Za stromem nehledej konspirativního partyzána, ale peníze

Poslední dobou zaznívá na Outsidermedia téma porušování autorských práv a autorských nároků na YouTube.

Věc je poněkud jednodušší a konspirace to není. Doba mazání účtů v rámci boje o Ukrajinu skončila přibližně na přelomu roku 2014/15. Mazány byly účty s vlastním obsahem, neporušující nic z pravidel YouTube. A ať se to nezdá, tak tady stále máme krizi ekonomickou, obzvlášť na Ukrajině, v níž se každý snaží, jak umí.

Pokud jste autorem blogu, videa či hudby a diváci se jenom hrnou, brzy vyvstane otázka peněz. Je to dané pracností nebo časovou náročnosti doby, kterou tomu věnujete. Při 1000 zhlédnutí se většina lidí spokojí odměnou zvanou radost. Při milionové návštěvnosti se situace zásadně mění.

Cesty k penězům jsou různé. První je čistě komerční – mainstreamovská a podnikatelská: http://video.aktualne.cz/dvtv/jirka-kral-youtube-mi-vydela-desitky-tisic-mesicne-bavila-me/r~1de3ced4a97011e58dc0002590604f2e/

Další možností je uzavření dohod z některou ze společností, zabývající se zastupováním na YouTube:
http://adrev.net/about
http://rightster.com/
http://www.theorchard.com/splash/
http://rumblefish.com/
https://www.cygnusmusic.net/
http://kontornewmedia.com/
http://www.starnetwork.hu/en/youtube-network/
http://www.air.io/

Netýká se to jenom komerce. Může se jednat o jednotlivce se závažnými společenskými tématy, nebo o různé aktivistické spolky, jako jsou například: Anatolij Šarij, Anna News, Graham Phillips atd.

Určitě uznáte, že nějaké náklady mají a kromě darů se jedná o další způsob, jak získat zdroje na svou činnost. Samozřejmě se to netýká těch, kteří jsou přímo financování Putinem, a to z účtu 4075181070569100125207, КБ «МАК-БАНК» (ООО), г. Москва.

Pokud tedy máte na svém webu nasdíleno něco od autora, kterého někdo zastupuje, tak se vám převážně zobrazí text: Ve vašem videu byl nalezen obsah chráněný autorskými právy. Nárokující strana povoluje používání svého obsahu ve vašem videu YouTube. U videa se však mohou zobrazovat reklamy. V tomto případě autor povoluje zobrazení a svojí zastupující organizací je finančně odměněn.

Samozřejmě, že může přijít i jiná, negativnější informace. Vše ale záleží na rozhodnutí autora.

Další oblastí, kde můžete pracovat z cizím videem či hudbou, je  princip „fair use“, který ale nemá v našem právu oporu. Což je škoda.

Fair use je právní princip, který stanoví, že za určitých podmínek je možné použít materiál chráněný autorskými právy, aniž byste získali povolení od vlastníka práv. Tento váš výtvor může kombinovat krátké úryvky z různých zdrojových materiálů, ze kterých tvoří novou zprávu. Vytvoření díla, které zdrojovému materiálu dává nový význam, může být považováno za odpovídající principu fair use.

Zde je třeba připomenout pošlapávání práv autorů komerčními a veřejnoprávními televizemi. YouTube stanoví pro televizní stanice povinnost uvádět jako zdroj YouTube. Což se vůbec neděje, a to nemluvím o uvádění jmen autorů nahraných videozáznamů.

Odkazy na „fair use“ problematiku:
https://www.youtube.com/yt/copyright/cs/fair-use.html

https://netfilter.cz/2013/09/27/fair-use-v-ceske-republice/

https://netfilter.cz/2015/03/12/pravni-rady-1-cast-na-co-si-dat-pozor-aby-vam-na-youtube-nesmazali-ucet/

https://netfilter.cz/2015/03/13/pravni-rady-2-cast-v-cesku-zadne-fair-use-neplati/

Většinou jsou autoři osvícení a nebrání šíření obsahu. Odměnu za svá díla získávají od svých smluvních partnerů. Ale to platí jenom v rámci YouTube. Český autorský zákon je totiž několik galaxií pozadu za dnešním technologickým světem a tlačí lidi do lhostejnosti, průměrnosti a stagnace. Místo toho, aby umožňoval dynamický rozvoj, invenci, nápaditost a kreativitu. V plné nahotě na to narazíte, když se jen tak, ze srandy, začtete do možnosti rozhlasového nebo internetového vysílání. Jeden malý příklad. Vysílat můžete jen takovou hudbu, kterou osobně vlastníte, a to fyzicky na CD. Když vezmete potaz, že většina hudby existuje jen v datech na internetu. Nic proti, ale Vondráčková tu bude zpívat z rádia dlouho.

Nevím, moc nesleduji, zda Piráti vyvíjejí nějaký tlak na změnu autorského zákona.

Ani do jedné z předchozích kategorií nezapadají překlady. Zde je třeba tlačit na autory, aby jako licenci pro svá videa neuváděli standardní licenci YouTube (je defaultně), ale některou z možností licence creativecommons.

Zde by mohla jít Outsidermedia příkladem a autoři tohoto webu by mohly být obeznámení, že jejich příspěvky spadají, pokud souhlasí, pod obdobnou licenci, např. CC BY-NC-SA. Anebo pod licenci, kterou si přečtete zde (:-))).

Pro tvořitele mám ještě dva zajímavé odkazy:

https://netfilter.cz/2014/08/22/novinka-na-youtube-kampane-privedou-divaky-z-kopii-vaseho-obsahu/

https://netfilter.cz/2013/07/15/content-id/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments