jste mne nepochopil,zřejmě jsem se nevyjádřil dost jasně. Politika Merkelové vůči imigrantům není hloupá ! Je to pro okupované Němce možná způsob,jak se vysmeknout z vodítka a zachránit své bohatství. Jak jinak by mohli z ničeho nic zavřít náhle hranice ? Takový akt,až se to bude hodit,zruší definitívně schengenskou dohodu. Budou to potřebovat němečtí bankéři pro rychlý přechod od Mario Draghiho každoměsíčního ochuzování společné měny ve službách Goldmann-Sachs bank( okolo 80 mld inflačních peněz v Euro měsíčně)k vlastní DM. Tím by se stalo Euro inflačním oběživem se vším,co k tomu patří(viz dvacátá léta v Německu). Pokud se… Číst vice »

peter.
6. 3. 2016 6:49

hudryper napsal Politika Merkelové vůči imigrantům není hloupá ! Je to pro okupované Němce možná způsob,jak se vysmeknout z vodítka a zachránit své bohatství. Jak jinak by mohli z ničeho nic zavřít náhle hranice ? Takový p.hudryper: Vopred som upozornil na to,že môj vzťah k ekonomike nemožno nazvať inak,ako vágny,hmlistý a neuspokojivý.Chcel som viac-menej upozorniť na obsah môjho odkazu a potom si prečítať reakcie tých,čo tomu rozumejú viac ako ja.Išlo mi aj o kvalitu a dôveryhodnosť webu „Nemesis.sk“,lebo niekedy sú tam články,ktoré zaujmú dokonca aj mňa,dušu naskrze neschopnú pochopiť ekonomické súvislosti.Veď preto aj moja rodina usúdila,že ja som človek nespôsobilý… Číst vice »

Béda
6. 3. 2016 7:08

Peter, http://www.nwoo.org/2016/03/05/p-c-roberts-zahranicni-politikou-washingtonu-je-vrazda/ Americkému vražednému běsnění na Středním východě a v Severní Africe podali pomocnou ruku Evropané, kteří washingtonským zločincům poskytli jak diplomatické, tak i vojenské krytí. Dnes za to platí přílivem milionů uprchlíků na své území. Německé ženy, uprchlíky znásilňované, mohou za své pokoření poděkovat washingtonské loutce – kancléřce, která krveprolití, jež uprchlickou krizi vyvolalo, svým postojem umožnila. Publicistka Mattea Kramerová upozornila na skutečnost, že ke všem svým dosavadním vraždám připravuje nyní Washington vraždění civilního obyvatelstva na širším základě – a to s pomocí dronů, které je budou kosit při svatebních obřadech, pohřbech, na dětských hřištích, ve zdravotnických zařízeních i… Číst vice »